Aplikacja

Dziecko nie chce spać – 7 porad, co zrobić z problemami z zaśnięciem

Opublikowano 14.04.2023 - 7 minut czytania

Określenie „śpi jak dziecko” dla wielu rodziców może mieć zupełnie inne znaczenie. Nocne pobudki malucha nierzadko mocno wpływają na funkcjonowanie rodziny. Czy można jakoś wspomóc jego sen? Sprawdź, co zrobić, gdy dziecko nie chce spać!

Zaburzenia snu u dzieci – przyczyny

Sen dziecka, a raczej jego brak jest częstym problemem wśród rodziców niemowlaków, przedszkolaków, a nawet młodych nastolatków. Powodów takiego problemu może być wiele. Jakie są najczęstsze? Sprawdź, co może wpływać na bezsenność u dzieci!

Sprawdź również: Grypa żołądkowa u dzieci – objawy, leczenie, dieta

Ile snu potrzebują dzieci?

Zapotrzebowanie na sen u maluchów jest zależne głównie od wieku, ale też od indywidualnych cech osobowościowych. Im młodsze dziecko, tym więcej powinno spać. Według statystyki ilość snu dzieci kształtuje się następująco:
• noworodek (do 1 m-ca życia) – około 16–18 godz.,
• niemowlę (do 12 m-ca życia) – ok. 14 godz.,
• dziecko do 2 roku życia ok. 13–14 godz.,
• dziecko od 3 roku życia – ok. 11 godz.,
• dzieci 8–10 lat – 10 godz.,
• nastolatki – ok. 9 godz.

Są to oczywiście dane uśrednione. Każde dziecko ma inne potrzeby i to rodzic, dzięki wnikliwej obserwacji może wywnioskować, jakie jest zapotrzebowanie jego pociechy na sen.

Dlaczego dzieci śpią za mało?

Dzieci mogą mieć problemy ze snem z różnych powodów w zależności od wieku. Zazwyczaj związane jest to z etapem rozwoju, jednak zdarza się również, że bezsenność ma podłoże chorobowe. Co najczęściej uniemożliwia maluchom spokojny sen?

• Jeśli noworodek nie chce spać, to przyczyną mogą być kolki, mokra pieluszka, głód, skoki rozwojowe, czy potrzeba bliskości.
• Dzieci w wieku 1–3 lat są w bardzo intensywnej fazie wzrostu i rozwoju. Mogą więc być przemęczone. W tym wieku maluchy doświadczają też wielu zmian, np. pójście do żłobka, rozstanie ze smoczkiem, czy odpieluchowanie. To wszystko może wpływać na pogorszenie snu.
• U dzieci w wieku 4–6 lat często występują koszmary lub lęki nocne. Ma to związek z intensywnym rozwojem wyobraźni. Maluchy w tym wieku mogą, oprócz kłopotów ze snem przeżywać regresy w różnych sferach życia.
• U starszych dzieci nierzadko pojawia się stres związany ze szkołą, a także nadmierna ekspozycja na światło niebieskie emitowane przez ekrany.

Przeczytaj też: Nietolerancja laktozy u dzieci – co robić, jak zaplanować dietę?

Oczywiście nie można pominąć wszelkich problemów, które wynikają z zaburzeń somatycznych. Wśród nich można wymienić takie przyczyny, jak:
• gorączka,
• dolegliwości bólowe,
• alergie i nietolerancje,
• bezdech senny,
• zatkany nos,
• bóle wzrostowe kończyn,
• nadpobudliwość psychoruchowa (ADHD).

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce spać?

Zaburzenia snu u dzieci zazwyczaj wpływają na funkcjonowanie całej rodziny. Warto więc poznać kilka sprawdzonych sposobów, które mogą ułatwić najmłodszym spokojny sen, a rodzicom dać upragnioną chwilę wytchnienia. Co więc zrobić, gdy dziecko jest śpiące, ale nie może zasnąć? Poznaj nasze metody!

