Aplikacja
Karmienie Piersia Czego Nie Jesc

Czego nie jeść, karmiąc piersią? Rady dla mam

Opublikowano 05/17/2023

Każda świeżo upieczona mama zapewne słyszała o diecie matki karmiącej. Wokół tego, co można, a czego nie można jeść, karmiąc piersią, narosło wiele mitów, dlatego też warto się z nimi rozprawić. Jakie produkty są więc zakazane przy karmieniu naturalnym? Jak powinna wyglądać dieta kobiety karmiącej? Sprawdź!

Karmienie piersią – czego nie jeść? Dieta matki karmiącej

Tuż po porodzie zostajesz zasypywana ogromem informacji dotyczących Twojej nowej roli. Wśród wytycznych odnośnie do opieki nad dzieckiem często pojawia się zalecenie wprowadzenia „diety matki karmiącej”. Co to takiego?

Karmienie piersią najlepszym sposobem żywienia niemowląt

WHO zaleca, by niemowlęta były karmione wyłącznie mlekiem matki przez co najmniej 6 miesięcy, by zapewnić im optymalne warunki do zachowania zdrowia i prawidłowego rozwoju. Po tym czasie matka może zdecydować się na kontynuację karmienia piersią do momentu samoodstawienia dziecka lub jej decyzji o zakończeniu tego sposobu żywienia.

Mleko matki jest idealnie dostosowane do potrzeb dziecka, pozwala mu zaspokoić głód, pragnienie i potrzebę bliskości. Skład mleka zmienia się w zależności od etapu rozwoju dziecka i na każdym z nich dostarcza mu niezbędnych składników odżywczych – białek, tłuszczów, witamin i minerałów. Pomaga ono w zwalczaniu infekcji, wspomaga prawidłowe kształtowanie mózgu, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób, takich jak cukrzyca czy otyłość.

Karmienie piersią jest także dobroczynne dla matki. Zapewnia ochronę przed wystąpieniem raka piersi, wspomaga utratę pociążowych kilogramów czy obkurczania się macicy po porodzie. Karmienie piersią ma wiele zalet, jednak matki karmiące często zmuszone są do rezygnacji ze spożywania swoich ulubionych produktów z powodu tzw. diety matki karmiącej.

Dieta matki karmiącej – czy istnieje?

Karmiąc piersią, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka, zapewne zastanawiasz się, czego nie możesz jeść, by nie zaszkodzić maluszkowi. Na szczęście dieta matki karmiącej oficjalnie nie istnieje i możesz bez przeszkód spożywać większość pokarmów, którymi delektowałaś się do tej pory. Pokarm bierze się bowiem z krwi, nie z pożywienia.

Kolki czy wzdęcia u maluchów nie są spowodowane Twoją dietą, a niedojrzałością układu trawienia u dziecka. Nie musisz więc rezygnować ze smażonego kotleta w niedzielę, frytek czy nawet ulubionej kawy z mlekiem.

Karmiąc piersią, warto pamiętać, że dieta powinna być urozmaicona i zdrowa, by przekazywać dziecku jak najwięcej dobroczynnych składników odżywczych. Warto też podkreślić, że nie musisz eliminować potencjalnych alergenów ze swojej diety. Ograniczenie produktów alergizujących ma zastosowanie jedynie wtedy, gdy u dziecka zostanie potwierdzona alergia na dany produkt.

Czego Nie Jesc Karmiac Piersia

Czego nie jeść podczas karmienia piersią?

Mimo że dieta dla mam w trakcie laktacji nie istnieje, to są pewne produkty, których spożycie jest niewskazane. Na szczęście lista nie jest długa. Czego nie powinna jeść matka karmiąca?

• Żywność wysoko przetworzona zawierająca sztuczne dodatki, konserwanty, barwniki, zagęszczacze – takie produkty nie są zalecane w żadnej zdrowej diecie, a ich częste spożycie może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka alergii lub nadwrażliwości pokarmowej.

• Alkohol – nie należy spożywać alkoholu przynajmniej przez pierwsze 6 miesięcy. Później również powinnaś go unikać, a w przypadku spożycia nawet niewielkiej ilości odczekać przynajmniej kilka godzin, zanim nakarmisz dziecko. 

• Rybyryby w diecie matki karmiącej są wskazane, jednak powinno się ograniczyć tłuste ryby do 2 porcji tygodniowo i unikać mięsa z włócznika, rekina i marlina ze względu na możliwe zanieczyszczenie (nie więcej niż 1 porcja tygodniowo).

• Kofeina – karmiąc piersią, możesz pozwolić sobie na wypicie małej czarnej, jednak dobowe spożycie kofeiny nie powinno przekraczać 300 mg. Warto pamiętać, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale też w napojach gazowanych, herbacie, a nawet czekoladzie.

Czego Nie Mozna Jesc Karmiac Piersia

Co powinna jeść matka karmiąca?

