Aplikacja

Gra terenowa dla dzieci w ogrodzie – zorganizuj aktywną zabawę dla najmłodszych!

Opublikowano 11.04.2024 - 7 minut czytania

Szukasz idealnego sposobu na aktywny wypoczynek dla siebie i dzieci? Zastanawiasz się, jak spędzić z nimi czas, tak aby nie było nudno? Postaw na wspólną grę terenową! To aktywna forma zabawy, która rozwija sprawność fizyczną i zdolność strategicznego myślenia. Przejrzyj nasze inspiracje i stwórz własną kreatywną grę terenową dla dzieci!

Gry terenowe dla dzieci – zaplanuj aktywną zabawę w ogrodzie

Aktywność na świeżym powietrzu to ważny element rozwoju każdego dziecka. Gry terenowe są skutecznym rozwiązaniem na nudę i pobudzają wyobraźnię młodych ludzi. Maluchy poznają, czym jest związek przyczynowo skutkowy i mogą przyswajać nową wiedzę. Tego rodzaju zabawa może być zróżnicowana. Wszystko zależy od tego, jak ją zaprojektujesz, jakie dasz zadania i wyzwania. Możesz postawić bardziej na aktywność umysłową lub fizyczną, zorganizuj elementy pracy zespołowej oraz drobnej rywalizacji.

Zanim jednak przystąpisz do gry, musisz wyznaczyć do niej odpowiednie miejsce. Zabawa może odbywać się w każdym miejscu, również w przydomowym ogrodzie. Wystarczy odrobina kreatywności, aby stworzyć ciekawe i angażujące zadania, które będą rozwijać poszczególne umiejętności dzieci. Aktywna rozrywka na świeżym powietrzu jest zdrową alternatywą dla gier komputerowych i oglądania telewizji.

Podczas planowania gry wykorzystaj to, co znajdziesz wokół siebie oraz rekwizyty dostosowane do wieku uczestników. Bardzo dobrze sprawdzą się akcesoria sportowe, artystyczne i kreatywne. Wybór zależy od tego, jakie są preferencje i zainteresowania młodych uczestników. Sprawdź dział zabawek w sklepie internetowym Auchan – znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz do przygotowania zadań sportowych, artystycznych i logicznych.

Sprawdź też: Znajdź pomysł na szybkie przebranie dla dziecka z Auchan!

Jak zrobić grę terenową dla maluchów?

Jeśli chcesz zorganizować niecodzienną rozrywkę dla siebie i swoich pociech lub ich przyjaciół przygotuj scenariusz na podstawie zainteresowań całej grupy. W przypadku maluchów ważne jest, aby gra była prosta, angażująca i dostosowana do ich wieku i umiejętności. Planując taką zabawę, zadbaj o kilka kluczowych kwestii, by zapewnić im niezapomniane i bezpieczne przygody:

 • Wybierz motyw, który spodoba się dzieciom. Bajkowe przygody, poszukiwanie skarbów, pirackie wyprawy, czy podróż do dżungli to tylko kilka przykładów. Dostosuj tematykę do ich wieku. Dla młodszych dzieci wybierz proste i zrozumiałe motywy. Starszaki natomiast mogą zaangażować się w bardziej skomplikowany scenariusz. Zaangażuj wszystkich w tworzenie gry – pozwól im wybrać tematykę, wymyślić zadania, czy ozdobić miejsce, w którym będzie się toczyć akcja.
 • Wykorzystaj przestrzeń ogrodu, wyznaczając trasę różnymi punktami. W każdym z nich umieść zadanie do wykonania – mogą to być proste łamigłówki, quizy z wiedzy o bajkach, rysowanie, śpiewanie piosenek czy naśladowanie zwierzątek.
 • Zasady powinny być proste i zrozumiałe. Przed przystąpieniem do zabawy wyjaśnij dzieciom najważniejsze kwestie i odpowiedz na ich pytania. Podkreśl znaczenie współpracy i wzajemnej pomocy, a nie rywalizacji.
 • Gra terenowa dla dzieci powinna mieć emocjonujący przebieg i zaskakujący finał. Zakończ grę w ciekawy sposób – odnalezienie skarbu, spotkanie z ulubioną postacią z bajki, wspólne tańce lub piknik. Bajkowego klimatu dodadzą takie zabawki jak bańki mydlane.
 • Zwróć uwagę na bezpieczeństwo maluchów podczas pokonywania trasy i wykonywania zadań. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie do zadań zabawek odpowiednich dla grupy wiekowej, dla której przygotowujesz atrakcje. Mogą to być m.in. piłki, skakanki, hula hop, pachołki, zestawy do malowania czy gry planszowe o podobnej tematyce. Skorzystaj z zabawek w kreatywny sposób, dostosowując je do wymyślonych zadań.

 

Najważniejsza jest dobra zabawa i wspólne spędzanie czasu! Zadbaj także o odpowiednie nagrody dla wszystkich uczestników. Nie muszą być duże i kosztowne. Dobrym pomysłem będą drobne zabawki i słodycze np. jajka z niespodzianką. Jeśli była to dłuższa, bardziej wymagająca gra, nagrodą może być również zestaw do piasku czy klepsydra do zabawy w piasku, a może nawet piaskownica?

Przeczytaj również: Atrakcje dla dzieci w ogrodzie – 6 akcesoriów ogrodowych

Gra terenowa dla dzieci – przykładowe stacje zadaniowe

Jaka powinna być wciągająca gra terenowa dla dzieci? Taka, aby zainteresowała wszystkich uczestników zabawy! Mamy dla Ciebie kilka inspiracji.

Zadanie 1: Zjazd wiedzy

Potrzebne będą:

 • zjeżdżalnia ogrodowa;
 • plakat z pytaniami quizowymi (np. o zwierzętach, kolorach, bajkach);
 • kreda;
 • tablica do notowania odpowiedzi.

