Ogród angielski

Ogród angielski – jak go stworzyć niskim kosztem?

Opublikowano 04/08/2023

Szukasz pomysłu, jak zaaranżować działkę wokół domu? Chcesz, aby teren pięknie się prezentował, a przy tym jego utrzymanie nie zajmowało wiele czasu? Sprawdź, czym charakteryzuje się ogród angielski i jak go stworzyć niskim kosztem.

Ogród w stylu angielskim – najważniejsze cechy

Ogrody zaaranżowane w stylu angielskim zaczęły cieszyć się popularnością już w XVIII wieku. Stanowiły alternatywę dla ogrodów japońskich i francuskich, które charakteryzowały się dużym uporządkowaniem. W przeciwieństwie do nich w ogrodzie angielskim próżno było szukać symetrii i form geometrycznych, które wymagają sporych nakładów pracy – zarówno w czasie projektowania i przygotowywania terenu, jak i późniejszego utrzymania go w dobrym stanie.

Ogrody angielskie wprowadzały powiew świeżości. Wyróżniają się one bowiem maksymalnym podobieństwem do obszarów nienaruszonych ręką człowieka. Wykorzystują wszystkie uroki takich przestrzeni: naturalną roślinność, kręte ścieżki czy pagórki.

Przydomowy ogród angielski to teren tętniący życiem i swobodą. Tworzy się go w taki sposób, aby zagospodarowany obszar możliwie najmocniej przypominał obszary naturalne. Nie musisz się zatem przejmować tym, że działka jest nierówna, z pagórkami czy małymi fałdkami. Wręcz przeciwnie – w takim przypadku Twój ogród będzie się prezentował jeszcze efektowniej.

W ogrodach angielskich nie znajdziesz równych, idealnie prezentujących się rabatek – zamiast nich krzewy ozdobne i kwiaty są sadzone nieregularnie i naprzemiennie. Aranżacje te wyróżniają się też nieregularnymi zgrupowaniami krzewów i drzew zamiast strzyżonych szpalerów czy nasadzeń geometrycznych. Drzewa powinny rosnąć tu swobodnie, w naturalnej formie. Charakterystyczny jest też duży trawnik z kwiatami w stylu łąki. Nie musisz go równo kosić, ponieważ on także powinien wyglądać na nietknięty przez ludzką rękę.

Ogrody zaprojektowane w tym stylu cechują się ponadto obecnością zbiorników wodnych. Możesz stworzyć własne oczko albo wykorzystać np. rzekę czy jezioro znajdujące się na działce. Ogród w stylu angielskim wyróżnia się nieregularnym, asymetrycznym i swobodnym planem. Drogi przebiegają w nim po liniach krzywych, łącząc poszczególne części terenu i odkrywając malownicze widoki. Często obfituje w rzeźby, które osadzane są bezpośrednio na ziemi, bez cokołu.

Ogród angielski – projekt krok po kroku

Dzięki swej swobodzie aranżacyjnej ogród angielski na pierwszy rzut oka może wydawać się zbiorem przypadkowych roślin rozrzuconych bezładnie po terenie. Wbrew pozorom jednak, aby osiągnąć efekt owej chaotyczności i nieregularności, konieczne jest jego staranne zaplanowanie. Mimo asymetrycznej struktury obszaru cała roślinność, architektura i inne elementy muszą ze sobą współgrać. W ofercie Auchan znajdziesz wszystko to, co niezbędne do stworzenia ogrodu angielskiego.

Aranżacje – ogród angielski

Jak zatem urządzić ogród angielski?

Przed rozpoczęciem prac określ, jakie właściwości ma gleba na Twoim terenie, które miejsca są cieniste, a które bardziej nasłonecznione. Wskaż, z której strony zazwyczaj wieje wiatr.

Kolejno możesz przejść do projektowania –  rozpocznij od narysowania na kartce papieru zarysu działki. Wytycz na nim kwiatowe alejki – do ich późniejszego wytyczenia w terenie polecamy korę drzewną bądź dyskretne obrzeża.

