Aplikacja

7 pomysłów na zabawy na śniegu z dzieckiem

Opublikowano 17.12.2023 - 8 minut czytania

Dzieci uwielbiają zabawy na śniegu. Lepienie bałwana, sanki i bitwa na śnieżki to tylko kilka z wielu innych możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Podpowiadamy, zatem jak zorganizować kreatywne i bezpieczne zimowe zabawy z najmłodszymi!

Zimowe zabawy z maluchem – twórz wspomnienia i umacniaj więzi

Pamiętasz, jak w dzieciństwie spędzałeś zimowy czas na świeżym powietrzu? Uśmiech sam pojawia się na twarzy na wspomnienia o szaleństwach na sankach czy lepieniu bałwana. Spraw, aby Twoja pociecha również przeżywała takie piękne chwile i miała pamiątki z dzieciństwa oraz tych form aktywności, w postaci nagrań wideo czy zdjęć w ramce.

Zobacz: 5 pomysłów na fajne zabawy na dworze dla dzieci

Ponadto mroźna i śnieżna zima to dobry czas na budowanie naturalnej odporności dziecka. Chłód nie powinien więc być powodem do siedzenia w domu. Dodatkowo podczas zabawy z maluchem na śniegu wpływasz na jego rozwój motoryczny, a u starszych dzieci budujesz kondycję fizyczną. Dlatego nie obawiaj się przeziębienia – wyjdź z dzieckiem na dwór.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Wielu rodziców obawia się, że dziecko podczas zabawy na śniegu może się poważnie przeziębić lub ulec kontuzji. W tym okresie bywa mroźno, ślisko i mokro, dlatego nawet do zimowego spaceru z dzieckiem trzeba się przygotować.

Podstawa to odpowiednie ubranie. Najlepszym rozwiązaniem jest kombinezon lub komplet narciarski. To okrycia wiatroszczelne i wodoodporne, wyposażone w pasy przeciwśniegowe. Są zaprojektowane tak, żeby dziecko mogło swobodnie się poruszać i nie przegrzało się podczas zabawy. W zimowej kolekcji Auchan Inextenso także znajdziesz ciepłe ubrania dla dzieci.

Dowiedz się również: Jak ubierać noworodka latem i ochronić go przed upałem?

Bardzo ważne są też buty – nieprzemakalne śniegowce sprawdzą się najlepiej. Do lepienia bałwana i zabawy na śniegu nie nadają się dzianinowe rękawiczki – przemokną błyskawicznie, a jak wiadomo – delikatne paluszki łatwo jest przemrozić. Najlepsze będą zatem te nieprzemakalne, sięgające za nadgarstek. Na koniec, czapka i komin – z tak ubranym dzieckiem możesz śmiało iść na dwór, by spacerować czy bawić się w śniegu.

Jak wybrać miejsce do bezpiecznej zabawy na śniegu? Najlepszym wyborem będzie pobliski park lub własny ogródek. Nie zabieraj dzieci w przypadkowe miejsca, bo nie wiesz, co może znajdować się pod śniegiem. 

Jeśli planujecie zjeżdżanie na sankach, wybierz zabezpieczony obszar. Dobrym pomysłem jest wycieczka na pobliski stok – tam zabawa będzie bezpieczna, bo zwykle są to miejsca wyznaczone, bez dodatkowych elementów infrastruktury, które mogą stanowić zagrożenie podczas zjeżdżania.

Do zabawy na śniegu potrzeba energii – zabierz ze sobą przekąski i coś do picia. Ciepła herbata lub kakao w termosie czy kubku termicznym? To bardzo dobry pomysł. W asortymencie Auchan znajdziesz wiele produktów tego rodzaju – także marki Actuel. Możesz też wyposażyć dziecko w ogrzewacze do rąk – wtedy zabawa będzie trwać dłużej.

7 pomysłów na zabawy na śniegu

Zimowe zabawy na śniegu to nie tylko lepienie bałwana i sanki. Pomysłów na aktywny, zimowy spacer jest więcej. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji na radosne spędzenie czasu z dziećmi.

