Aplikacja

Gimnastyka dla dzieci – inspiracje na ćwiczenia w domu

Agata
Przez Agata
Opublikowano 27.05.2024 7 minut czytania

Gimnastyka dla dzieci w domu nie musi być rutyną ani nudnym obowiązkiem. Dla najmłodszych to przede wszystkim świetna zabawa i sposób na rozładowanie nadmiaru energii. Poznaj korzyści wynikające z treningu dla najmłodszych i dowiedz się, jakie ćwiczenia dla dzieci będą dobre dla różnych grup wiekowych!

Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci – postaw na rozwój malucha

Aktywność fizyczna jest jedną z potrzeb biologicznych człowieka bez względu na wiek. Warto zatem już od najmłodszych lat wpajać dzieciom, że sport to zdrowie, a ćwiczenia fizyczne wpływają korzystnie na ciało i umysł. Jest to szczególnie ważne w dobie urządzeń elektronicznych, które skutecznie przykuwają uwagę dzieci i utrzymują je w pozycji siedzącej przez dłuższy czas. 

Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci wprowadzone już od najmłodszych lat mogą przynieść wiele korzyści. Wśród najważniejszych warto wymienić: 

 • prawidłowy rozwój – ruch zapewnia właściwy przebieg procesów rozwojowych, co jest szczególnie ważne na etapie dorastania. Proste ćwiczenia pozwalają budować właściwą koordynację ruchową, gwarantują rozwój mięśni i stawów, a także wzmacniają ciało;
 • zapobieganie problemom zdrowotnym – z reguły dzieci większość dnia spędzają w pozycji siedzącej. Ruch pozwoli zapobiec takim dolegliwościom jak skrzywienie kręgosłupa, niewłaściwa postawa, a nawet otyłość. Poprawia też odporność organizmu na bakterie i wirusy;
 • rozładowanie nadmiaru energii – niespożyte pokłady energii najlepiej rozładować w sportowych aktywnościach sportowych. Po solidnej dawce ćwiczeń poprawia się także jakość snu, co przekłada się na lepszy rozwój malucha;
 • współpraca w grupiegimnastyka dla przedszkolaków zaplanowana jako wspólna zabawa z rówieśnikami, pomaga w rozwoju zachowań społecznych, współpracy między maluchami i funkcjonowaniu w grupie; 
 • poprawa samopoczucia – ruch wyzwala endorfiny, dlatego bezpośrednio po ćwiczeniach oraz w trakcie ich trwania dzieci czują się szczęśliwe. Regularny trening buduje poczucie własnej wartości i daje wiele satysfakcji. 

Gimnastyka dla dzieci najmłodszych powinna mieć formę prostych zabaw ruchowych. Może zawierać elementy tańca w formie prostej choreografii. Warto wpleść do zabawy podstawowe ćwiczenia fizyczne oparte o naturalne wzorce ruchowe. Z biegiem czasu będą one stanowiły podstawę do bardziej skomplikowanych aktywności i rozbudowanych ćwiczeń.

Przeczytaj także: Atrakcje na Dzień Dziecka – jak umilić najmłodszym ich święto?

Gimnastyka dla przedszkolaków

Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci 5-6 letnich należy zaplanować z dużą rozwagą. Przede wszystkim nie mogą zaszkodzić małemu człowiekowi. Należy też dbać o to, żeby nie zniechęcić dzieci do aktywności w przyszłości. Dobrym sposobem na motywację jest połączenie ruchu z muzyką. Wśród przedszkolaków świetnie sprawdza się choreografia oparta na naśladowaniu ruchów zwierząt i charakterystycznych postaci, na przykład z bajek. Do najpopularniejszych tego typu zabaw należą: 