1. Zidentyfikuj problem

Jeśli Twoje dziecko od jakiegoś czasu ma kłopoty z zaśnięciem, często budzi się w nocy lub wstaje zbyt wcześnie, to pierwszym krokiem do rozwiązania problemu powinno być znalezienie jego przyczyny. O ile z większymi pociechami jest to prostsze, gdyż można je dopytać o ostatnie trudne przeżycia, czy źródła stresu, tak w przypadku niemowlaków zostaje jedynie obserwacja. Należy pamiętać, że niezależnie od tego, co okaże się przyczyną bezsenności, nie należy jej bagatelizować ani umniejszać. Kiedy dziecko nie może spać, to potrzebuje przede wszystkim wsparcia i bliskości zaufanej osoby.

2. Zrewiduj rutynę

U dzieci, zwłaszcza tych młodszych rytm dnia zmienia się nader często. Dlatego też coś, co działało jeszcze jakiś czas temu, teraz może dawać efekt odwrotny do oczekiwanego. Zwróć więc uwagę (a najlepiej zapisz) pory, w których maluch wstaje, zasypia na drzemki, ile godzin w ciągu dnia śpi i kiedy kładzie się w nocy. Być może, dziecko potrzebuje ograniczenia drzemek, skrócenia czasu ich trwania, bądź zmiany godziny pójścia spać wieczorem. Czasami metody, które na pozór wydają się niekorzystne, mogą polepszyć jakość snu dziecka, a co za tym idzie – jego nastrój i zachowanie.

3. Zastosuj rytuały

Jeśli do tej pory w Waszej rodzinie nie było rytuałów okołosennych, to najwyższy czas je wprowadzić! Mogą one pomóc dziecku, które nie potrafi jeszcze odczytywać godzin na zegarku odnaleźć się w porze dnia. Na około 2 godziny przed snem należy rozpocząć wyciszanie dziecka. Nie są wtedy wskazane głośne, emocjonujące i żywiołowe zabawy. Należy wówczas ograniczyć a docelowo całkowicie wyeliminować oglądanie bajek, używanie komputera czy smartfona. Warto wprowadzić stałe pory kolacji i kąpieli. Czas przed snem należy spędzić na czytaniu książek, pracach plastycznych i innych spokojnych zajęciach. Jeśli dziecko tego potrzebuje, rodzic może pozostać z nim w pokoju aż do momentu zaśnięcia.

4. Zadbaj o pomieszczenie

To, gdzie śpi dziecko, ma niebagatelny wpływ na jakość jego snu. Przede wszystkim, zainwestuj w dobry materac dostosowany do wieku. Ponadto sypialnia dziecka powinna być dobrze wywietrzona i całkowicie zaciemniona. Optymalna temperatura podczas snu to 18–21 stopni. W przypadku niemowląt łóżeczko ma być niemal całkowicie puste – bez kocyków, poduszek, ochraniaczy. Nie bez znaczenia jest też ubiór nocny. Dla maluchów najlepiej sprawdzi się śpiworek, a dla starszaków piżamka. Powinny być one wykonane z naturalnych materiałów, w odpowiednim rozmiarze i bez gryzących metek.

Zobacz również: Dziecko nie chce się ubierać? 7 sposobów na bunt kilkulatka

5. Zwiększ aktywność fizyczną dziecka

Nie od dziś wiadomo, że świeże powietrze dobrze działa na sen. Dzieci powinny więc jak najwięcej czasu spędzać na zewnątrz i oddawać się swoim ulubionym aktywnościom, takim jak jazda na rowerze, zabawa na placu zabaw, granie w gry zespołowe, czy spacery.

6. Zrezygnuj z ciężkich potraw

Wielu rodziców uważa, że wieczorny posiłek musi być obfity, żeby dziecko przespało noc. Musisz wiedzieć, że małe dzieci budzą się nie tylko z głodu, dlatego też zagęszczanie mleka, czy podawanie zbyt ciężkiej kolacji może przynieść więcej szkody niż dobrego. Układ pokarmowy malucha nie jest w pełni rozwinięty, dlatego też ciężkostrawne dania mogą powodować wzdęcia, gazy, czy bolesne skurcze żołądka.

