Aplikacja

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Poradnik dla rodziców

Opublikowano 13.03.2023

Jazda na rowerze to jedna z najbardziej rozwijających aktywności sportowych dla dzieci. Wycieczki rowerowe zwiększają sprawność fizyczną, sprzyjają samodzielności i pozwalają smykowi poznawać najciekawsze miejsca w okolicy. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze i zarazić go miłością do sportu?

Nauka jazdy na rowerze dla dzieci – od czego zacząć?

Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze. Z pewnością jest to łatwiejsze w wieku przedszkolnym niż dorosłym życiu, jednak nie ma złej pory, by zostać miłośnikiem kolarstwa. By zachęcić maluszka do jazdy na rowerze, zadbaj o to, by oswoił się z rowerami. W tym celu sam korzystaj z niego jak najczęściej – zamień samochód na rower podczas drogi do pracy, zawieź przedszkolaka na zajęcia w przyczepce rowerowej lub specjalnym foteliku rowerowym Polisport.

Postaraj się, aby Twoja pociecha polubiła rowery. Możecie wspólnie czytać książki o ulubionych bohaterach, którzy organizują wycieczki rowerowe w poszukiwaniu przygody. Zadbaj o to, by rower kojarzył się z czymś przyjemnym, np. smacznym poczęstunkiem po dojechaniu do celu lub obietnicą udanej zabawy, gdy dotrzecie rowerami na odległy plac zabaw. Jeśli rower stanie się przyjacielem rodziny, o wiele łatwiej będzie przekonać do niego wszystkich domowników.

Nauka jazdy na rowerze – w jakim wieku rozpocząć naukę?

W pierwszym roku życia dziecka niemowlę uczy się jak samodzielnie siadać, stawać i stawiać pierwsze kroki bez pomocy rodzica. W kolejnych 12. miesiącach doskonali te umiejętności i coraz chętniej próbuje swoich sił na placach zabaw i spacerach. To właśnie w drugim roku życia możesz zaproponować swojemu smykowi naukę jazdy na rowerku biegowym marki Kinderkraft. To model bez pedałów, z nisko umieszczonym siedzeniem, który porusza się poprzez odpychanie stopami. Znajdziesz go także w ofercie sklepu Auchan. Produkt wykonany jest z wytrzymałego drewna brzozowego i posiada specjalny uchwyt do przenoszenia, który docenią wszyscy rodzice.

Nauka jazdy na rowerze dla dzieci zaczyna się od umiejętności utrzymania równowagi. Choć rowerek biegowy może wydawać się zabawką, tak naprawdę stanowi pierwszy krok ku jeździe na rowerze z pedałami. Nauka dziecka jazdy na rowerze to w pierwszych miesiącach trenowanie panowania nad kierownicą, skręcania i hamowania. Gdy ta sztuka zostanie przez smyka w pełni oswojona, zmiana biegówki na rower dla starszaka będzie zdecydowanie prostsza.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Poradnik odpowiedzialnego rodzica

Uczenie dziecka jazdy na rowerze może zająć nawet kilka tygodni, dlatego nie zniechęcaj się, jeśli pierwsze próby okażą się porażką. Jeżeli zastanawiasz się, jak nauczyć jeździć dziecko na rowerze, nie może to odbywać się pod przymusem. Nie stawiaj dziecka pod presją oczekiwań, pozwól by zdobywanie umiejętności w jeździe było naturalnym procesem. Naucz pociechę traktować naukę jako zabawę, śmiej się razem z nim i wyznacz wspólnie z maleństwem cele możliwe do osiągnięcia. Nauka jazdy rowerem dziecka jest łatwiejsza latem, gdy temperatury na zewnątrz sprzyjają zabawom na świeżym powietrzu.

Sprawdź również: Jak nauczyć dziecko pływać? Poradnik krok po kroku

Bezpieczny rower

Trudno wyobrazić sobie efektywną naukę jazdy na dwóch kółkach bez jakościowego sprzętu. Zanim rozpoczniesz przygodę dziecka z rowerami, wybierz się z pociechą do sklepu rowerowego i kup model, który będzie dopasowany do wzrostu, wagi i umiejętności. Podczas zakupów zwróć uwagę na wagę roweru, jakość wykonania, hamulce, a także wygodę siodełka. To kilka drobnych detali, które znacznie wpływają na komfort użytkowania. Jeżeli Twoje dziecko marzy o konkretnym kolorze lub rowerze z dodatkami, warto je dokupić – to dodatkowa motywacja do regularnych treningów.

Kask, rękawiczki i ochraniacze

Każde dziecko, które jeździ samodzielnie na rowerze, musi korzystać z kasku rowerowego. Tu nie wolno oszczędzać na jakości. Wybierz model, który pozwala na swobodną regulację zapięcia i dobrze dopasowuje się do kształtu głowy dziecka. Powinien to być sprzęt zgodny z europejskimi normami bezpieczeństwa i z pewnego źródła – nie kupuj używanego kasku od przypadkowego sprzedawcy, gdyż może to być sprzęt powypadkowy, który nie będzie chronić głowy smyka.

Oprócz kasku, zwłaszcza podczas pierwszych samodzielnych jazd na dwóch kółkach, przydadzą się rękawice rowerowe i ochraniacze, które zabezpieczą kolana i łokcie. Wybierz takie, które nie krępują ruchów malucha, łatwo je założyć i będą towarzyszyć mu na rowerowych wycieczkach.

