Aplikacja
Imię dla dziewczynki

Imię dla dziewczynki – sprawdź nasze propozycje i wybierz najlepszą

Opublikowano 23.11.2023

Przyjście na świat nowego członka rodziny to ogromne wydarzenie w życiu każdej pary. Świeżo upieczeni rodzice sprawdzają wówczas idealne imiona dla dziewczynki. Do wyboru jest mnóstwo propozycji, w których łatwo można się pogubić. Jakie imię dla dziewczynki wybrać? Czy zagraniczne imiona dla dziewczynek to dobry pomysł? A może warto znaleźć starodawne imię o wyjątkowym znaczeniu? Nasz tekst pomoże Ci rozwiać wątpliwości!

Jak wybrać imię dla dziewczynki i co wziąć pod uwagę?

Obok przygotowania wyprawki z dostępnych artykułów dla dzieci, to właśnie wybór imienia jest jednym z ważniejszych elementów oczekiwania na potomka. Nie zawsze jednak jest to łatwa decyzja. Nic dziwnego – opiekunowie chcą mieć stuprocentową pewność, że imię będzie pasować do ich dziecka. Do wyboru są najpopularniejsze i najchętniej wybierane imiona, takie jak np. Zofia, Zuzanna czy Hania, ale też oryginalne imiona dla dziewczynek, które z pewnością będą wyróżniać dziecko z tłumu. Wśród takich propozycji znajduje się np. Nadia, Marcelina czy Liliana.

Oryginalne Imiona Dla Dziewczynek

Jeśli zastanawiasz się, jakie imię dla dziewczynki wybrać, warto wziąć pod uwagę nie tylko panującą modę, brzmienie imienia czy osobiste upodobania. W wielu kulturach ogromną wagę przywiązuje się do pochodzenia i znaczenia poszczególnych imion.

Niespotykane imiona dla dziewczynek potrafią doskonale współgrać z nazwiskiem i wydawać się rodzicom idealnym sposobem na wyróżnienie dziecka. Warto zastanowić się jednak, czy w przyszłości nie będą kłopotliwe w użyciu. Chodzi tu o możliwe formy zdrobnienia i kontakty z rówieśnikami. Niekiedy zbyt oryginalne i wyszukane imię może stać się powodem do wyśmiewania przez inne dzieci, co jest przyczyną złego samopoczucia i odczuwanej przez dziecko przykrości.

Przeczytaj również: Jakie sztućce dla niemowlaka będą odpowiednie i jak nauczyć malucha jedzenia nimi? Poradnik rodzica

Najpiękniejsze imiona dla dziewczynek – jak wybierają najczęściej rodzice?

Okazuje się, że w kwestii wyboru imion dla dzieci można zauważyć tendencję do powracającej mody. I tak w czołówce najczęściej wybieranych imion dla dzieci znajduje się Zofia. W 2022 roku było to najczęściej wybierane imię dla dziewczynki, a tuż za nim znalazły się Zuzanna, Hanna, Laura, Maja, Julia, Oliwia, Alicja, Pola i Lena. Jednak lista najczęściej wybieranych imion w Polsce to nie jedyny wyznacznik, który służy rodzicom za pomoc w wyborze.

Proste imiona dla dziewczynek, ale też starodawne imiona dla dziewczynek często stanowią ukłon w kierunku szanowanych członków rodziny i nadawane są po babci, mamie lub innych bliskich osobach.

Rzadkie Imiona Dla Dziewczynek

Zdecydowanie się na nadanie dziecku drugiego imienia jest też dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy rodzice nie mogą zdecydować się ostatecznie na jedno konkretne imię lub preferują proste imiona dla dziewczynek. Wśród najczęściej wybieranych drugich imion żeńskich w 2022 roku znalazły się: Maria, Anna, Zofia, Magdalena, Helena, Wiktoria, Katarzyna, Julia, Aleksandra i Ewa.

Zagraniczne imiona dla dziewczynek – czy to dobry pomysł?

Wielu rodziców decyduje się na nadanie dziecku oryginalnych imion nie zawsze pochodzących z polskiej tradycji czy mających związek z językiem polskim. Niektóre zagraniczne imiona dla dziewczynek już od lat doskonale wpisują się w naszą kulturę i traktowane są niemal jak polskie. Inne natomiast brzmią nieco egzotycznie i stanowią z pewnością element mocno wyróżniający się z grupy. Już nie tylko obdarowanie dziecka oryginalnymi akcesoriami i tekstyliami wyróżni go z tłumu.

Sprawdź: Kiedy dziecko zaczyna ząbkować? Jak pomóc bobasowi podczas ząbkowania? Odpowiadamy!

Co ciekawe, zagraniczne imiona dla dziewczynek, których korzenie sięgają zupełnie innych kultur i narodowości to m.in. tak dobrze znane imiona, jak Amelia czy Julia. Coraz częściej jednak można spotkać też takie imiona jak Emma, Jessica, Mia, Nicole, Sarah, Lily czy Olivia. Opiekunowie ochoczo zostają przy oryginale, aby podkreślić wyjątkowość ich pociechy.

