Aplikacja

Dziecko w podróży. Czym zająć dziecko w aucie?

Opublikowano 27.03.2023 - 8 minut czytania

„Daleko jeszcze?” – zapewne każdy rodzic podróżujący z dzieckiem musiał niejednokrotnie odpowiadać na to pytanie. Jednak jazda samochodem wcale nie musi być nudna! Sprawdź, czym zająć dziecko w samochodzie, by podróż przebiegła w miłej i rozrywkowej atmosferze!

Podróż z małym dzieckiem – jak się do niej przygotować?

Wakacyjne wyprawy, weekendowe wycieczki, czy nawet podróż do lekarza mogą być nie lada wyzwaniem dla młodych rodziców. Dopiero po urodzeniu się dziecka dowiadujesz się, ile rzeczy potrzebnych jest, aby móc wyruszyć z maluchem w drogę. Jak przygotować się do podróży z niemowlakiem, by ta przebiegła sprawnie i bez większych komplikacji? Poznaj sprawdzone porady!

Bezpieczeństwo to podstawa

Każda podróż, a zwłaszcza ta z małymi dziećmi musi być bezpieczna. Dziecko musi zawsze być przewożone w foteliku samochodowym i zapięte pasami. Fotelik powinien być dopasowany do wzrostu dziecka i modelu samochodu. Zaleca się, aby dziecko jak najdłużej podróżowało tyłem do kierunku jazdy. Przed wyruszeniem w drogę, należy także sprawdzić stan techniczny pojazdu, a przede wszystkim ilość płynów eksploatacyjnych, stan opon i poziom paliwa w baku. Koniecznie zerknij też, czy Twoje dokumenty nie straciły ważności. 

Spakuj wszystkie potrzebne rzeczy

Podróżując z małym dzieckiem, często marzy Ci się dodatkowe miejsce w samochodzie, żeby komfortowo przewieźć wszystkie rzeczy mogące się przydać? Planując podróż odpowiednio, zmieścisz wszystko nawet w niewielkiej osobówce. Przed wyjazdem warto jednak sporządzić listę wszystkich rzeczy, które należy wziąć i spojrzeć na nią krytycznym okiem, by wykreślić wszystko to, co nie jest niezbędne. 

Na pierwszą podróż zawsze lepiej wziąć więcej niż za mało, jednak im więcej wprawy, tym łatwiejsze staje się pakowanie na wyjazd z maluchem. Najważniejsze rzeczy miej zawsze przy sobie. W niezbędniku rodzica zawsze powinny znaleźć się nawilżane chusteczki Cosmia Baby, smoczek (jeśli dziecko używa), ulubione zabawki i kilka pieluszek. 

 

Zaplanuj porę podróży

Podróż z małym dzieckiem powinna być dostosowana do jego okien aktywności. Najlepiej rozpocząć ją w porze drzemki malucha. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że dziecko zaśnie w samochodzie. Jeśli podróż jest dłuższa niż kilka godzin, należy zaplanować postoje na nakarmienie, czy przewinięcie dziecka. Przy dłuższych trasach świetnie sprawdza się nocna podróż, którą to dziecko może niemal w całości przespać. 

Ubierz dziecko wygodnie

Podczas podróży dziecko musi czuć się swobodnie i komfortowo. Warto więc ubrać je w lekkie, przewiewne i wygodne ubrania. Podczas podróży, dziecko nie powinno być w ubraniu wierzchnim. W jesienno-zimowych miesiącach można stosować specjalne ponczo samochodowe. Zapewnia ono komfort termiczny dziecka, dając jednocześnie możliwość prawidłowego zapięcia pasów. Latem, trzeba pamiętać o tym, by temperatura w samochodzie nie była zbyt niska. Ważna jest też ochrona przed słońcem. Przyda się więc krem przeciwsłoneczny, taki jak spray ochronny SPF 50+ dla dzieci Garnier i osłona na szyby. 

Sprawdź również: Gdzie na wakacje z dziećmi? 7 pomysłów na rodzinny wypoczynek

Czym zająć dziecko w aucie? 5 sprawdzonych porad!