Karmienie piersią to spory wysiłek dla Twojego organizmu. Można porównać je do niezłego treningu, ponieważ dziennie karmienie pochłania około 500 kcal! Dlatego też zróżnicowana i dobrze zbilansowana dieta jest niezbędna do zachowania zdrowia. Oznacza to, że karmiąc piersią, powinnaś jeść:

• warzywa i owoce, zwłaszcza sezonowe w ilości 5 porcji dziennie;

• produkty zbożowe zawierające duże ilości błonnika, np. kasze (gryczana, jęczmienna, bulgur), brązowy ryż oraz płatki owsiane i pieczywo pełnoziarniste lub razowe;

• produkty zawierające duże ilości łatwo przyswajalnego białka, takie jak kurczak, rośliny strączkowe, jaja, soczewica, chuda wołowina;

• zdrowe tłuszcze, które znajdziesz w oliwie, nasionach, orzechach, awokado, tłustych rybach (łosoś lub makrela);

• produkty bogate w wapń (mleko, jogurty, ser, tofu, nasiona sezamu, zielone warzywa liściaste).

Warto też pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów (przynajmniej 2 litry dziennie). Najlepiej jest pić czystą wodę źródlaną, jednak mama karmiąca może też z powodzeniem pić soki owocowe, wodę gazowaną, a w rozsądnych ilościach także kawę, napoje gazowane, czy nawet piwa bezalkoholowe.

Czego nie jeść karmiąc piersią – lista najczęściej zadawanych pytań (FAQ)

Sprawdź, jakie pytania dotyczące diety są najczęściej zadawane przez karmiące mamy.

Czy mama karmiąca może stosować dietę odchudzającą?

Stosowanie diet redukcyjnych podczas laktacji nie jest wskazane ze względu na większą podaż energii związanej z karmieniem dziecka. Dieta matki karmiącej powinna być przede wszystkim zdrowa i zróżnicowana. Zalecana kaloryczność diety wynosi 2500–2900 kcal/dzień.

Jakie produkty najczęściej wywołują reakcje alergiczne u dzieci karmionych piersią?

Reakcje alergiczne po spożyciu mleka matki są bardzo rzadkie, niemniej jednak u dzieci z mocnym uczuleniem na dany składnik pokarmowy może do niej dojść. Wbrew obiegowej opinii to nie truskawki ani orzechy najczęściej powodują alergię u maluchów.

Wśród produktów mogących wywoływać niepowołane reakcje są białka pochodzące z mleka krowiego (uczulenie na BMK), jaj, soi i kukurydzy. Nie warto jednak profilaktycznie wyłączać tych produktów z diety mamy karmiącej. Jeśli po karmieniu zauważysz u swojego dziecka niepokojące objawy, takie jak wymioty, biegunka, wysypka, krew w stolcu lub refluks, należy zasięgnąć porady lekarskiej.

Czego Nie Powinna Jesc Matka Karmiaca

Czy można pić alkohol w okresie laktacji?

Zaleca się, aby matka karmiąca całkowicie powstrzymała się od spożywania napojów alkoholowych przynajmniej przez pierwsze 6 miesięcy. Po tym czasie również warto unikać alkoholu, jednak decydując się na sporadyczne jego spożycie, należy odczekać co najmniej kilka godzin przed kolejnym karmieniem dziecka.

Zanim spożyjesz alkohol, możesz odciągnąć mleko laktatorem, schować je w lodówce i podać dziecku, zanim stężenie alkoholu w Twojej krwi spadnie do bezpiecznego poziomu. Pamiętaj, że alkohol może chwilowo upośledzić produkcję pokarmu.

Czego Nie Jesc Karmiac Piersia Lista

Czy w okresie karmienia piersią należy przyjmować suplementy diety?

W czasie karmienia piersią ważne jest, abyś dostarczała swojemu organizmowi wystarczającą ilość składników odżywczych potrzebnych dla siebie i dziecka. W większości przypadków zbilansowana dieta i regularne posiłki powinny zapewnić wystarczającą ilość składników odżywczych. Niektóre kobiety jednak mogą potrzebować dodatkowej pomocy w postaci suplementów diety. Przed rozpoczęciem suplementacji zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Czego nie jeść, karmiąc piersią? Podsumowanie

Narodziny nowego członka rodziny to ogromna radość, ale też duża porcja stresu dla młodych rodziców, a zwłaszcza mamy. To na Tobie leży ciężar karmienia dziecka, bo mimo że żywienie naturalne jest dużą satysfakcją i powodem do dumy, to jednak wymaga od mamy wiele energii i nierzadko też wyrzeczeń.

Na szczęście w okresie karmienia piersią nie musisz rezygnować z Twoich ulubionych potraw. Pierwsze miesiące po porodzie to czas regeneracji organizmu, dlatego też powinnaś odżywiać się zdrowo i różnorodnie, a nie ograniczać się do kilku monotonnych dań ze względu na potencjalne kolki czy problemy z wypróżnianiem u niemowlaka. Twój pokarm to najlepsze, co dajesz swojemu dziecku, i jest idealnie dopasowany do jego potrzeb. Dlatego też ciesz się okresem karmienia piersią bez wyrzutów sumienia!

Czego nie jeść karmiąć piersią?

Po okresie wyłącznego karmienia piersią przychodzi czas, aby rozpocząć rozszerzanie diety Twojego dziecka. Wysokojakościowe produkty dla dzieci znajdziesz w Auchan! Marka Auchan BIO to smaczne i zdrowe posiłki dla niemowląt. Sprawdź też ofertę angażujących zabawek marki Auchan One Two Fun.

Auchan oferuje szeroki wybór produktów dla niemowląt i dzieci w świetnych cenach! A jeśli nie możesz pójść na zakupy spożywcze, zamawiaj wygodnie w sklepie internetowym Auchan z dostawą do domu. Kupuj tak, jak lubisz!