 

Zasady:

Dziecko losuje pytanie z plakatu i odpowiada na nie ustnie lub rysuje odpowiedź na tablicy. Po podaniu poprawnego rozwiązania zjeżdża ze zjeżdżalni po drobną nagrodę.

Wskazówki:

Dostosuj poziom trudności pytań do wieku dzieci. Możesz przygotować pytania o różnym stopniu trudności i przyznawać punkty za każdą poprawną odpowiedź. Zrób tabelę z punktami, aby dodać grze element rywalizacji.

Zadanie 2: Trampolinowe wyzwania

Potrzebne będą:

 

Zasady:

Dziecko musi wykonać określoną liczbę skoków na trampolinie bez przerwy. Możesz utrudnić zadanie, dodając dodatkowe wyzwania, np. rzucanie piłką do celu podczas skakania czy obracanie się w powietrzu.

Wskazówki:

Zadbaj o bezpieczeństwo dzieci podczas skakania na trampolinie. Dostosuj liczbę skoków do wieku i kondycji dziecka. Możesz zorganizować konkurs na najdłuższy skok lub najwięcej skoków bez przerwy.

Zadanie 3: Celne rzuty

Potrzebne będą:

 

Zasady:

Dziecko musi rzucić piłką do celu, np. do kosza lub wiadra, z określonej odległości. Możesz utrudnić zadanie, zmniejszając rozmiar celu, zwiększając odległość lub używając mniejszych i cięższych piłek.

Wskazówki:

Dostosuj odległość rzutu do wieku i umiejętności dziecka. Możesz zorganizować konkurs na najwięcej celnych rzutów z rzędu.

Zadanie 4: Tor przeszkód

Potrzebne będą:

 • pachołki;
 • skakanka;
 • tunel;
 • hula hop;
 • piłki.

 

Zasady:

Dziecko musi pokonać tor przeszkód, wykonując różne zadania, np. slalom między pachołkami, skakanie przez skakankę, przeczołganie się przez tunel, kręcenie hula hop, rzucanie piłką do celu. Możesz utrudnić zadanie, dodając więcej przeszkód lub ograniczając czas na pokonanie toru.

Wskazówki:

Dostosuj poziom trudności toru przeszkód do wieku i umiejętności dziecka. Możesz zorganizować wyścig na czas, aby dodać element rywalizacji.

Gra terenowa dla dzieci to mnóstwo świetnej i rozwijającej zabawy. Podane przykłady zadań możesz połączyć lub zmodyfikować tak, aby pasowały do grupy zawodników i przestrzeni, w której organizujecie zabawę. Zachęć dzieci do kreatywności w procesie wymyślania, ciekawych i angażujących zadań. Wykorzystaj dostępne zabawki i przestrzeń. Najważniejsza jest dobra zabawa i integracja dzieci! Pamiętaj, że wszystkie niezbędne akcesoria możesz znaleźć w Auchan

Zobacz także: Koszykówka dla dzieci – naucz malucha gry w kosza

Gra terenowa dla dzieci – pomysły na zabawy zespołowe

Świetnym pomysłem dla starszych dzieci będzie sportowa gra terenowa. Scenariusz może zakładać rywalizację zespołową. Dzięki temu dzieci uczą się empatii, współpracy i odpowiedzialności za kolegów. Jak może wyglądać taka gra terenowa? Rozstaw na terenie ogrodu stacje z różnorodnymi grami sportowymi. Dzieci będą musiały znaleźć poszczególne punkty i wykonać zadania. Brakuje Ci pomysłów? Sprawdź, co możesz zrobić w ramach różnych dziedzin sportowych!

Piłkarskie zmagania

 1. Zorganizuj podwórkowy mecz. Podziel dzieci na dwie drużyny, które rozegrają mecz piłki nożnej.
 2. Możesz również ustawić bramkę i zorganizować konkurs na najcelniejsze strzały.

 

Badminton

 1. Podziel dzieci na pary i zachęć je do meczu badmintona.
 2. Powieś balony na sznurku i zorganizuj konkurs na ich zbijanie za pomocą lotki.
 3. Ustaw przeszkody i zorganizuj wyścig z lotką.

Współpraca na trampolinie

 1. Skakanie w parach – wymyśl dla dzieci kreatywne zadania do wykonania na trampolinie w dwie osoby.
 2. Zaproś na trampolinę trójkę dzieci i daj im zadanie synchronizacji swoich skoków.
 3. Zachęć dzieci do wspólnego wymyślania bezpiecznych trików. 

 

Pamiętaj, że motywy przewodnie nie muszą być związane ze sportem. Na podobnej zasadzie może zostać zorganizowana przyrodnicza, historyczna czy artystyczna gra terenowa dla dzieci. 

Przeczytaj również: Zabawy ruchowe dla dzieci – podpowiedzi na zajęcia WF i domowe rozrywki

Połącz sprawność z zabawą na świeżym powietrzu

Sportowe gry terenowe dla dzieci w ogrodzie to tylko jedna z opcji na dobrą zabawę. Kolejnym pomysłem jest zorganizowanie gry miejskiej, dzięki czemu maluchy odkryją okolicę. Możesz ją zaplanować w parku, na łące czy na rodzinnym podwórku. Pociechy nie znudzą się terenem i na nowo będą chciały spędzać czas na świeżym powietrzu. Może być to świetny plan na wakacyjną rodzinną rozrywkę lub atrakcja na przyjęcie urodzinowe. Wiesz już jak zrobić grę terenową, pozostaje tylko zaopatrzyć się w kreatywność i odpowiednie akcesoria w sklepie internetowym Auchan.