Dzieci dzielą się na te, które zaraz po włożeniu do fotelika samochodowego słodko zasypiają i na te, które po usłyszeniu dźwięku silnika wołają „nudzi mi się”. Czym zająć dziecko w podróży? Oto kilka sprawdzonych pomysłów na umilenie dziecku drogi! 

1. Kreatywna zabawa

Dla dzieci lubiących prace plastyczne świetnie sprawdzą się nieśmiertelne kolorowanki. Oprócz tego warto też zabrać ze sobą wydrapywanki, malowanki wodne, czy zgadywanki wielorazowego użytku. Jeśli jednak masz ograniczone miejsce w bagażu, zabierz ze sobą tablet LCD do pisania i rysowania. Ta zabawka może mieć mnóstwo zastosowań – od rysowania krajobrazu za oknem, przez granie w kalambury, kółko i krzyżyk, czy nawet wykonywanie zadań matematycznych. 

2. Skrzynia skarbów

Ten sposób, jak zająć dziecko w podróży wymaga przygotowania, jednak zagwarantuje świetną zabawę! Do stworzenia skrzyni skarbów potrzebujesz pudełka i całego mnóstwa małych gadżetów, których dziecko jeszcze nie widziało. Mogą to być książeczki z naklejkami, małe zabawki, kieszonkowe gry, czy karteczki z zadaniami, które dzieci będą odkrywać w trakcie podróży. Element zaskoczenia i nowości to najlepsza metoda na ciekawe zajęcie dla dzieci i chwilę wytchnienia dla rodziców. 

3. Audiobooki i piosenki

Ulubione bajki w formie audiobooków to rewelacyjne rozwiązanie na podróż. Zaciekawią i dużych i małych. Audiobooki można dostać w większości księgarni internetowych, dlatego warto przejrzeć ich ofertę przed podróżą i przygotować kilka tytułów. Jako że muzyka łagodzi obyczaje, to playlista z dziecięcymi przebojami również może okazać się pomocna. Wspólne śpiewanie pozwala rozładować emocje, wprawić w dobry nastrój i rozbudzić. 

4. Mapa podróży

Jeśli jesteś rodzicem ze zdolnościami manualnymi, możesz pokusić się o stworzenie prostej mapy Waszej podróży. Na mapie powinny znajdować się łatwe do zauważenia punkty orientacyjne, które dziecko może znaleźć i odznaczyć. Nie tylko zachęci to dziecko do obserwacji tego, co za szybą, ale też umożliwi zorientowanie się, ile drogi zostało do końca podróży. Dzięki takiej mapie domowej roboty być może unikniesz wielu pytań o to, jak długo jeszcze zajmie podróż.

5. Rodzinne gry i zabawy

Żadna zabawka nie jest tak atrakcyjna, jak zaangażowany rodzic. Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze i gwarantują mnóstwo śmiechu i świetnej zabawy. Spróbuj więc kilku gier, które na pewno znasz – może nawet z własnego dzieciństwa? 

  • Jadę do Afryki…” – to prosta gra ćwicząca pamięć i wywołująca salwy śmiechu. Pierwsza osoba wygłasza zdanie „Jadę do Afryki i zabieram ze sobą…” i wymienia pierwszy przedmiot. Każda kolejna osoba dokłada swój przedmiot, jednak najpierw musi wymienić wszystko to, co powiedzieli poprzednicy. Im kreatywniejsze i dziwniejsze przedmioty, tym zabawniej!
  • Ciąg liter – tę zabawę zna chyba każdy. Pierwsza osoba wymyśla słowo, a następna musi wymyślić inne, zaczynające się na ostatnią literę poprzedniego. 
  • Moim okiem widzę – zabawa ta ma wiele wariantów, które można dostosować do wieku. Dla młodszych dzieci mogą to być kolory, dla starszych litery. Polega ona na opisaniu przedmiotu w danym kolorze/na daną literę. Uczestnicy muszą zgadnąć, co osoba ma na myśli. 
  • Podróż z dzieckiem a długa trasa – o tym pamiętaj!

