Aplikacja
Jak nauczyć dziecko pływać

Jak nauczyć dziecko pływać? Poradnik krok po kroku

Opublikowano 04/12/2023

Pływanie to doskonała zabawa i korzystna dla zdrowia aktywność – wzmacnia mięśnie, ścięgna, poprawia ogólną kondycję oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy. Jak nauczyć dziecko pływać i kiedy najlepiej zacząć naukę? Sprawdź nasz praktyczny poradnik, a dowiesz się, jak oswoić malucha z wodą i zachęcić go do rozwoju umiejętności pływackich.

Nauka pływania dziecka – jak się przygotować?

Pływanie to niezwykle cenna umiejętność. Czyni wodne zabawy bezpieczniejszymi i nierzadko pozwala uratować życie – własne lub innych. Najczęściej pierwszą styczność z instruktorem pływania i sportowym basenem mają uczniowie w ramach zajęć szkolnych. Aktywności ruchowe w wodzie mogą być zarówno kursem pływania, rozciągniętym na cały semestr lub rok szkolny, jak i obejmować ćwiczenia aerobowe oraz zabawy, np. piłkę wodną czy wodnego berka.

To jednak nie znaczy, że nauki pływania i oswajania z wodą nie można zacząć wcześniej. Na większości pływalni organizowane są zajęcia dla niemowląt już od 3. miesiąca życia. Stanowią jednak one formę zabawy z rodzicem – nie ma możliwości, by nauczyć niemowlę pływać określonym stylem. Wspólne zajęcia na basenie to okazja, by rozwijać relację z dzieckiem i przyjemnie spędzać czas.

Maluch oswojony z wodą, basenem, niektórymi akcesoriami i zabawkami oraz obecnością instruktora może wynieść z tego wiele korzyści. Z większą łatwością przyjdzie mu rozpoczęcie prawdziwej nauki pływania za kilka lat – w porównaniu z dziećmi, które będą mieć z tym styczność po raz pierwszy. Jeśli jednak pływanie niemowląt Cię nie przekonuje, wybierz się z maluchem na basen po pierwszych lub drugich urodzinach – to będzie świetna zabawa dla Was obojga!

Jak nauczyć dziecko pływać? Przede wszystkim poczekaj, aż osiągnie odpowiedni wiek. Według specjalistów granicą jest wiek 4–5 lat, czyli okres, w którym większość maluchów już rozpoczęła przygodę z przedszkolem. Dopiero taki kilkulatek jest w stanie nie tylko skupić się na nauce, ale także zrozumieć i wykonywać poszczególne polecenia instruktora. Warto jednak wcześniej zacząć stopniowo oswajać dziecko z wodą, nawet w basenie ustawionym w przydomowym ogrodzie.

Nauka Dziecka Pływania

Nauka pływania dziecka – jak się przygotować?

Nauka pływania dla małych dzieci to dość żmudny i długofalowy proces. Nie licz na to, że po miesiącu Twoja pociecha przepłynie brodzik kraulem lub żabką. Z doświadczenia instruktorów wynika, że dopiero po ok. 20–30 lekcjach przedszkolak jest w stanie pokonać wodny dystans o długości ok. 20–25 m.

Zanim nauka pływania dziecka zacznie się na dobre, warto się odpowiednio przygotować. O czym należy pamiętać? Sprawdź nasze podpowiedzi!

Nauka pływania dziecka – pływanie nogami z deską

1. Wybierz odpowiedni basen

Bardzo ważny jest wybór właściwego miejsca do nauki pływania. Najlepiej poszukaj basenu z brodzikiem, gdzie głębokość wody będzie odpowiednia do wzrostu dziecka i nie przerazi malucha. Najczęściej w takich ośrodkach dostępne są również akcesoria, które mogą ułatwić naukę – deski, makarony czy dmuchane rękawki.

Pamiętaj, że basen to jedyne miejsce rekomendowane do nauki pływania. Rodzic nie powinien uczyć dziecka nad jeziorem, rzeką ani tym bardziej w morzu! Tam maluch może jedynie oswajać się z wodą – zawsze pod okiem opiekuna, w oznakowanym kąpielisku, na strzeżonej plaży. To podstawowe zasady bezpieczeństwa, których należy bezwzględnie przestrzegać.

2. Skompletuj niezbędne akcesoria dla siebie i dziecka

Jeśli macie już za sobą aktywności takie jak pływanie dla niemowląt czy oswajanie z wodą, na pewno wiesz, co jest niezbędne na basenie. Przede wszystkim potrzebujesz strojów kąpielowych, klapków oraz ręczników dla siebie i Twojej pociechy. Dla malucha poniżej 2. roku życia warto mieć także specjalną pieluchę do pływania, która zapobiegnie przedostaniu się ewentualnych nieczystości do wody.

Dowiedz się wcześniej, czy na wybranym basenie dostępne są deski do pływania i makarony, a jeśli nie, zapytaj, czy możesz przynieść swoje akcesoria. Warto mieć ze sobą również butelkę wody, żeby szybko ugasić pragnienie po wyczerpującej aktywności fizycznej. Po zakończeniu zajęć dziecko może być głodne, dlatego spakuj do pudełka pożywną przekąskę – porcję świeżych owoców i warzyw.

3. Mierz siły na zamiary

Jak nauczyć dziecko pływać? Nie podchodź do tego zbyt ambitnie. Pamiętaj, że kilkulatki szybko się zniechęcają i może się okazać, że o ile na początku maluch z dużym zapałem podchodził do nauki pływania, to po kilku zajęciach nie zechce jej kontynuować. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie należy zmuszać dziecka do pływania – jeśli dziś nie ma ochoty, po prostu pobawcie się na basenie. To pozwoli na nowo odkryć przyjemność z wodnych zabaw i zmotywuje do dalszej nauki.