Na tym etapie planowania szkic pomoże Ci rozmieścić krzewy, drzewa i kwiaty z uwzględnieniem ich wymagań. Zewnętrzne granice ogrodu możesz wytyczyć za pomocą żywopłotu, a w jego wnętrzu tworzyć swobodne kompozycje składające się z dużych grup różnych gatunków roślin.

Projektując nowoczesny ogród angielski, pamiętaj, aby zrezygnować z nisko przystrzyżonych, rozległych trawników. Postaw natomiast na zacienione, raczej niewielkie obszary porośnięte trawą. Na brzegach alejek sprawdzą się niskie kwiaty, najlepiej gatunki o lekko zwieszających się łodyżkach. Ogród angielski obfituje w rośliny pnące i róże, dla których warto zamontować pergole i kratki oraz girlandy świetlne. Szczególnie polecane są romantyczne pergole w kształcie łuku, które możesz postawić swobodnie w ogrodzie, ustawić je w okolicy okna lub drzwi przylegających do działki bądź nad którąś ze ścieżek. Warto zainstalować pod nimi ławkę.

Jeśli chcesz, aby Twój ogród angielski prezentował się naturalnie, unikaj nadmiernej dbałości o symetrię. Wszystkie elementy terenu rozmieszczaj w taki sposób, który przywodzi na myśl przypadkowość, również wszelkie parasole i pawilony, pod którymi będziesz wypoczywać. Warto unikać roślin jednokolorowych. Możesz bez problemu bawić się różnymi odcieniami, komponując je ze sobą. Ciekawy efekt zapewnią rośliny wyróżniające się nietypowymi liśćmi. Przycinając krzewy, nie musisz dbać o to, aby były one równe – w ogrodzie angielskim każdy z nich może mieć inny kształt.

Idealny ogród angielski pozwala odbierać nastrój w nim panujący wszystkimi zmysłami – nie tylko wzrokiem, ale także dotykiem, słuchem, zmysłem powonienia, a nawet smakiem. Zachwycające ogrody zaaranżowane w tym stylu cieszą oko, a jednocześnie pozwalają dotknąć szorstkiej kory drzewa, poczuć odurzający zapach kwiatów, usłyszeć relaksujący śpiew ptaków oraz posmakować słodkich, soczystych owoców. Zaprojektuj zatem swój przydomowy ogród w taki sposób, aby w pełni cieszył on Twoje zmysły. Dzięki temu przebywanie w nim będzie jeszcze przyjemniejsze.

Ogród w stylu angielskim

Nowoczesny ogród angielski – jakie meble wybrać?

Tajemnicza, bujna roślinność to najważniejsza rzecz, która wyróżnia ogród angielski. Projekt powinien jednak obejmować również inne elementy aranżacyjne. Ogród w stylu angielskim tworzą bowiem nie tylko rośliny, ale też meble ogrodowe i różnorodne dekoracje, takie jak kamyczki wysypane na ścieżkach, rzeźby, ozdobne donice czy dekoracyjne podpory dla pnączy. Jeśli dysponujesz odpowiednio dużą przestrzenią, zamontuj drewnianą altanę, a w niej wygodną huśtawkę lub hamak. Wokół niej możesz zasadzić różę pnącą, która po zakwitnięciu uczyni z konstrukcji prawdziwie romantyczny zakątek. Praktyczne i stylowe akcesoria ogrodowe znajdziesz w ofercie Auchan.

W cienistych zakamarkach czy przy alejkach możesz postawić również nieduże drewniane ławki. Dla wygody korzystania z ogrodu koniecznie pamiętaj też o meblach ogrodowych. Dla uzupełnienia aranżacji najlepiej wykorzystaj krzesła, ławy i stoły z drewnianymi blatami i siedziskami oraz metalowymi podstawami. Świetnie wyglądają meble drewniane klasyczne bądź stylizowane na modele nadgryzione zębem czasu. Bardzo efektownie prezentują się meble bazujące na żeliwnej konstrukcji o fantazyjnie giętym kształcie. Dodają one romantycznego, tajemniczego nastroju przestrzeni.