 • karawana wielbłądów – to podstawowe ćwiczenia gimnastyczne dla przedszkolaków nawet z najmłodszych grup wiekowych. Dziecko opiera się na wyprostowanych rękach i nogach, podnosząc pośladki w górę. Sylwetka przypomina z boku garb wielbłąda. W tej pozycji można spacerować, pokonywać tor przeszkód; 
 • spacer raka – dziecko opiera się stopach i dłoniach, jednak z biodrami uniesionymi w górę, a następnie w tej pozycji spaceruje. Można rozbudować to ćwiczenie o wyścig lub nawet niewielki tor przeszkód. Dzięki tej aktywności dzieci ćwiczą równowagę i wzmacniają mięśnie;
 • żabie skoki – bazą jest ustawienie się na czworaka z nogami ugiętymi do przysiadu i wyprostowanymi rękami. Następnie dziecko mocno wybija się z nóg i przemieszcza skacząc. Tu także można wprowadzić tor przeszkód lub inną formę współzawodnictwa;
 • pajacyki – dziecko musi stanąć w prosto z rękami wzdłuż ciała. Następnie wykonuje wyskok, w którym jednocześnie podnosi ręce w górę i staje w rozkroku. Po kolejnym skoku wraca do pozycji wyjściowej. 

Inne ciekawe ćwiczenia gimnastyczne dla przedszkolaków to aktywności wykonywane w grupie. W niektórych wystarczy para przedszkolaków, a inne można zrealizować w większym zespole. Wśród tych zabaw warto wymienić: 

 • lustro – dwoje dzieci staje naprzeciwko siebie. Jedno jest wyznaczone jako prowadzące zabawę. To ono układa ciało w pozie, którą drugi uczestnik musi dokładnie odwzorować;
 • zamrożone figury – grupa dzieci biega po sali, najlepiej w rytm muzyki. Na sygnał, wszystkie muszą zatrzymać się w wymyślnych figurach i utrzymać w tej pozycji przez kilka sekund. 

Przeczytaj także:11 pomysłów na zabawy dla dzieci w domu

Ćwiczenia ruchowe dla dzieci w wieku szkolnym

Gimnastyka dla dzieci w wieku szkolnym powinna składać się z trudniejszych i bardziej zaawansowanych aktywności. Na tym etapie rozwoju młody człowiek musi wzmocnić mięśnie, poprawić zwinność i pracować nad wytrzymałością. Warto zatem wprowadzić prosty trening przypominający ten z siłowni, jednak z obciążeniem własnego ciała lub gum oporowych. Gimnastyka powinna zawierać takie ćwiczenia jak: 

 • przysiady,
 • podciągania,
 • skłony,
 • pompki,
 • deskę,
 • biegi (także bieg w miejscu).

Ciekawą zabawą dla dzieci w wieku szkolnym, która wprowadza elementy rywalizacji, będzie gra w zdobywanie szczytów. Polega na wchodzeniu po schodach. Jednorazowo można pokonać tyle stopni, ile wskazuje liczba wyrzuconych oczek na kostce. Grę można modyfikować, zastępując schody żabimi skokami na długości korytarza aż do osiągnięcia wyznaczonej linii mety. 

U dzieci w wieku szkolnym warto też rozwijać sprawność i elastyczność. Tu ciekawą propozycją są ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci 10 lat z elementami akrobatyki. Nie tylko zwiększają ruchomość w stawach, poprawiają gibkość i uczą figur, ale też rozwijają słuch muzyczny. Elementy akrobatyki mogą stać się bazą do rozwoju w takich dyscyplinach jak: taniec, kalistenika i wielu innych. 

 

Ćwiczenia dla dzieci w domu – jak zorganizować trening?

Nie zawsze placówki edukacyjne przykładają wystarczająco wiele uwagi do ćwiczeń ruchowych. Z kolei pogoda może nie sprzyjać zabawie na świeżym powietrzu. W takiej sytuacji warto zaplanować zestaw ćwiczeń dla dzieci w domu. Nie będzie on wymagał ogromnej przestrzeni – nawet ćwiczenia w dziecięcym pokoju mogą być bardzo efektywne.

