Aplikacja
jak karmic noworodka butelka

Jak karmić noworodka butelką? Pomagamy rozwiązać wątpliwości

Opublikowano 05/03/2023

Przyjście dziecka na świat przynosi młodym rodzicom wiele nowych wyzwań, a jednym z nich jest karmienie butelką. Wydaje się to trudne, ale z odpowiednim przygotowaniem można skutecznie sobie poradzić. Poniżej przedstawiamy porady, jak karmić noworodka butelką.

Jak karmić niemowlę butelką?

Podawanie pokarmu jest ważnym elementem opieki nad dzieckiem. W niektórych sytuacjach karmienie piersią jest niewskazane i zaleca się karmienie butelką. Wtedy można korzystać z mleka modyfikowanego lub mleka matki odciągniętego za pomocą laktatora. Na początku młodzi rodzice mogą czuć się niepewnie i nie wiedzieć, jak karmić dziecko butelką, ale wystarczy dobrze się przygotować, aby sprostać temu wyzwaniu.

Sukces karmienia jest zależny od kilku czynników: 

 • Akcesoria. Butelka i smoczek powinny być odpowiednio dopasowane do wieku dziecka – nie mogą być za małe ani za duże. Szeroki wybór tych produktów znajdziesz w Auchan. Dobrze dobrany rozmiar butelki ułatwi maluchowi jedzenie i zniweluje ryzyko zakrztuszenia się pokarmem.
 • Temperatura. Nie musisz dokładnie mierzyć temperatury mleka przed podaniem, ale ważne, aby nie było zimne, prosto z lodówki. Temperatura powinna wynosić ok. 37 stopni Celsjusza, a przynajmniej być równa temperaturze pokojowej. Jeśli nie masz termometru, łatwo skontrolujesz to, aplikując trochę mleka na wewnętrzną stronę nadgarstka.
 • Jednocześnie nie przegrzej mleka – jeśli jego temperatura jest za wysoka, poczekaj chwilę, aż ostygnie. W przypadku podgrzewania pokarmu w mikrofali możesz spróbować potrząsnąć pojemniczkiem, aby ciepło rozłożyło się równomiernie po pojemniku. 
 • Ilość. Przyjmuje się, że zalecana porcja dla niemowląt to 110 ml mleka, podawane 7 razy dziennie. Pamiętaj jednak, że dzieci są różne i czasem mogą nie dopijać całej butelki. W takiej sytuacji obserwuj zachowanie dziecka, nie zmuszaj go do jedzenia za wszelką cenę. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, a maluch będzie notorycznie odmawiał mleka, nie wahaj się skonsultować z lekarzem. 

 

 

 

 • Pozycja. Wygodne ułożenie to klucz do tego, jak karmić butelką, żeby dziecko się nie zakrztusiło. Główka powinna być powyżej reszty ciała. W ten sposób unikniesz zakrztuszeń. Trzymając dziecko blisko siebie, możesz kontrolować tempo picia mleka i łatwiej reagować na jego potrzeby. Możesz położyć dziecku śliniaczek pod brodą, aby mieć pewność, że się zbędnie nie pobrudzi. 
 • Współpraca rodziców. Zaletą karmienia butelką jest to, że nie musi brać w nim udziału wyłącznie mama. Warto, aby tę umiejętność zdobyły także inne osoby z bliskiego otoczenia dziecka. Może to pomóc w nocnym karmieniu – wówczas ten obowiązek zostanie rozdzielony między oboje rodziców. 
 • Tworzenie więzi. Karmienie butelką to przede wszystkim sposób na dostarczanie pożywienia dziecku. Jednocześnie jest to świetna okazja do budowania z nim więzi. Podczas karmienia dobrze jest nawiązywać kontakt wzrokowy z dzieckiem, skupić się na delikatnym dotykaniu go czy nawet na rozmowie. Jest to czas, który warto wykorzystać na tworzenie więzi i komunikację z maluchem.

 

 

jak karmic dziecko butlka

Karmienie niemowlaka butelką – jak to zrobić

Wiesz już, jakie elementy są ważne. Teraz dowiesz się, jak karmić dziecko krok po kroku. 

 • Przygotuj wszystko, czego potrzebujesz. Zanim przystąpisz do karmienia, upewnij się, że masz wszystko: butelkę, smoczek do niej, mleko i ewentualnie ciepłą wodę do jego przygotowania. 
  • Zachowaj porządek. Małe dzieci są wyjątkowo narażone na różne bakterie i wirusy, które mogą prowadzić do groźnych infekcji. Dlatego ważne jest dbanie o czystość akcesoriów używanych do karmienia malucha. Przy każdym karmieniu powinieneś również myć ręce. Butelkę i smoczek należy myć po każdym użyciu, a dodatkowo zalecane jest ich wyparzanie przynajmniej raz dziennie. Dlatego te akcesoria powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów, a takie są dostępne w Auchan
  • Znajdź wygodne miejsce. Pozycja karmienia powinna być przede wszystkim bezpieczna dla dziecka. Już wiesz, jak karmić butelką, żeby dziecko się nie krztusiło. Teraz zadbaj też o siebie! Usiądź wygodnie w fotelu lub na krześle, oprzyj się, dobierz sobie poduszki, aby było Ci bardziej komfortowo.
  • Obserwuj reakcje dziecka. Przede wszystkim pilnuj, aby się nie zakrztusiło. Zwracaj też uwagę na sygnały, jakie Ci wysyła. Jeśli odsuwa się od butelki, nie zmuszaj go do dokończenia pokarmu. Monitoruj tempo, w jakim dziecko pije mleko. Nie powinno się to odbywać zbyt szybko, aby niemowlę mogło spokojnie przełykać kolejne porcje. Dobrą praktyką jest trzymanie butelki pod odpowiednim kątem – zbyt pionowe ułożenie sprawi, że mleko będzie szybciej płynąć. 