Lepienie bałwana

To tradycyjna, zimowa zabawa, którą można nieco urozmaicić. Zamiast klasycznego bałwanka możesz ulepić z malcem dowolne postacie czy zwierzęta – z filmów animowanych lub książkowych opowieści.

Zjeżdżanie na sankach

To zabawa, która dostarcza dużo radość oraz pozytywne emocje zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dlatego też jest to świetna forma rodzinnej integracji. Dziś poza drewnianymi lub plastikowymi sankami, możecie wybrać jabłuszka czy ślizgacze, które dają ogromną frajdę z jazdy.

Przeczytaj: Zabawy ruchowe dla dzieci – podpowiedzi na zajęcia WF i domowe rozrywki

Zawody w rzutach śnieżkami

W taką aktywność można zaangażować całą rodzinę. Podzielcie się na drużyny i rzucajcie śnieżkami w siebie lub w wyznaczony do tego cel. Dzieciaki, biegając po śniegu, porządnie się dotlenią i zmęczą. To świetna forma ćwiczenia rączek – robienie kulek ze śniegu wspomaga małą motorykę. Do tego trening celności – koordynacja ręka-oko.

Malowanie na śniegu

Ta forma aktywności spodoba się szczególnie najmłodszym. Możecie za pomocą patyczka lub łopatki rysować kształty bądź też złożone obrazki. Na większym terenie warto użyć do tej zabawy swoich stóp, aby wydeptać w śniegu określone wzory lub napisy.

Przeczytaj też: Nauka rysowania dla dzieci – jak rozwijać pasję u najmłodszych?

Tworzenie śnieżnych aniołów i postaci

Robienie aniołków na śniegu to świetna zabawa. Dzieci bardzo cieszą się, gdy mogą się położyć w białym puchu i ramionami utworzyć anielskie skrzydła. To zabawna i twórcza aktywność, która pobudza dziecięcą wyobraźnię. Nie ograniczaj się tylko do aniołów – pomysłów na takie odbite w śniegu postacie jest więcej.

Zabawa w poszukiwanie skarbów w śniegu

W tę aktywność chętnie angażują się młodsze dzieci. Przygotuj drobne zabawki lub inne przedmioty, które można ukryć w śniegu oraz mapę skarbów. Możesz na niej umieścić również naturalne elementy – karmnik dla ptaków, domki dla jeży czy ciekawy punkt widokowy. Tego rodzaju zimowe zabawy dla dzieci zawierają więc elementy obserwacji przyrody.

Przeczytaj też: Sezon na kreatywność. Odkryj talent Twojego dziecka z klockami LEGO®

Budowa igloo

Jak zbudować igloo? Co prawda nie mamy do dyspozycji bloków lodu, ale dobrze lepiący się śnieg również powinien się sprawdzić. To zabawa na śniegu dla starszych dzieci, bo potrzeba sporo energii, by taką konstrukcję zbudować – utoczenie sporo kul ze śniegu i dobrze przemyślane wykonanie sklepienia nie należy do najłatwiejszych zadań. Kiedy się to uda, Ty i Twoje dziecko będziecie przyjemnie zmęczeni oraz poczujecie ogromną satysfakcję.

Do budowy możesz jednak użyć foremek – wiaderek lub plastikowych pojemników. Wystarczy umieścić w nich śnieg, a następnie układać bloczki obok siebie w okręgu, a następnie jeden na drugim. W celu wzmocnienia budowli możesz dodać dodatkową warstwę śniegu od środka, szczególnie na sklepieniu.

Aby wygładzić boki, użyj plastikowej łopatki. Pamiętaj jednak o zachowaniu wolnego miejsca na wejście.

Co może być Ci potrzebne do zabaw na śniegu?

