Aplikacja

Jak nauczyć dziecko sprzątania? 5 pomysłów

Opublikowano 19.11.2023

Schludna i uporządkowana przestrzeń sprzyja koncentracji nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Twoja pociecha nauczona utrzymywania porządku w najbliższym otoczeniu łatwiej utrzyma go w innych miejscach. Poza tym sprzątanie może pomóc w nauce odpowiedzialności i niezależności – gdy dziecko porządkuje swoje otoczenie, przekonuje się, że jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z wieloma czynnościami. Oczywiście na początku należy zapewnić dziecku odpowiednią motywację do pilnowania porządku. W poradniku Auchan podpowiemy Ci jak nauczyć dziecko sprzątania poprzez dobry przykład i zabawę.

Dlaczego warto nauczyć dziecko sprzątania?

Dzieci zazwyczaj nie widzą problemu w tym, że w ich pokoju panuje bałagan i jest to całkowicie naturalne. Co więcej, świetnie się w nim odnajdują. Należy jednak już od najmłodszych lat uczyć je odpowiedzialności za własne otoczenie. Im później zaczniesz, tym trudniej będzie wypracować odpowiednie nawyki u dziecka.

Uporządkowana przestrzeń pomaga w zachowaniu wewnętrznego spokoju, chociaż często Twoje dziecko może nie zdawać sobie z tego sprawy. Bałagan powoduje, że trudniej się skupić i zabiera cenny czas na poszukiwanie różnych rzeczy. Nauka sprzątania już od wczesnych lat pozwala dziecku docenić i szanować to, co ma. Jeżeli jakaś zabawka zostanie uszkodzona, ponieważ nie znajdowała się na swoim miejscu, to maluch będzie wiedział, że to on sam odpowiada za swoje rzeczy i musi ich pilnować.

Ważną zaletą nauki sprzątania jest również to, że obowiązek utrzymania porządku w pokoju dziecka będzie należał właśnie do niego, a nie do rodzica. Twoja pociecha będzie też stopniowo przejmować część obowiązków domowych, dzięki czemu możliwe będzie ustalenie sprawiedliwego podziału prac do wykonania. To dobra lekcja na przyszłość, która zaprocentuje w dorosłym życiu Twojego dziecka.

Jak zachęcić dziecko do sprzątania? Skuteczne metody

Naukę sprzątania można zacząć w momencie, gdy dziecko jest w wieku przedszkolnym. Najlepiej robić to od najmłodszych lat, poprzez dawanie odpowiedniego przykładu. Nie będziesz w stanie egzekwować od dziecka dbania o porządek, jeśli sam tego nie robisz. Dzieci uczą się codziennych czynności poprzez obserwację rodziców. Ważne jest, by zwracać ich uwagę na niewielkie czynności związane z zachowywaniem porządku, na przykład wkładanie kubków do zmywarki czy ścielenie rano łóżka.

Przeczytaj także: Dziecko nie chce się ubierać? 7 sposobów na bunt kilkulatka

Gry i zabawy podczas sprzątania

Maluchy uwielbiają zabawy z odgrywaniem ról, dlatego porządkowanie zabawek możemy przekształcić w niezwykle ważną misję kosmiczną lub zadanie specjalne dla małego agenta. Wymyśl scenariusz całej zabawy na podstawie bajek, które uwielbia Twoje dziecko, na przykład na podstawie uwielbianej przez najmłodszych bajki Psi Patrol. Ciekawa historia to dobra motywacja do sprzątania dla najmłodszych. Możesz również włączyć wesołą muzykę i w tanecznym rytmie wspólnie uporządkujcie zabawki. Wprowadź „pomocników” w postaci ulubionych lalek i pluszaków. To pobudza wyobraźnię i sprawia, że codzienne obowiązki stają się wesołą zabawą.

Młodsze dzieci czerpią naturalną przyjemność z sortowania różnych przedmiotów. Dlatego przydatne będą kolorowe pudełka do przechowywania. Dzięki nim w pokoju dziecka zapanuje porządek, a gdy maluch przywyknie do organizacji przestrzeni, odkładanie rzeczy na miejsce stanie się jego nawykiem.

Na początkowym etapie nauki sprzątania pomocne mogą być również same zabawki, takie jak pchacze czy zbieracze, które ułatwiają zbieranie rozrzuconych po podłodze klockach. Warto również sięgać po odpowiednią literaturę dla dzieci. Istnieje wiele książeczek, które służą dobrymi przykładami i przekazują maluchom odpowiednie wzorce. Wybierając zabawki dla Twojej pociechy, zwróć uwagę na produkty marki własnej Auchan – One Two Fun. W jej ofercie znajdziesz wysokiej jakości produkty w rozsądnej cenie, dostosowane do potrzeb dzieci w każdym wieku.

Sprawdź również: 5 pomysłów na fajne zabawy na dworze dla dzieci

Harmonogram sprzątania

W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym warto zastosować harmonogram sprzątania. W przedszkolu maluchy spędzają czas według określonego planu dnia, w związku z czym warto podobny sposób organizacji czasu dziecka wprowadzić również w domu i zaplanować sprzątanie jako element codziennej rutyny.

Kup lub wydrukuj kolorowy planer, który będzie dostępny w widocznym miejscu, tak by Twoja pociecha była świadoma, co się w nim znajduje. Wpisz w każdym dniu obowiązki, jakie ma dziecko. Na początku pewnie będą się one sprowadzały głównie do porządkowania po sobie zabawek, ale stopniowo możesz poszerzać ich zakres. Nie wprowadzaj ich jednak zbyt dużo, ponieważ dziecko może się zniechęcić i trudniej będzie wyrobić Wam odpowiednie nawyki.