Jeżeli podobają Ci się niespotykane imiona dla dziewczynek, a zwłaszcza zagraniczne i chcesz nadać je dziecku w oryginalnej formie – pamiętaj, że może to spowodować, iż pociecha w przyszłości będzie tym zwracać na siebie uwagę. Ponadto dziecko może spotkać się z przykrościami, ale także z potencjalnymi problemami związanymi z zapisem imienia przez innych.

Starodawne imiona dla dziewczynek – jakie wybrać?

Wśród przyszłych rodziców znajdują się zarówno zwolennicy nowoczesnych i oryginalnych imion, jak i osoby, które stawiają na tradycyjne, starodawne imiona dla dziewczynek. Wśród propozycji głęboko zakorzenionych w tradycji i kulturze warto rozważyć takie imiona dla dziewczynki jak Aniela, Liliana, Marianna, Janina czy Helena.

Niespotykane Imiona Dla Dziewczynki
  1. Aniela to imię dla dziewczynki pochodzące od łacińskiego imienia Angela. W polskiej tradycji nawiązuje do Anioła Stróża. Imię Aniela chętnie wykorzystywali polscy twórcy. „Anielka” to tytuł powieści Bolesława Prusa. Imię to nosiła tytułowa bohaterka „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Również jedna z bohaterek „Ślubów Panieńskich” Aleksandra Fredry nazywała się właśnie Aniela. 
  2. Liliana jest imieniem pochodzącym od nazwy kwiatu lilia. W starożytnym Rzymie kwiat ten symbolizował nadzieję i delikatność. W kulturze chrześcijańskiej kojarzony jest z czystością i niewinnością. Imię żeńskie Liliana ma pochodzenie łacińskie, a najpopularniejsze zdrobnienia to Lili, Lila czy Liśka.
  3. Kornelia jest żeńskim odpowiednikiem męskiego imienia Kornel. Wywodzi się ze starożytnego Rzymu od znanego rodu Korneliuszów. Trudno jednoznacznie wskazać znaczenie tego imienia w przeszłości, ale prawdopodobnie pochodzi z łaciny. Do zdrobnień tego imienia należą m.in. Kornelka i Nelcia.
  4. Ewa to klasyczne imię dla dziewczynki. Wywodzi się ze starożytności i często wywodzi się jego znaczenie od słów „życie” lub „dająca życie”. Jest w Polsce popularne, choć częściej nazywano tak dziewczynki kilkadziesiąt lat temu, niż dziś.
  5. Balbina reprezentuje rzadkie imiona dla dziewczynek. To żeńska forma imienia Balbin, które pochodzi z łaciny i oznacza jąkałę.

Imiona dla dziewczynki a przepisy prawne – jakich imion nie można nadać?

Nawet proste imiona dla dziewczynek, które wydają nam się jak najbardziej odpowiednie i idealne dla dziecka, nie zawsze będą mogły być nadane oficjalnie w związku z zasadami obowiązującymi w przepisach prawa. W tej kwestii obowiązują w Polsce pewne ograniczenia zapisane w ustawie Prawo o aktach stanu cywilnego.

Imiona Dla Dziewczynki

W Polsce nie istnieje oficjalna lista imion, z której można wybrać imię dla dziewczynki czy chłopca. Jednak podczas dokonywania wyboru trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych ograniczeń. Obecnie dziecko nie może mieć nadanych więcej niż dwóch imion, które zapisane będą w stosownym akcie.

Przeczytaj także: Kiedy dziecko zaczyna siadać? Jak nauczyć je tej czynności?

Zgodnie z obowiązującym prawem (art. 59 Prawa o aktach stanu cywilnego) imiona dla dziewczynki nie mogą być też ośmieszające czy nieprzyzwoite. Jednocześnie można nadać dziecku imię obce. Imię nie musi wskazywać na płeć dziecka, ale powinno być w powszechnym znaczeniu przypisane do danej płci.

Może się też zdarzyć, że kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmówi przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia dla dziecka, jeżeli propozycja rodziców nie spełnia wymagań prawnych dotyczących nadawania imion. Wówczas imię zostaje nadane z urzędu, najczęściej z listy najczęściej wybieranych imion lub z kalendarza. Od tej decyzji jednak można odwołać się do wojewody, a następnie zaproponować inne, preferowane imię dla dziewczynki.

Imię dla dziewczynki – o czym pamiętać?

Jeśli zastanawiasz się, jakie imię dla dziewczynki wybrać, weź pod uwagę nie tylko jego brzmienie i formy zdrobnień, ale też współbrzmienie z nazwiskiem, znaczenie imienia czy występowanie w rodzinie.

Przed przybyciem do domu nowego członka rodziny warto też zadbać o szczegóły wyposażenia pokoju dziecięcego takie jak zabawki, a także przygotować produkty do pielęgnacji niemowląt. Wszystko, co potrzebne dla maluchów, znajdziesz w ofercie sklepów stacjonarnych i na stronie internetowej Auchan.