Wśród produktów podawanych na kolację, warto wybierać te, które zawierają tryptofan, czyli składnik ułatwiający zasypianie. Znajdziesz go między innymi w jajkach, serze żółtym, drobiu, wieprzowinie, czy bananach. Dobroczynny wpływ na sen mają także kwasy DHA obecne w rybach. Dobrym pomysłem jest podawanie produktów bogatych w magnez, który wycisza organizm. Jego źródłem są kasze, płatki owsiane, orzechy, czy pestki dyni. Zwróć uwagę, by dziecko przed snem nie spożywało produktów o wysokiej zawartości cukru, zawierających kofeinę, czy smażonych potraw.

7. Zabierz dziecko do lekarza

Gdy dziecko cierpi na przewlekłe zaburzenia snu, konieczna może okazać się wizyta u lekarza. W wielu przypadkach zlecane są badania laboratoryjne, takie jak badanie moczu, morfologia krwi, poziom glukozy, żelazo, ferrytyna, kreatynina, mocznik, potas, sód. W przypadku maluchów podstawowe badania są w stanie wiele powiedzieć o stanie jego zdrowia. Przy poszukiwaniu przyczyn bezsenności mogą posłużyć jako wstęp do poszerzonej diagnostyki.

Dziecko nie chce spać – najczęstsze pytania

Sprawdź, jakie pytania na temat snu dzieci są najczęściej zadawane przez innych rodziców.

Dlaczego dziecko nie chce spać w swoim łóżeczku?

Małe dzieci, a przede wszystkim noworodki i niemowlęta czują się bezpiecznie jedynie w obecności mamy. Kiedy nie czują jej w pobliżu, zaczynają się bać, dlatego też zazwyczaj nie chcą spać same. Dla niemowlaków dobrym rozwiązaniem są dostawki do łóżka rodziców, które dają maluchowi poczucie bliskości, a dorosłym potrzebną przestrzeń, by wypocząć.

Co zrobić, gdy dziecko jest śpiące, ale nie chce spać?

Kiedy widzisz, że maluch jest zmęczony i śpiący, ale odmawia drzemki, warto ograniczyć nadmiar bodźców – zasunąć zasłony, wyłączyć TV/radio i wpuścić do pomieszczenia świeże powietrze. Wielu dzieciom pomaga delikatne bujanie, kołysanie, czy noszenie. Jeśli pogoda i pora dnia na to pozwala, można zabrać pociechę na spacer w wózku, chuście, czy nosidle. Należy też pilnować okien aktywności malucha, by nie przemęczać go nadto.

Kiedy dziecko przestaje spać w dzień?

To kiedy dziecko przestaje mieć drzemki w dzień, jest kwestią indywidualną. Zazwyczaj, maluchy zaczynają odmawiać dziennych drzemek w okolicach 2-4 roku życia. Niekiedy zdarza się jednak tak, że nawet starsze dzieci mogą jej potrzebować w ciągu dnia.

Sen jest niezwykle ważny dla rozwoju fizycznego i psychicznego dzieci. Podczas snu następuje odbudowa zasobów układu nerwowego, utrwala się pamięć, a także – wzmacnia się odporność. Wyspany maluch ma lepszy nastrój, łatwiej przyswaja nowe informacje, jest bardziej zainteresowany nawiązywaniem relacji. Sen wpływa niemal na każdą sferę życia dziecka, dlatego należy zapewnić mu jak najlepsze warunki do odpowiedniego odpoczynku sennego.

Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku zdrową dietę, a także wysokiej jakości ubrania, naturalne kosmetyki i angażujące zabawki, sprawdź ofertę marek własnych Auchan. Pewni Dobrego, Cosmia czy One Two Fun zapewnią Twojemu maluchowi wszystko, co najlepsze a Ty będziesz pozytywnie zaskoczony niską ceną! Kupuj wygodnie przez Internet w sklepie Auchan z dostawą pod same drzwi!