   

   

  jak karmic niemowle

   

  • Daj dziecku czas i kontrolę. Nie zmuszaj go do jedzenia, kiedy wykazuje niechęć, ale też nie zabieraj mu butelki, kiedy jest nadal głodne. Jeśli jeszcze nie wiesz do końca, jak karmić dziecko, i nie jesteś pewien, jakie ilości powinno jeść, musisz reagować na jego sygnały. Czas karmienia to moment, kiedy to jego potrzeby są zaspokajane i dziecko powinno mieć nad tym kontrolę.
  • Wykorzystaj czas na budowanie więzi. Jak już wspomnieliśmy – czas karmienia to idealny moment na rozwijanie więzi z dzieckiem. Delikatny dotyk, rozmowy i kontakt wzrokowy to coś, co zdecydowanie Ci pomoże.

  Jeśli Twoje pierwsze próby karmienia dziecka będą nieudane – nie martw się. Karmienie dziecka butelką to umiejętność, która wymaga czasu, cierpliwości i ćwiczenia. Nie każdy od razu wie, jak karmić noworodka butelką. Ważne jest, aby zwracać uwagę na potrzeby dziecka i reagować na nie, np. podawanie mniejszej ilości pokarmu w jednej porcji, zmiana pozycji, itp. W przypadku dłuższych problemów z karmieniem koniecznie skonsultuj sytuację ze specjalistą.

  Karmienie butelką – najczęstsze wątpliwości

  Jeśli dalej się wahasz i nie wiesz, jak karmić dziecko butelką, przejrzyj najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie. Powinny rozwiać Twoje wątpliwości.

  Jaką ilość mleka przygotować?

  Przyjmuje się, że noworodek spożywa porcję ok. 110 ml, a 5-miesięczny niemowlak już 150 ml. Wraz ze wzrostem porcji maleje częstotliwość podań (u noworodka jest to 7 porcji, a u niemowlaka – 4). Odpowiednią ilość mleka powinieneś przygotować na podstawie wieku dziecka, jego apetytu i zaleceń lekarza.

  Czy mleko należy podgrzać przed podaniem?

  Podgrzewanie mleka nie jest konieczne. Podanie pokarmu prosto z lodówki to nie najlepszy wybór. Optymalną temperaturą mleka dla dzieci jest przynajmniej temperatura pokojowa. Pamiętaj, aby pokarm nie był zbyt ciepły!

  Jak przygotować mleko modyfikowane?

  Przede wszystkim sprawdź zalecenia producenta. Mleko nie może być ani za gęste, ani za rzadkie. Mieszankę pokarmu powinno się przygotowywać bezpośrednio przed jej podaniem. Dzięki temu możesz być pewien, że jedzenie jest świeże i bezpieczne do spożycia przez dziecko.

  jak karmic dziecko

  Czy butelkę należy wyparzyć?

  Tak, wyparzanie butelek zaleca się do ok. 1 roku życia. Przyjmuje się, że u starszych dzieci wystarczy dokładne umycie butelki i smoczka po każdym karmieniu. Jednak jest to również zależne od indywidualnej skłonności do infekcji – jeśli dziecko często choruje, warto wyparzać te akcesoria przez cały okres ich używania.

  Jaki rozmiar butelki wybrać?

  Wiele zależy od Twoich preferencji. Mniejsza butelka będzie wygodniejsza na krótkie spacery i wyjścia z domu, a większa na karmienie w ciągu dnia czy nocy. Pojemności zaczynają się od ok. 110 ml dla noworodka po 180 ml i więcej dla 6-miesięcznych dzieci.

  W jakiej pozycji należy karmić?

  Najlepsza pozycja do karmienia to taka, w której główka dziecka znajduje się powyżej jego ciała. Zmniejsza to ryzyko zakrztuszenia się. Pamiętaj jednak, że w całej tej sytuacji Tobie również powinno być wygodnie.

  Kiedy przestać karmić butelką?

  Dobrym momentem na odzwyczajenie dziecka od smoczka jest okres między 7. a 8. miesiącem życia. Jest to etap, kiedy maluch potrafi już samodzielnie chwycić niektóre przedmioty i powinien poradzić sobie z nauką picia z kubeczka. Pamiętaj, że odstawienie butelki nie musi być równoznaczne z zaprzestaniem karmienia mlekiem. Możesz dalej karmić dziecko mlekiem, ale zacząć je podawać np. właśnie w kubeczku. Akcesoria pomocne przy karmieniu dzieci znajdziesz w sklepach Auchan.

  jak karmic butelka zeby dziecko sie nie krztusilo

  Wszystko, co musisz wiedzieć o karmieniu niemowlaka butelką

  Teraz już wiesz, jak karmić noworodka butelką. Prawidłowe jedzenie jest bardzo istotne dla małych dzieci. Dlatego, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą. Karmienie to proces, który wymaga cierpliwości, uwagi i odpowiedniej wiedzy. Każde dziecko jest inne i może mieć swoje własne preferencje i potrzeby. W całym procesie dbaj też o siebie. Odpoczywaj i zachowuj spokój – dziecko może wyczuć Twój stres i mieć trudności z jedzeniem.

  Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi będziesz się mniej stresować przed pierwszym karmieniem swojego dziecka. Koniecznie zajrzyj do Auchan – produkty, które tam znajdziesz, na pewno ułatwią Ci tę czynność.