Aplikacja
Co Na Kolki U Noworodka

Co na kolki u noworodka? Poznaj 7 skutecznych sposobów, które mogą przynieść ulgę maluszkowi

Opublikowano 20.09.2023

Twój maluszek pręży się i płacze, a Ty nie jesteś w stanie go uspokoić? Przyczyną takiego zachowania może być tzw. kolka niemowlęca. Choć nie stwarza ona zagrożenia dla zdrowia, to jednak z pewnością nie jest przyjemnym doświadczeniem – zarówno dla płaczącego dziecka, jak i jego rodziców. Aby skutecznie zaradzić temu problemowi, warto poznać jego przyczyny oraz sposoby, które mogą przynieść ulgę maluszkowi. Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj nasz poradnik i przekonaj się, co na kolki u noworodka sprawdzi się najlepiej!

Kolki u noworodka – objawy, które powinny wzbudzić niepokój

Wokół tematu kolki niemowlęcej narosło już wiele mitów. Większości debiutujących rodziców kojarzy się ona głównie z bólami brzuszka ich nowo narodzonego dziecka. Dotychczasowe badania diagnostyczne nie potwierdzają jednak, by była ona związana bezpośrednio z nieprawidłowym działaniem układu pokarmowego. Czym zatem jest kolka niemowlęca i jakie są jej objawy? W literaturze medycznej najczęściej opisuje się ją jako zjawisko behawioralne, charakteryzujące się występowaniem napadowego, niedającego się ukoić płaczu u noworodka.

Co Na Kolki U Niemowlaka

Kolki u noworodka – od kiedy zacząć się przejmować?

Przedstawiona wyżej definicja ma jednak charakter bardzo ogólny. Właśnie dlatego, podczas diagnostyki tej uciążliwej dolegliwości, pediatrzy kierują się jeszcze innymi kryteriami. Pierwszym z nich jest tzw. reguła trzech, opracowana przez amerykańskiego pediatrę M. Wessela. Zgodnie z nią, objawy kolki u noworodka powinny występować przez co najmniej trzy tygodnie, powtarzać się nie rzadziej, niż trzy razy w ciągu 7 dni, zaś sam płacz trwać przez nie mniej niż 3 godziny. Drugie kryterium to wiek noworodka. Kolki diagnozuje się bowiem u dzieci, które ukończyły 4 tydzień życia. Ostatnie kryterium dotyczy natomiast ogólnego stanu zdrowia dziecka. Objawy kolki niemowlęcej można rozpoznać wówczas, gdy dotyczą one prawidłowo rozwijającego się noworodka oraz nie towarzyszą im dodatkowe dolegliwości takie, jak np. gorączka, wymioty czy zaparcia.

Zobacz też: Kiedy dziecko zaczyna ząbkować? Jak pomóc bobasowi podczas ząbkowania? Odpowiadamy!

Przyczyny i objawy kolki u noworodka

Pediatrzy często podkreślają, że przyczyny kolki mają charakter wieloczynnikowy. Co to oznacza? Tyle że nie da się wskazać jednego powodu, odpowiadającego za występowanie tego problemu. Objawy kolki u noworodka, takie jak prężenie się, wzdęcie brzuszka czy nadmierna produkcja gazów, mogą wskazywać, że podłożem dolegliwości są zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Te mogą wynikać z kolei z nieprawidłowego sposobu karmienia dziecka. Jeśli maluszek je łapczywie lub nieprawidłowo układa usta, oprócz mleka połyka dużą ilość powietrza, które z czasem zaczyna naciskać na ściany żołądka i jelit, powodując dolegliwości bólowe.

Częstymi przyczynami kolek są również alergie i nietolerancje pokarmowe, a także infekcje, szczególnie te w obrębie układu moczowego. Badania przeprowadzone przez psychologów wskazują natomiast, że kolki u niemowląt nierzadko mają związek z emocjami dziecka. W tym przypadku, wśród ich najczęstszych przyczyn, wskazuje się przemęczenie oraz przebodźcowanie maluszka.