Podstawą skutecznego treningu jest przygotowanie miejsca. Wystarczy podłoga w pokoju i trochę wolnej przestrzeni wokół na wykonywanie swobodnych ruchów. Przed ćwiczeniami należy zebrać z podłogi wszelkie zabawki i niebezpieczne przedmioty. Może być też konieczne odsunięcie mebli. Ćwiczenia dla dzieci w domu będą wymagały nieco akcesoriów i sprzętu fitness. Mogą być potrzebne następujące przedmioty:

Największym problemem związanym z ćwiczeniami w domu jest regularność. Warto przeznaczyć na zabawę kilkadziesiąt minut przynajmniej co drugi dzień. Najlepiej będzie zaplanować trening pomiędzy posiłkami. Dobrą porą jest przedpołudnie, kiedy dzieci mają znacznie więcej energii. Można też wybrać popołudnie, jednak nie później niż na godzinę przed snem. 

Przeczytaj także: 5 pomysłów na gry sportowe w ogrodzie dla dzieci

Ćwiczenia rozciągające dla dzieci – zadbaj o rozgrzewkę

Dzieci często zapominają, jak ważnym elementem treningu jest rozgrzewka. Kilka prostych ćwiczeń przygotuje ciało na ruch i pomoże uniknąć kontuzji. Ćwiczenia rozciągające dla dzieci przed wysiłkiem powinny zająć 10-15 minut. Muszą obejmować wszystkie partie ciała. Solidna rozgrzewka może wyglądać w następujący sposób:

 • krążenia ramionami w przód i tył,
 • pochylanie głowy w przód i tył, a następnie na boki,
 • krążenia biodrami,
 • skrętoskłony i opady tułowia,
 • wykroki,
 • krążenia kolan,
 • krążenia nadgarstków i stawów skokowych.

Każdy z elementów należy wykonać w 10 powtórzeniach na każdą stronę w pełnym zakresie ruchu. Dzięki temu mięśnie będą rozciągnięte i rozgrzane. Następnie warto wykonać ćwiczenia podnoszące tętno. Powinny stanowić około połowy czasu całej rozgrzewki. Tu do wyboru masz na przykład:

 • pajacyki,
 • bieg w miejscu,
 • skipy.

Nie warto narzucać dzieciom konkretnych ćwiczeń na rozgrzewkę, a jedynie zaproponować kilka do wyboru. Jeśli maluch będzie wykonywał ruch, który sprawia mu większą satysfakcję, chętniej utrzyma rutynę treningową.

Przeczytaj także: Gra terenowa dla dzieci w ogrodzie – zorganizuj aktywną zabawę dla najmłodszych!

Zachęć swoje dziecko do zajęć ruchowych w domu

Ćwiczenia fizyczne wdrażane już od najmłodszych lat mają pozytywny wpływ na rozwój dzieci. Regulują procesy poznawcze i rozwojowe, a także poprawiają samoocenę oraz poczucie własnej wartości. Na dodatek gimnastyka dla dzieci ułatwi wypracowanie zdrowych nawyków, zapobiegających rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych. Wypracowanie koordynacji ruchowej i siły w młodym wieku może stać się bazą do profesjonalnego uprawiania sportu w przyszłości.

Aby zapewnić różnorodność treningów, zaopatrz się w akcesoria treningowe dostępne w sklepie internetowym Auchan! Warto też zachęcać dzieci do ruchu przez zabawę lub muzykę. Należy pamiętać o regularności, jednak trening nie może odbywać się pod przymusem. Tylko wówczas uda się uzyskać regularność i pożądane rezultaty.

Agata
Napisane przez
Agata
Ekspertka ds. marketingu, kobieta pełna pasji, która łączy rolę żony, matki, podróżniczki oraz miłośniczki ogrodnictwa. Interesuję się sportem, sztuką oraz ogrodnictwem, dużą wagę przykładam do rozwoju osobistego i aktywnego trybu życia. Nie wiem, co to znaczy „nuda” – angażuję się w rozwój swoich dzieci, a mimo to nigdy nie brakuje mi energii na własne pasje. W dni wolne organizuję wycieczki rowerowe, piesze wędrówki czy wyjazdy na narty. Uwielbiam odpoczywać na łonie natury, mój ogród to prawdziwy raj, pełen kwiatów, ziołowych rabat i egzotycznych drzewek. Wiele czasu poświęcam też na aranżację domowej przestrzeni i nieustannie szukam nietuzinkowych dekoracji.