Co może jeść roczne dziecko? Podpowiadamy!
Maluch, który staje się coraz bardziej samodzielny i ochoczo odkrywa otaczający go świat, potrzebuje mnóstwo energii i witamin do prawidłowego rozwoju. Jeśli zatem zastanawiasz się, co może jeść roczne dziecko oraz jak komponować jego posiłki, by były zdrowe i smaczne, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Dowiedz się, czym powinna odznaczać się zbilansowana dieta oraz których produktów nie może w niej zabraknąć.
Co do jedzenia dla rocznego dziecka? Fakty i mity
Co może jeść roczne dziecko? Podstawę jego menu powinny stanowić produkty zbożowe, najlepiej lekkostrawne, a także mleko i przetwory mleczne oraz wysokiej jakości warzywa i owoce. W diecie dla rocznego dziecka nie może zabraknąć również chudego mięsa drobiowego, ryb oraz jaj, będących doskonałym źródłem białka i żelaza.
W menu rocznego dziecka niebagatelną rolę odgrywają tłuszcze. To one, obok węglowodanów, są głównym nośnikiem energii, a także substancją umożliwiającą wchłanianie witamin z pożywienia. Ich doskonałym źródłem są tłoczone na zimno oleje roślinne, masło, a także niektóre owoce, na przykład awokado czy maliny.
Przeczytaj także: Jaka woda dla niemowlaka? Dopajanie malucha krok po kroku
Produkty, których należy unikać w diecie rocznego dziecka
Mówiąc o tym, co powinno jeść roczne dziecko, warto wspomnieć o produktach, które z jego diety należy wykluczyć. Do tej grupy należy przede wszystkim żywność wysokoprzetworzona, a zatem słodkie i słone przekąski, słodzone napoje czy niskiej jakości wędliny (w tym parówki), które nierzadko zawierają w swoim składzie dużą ilość sztucznych dodatków. Z ostrożnością należy rozszerzać dietę malucha o produkty często wywołujące alergie pokarmowe, takie jak orzechy, miód, leśne grzyby czy czekolada. Dietetycy zalecają również, by małe dzieci nie jadły często czerwonego mięsa, a także potraw smażonych w dużej ilości tłuszczu.
Co powinno jeść roczne dziecko? Podstawowe zasady żywienia
Dietę rocznego malucha należy układać w taki sposób, by zapewnić mu odpowiednią dobową podaż podstawowych makroskładników, a zatem białek, tłuszczów i węglowodanów. Te pierwsze powinny pokrywać około 15% zapotrzebowania kalorycznego. Głównym źródłem energii dla szybko rosnącej pociechy są bowiem węglowodany. Najlepiej by zaspokajały ok. 50% dziennego zapotrzebowania na energię.
Ile powinno jeść roczne dziecko i jak skomponować jego dietę? Posiłki staraj się planować zgodnie z metodą modelowego talerzyka. Połowę jego powierzchni przeznacz na warzywa i owoce, jedną ćwiartkę na wyroby zbożowe, zaś 1/4 na pokarmy będące źródłem białka, a zatem mięso czy przetwory mleczne. Nieco bardziej jest skomplikowana jest kwestia tłuszczów – te bowiem często zawarte są w innych produktach spożywczych, np. jajkach, rybach czy serach. Przenikają one również do pokarmów w procesie obróbki. Dlatego ich źródłem mogą być na przykład placuszki usmażone na maśle czy oliwie.
W menu rocznego dziecka nie może zabraknąć także płynów. By zapewnić odpowiednie nawodnienie, najlepiej podawać niegazowaną wodę, kompoty, a także owocowe i ziołowe herbatki. Staraj się również kontrolować ilość soków, które dziennie wypija Twoja pociecha. Te, choć zawierają sporo witamin i błonnika, są również źródłem cukrów. Nie przekraczaj zatem jednej porcji (120 ml) dziennie.
Przeczytaj także: Sprawdź razem z nami, jakie mleko dla noworodka wybrać
Żywienie rocznego dziecka – najważniejsze zasady
Teraz gdy już wiesz, co może jeść roczne dziecko, warto przyjrzeć się bliżej zasadom komponowania posiłków. Przede wszystkim menu planuj w taki sposób, aby uwzględniało 3 dania główne i 2 przekąski. Dietetycy zalecają, by wartość energetyczną dań dostosować do wagi malucha. Ta wynosi ok. 83 kcal na każdy kilogram masy ciała.
Wprowadzanie nowych smaków i tekstur
Staraj się proponować maluchowi różne pokarmy – nawet jeśli Twój maluch ma już swoje ulubione smaki i niechętnie testuje nowości. Pamiętaj, że w przypadku małych dzieci zróżnicowana dieta to najskuteczniejszy sposób, by uniknąć niedoborów. Nie zrażaj się, jeśli malec nie chce spróbować brokuła czy ugotowanego na twardo jajka. Nielubiane składniki możesz przecież przemycić w postaci różnych potraw. Z warzyw przygotuj zupę krem, a jajka wykorzystaj, by usmażyć omlet czy naleśniki.
