Aplikacja
Dziecko Nie Chce Sie Ubierac

Dziecko nie chce się ubierać? 7 sposobów na bunt kilkulatka

Opublikowano 13.07.2023 - 7 minut czytania

„Nie” – słyszysz to słowo codziennie podczas zakładania dziecku ubrań? Twój kilkulatek na sam widok czapki czy szalika zaczyna się denerwować? Istnieje wiele powodów, dlaczego dziecko nie chce się ubierać. Poznaj je wszystkie i dowiedz się, jak sobie radzić z tą sytuacją.

Dziecko nie chce się ubierać – jak radzić sobie z tą sytuacją?

Wstajesz rano, budzisz swojego malucha, prowadzisz go do łazienki, aby umył zęby, zdjął piżamkę i włożył ubrania do przedszkola. Wtedy zaczyna się problem. Dziecko nie chce się ubierać – z tą kwestią boryka się wielu rodziców. Pamiętaj, aby w takiej sytuacji przede wszystkim zachować spokój.

Kiedy dziecko nie chce się ubierać do przedszkola, a Ty nie masz czasu, bo jeszcze musisz zdążyć na drugi koniec miasta do pracy, dopada Cię frustracja. Co robisz? Zaczynasz pospieszać malucha i stajesz się nerwowy. Efektem Twojego zachowania jest to, że kilkulatek tym bardziej odmawia wykonania polecenia.

Zobacz także: Dziecko nie chce spać – 7 porad, co zrobić z problemami z zaśnięciem

O wiele lepszą metodą, gdy dziecko nie chce się ubierać, jest rozmowa. Próba dogadania się z potomkiem nie jest łatwa, jednak w ten sposób pokazujesz maluchowi, że liczysz się z jego zdaniem, a to jest naprawdę ważne. Upór dziecka wcale nie świadczy o jego złym zachowaniu. Przeciwnie – pokazuje, że Twój syn lub córka chce sam decydować o sobie, co w przyszłości może zaowocować tym, że maluch będzie pewniejszy siebie.

Dziecko Nie Chce Sie Ubierac Do Przedszkola

Kiedy nadchodzi poranek i dziecko nie chce się ubierać do przedszkola, z uśmiechem na twarzy przystąp do rozwiązania tej sytuacji. Rozmową, miłym gestem i przyjaznym spojrzeniem zachęć malca do zmiany ubrania. Cierpliwość jest kluczowa.

Bunt dwulatka – dlaczego dziecko nie chce się ubierać?

W drugim roku życia dziecko próbuje odkrywać swoją niezależność i wyrażać własne preferencje, także w stosunku do tego, co chce na siebie zakładać. To jeden z powodów tego, że dziecko nie chce się ubierać. Maluch w tym wieku pragnie samodzielności i nabywa umiejętności podejmowania prostych decyzji. Właśnie dlatego może stawiać opór wobec wskazówek lub poleceń rodzica, bo chce kontrolować swoje własne działania.

Jeśli Twoja pociecha zaczyna tupać, szlochać, tarzać się po ziemi czy nagminnie krzyczeć, aby osiągnąć swój cel, to bardzo prawdopodobne jest, że przechodzi bunt dwulatka. Dziecko nie chce się ubierać, wymusza kupno zabawek podczas zakupów w sklepie czy odmawia posiłku. Z tym również możesz sobie poradzić.

Jak pomóc dziecku, które nie chce się ubierać? Praktyczne sposoby

Istnieją praktyczne sposoby, aby uporać się z tym, że dwulatek nie chce się ubierać. Oto co możesz zrobić, aby zachęcić go do zakładania odzieży.

Daj możliwość wyboru ubrań

Dziecko nie chce się ubierać, bo być może nie odpowiada mu strój, który został dla niego przygotowany. Daj mu więc możliwość wyboru. Połóż przed maluchem dwie bluzeczki, kilka par spodni, spodenek czy trzy sukienki. Zrób to jeszcze wieczorem, bo o poranku możesz nie mieć na to czasu. Niech maluch sam zdecyduje, co dzisiaj chce na siebie założyć. Pokazanie dziecku, że liczysz się z jego zdaniem, jest niezwykle ważne.

Nie zmuszaj na siłę

Twoja córka nie chce założyć rajstop do przedszkola? Zaproponuj jej wygodne legginsy! Syn upiera się, że nie założy na głowę czapki, mimo tego, że na dworze jest porywisty wiatr? Wyjdź z nim na kilka minut na podwórko i pokaż, jaka jest pogoda. Być może wówczas zgodzi się z Tobą, że warto mieć na sobie ciepłe nakrycie głowy. Podobnie zadziałaj w przypadku, gdy malec nie chce założyć kurtki, szalika czy rękawiczek.

Chwal za dobre zachowanie

Pochwal dziecko za włożenie każdej z części garderoby. Pochwała jest skuteczniejsza, niż ciągłe wytykanie błędów i niewłaściwych zachowań. Miłe słowo wypowiedziane do dziecka zwiększa jego poczucie własnej wartości, a także zachęca go do działania, czyli spokojnego ubierania się do żłobka czy przedszkola.

Sprawdź również: Jak nauczyć dziecko pływać? Poradnik krok po kroku

Dziecko nie chce się ubrać do przedszkola – jak przezwyciężyć ten problem? Zabawą!