Kolki U Noworodka Od Kiedy

Co na kolki u noworodka? Poznaj najlepsze domowe sposoby!

Nie wiesz, jak ukoić płacz maluszka? Przychodzimy z pomocą! Poniżej znajdziesz 7 sposobów, które możesz wykorzystać, by uśmierzyć nieprzyjemne dolegliwości lub zapobiec ich występowaniu. Nie czekaj i już teraz przekonaj się, co na kolki u niemowlaka sprawdzi się najlepiej!

Przeczytaj także: Kiedy dziecko zaczyna siadać? Jak nauczyć je tej czynności?

Układanie na brzuszku

Układanie dziecka w tzw. pozycji pronacyjnej to nie tylko sposób na to, by zmobilizować maluszka do ćwiczenia unoszenia główki, lecz również zapobiec objawom kolki niemowlęcej. Leżenie na brzuszku zapewnia bowiem delikatny ucisk na narządy znajdujące się w jamie brzucha. To z kolei ułatwia wydalanie powietrza, jakie nagromadziło się w żołądku i jelitach, zanim doprowadzi ono do występowania dolegliwości bólowych. Twój maluszek nie lubi być układany w tej pozycji? Wykorzystaj matę edukacyjną, np. marki One Two Fun, dostępną w sklepach Auchan. Jej kolorowe elementy przyciągną uwagę dziecka i zachęcą je do zabawy.

Masowanie brzuszka

Co najlepsze na kolki u noworodka? Zdaniem wielu fizjoterapeutów pomocne może okazać się delikatne masowanie brzuszka. Łagodny dotyk, połączony z umiarkowanym uciskiem, pozwala dziecku nie tylko się odprężyć, lecz również świetnie pobudza perystaltykę jelit. W efekcie ułatwia wydalanie nagromadzonych w nich gazów.

Jak masować niemowlaka? Najlepiej delikatnie głaszcz brzuszek malucha, od góry do dołu lub zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Do masażu możesz użyć hipoalergicznej oliwki dla niemowląt. Jeśli brzuszek dziecka jest wzdęty, po wykonaniu masażu zegnij nóżki niemowlaka w kolanach i w takiej pozycji przyciągnij je do jego klatki piersiowej. Utrzymaj tę pozycję przez kilka sekund, a następnie rozprostuj nóżki malucha. Opisane wyżej ćwiczenie powtórz kilka razy.

Objawy Kolki U Noworodka

Ciepłe okłady

Kąpiel w ciepłej wodzie lub okład z termoforu czy pieluszki flanelowej to zdaniem wielu rodziców skuteczny sposób nie tylko na zapobieganie napadom kolki, lecz również złagodzenie jej objawów. Tego typu działania pozwalają bowiem rozkurczyć napięte mięśnie. Przygotowując kąpiel dla maluszka, warto sięgnąć w szczególności po specjalne płyny i żele z ekstraktem z lawendy. Zawarte w nich olejki wykazują bowiem działanie uspokajające. Szeroki wybór tego typu produktów znajdziesz w asortymencie sklepów Auchan.

Biały szum

Biały szum to kolejny dobry sposób na kolki u niemowlaka. Miarowy, spokojny dźwięk o różnych częstotliwościach, podobny nieco do odgłosu suszarki, przypomina dziecku bodźce, które docierały do niego w okresie płodowym. To z kolei pozwala mu się szybko wyciszyć i uspokoić. Na rynku nietrudno dziś znaleźć zabawki, wyposażone w urządzenia emitujące biały szum, które uruchamiają się automatycznie, gdy maluszek zaczyna płakać. Wśród nich na uwagę zasługują usypianki, czyli pluszaki, które mogą naśladować również odgłos bicia serca czy oddechu. Jeśli zainteresowały Cię tego typu zabawki dla niemowląt, koniecznie zajrzyj na stronę sklepu Auchan i zapoznaj się z naszą ofertą.