Odpowiednie miejsce i pora

W wielu poradnikach, które doradzają, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze bez bocznych kółek, zwraca się uwagę na wybór optymalnego miejsca do nauki jazdy na rowerze. Nie może to być teren pełen nierówności, kamienisty lub posypany żwirem. Lepiej wybierz gładki i szeroki chodnik lub plac, na którym jest duża przestrzeń i z którego korzysta niewiele przechodniów. Zanim Twój smyk nauczy się korzystać ze ścieżek rowerowych, musi opanować korzystanie z kierownicy i w pełni kontrolować swoje ruchy.

Nie bez znaczenia jest pora, kiedy wyruszacie na rower. Twój maluch będzie mniej zmęczony przed południem lub bezpośrednio po obiedzie i drzemce. Wieczorem może być zbyt rozkojarzony, by uważnie słuchać wskazówek i szybko się zniechęci. Na pierwsze lekcje możecie też wybrać plac lub park miejski, w którym jeździ więcej dzieci. Poprzez obserwację Twoja pociecha może nauczyć się szybciej panować nad rowerem i chętniej będzie do niego wracać.

Jak nauczyć starsze dziecko jeździć na rowerze? Wskazówki

Twój syn lub córka są już w szkole, a nadal mają obawy przed jeżdżeniem na rowerze? Jeśli i Ty jesteś w gronie rodziców, którzy myślą nad tym, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze bez bocznych kółek, nie martw się – przy odrobinie wysiłku jest to możliwe!

Nauka bez stresu

Jeśli Twój starszak ma ogromną ochotę nauczyć się jazdy na rowerze, pomóż mu na różne sposoby. Po wyborze odpowiedniego roweru i sprzętu udajcie się w miejsce, gdzie nastolatek będzie mógł swobodnie trenować, bez wyśmiewania go i krytykowania przez rówieśników. Zacznij od krótkich lekcji. Nie zmuszaj dziecka do wykonywania zbyt trudnych zadań i chwal go, gdy uda mu się opanować kolejną umiejętność.

Przeczytaj też: 5 pomysłów na fajne zabawy na dworze dla dzieci

Pomoc instruktora

Innym sposobem będzie skorzystanie z lekcji u instruktora, który pokaże dziecku, jak stawiać nogi na pedałach, jak się odpychać i amortyzować upadki. Doświadczony nauczyciel wie, jak motywować ucznia i jakie są najczęstsze błędy podczas szlifowania umiejętności jazdy na dwóch kółkach. Czasami obecność zupełnie obcej osoby na zajęciach pomaga nastolatkowi otworzyć się i trenować bez stresu, który może wiązać się z obecnością znajomej osoby.

Przygotowanie roweru

Rower do nauki jazdy musi być w pełni sprawny i dopasowany do dziecka. W pierwszych dniach nauki często pomaga ustawienie siedzenia na takiej wysokości, by początkujący kolarz był w stanie bez trudu postawić całe stopy na podłożu. To pomaga skuteczniej kontrolować ruchy i ogranicza stres malucha przed upadkiem. Przydatne są szersze opony, które dają większą stabilność i lepiej radzą sobie na nierównościach.

Uchwyt dla rodzica

Dla większej wygody możesz skorzystać ze specjalnego uchwytu, mocowanego w tylnej części roweru, który pomoże w pierwszych próbach podczas prowadzenia dziecka. Długi pałąk ze specjalną rączką pozwala niejako asekurować dziecko i zapobiegać przewróceniu się. Choć korzystanie z niego wiąże się z koniecznością szybkiego truchtu rodzica za pedałującym smykiem, zdecydowanie pomaga w pierwszych lekcjach utrzymania równowagi. Już po kilku próbach przekonasz się, że Twoje dziecko stanie się prawdziwym mistrzem kierownicy.

Bezpieczeństwo a nauka jazdy na rowerze – o tym pamiętaj!

Nauka jazdy na rowerze powinna odbywać się bez przymusu i stresu. Jednak nie tylko umiejętności kolarskie są ważne. Jeśli jako troskliwy rodzic zastanawiasz się jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze, zwróć uwagę na bezpieczeństwo swojej pociechy.

Wiedza, jak nauczyć starsze dziecko jeździć na rowerze musi sięgać także do podstaw psychologii. Być może powodem braku umiejętności kolarskich jest obawa dziecka przed upadkiem, zderzeniem lub koniecznością mijania samochodów – jeśli wybierzesz sprawdzone elementy ochronne, szybciej przekonasz nastolatka do rowerowych przygód.

Nauka jazdy rowerem dziecka wymaga sprawnych hamulców. Warto je sprawdzać i konserwować przed każdym sezonem. Przydatne są elementy odblaskowe, które podnoszą bezpieczeństwo amatora kolarstwa po zapadnięciu zmroku. Można je zamontować na kołach, kierownicy i bagażniku. By skutecznie sygnalizować manewry, nie zapomnij o dzwonku rowerowym.

Podczas rowerowych wycieczek nie może zabraknąć świateł, które sprawią, że dziecko stanie się widoczne i samo będzie mieć doświetloną drogę przed kierownicą. Przednie światło powinno być białe, a tylne – czerwone. Jeśli obawiasz się zgubienia lub utraty akcesoriów rowerowych w wyniku kradzieży, wybierz światła montowane na zatrzask lub przypinane elastycznym paskiem do ramy roweru. Koszyki rowerowe, sakwy, torby rowerowe i inne akcesoria rowerowe znajdziesz w bogatej ofercie sklepu Auchan. Przygotuj się z nami do sezonu rowerowego i pokaż swojemu dziecku, jak fantastyczną przygodą jest jazda na dwóch kółkach!