Jeśli od pewnego czasu dziecko nie chce się ubierać do przedszkola, zamień tę prozaiczną czynność w przyjemność. Dobrym pomysłem jest odgrywanie ról – zabawa w sklep. Połóż na komodzie kilka ubranek – spodnie, skarpetki, koszulki, swetry. Ty jako rodzic jesteś sprzedawcą, a Twoje dziecko jest klientem. Sprzedawca proponuje zakup odzieży, zachęca do jej przymierzenia. Dziecko kupuje to, co mu się podoba, a następnego dnia zakłada to do przedszkola.

Bunt Dwulatka Dziecko Nie Chce Sie Ubierac

W sklepie Auchan znajdziesz kasy fiskalne dla dzieci z akcesoriami oraz wózki na zakupy dla dzieci z akcesoriami. Dzięki tym zabawkom tworzenie domowego sklepu dla dziecka będzie o wiele łatwiejsze.

Dziecięcy pokaz mody to kolejny pomysł, gdy dwulatek nie chce się ubierać. Rozłóż przed malcem ubranka – ważne, aby miał do wyboru kilka sztuk odzieży. Na podłodze rozłóż dywanik, a w kącie pokoju przygotuj miniprzebieralnię. Zachęć malucha, aby samodzielnie się przebierał i występował przed Tobą jak prawdziwy model. Niech przechadza się po rozłożonym dywaniku, a Ty w tym czasie rób mu zdjęcia. Nie musisz mieć profesjonalnego aparatu, dzisiejsze smartfony w zupełności Ci wystarczą.

Kolejną propozycją na, to gdy dziecko nie chce się ubierać do przedszkola, jest zabawa w wyścigi. Dzieci uwielbiają rywalizację, zwłaszcza jeśli wygrywają. Załóż się z dzieckiem, że jeśli jako pierwszy założy rajstopy, skarpetki, czapkę czy szalik, to wygrywa. Oczywiście rób tak, aby maluch został zwycięzcą.

Co zrobić, gdy dwulatek nie chce się ubierać? Skuteczne strategie dla rodziców

Problem z ubieraniem się dwulatka najczęściej wynika z tego, że maluch nie potrafi samodzielnie założyć na siebie elementów z garderoby. Ułatw mu to zadanie i zachęć malca do zakładania na siebie odzieży. Zadaj pytanie: „Chcesz się ubrać sam, czy ja mam Ci w tym pomóc?”.

Jeśli maluch odpowie, że chce sam włożyć ubranie, wybierz dla niego odzież, z którą łatwo sobie poradzi. Spodnie z gumką, luźna koszulka bez guzików, sukienka bez kokardek i sznureczków – to najlepszy wybór. Unikaj również ciasnych, przylegających do ciała ubrań, które krępują ruchy. Dwulatkowie uwielbiają biegać i skakać. Opinające ubranka są dla nich niewygodne.

Dziecko Nie Lubi Sie Ubierac

Kolejną skuteczną strategią dla rodziców dwulatków jest uszycie ubranek dla lalek czy misiów i zabawa z przebieraniem maskotek w zależności od wymyślonej sytuacji. Gdy na zewnątrz jest chłodno, wytłumacz dziecku, że przytulanka potrzebuje dodatkowej ochrony przed niepogodą. Niech maluch samodzielnie otuli ją w ciepły płaszcz i czapkę, a następnie zrobi to samo, zakładając na siebie swoją odzież zimową. Tak przygotowany może wyjść na dwór. Latem, gdy świeci słońce, dwulatek i jego miś potrzebują zwiewnych, lekkich ubrań. W ten sposób pokazujemy dziecku, że należy ubrać się stosownie do panującej pogody.

Dlaczego dziecko nie lubi się ubierać? Możliwe przyczyny i rozwiązania

Dlaczego dziecko nie chce się ubrać? Być może jest mu za gorąco. Grube rajstopy pod spodniami, zwłaszcza przy dodatniej temperaturze, to dla wielu maluchów zbyt wiele. W zupełności wystarczą podkolanówki. Znany od wieków ubiór na tak zwaną cebulkę przewiduje nałożenie kilku warstw ubrań, które można modyfikować w zależności od potrzeb. To najlepszy wybór dla malucha.

Przeczytaj też: Sensoplastyka – 10 pomysłów na zabawy w domu

Kolejnym powodem jest nadwrażliwość dziecięcej skóry na pewne materiały, zwłaszcza sztuczne tkaniny, takie jak poliester. Przy zakupie odzieży zwróć uwagę na to, z czego wykonana jest dana koszulka czy spodnie. Wybieraj naturalne włókna jak bawełna lub len – w nich skóra malucha oddycha. Do prania dziecięcych ubranek stosuj delikatne proszki i płyny do płukania bez agresywnych substancji drażniących.

Dwulatek Nie Chce Sie Ubierac

Zachęcamy Cię do zapoznania się z asortymentem Auchan. W naszej ofercie znajdziesz zabawki dla dzieci, które możesz wręczyć maluchowi za chętne ubieranie się do przedszkola. Oprócz tego w naszych sklepach kupisz chemię do prania dziecięcych ubranek. Koniecznie zwróć uwagę na marki własne Auchan – zwłaszcza Inextenso by Auchanlab. To marka odzieży dla całej rodziny, również dla najmłodszych.