Aplikacja

Czy niemowlę może spać na brzuchu? Sprawdź, jak układać noworodka do snu

Opublikowano 16.04.2024 - 6 minut czytania

Świeżo upieczeni rodzice często mają wiele pytań co do opieki nad niemowlęciem. Jednym z nich jest kwestia odpowiedniego układania bobasa do snu. Jaka pozycja będzie dla niego odpowiednia i o czym należy pamiętać? Ważne, jest zarówno jego bezpieczeństwo, jak i komfort. Poznaj triki, które podpowiedzą Ci, jak układać noworodka do snu.

Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak układać noworodka do snu, warto najpierw zdobyć wiedzę o tym, jak przygotować do tego maluszka. Ustalenie wieczornej rutyny pomoże zarówno dziecku, jak i rodzicom. Stała pora spania to podstawa dobrego wypoczynku. Wieczorne rytuały mają ogromne znaczenie – każdy potrzebuje wyciszenia i relaksu przed snem – niemowlaki również.

Zanim położysz swoją pociechę, wyłącz telewizor i postaraj się, by otoczenie maluszka było spokojne. Delikatna muzyka to sposób by wszyscy domownicy się zrelaksowali. Ciepła kąpiel może pomóc się wyciszyć i znacząco wpłynąć na jakość snu. Należy jednak pamiętać aby taka kąpiel odbyła się co najmniej 1 godzinę przed snem. Unikaj również zbyt długiego mycia, które może wysuszyć skórę dziecka.

W trakcie wieczornej toalety, przewietrz pokój maluszka. Jeśli poziom zanieczyszczeń w mieszkaniu jest wysoki, użyj oczyszczacza powietrza, by stworzyć zdrowy klimat do spania bez otwierania okien. Utrzymuj temperaturę w granicach 18-22°C.

Po kąpaniu możesz wykonać delikatny masaż podczas nawilżania skóry oliwką. To pomoże rozluźnić ciało dziecka przed snem. Jeżeli nie wiesz, jak to robić prawidłowo możesz dopytać o to swojej położnej.

Karmienie to czas dla rodzica i niemowlęcia. Usiądź wygodnie w spokojnym miejscu. Pamiętaj, że zbyt duża ilość bodźców może wpłynąć na nadmierne pobudzenie dziecka. Aby zdrowo go nakarmić, zadbaj o właściwe otoczenie. Bez względu na to, czy karmisz piersią, czy podajesz mleko modyfikowane, przytul maluszka i postaraj się, by mógł spokojnie zjeść kolację. Pamiętaj, że wieczorny posiłek nie powinien być obfity.

Większość noworodków zasypia podczas karmienia. Jednak niektóre maluchy spokojnie śpią na rękach, a wybudzają się podczas prób odkładania do łóżeczka. W takich sytuacjach warto wypróbować biały szum, aby pomóc dziecku się uspokoić i zasnąć. To dźwięk o określonej częstotliwości, który działa uspokajająco i pomaga utrzymać zdrowy sen. Możesz do tego wykorzystać urocze zabawki niemowlęce emitujące takie odgłosy. 

Przeczytaj również: W czym prać ubranka noworodka? Poradnik od Auchan

Jak układać noworodka do snu – poradnik rodzica

Bardzo ważne jest zapewnienie dziecku bezpiecznego środowiska do snu. Pediatrzy i fizjoterapeuci zalecają, aby materac do łóżeczka był twardy. To pozwala zmniejszyć ryzyko wad postawy w przyszłości. Nie układaj w środku pluszowych zabawek i miękkich poduszek. Jeśli obawiasz się, że maluch może uderzyć się o szczebelki, zainstaluj tekstylny ochraniacz. Przymocuj go zgodnie z instrukcją producenta. Łóżeczko malucha powinno także stać w spokojnym miejscu, z dala od kaloryferów czy klimatyzacji.

Jak kłaść noworodka do spania, aby był bezpieczny? Najlepiej na plecach! Specjaliści potwierdzają, że maluchy przez pierwsze pół roku powinny być ułożone do snu właśnie w tej pozycji. Dotyczy to zarówno bobasów donoszonych, jak i wcześniaków. Lekarze twierdzą, że niemowlęta ułożone na plecach mogą skuteczniej odprowadzać płyny z jamy ustnej, przez co nie zadławią się przez sen. 

Aby mieć pewność, że sen dziecka jest zdrowy i niczym niezakłócany możesz umieścić w łóżeczku urządzenie do monitorowania oddechu. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości sprzęt uruchamia alarm dźwiękowy.  