Jak nauczyć dziecko pływać? Praktyczne porady

Już wiesz, gdzie odbyć ze swoją pociechą pierwszą lekcję pływania i jak się do niej przygotować. Czas na kilka wskazówek, jak nauczyć dziecko pływać. Dzięki naszym poradom w prosty sposób przekażesz maluchowi zarówno teoretyczną, jak i praktyczną wiedzę – krok po kroku.

Nauka pływania dla niemowląt

1. Dobry plan to podstawa!

Najlepiej zacząć od planowania. Jeśli chcesz uczyć dziecko osobiście, musisz stworzyć harmonogram, w którym po kolei rozpiszesz, jakie umiejętności w danym okresie powinno przyswoić. Pamiętaj, że nauka pływania to długi proces – kilkulatek nie opanuje całej sekwencji ruchów i prawidłowej koordynacji ciała w ciągu jednych zajęć. Każda lekcja powinna trwać nie dłużej niż 25–40 minut, w zależności od wieku dziecka.

2. Zacznij od małych kroczków – praca nóg i kopnięcia

Instruktorzy pływania na początku ćwiczą z dziećmi pracę nóg. Najczęściej proszą, by maluchy złapały dłońmi krawędź basenu i kopały w wodę – kilkulatki to uwielbiają! Taka zabawa pozwala z czasem opanować umiejętność odpowiedniego poruszania nogami w czasie pływania oraz kształtuje koordynację. Podczas kolejnych lekcji dziecko może korzystać z pomocy deski i robić to samo, starając się utrzymać ciało na powierzchni.

Pływanie dla niemowląt

3. Podwodne bąbelki, czyli nauka prawidłowej techniki oddychania

Niezwykle ważna jest także umiejętność prawidłowego oddychania w trakcie wodnych aktywności. Zwłaszcza małe dzieci mogą odczuwać strach lub dyskomfort związany z koniecznością zanurzenia ust oraz nosa. Oswajanie z wodą na tym etapie warto zacząć w domowej wannie. Poproś dziecko, aby położyło się na brzuchu tak, żeby usta znalazły się na wysokości powierzchni wody. Teraz niech maluch dmucha i bawi się, robiąc podwodne bąbelki.

Kolejnym krokiem będzie nauka wstrzymywania oddechu. Kiedy Twoja pociecha opanuje tę umiejętność, możecie poćwiczyć w basenie.

4. Praca rąk i ćwiczenie koordynacji

Jeśli maluch już wie, jak poruszać nogami i oddychać pod wodą, a dodatkowo jest gotowy na pełne zanurzenie głowy (wiele dzieci może być tym przerażonych) – czas, by opanował pracę rąk. Pokaż mu, jak wygląda prawidłowa sekwencja ruchów – w zależności od wybranego stylu. Instruktorzy podpowiadają, że dzieciom najłatwiej opanować pływanie „pieskiem” oraz „żabką”. Potem przyjdzie czas na skoordynowanie pracy rąk oraz nóg i doskonalenie umiejętności pływackich.

5. Pokaż dziecku, że pływanie to świetna zabawa!

Zapomnij o nudzie! Ukochanemu rodzicowi zupełnie nie pasuje rola surowego trenera – baw się z dzieckiem i towarzysz mu podczas każdego etapu nauki. Lekcje możesz urozmaicać, przynosząc kolorowe akcesoria do pływania – deski, makarony, dmuchane piłki. Dzięki temu każde zajęcia okażą się ciekawe i atrakcyjne dla kilkulatka, który będzie niecierpliwie czekał na kolejne!

Pamiętaj, że na opanowanie każdego z tych kroków potrzeba czasu, dlatego nie spiesz się – pozwól dziecku uczyć się w swoim tempie. To najlepszy sposób, żeby nie zniechęcić malucha i skutecznie zarazić go swoją pasją do pływania.

Nauka pływania dla niemowląt i dzieci – kiedy skorzystać z pomocy instruktora?

Warto wiedzieć, że nie każdy, kto sam dobrze pływa, będzie w stanie nauczyć tego innych. Szczególnie w przypadku pracy z dziećmi potrzebne jest odpowiednie podejście, technika i doświadczenie. Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby uczyć swoją pociechę, skorzystaj z pomocy instruktora.

Na większości pływalni organizowane są zajęcia dla dzieci oraz nauka pływania dla niemowląt. Systematyczne ćwiczenia w grupie, pod okiem doświadczonego profesjonalisty, pozwolą maluchowi szybko opanować podstawowe ruchy, niezbędne do sprawnego poruszania się w wodzie.

Nauka pływania dla małych dzieci

Jakie akcesoria przydadzą się do nauki pływania? Znajdziesz je w Auchan!

Dobry czas na naukę pływania jest zawsze! Zajęcia na wewnętrznym basenie mogą odbywać się o każdej porze roku, dlatego już dziś zaplanuj wspólną wodną aktywność z dzieckiem lub zapisz je na kurs.

Jeśli szukasz akcesoriów do nauki pływania lub zabawek basenowych – znajdziesz je w Auchan! Dostępne są nie tylko dmuchane piłki i koła, ale również deski, które pomogą utrzymać równowagę, rękawki oraz kamizelki ochronne, a także specjalne pieluszki do pływania dla najmłodszych.

Przyjdź do Auchan i skompletuj niezbędne akcesoria, by bezpiecznie i bez stresu rozpocząć wraz z dzieckiem wodną przygodę z nauką pływania. Bawcie się dobrze!