    Długie trasy mogą być męczące zarówno dla dorosłego, jak i dla dziecka. Sprawdź, o czym pamiętać podczas kilkugodzinnej podróży!

    Zdrowo, smacznie i bezpiecznie w podróży

    Podróż z dziećmi, zwłaszcza trwająca dłużej niż pół godziny nie ma prawa obejść się bez przekąsek. Oczywiście, wybierając się z maluchami w dalszą trasę, trzeba być przygotowanym zarówno na ten mały, jak i całkiem duży głód. Zdrowe i smaczne przekąski są mile widziane, należy jednak pamiętać, że nie powinno się podawać jedzenia ani picia podczas jazdy, gdyż grozi to zadławieniem. 

    Smakołykami można delektować się w czasie postoju. Wśród podróżnego prowiantu mogą znajdować się owoce i warzywa, kanapki, bakalie, tubki owocowe Auchan Bio, suszone owoce, batony daktylowe i oczywiście woda niegazowana Auchan Kids z praktycznym dzióbkiem. 

    (Nie)zaplanowany nocleg

    Podczas bardzo długich tras, konieczne będzie zrobienie przystanków na nocleg. Jednak podróże z dziećmi są na tyle nieprzewidywalne, że nie warto uprzednio rezerwować noclegów w konkretnych miejscach. Może bowiem okazać się, że dziecko będzie spokojnie spało w samochodzie, dzięki czemu uda się przejechać więcej niż zakładaliście. Oczywiście zdarzają się też sytuacje, kiedy przystanek z noclegiem trzeba będzie zrobić wcześniej. 

    Dziecko w podróży – FAQ

    Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podróżowania z dzieckiem!

    Kiedy pierwsza podróż z niemowlakiem?

    Pierwszą podróż samochodem, noworodek odbywa zazwyczaj już kilka dni po porodzie, kiedy mama i dziecko wracają do domu ze szpitala. Dłuższe podróże warto jednak odłożyć nieco w czasie, przynajmniej do ukończenia przez dziecko 3 miesięcy. Pierwsze miesiące życia dziecka to tzw. czwarty trymestr, czyli okres adaptacyjny, kiedy niemowlę uczy się życia poza organizmem mamy. To czas na wzajemne poznawanie się i odpoczynek. 

    Co zabrać w podróż z dzieckiem?

    Oprócz odpowiedniej liczby ubrań, które sprawdzą się w różnych warunkach pogodowych, na podróż z dzieckiem warto zabrać butelki, mleko modyfikowane i wodę w termosie, smoczki, chusteczki nawilżane, pieluszki jednorazowe, leki zażywane na stałe i podstawową apteczkę, artykuły higieniczne, produkty przeciw słońcu i owadom, dokumenty i książeczkę zdrowia, wózek, ulubione zabawki oraz przekąski.

    Spokojnej drogi!

    Podróż z dzieckiem niejednego rodzica przyprawia o dreszcze. Trzeba pamiętać o tylu rzeczach! Przygotowanie do wyjazdu może więc powodować nerwowy nastrój. Ten niestety może udzielać się dziecku i powodować zmianę zachowania malucha. Dlatego też podróż z małym dzieckiem należy dobrze rozplanować, by uwzględnić potrzeby malucha i ograniczyć sobie stres związany z pakowaniem na ostatnią chwilę. Długą drogę umilą dziecku różnorodne zabawy, dzięki którym podróż minie szybko i bez dodatkowych „daleko jeszcze?”!

    Jeśli szukasz sklepu, w którym znajdziesz wszystkie produkty potrzebne w podróży, zajrzyj do Auchan. Możesz zamawiać produkty w sklepie internetowym z dostawą do domu i zaoszczędzić sobie mnóstwo cennego czasu! Sprawdź stronę internetową Auchan i kupuj wygodnie!

    Przeczytaj też: Wakacje nad morzem z dziećmi – gdzie się wybrać? Budżetowe pomysły