Zabawy na śniegu mogą urozmaicić przydatne akcesoria. Zacznijmy od przeglądu pojazdów. Jeśli jesteś rodzicem maluszka, możesz wyposażyć się w sanki, których się nie ciągnie a pcha. Dzięki temu będziesz mieć dziecko cały czas w zasięgu wzroku. Pamiętaj, aby wybrać sanki z oparciem – są nie tylko wygodniejsze, ale też bezpieczniejsze. Dziecko nie zsunie się z nich na przykład podczas wjeżdżania na wzniesienie. Obecnie do wyboru mamy tradycyjne sanki drewniane lub plastikowe. Do zjeżdżania możesz kupić również jabłuszko, jeśli obawiasz się, że maluch może spaść z sanek. Starsze dzieci z radością zamienią sanki na odlotowe ślizgacze. Dlaczego? Dmuchane lub plastikowe ślizgi podczas zjeżdżania kręcą się i osiągają spore prędkości.

Do rzeźbienia w śniegu możecie śmiało wykorzystać te zabawki, z których maluch korzystał w piaskownicy. Łopatki, grabki i foremki – wszystkie świetnie sprawdzą się podczas lepienia bałwana, budowania igloo czy tworzenia obrazów na śniegu. Zajrzyj do Auchan oraz wybierz zestawy zabawkowe, które wykorzystasz zarówno w zimie, jak i w lecie. Pamiętajcie również o akcesoriach, które urozmaicą Wasze rzeźby – bałwan powinien mieć oczy, nosek i jakieś fantazyjne nakrycie głowy.

Przeczytaj także: Ranking zabawek dla 4-latka – propozycje, które rozwiną wyobraźnię Twojego dziecka

Jeśli planujecie poszukiwanie skarbów w śniegu, przygotuj do tego celu zabawki, których nie zniszczy wilgoć. Najlepsze będą kolorowe przedmioty z plastiku, które łatwo będzie dostrzec na białym tle. Jeśli chcesz ukryć w śniegu słodkie przekąski, umieść je w szczelnych woreczkach strunowych.

Na koniec kilka słów o akcesoriach, które mogą przydać się rodzicom. Na zimowy spacer sprawdzi się plecak. Spakuj do niego wszelkie łopatki, zabawki czy posiłek. Przyda się też dobry kubek termiczny lub klasyczny termos. W ten sposób zadbasz, aby maluch był odpowiednio nawodniony, a ciepły napój przyjemnie rozgrzeje na mrozie nie tylko jego, ale również Ciebie. Dobrym pomysłem jest zabranie zapasowych rękawiczek i czapki, aby zabawa mogła trwać dłużej.

Zobacz również: Jak nawodnić organizm? Ciesz się zdrowiem i piękną skórą dzięki wodzie!

Wspomnieliśmy również o ogrzewaczach do rąk. To bardzo praktyczny wynalazek. Można włożyć je dziecku do kieszeni lub pomiędzy dłoń a rękawiczkę. Dzięki temu ochronisz paluszki przed odmrożeniami podczas zabawy na śniegu

Korzyści z zabaw na śniegu

Wiesz już, jak zbudować igloo i zaplanować ekscytujące zimowe zabawy dla dzieci. Tak miło spędzony czas niesie za sobą spore korzyści dla zdrowia dzieci i Twoich relacji z nimi. Zimowe zabawy na śniegu to także kontakt z przyrodą i wyjście poza świat wirtualny. Aktywność na świeżym powietrzu może pomóc w redukcji stresu i poprawie nastroju.

Dla dzieci jest to doskonały trening koordynacji ruchowej i równowagi. Podczas zabawy na śniegu zużywają sporo energii i dobrze się dotleniają. Chodzenie po głębokim śniegu wymaga większego wysiłku, co sprzyja wzmocnieniu mięśni nóg i pośladków.

Zorganizuj maluchowi bezpieczne zabawy na śniegu i wspólnie korzystajcie z uroków zimy.

Przeczytaj też: Sprawdź najlepsze gry planszowe dla dzieci i wybierz idealną!

Dokonaj zakupu potrzebnych akcesoriów w sklepie Auchan. Możesz również zrobić je online, aby nie tracić czasu, który lepiej przeznaczyć na zabawy na śniegu z dzieckiem, a my przygotujemy i dostarczymy paczkę pod same drzwi.