Jakie rośliny wpasują się w ogród angielski?

Krzewy i kwiaty w ogrodzie angielskim staraj się dobierać w taki sposób, aby tworzyły piętra. Kieruj się zasadą, według której rośliny najniższe znajdują się z przodu, a wyższe z tyłu. Weź też pod uwagę, że różne gatunki roślin powinny uzupełniać się w kwitnieniu i zdobić ogród także zimą. Dobrze jest zatem zasadzić w nim kilka roślin zimozielonych.

W ogrodzie angielskim powinny znaleźć się przede wszystkim rośliny ze skłonnością do szybkiego rozrastania. Pozwolą one uzyskać efekt, który wygląda tak, jakby rośliny same zasiały się na danym terenie. W ogrodzie angielskim królują byliny i rośliny pnące. Sadząc je, zawczasu pomyśl o pergoli lub metalowych drabinkach, które podeprą rozrastające się kwiaty i krzewy. Do najpopularniejszych gatunków należą powojnik, bluszcz pospolity, hortensja pnąca, wiciokrzew i glicynia kwiecista.

Ogród angielski – projekt

Wśród bylin sadzi się najczęściej z kolei takie gatunki jak łubin ogrodowy, serduszka okazała, ostróżka ogrodowa, jeżówka purpurowa, dyptam jesionolistny. W ogrodzie urządzonym w angielskim stylu powinny znaleźć się też zioła oraz charakterystyczne krzewy, takie jak dereń jadalny, cis, jaśminowiec albo budleja Davida.

Prawdziwymi królowymi angielskich ogrodów są róże występujące w wielu odmianach i gatunkach. Szczególnie cenione są odmiany o gęstych płatkach i bujnych liściach. Możesz wykorzystać sadzonki wydającej ciemnoróżowe kwiaty, rozłożystej róży francuskiej, która niegdyś rosła dziko na terenie Polski.

Pięknym elementem ogrodu angielskiego będzie także intensywnie pachnąca róża damasceńska, której niektóre odmiany kwitną zarówno jesienią, jak i wiosną. Godna uwagi jest także róża stulistna, zachwycająca odurzającym aromatem. Odmiana ta kwitnie jaskraworóżowo, a jej zbite, gęste płatki przypominają główki sałaty.

Nowoczesny ogród angielski

Klasyczne aranżacje – ogród angielski w Twoim stylu

Marzą Ci się eleganckie, klasyczne aranżacje? Ogród angielski to odpowiedni wybór. To idealna propozycja dla osób, które uwielbiają przemyślane, starannie zaplanowane i wykonane przestrzenie, ale jednocześnie nie chcą poświęcać zbyt dużo czasu na stworzenie, a następnie utrzymanie terenu. To także doskonała opcja dla tych, którzy uwielbiają bliskość natury.

W odróżnieniu od nowoczesnych ogrodów wariant angielski charakteryzuje się różnorodną, bujną, nieco dziką roślinnością. Można śmiało stwierdzić, że ogród w stylu angielskim z czasem „dojrzewa”. Po paru latach, gdy nasadzone rośliny urosną, przestrzeń zachwyca swym szlachetnym wyglądem. Jeśli zatem chcesz stworzyć piękny, tajemniczy angielski ogród, kieruj się przedstawionymi wyżej wskazówkami i ciesz niepowtarzalną zieloną przestrzenią koło domu. W ofercie Auchan znajdziesz akcesoria oraz narzędzia, które pozwolą Ci stworzyć piękny i komfortowy ogród angielski, w którym podczas letnich dni będziesz mógł również wydzielić miejsce na basen, gdzie zrelaksujesz się w otoczeniu barwnych roślin.