Herbatki i napary łagodzące wzdęcia

W profilaktyce kolki u niemowląt pomocne może okazać się podawanie herbatek o właściwościach rozkurczowych, łagodzących i uspokajających. Takie działania wykazują m.in. napary z kopru, rumianku czy melisy. Na rynku nie brakuje różnego rodzaju herbatek opracowanych na bazie mieszanki wskazanych wyżej ziół, które można bezpiecznie podawać dzieciom powyżej 4 tygodnia życia. Wybierając konkretny produkt, zwróć jednak uwagę na jego skład. Staraj się unikać herbatek granulowanych – te często zawierają bowiem duże ilości cukru, który jest niewskazany w diecie niemowląt.

Sprawdź również: Jakie sztućce dla niemowlaka będą odpowiednie i jak nauczyć malucha jedzenia nimi? Poradnik rodzica

Kolki U Noworodka Objawy

Produkty Auchan, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów kolki

Kolki u niemowląt to powszechny problem – z szacunków lekarzy wynika, że dotyczy on nawet co czwartego dziecka, które ukończyło 4 tydzień życia. Nic więc dziwnego, że w sklepach coraz częściej można znaleźć akcesoria dla maluszków, opracowane w taki sposób, by zapobiegać występowaniu nieprzyjemnych dolegliwości. Wśród nich na uwagę zasługują specjalne smoczki antykolkowe czy butelki wyposażone w odpowietrzniki, które zapobiegają połykaniu powietrza podczas karmienia.

Gdy przyczyną kolek są dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, a maluszek jest karmiony mlekiem modyfikowanym, warto pomyśleć o zmianie mieszanki. W sklepach sieci Auchan znajdziesz m.in. mleka modyfikowane do 6. miesiąca życia, zawierające w swoim składzie prebiotyki, a także takie o obniżonej zawartości laktozy. Pamiętaj jednak, by nie wprowadzać rewolucji w diecie maluszka na własną rękę. Zanim zdecydujesz się na podanie nowej mieszanki, skonsultuj się z pediatrą.

Prawidłowa technika karmienia

By skutecznie zapobiegać atakom kolki u niemowlaka, pamiętaj również o stosowaniu prawidłowej techniki karmienia. Dzieci, które jedzą bardzo łapczywie lub mają problem z prawidłowym ułożeniem ust na piersi lub smoczku, często cierpią bowiem na nieprzyjemne dolegliwości. Jak temu zaradzić? Jeśli karmisz naturalnie, postaraj się, by podczas przystawiania dziecka do piersi ułożyć malucha na boku – tak, aby jego brzuszek był zwrócony w Twoją stronę. Zwróć też uwagę, czy usta dziecka obejmują całą brodawkę wraz z otoczką. Obserwuj rytm ssania – jeśli dziecko przełyka mleko regularnie, technika karmienia jest prawidłowa. Mlaskanie czy zmiany rytmu zassań mogą z kolei świadczyć, że dziecko ma problem z pobieraniem pokarmu. W takim przypadku spróbuj ponownie przystawić maluszka do piersi.

Zobacz też: Jak karmić noworodka butelką? Pomagamy rozwiązać wątpliwości

Kolka U Noworodka Objawy

Teraz już wiesz, co na kolki u noworodka!

Kolka niemowlęca to nieprzyjemna dolegliwość, która dotyczy wielu maluszków. Choć jej występowanie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka, to jednak częsty, wielogodzinny i niedający się ukoić płacz, stanowi powód do zmartwień rodziców. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika, wiesz już, co na kolki u noworodka może pomóc i jak poradzić sobie z tym problemem. Jeśli natomiast nadal szukasz inspiracji i porad, zapoznaj się z innymi wpisami na naszym blogu. W zakładce dziecko znajdziesz mnóstwo praktycznych wskazówek na temat zasad prawidłowego żywienia niemowląt.