Dużą popularnością cieszą metody zawijania noworodka do snu. Nie są one jednak niczym nowym. Obecnie przechodzą renesans i mogą stanowić trafną odpowiedź na pytanie, jak układać noworodka do spania w łóżeczku. Na czym polega zawijanie niemowlaka? Stosuje się do tego miękki otulacz, rożek lub kokon. Owija się w nie dziecko, układając rączki wzdłuż ciała. Chodzi o to, aby maluch czuł, jakby był przytulony, ale nie ściśnięty. 

Jak układać główkę noworodka do snu?

Wiesz już, że dla niemowlęcia pozycja na plecach jest najbezpieczniejsza. Jednak pozostaje kwestia jak ułożyć główkę noworodka do snu? W łóżeczku powinna znaleźć się tylko płaska poduszka i przewiewna kołderka. Nie układaj główki na wysokich poduszkach, aby szyja dziecka nie była nienaturalnie wygięta. To może utrudniać oddychanie.

Jak układać noworodka do snu po jedzeniu?

Maluszki bardzo często zasypiają podczas karmienia, a rodzice obawiają się, że podczas ulewania śpiący noworodek może się zadławić. Jednak wciąż nie jest to powód, by układać niemowlę na boku. Po karmieniu ważne jest, aby dziecko odbiło powietrze ze swojego brzuszka. Utrzymuj malucha w pozycji pionowej przez 10–15 minut po jedzeniu, delikatnie klepiąc je po plecach lub kołysząc. 

Nie układaj go do snu bezpośrednio po jedzeniu. Poczekaj co najmniej 20–30 minut, aby pokarm zdążył się strawić. Po tym czasie możesz ułożyć bobasa do snu na plecach. 

Przeczytaj również: Jak wybrać najbardziej chłonne pieluchy na noc? Propozycje od Auchan Baby

Czy dziecko może spać na brzuszku?

Badania naukowe dowiodły, że spanie na brzuchu jest jednym z głównych czynników ryzyka Zespołu Nagłej Śmierci Niemowląt (SIDS). Pozycja ta może utrudniać oddychanie dziecka, szczególnie jeśli miało ono z tym już wcześniej problemy lub jest wcześniakiem. Leżąc na brzuchu, noworodek uciska przeponę, co może utrudniać swobodny przepływ powietrza. Ma to szczególne znaczenie dla małych dzieci, które nie mają jeszcze w pełni rozwiniętych mięśni oddechowych.

Noworodki mają także słabe mięśnie szyi i pleców, co uniemożliwia im samodzielne podniesienie głowy, gdy leżą na brzuchu. Może to dodatkowo prowadzić do problemów z oddychaniem i utrudniać im samodzielne przekręcenie się na plecy. Dlatego, jeśli wciąż zastanawiasz się, czy niemowlę może spać na brzuchu, odpowiedź jest prosta – nie. Nie wyklucza to jednak dziennej aktywności w tej pozycji. 

Od kiedy zatem niemowlę może spać na brzuchu w nocy? Dla bezpieczeństwa malucha warto powstrzymać się od układania go w tej pozycji do pierwszych urodzin.

A co z układaniem noworodka na boku? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi i jasnego stanowiska lekarzy i położnych. W niektórych sytuacjach taka pozycja jest dopuszczalna, na przykład jeśli dziecko cierpi na refluks żołądkowo–przełykowy. W takiej sytuacji zawsze należy skonsultować się z pediatrą, aby uzyskać szczegółowe instrukcje. Istnieje ryzyko, że dziecko może się przewrócić na brzuch i udławić, dlatego pamiętaj, aby zawsze być przy dziecku i nadzorować jego pozycję.

Zadbaj o bezpieczny sen swojego maleństwa

Zapewniając maluszkowi bezpieczne i komfortowe warunki do spania, pomagasz mu zdrowo rosnąć i rozwijać się. Zawsze układaj swoją pociechę na plecach. Pozycja ta jest najbezpieczniejsza. Upewnij się, że łóżeczko dziecka jest właściwie przystosowane i komfortowe. Utrzymuj temperaturę w pokoju dziecka w granicach 18-22°C. Bądź cierpliwy i konsekwentny w swoich działaniach. Nie zniechęcaj się, jeśli niemowlę nie zaśnie od razu. 

Stosując się do wyżej wymienionych zasad, możesz zapewnić swojemu maleństwu bezpieczny i komfortowy sen. Nie zapominaj także o odpowiednich akcesoriach dla maleństwa, które znajdziesz w Auchan. Możesz się tam zaopatrzyć w kołderki, poduszki, zabawki i produkty niezbędne do higieny. Zrób wcześniej całą listę, aby o niczym nie zapomnieć!