Co do jedzenia dla rocznego dziecka zamiast mleka?
W diecie rocznego dziecka mleko modyfikowane odgrywa ważną rolę. By zapewnić jego odpowiednią podaż, możesz na jego bazie przygotowywać kleiki, kaszki czy budynie. Po zmiksowaniu mleka z owocami uzyskasz natomiast pyszny koktajl, który świetnie sprawdzi się w roli przekąski.
Przeczytaj także: Jaki jogurt dla niemowląt i przedszkolaków? Propozycje Auchan
Sprawdzaj, co je Twoje roczne dziecko!
Zwracaj uwagę nie tylko na to, co i ile powinno jeść roczne dziecko, ale także na formę posiłku. Staraj się przygotowywać posiłki, które malec będzie w stanie zjeść samodzielnie. Pamiętaj też, że dieta ma niebagatelny wpływ nie tylko na zdrowie, lecz również samopoczucie malucha. Jeśli Twoja pociecha nie może usiedzieć w miejscu i wieczorem tryska energią, uważnie przyjrzyj się temu, co je roczne dziecko. Być może przyczyną problemu jest nadmiar cukru, który często znajduje się w gotowych sosach czy zupach. Kupując produkty dla swojej pociechy, zawsze uważnie czytaj etykiety!
Co może jeść roczne dziecko? Przykładowe posiłki
Nadal zastanawiasz się, co powinno jeść roczne dziecko? Poniżej znajdziesz przykładowe produkty, które warto włączyć do codziennej diety Twojej pociechy. Nie czekaj i już teraz daj się zainspirować!
Owoce i warzywa
Owoce i warzywa powinny stanowić podstawę każdego posiłku malucha. Staraj się przy tym wybierać takie, pochodzące od krajowych dostawców, najlepiej z upraw ekologicznych. Będziesz mieć wtedy pewność, że nie zawierają one szkodliwych dla zdrowia dziecka syntetycznych pestycydów. Możesz wykorzystać je na kilka sposobów:
- dodatek do kaszki czy budyniu,
- składnik zup lub sosów,
- pokrojone w drobną kostkę,
- w postaci przecieru.
Produkty zbożowe
Produkty zbożowe, które powinny znaleźć się w diecie rocznego smyka, to przede wszystkim pieczywo, makarony oraz kasze. Choć najzdrowsze są te pełnoziarniste, to jednak nim maluch skończy 3 lata, staraj się ograniczyć ich ilość w codziennej diecie. Zawierają one bowiem sporo błonnika, który przy niskiej podaży wody, może powodować zaparcia. W sklepach sieci Auchan znajdziesz także płatki oraz wafle ryżowe o niskiej zawartości cukru. Te świetnie sprawdzą się w roli popołudniowej przekąski. Zbożowe produkty możesz podawać dziecku na przykład w postaci:
- zbożowych placuszków z owocami,
- gotowanej kaszy lub ryżu z warzywami,
- zup z kluseczkami,
- małych kawałków pieczywa z dodatkami.
Źródła białka
Co powinno jeść roczne dziecko? Przede wszystkim chude mięso, ryby, jajka, przetwory mleczne oraz warzywa strączkowe, na przykład soczewica. Wszystkie one stanowią bowiem bardzo dobre źródło białka, niezbędnego do prawidłowego rozwoju kości i mięśni. Mięso jest również bogate w składniki mineralne, kształtujące odporność malucha. Jak wkomponować w dietę maluszka elementy bogate w białko? Oto przykłady:
- kanapki z twarożkiem,
- kotleciki drobiowe lub rybne,
- surówka z groszkiem,
- gotowana fasolka szparagowa.
Przeczytaj także: Niejadek w domu – jak zachęcić dziecko do jedzenia?
Tłuszcze
Ważne miejsce w diecie rocznego dziecka pełnią także tłuszcze, choć nie wszystkie okażą się tak samo zdrowe. Dzielą się one na jednonienasycone, obecne głównie w produktach roślinnych, takich jak oliwa z oliwek, orzechy czy awokado, a także wielonienasycone, które znajdziesz w tłustych rybach (np. łosoś czy makrela) i olejach roślinnych. Zdrowe tłuszcze podawaj dziecku na przykład w postaci:
- kanapek z masłem,
- kaszek z dodatkiem orzechów,
- ryb z wysoką zawartością tłuszczy, np. łososia,
- pasty z awokado, bogatego w tłuszcze.
Teraz już wiesz, co może jeść roczne dziecko!
Zdrowe żywienie to klucz do prawidłowego rozwoju. Właśnie dlatego diecie rocznego dziecka warto przyjrzeć się z dużą uwagą. Staraj się, by przygotowywane posiłki były pełnowartościowe, a malec jadł produkty z różnych grup. Mamy nadzieję, że w naszym poradniku, udało Ci się znaleźć wiele wskazówek, dotyczących tego, jak zaplanować menu rocznego dziecka. Jeśli natomiast nadal szukasz inspiracji, przeczytaj inne wpisy na blogu Auchan oraz odwiedź sklepy stacjonarne i online, by skomponować zbilansowaną dietę smyka.