Terminarz dla starszych dzieci (w wieku szkolnym) powinien zawierać codzienne porządkowanie biurka i sprzątanie zabawek oraz cotygodniowe większe porządki we własnej sypialni. Zaangażowanie dziecka w takie czynności sprawia, że czuje się ono odpowiedzialne i wie, że ma w domu miejsce należące do niego, w związku z czym musi o nie dbać.

Nagrody i pochwały za wykonane obowiązki

Wysiłek włożony w utrzymanie porządku w pokoju należy docenić. W przeciwnym razie Twoja pociecha straci motywację do sprzątania. Nie trzeba od razu kupować dziecku prezentów za posprzątany pokój, ale wystarczy niewielka pochwała, by maluch poczuł, że jego wysiłek miał znaczenie.

Małym dzieciom warto bić brawo za każdym razem, gdy uporządkują po sobie zabawki. Z kolei starszym pociechom, które nieco więcej rozumieją, powtarzaj, jak świetnie sobie radzą i że jesteś z nich dumny. Negatywne komentarze, zwłaszcza na początku, obniżają poczucie własnej wartości dziecka i sprawiają, że nie chce więcej próbować, aby znów się Tobie nie narazić.

Jeśli maluch nie radzi sobie z jakąś czynnością, pokaż mu, jak powinien to zrobić. Zaoferuj swoją pomoc, ale nie wyręczaj dziecka i nie mów mu, że zrobisz to lepiej. Dzieci zniechęcają się szybko, dlatego trzeba być cierpliwym i pozwolić im na popełnianie błędów. Regularna i konsekwentna praca wkrótce przyniesie pożądane efekty.

Przeczytaj też: Jak rozwiązać problemy z zasypianiem u dziecka? 5 metod

Jakie obowiązki są odpowiednie dla różnych grup wiekowych?

Jak nauczyć dziecko sprzątania? Należy wyznaczać mu zadania dopasowane do wieku i zdolności manualnych. Jest to bardzo ważne, również ze względu na bezpieczeństwo Twojej pociechy. Poniżej znajdziesz przykładowe obowiązki, z którymi powinny sobie poradzić dzieci w kolejnych przedziałach wiekowych.

Dzieci w wieku przedszkolnym (3-5 lat)

Proste obowiązki, takie jak zbieranie zabawek czy układanie klocków rozwijają poczucie odpowiedzialności u dziecka. Zachęć je do w miarę możliwości samodzielnego ubierania się, co pomoże mu pogłębić świadomość własnego ciała, a także doskonalić motorykę. Dziecko może również pomagać Ci w nakrywaniu do stołu przed posiłkiem.

Dzieci w wieku szkolnym (6-9 lat)

W tym wieku najlepsze będą zadania związane z utrzymaniem porządku w pokoju, takie jak sprzątanie zabawek i stołu czy odkładanie ubrań na miejsce. Dzieci mogą uczestniczyć także w czynnościach związanych z gotowaniem, takich jak robienie kanapek, mieszanie składników czy krojenie owoców – oczywiście pod nadzorem rodzica. Jeśli masz w domu zwierzęta domowe, Twoja pociecha może pomóc w ich karmieniu, czesaniu, wymianie wody czy wyprowadzaniu na spacer.

Dzieci w wieku preadolescencyjnym (10-12 lat)

Dzieci w tym wieku powinny czuć się odpowiedzialne nie tylko za swój pokój, ale również za utrzymanie porządku we wspólnych obszarach domu, takich jak salon czy kuchnia. Pod nadzorem dorosłego, dzieci w tym wieku mogą próbować gotować proste posiłki. Twoja pociecha może sama wybrać, czym chciałaby zajmować się w domu – jest to dobry sposób na optymalny podział obowiązków domowych wśród członków rodziny. Dzieci w tym wieku są w stanie samodzielnie organizować czas, w związku z czym nie jest konieczne wyznaczanie im konkretnych ram czasowych na wykonanie obowiązków.

Nastolatkowie (13-18 lat)

Nastolatkowie mogą brać odpowiedzialność za opiekę nad ogrodem, samodzielne gotowanie posiłków, pranie, zmywanie czy prasowanie. Aktywna rola w codziennych obowiązkach domowych, takich jak sprzątanie, zakupy czy opieka nad młodszym rodzeństwem to odpowiedzialne zadania, które można z powodzeniem zlecić nastolatkowi.

Przeczytaj także: Kiedy dziecko zaczyna siadać? Jak nauczyć je tej czynności?

Sprzątanie zabawek może być przyjemnością!

Uczynienie sprzątania ciekawym i stałym elementem rutyny dzieci może przyczynić się do kształtowania zdrowych nawyków i pozytywnego podejścia do dbania o otoczenie. W tym poradniku Auchan przedstawiliśmy Ci sprawdzone metody na uczenie dziecka porządku.

Aby sprawić, że dbanie o czystość stanie się dla dziecka przyjemnością i stałą częścią jego rutyny, warto wdrożyć kilka strategii. Organizuj gry i zawody w sprzątaniu, wprowadzając element rywalizacji. Dzieci lubią wyzwania, a zabawa może sprawić, że codzienne obowiązki staną się ciekawą aktywnością.

Wprowadź system nagród za dobrze wykonane zadania. Może to być np. kolorowa tablica punktów, za które dziecko może otrzymać nagrodę. Niech sprzątanie stanie się sposobem na czas spędzony z rodziną. Wspólne wykonywanie obowiązków przynosi poczucie wspólnoty i sprawia, że obowiązki stają się pozytywnym doświadczeniem. Wyrażaj wdzięczność za wkład dziecka w utrzymanie porządku – poczucie docenienia to silna motywacja do dalszych starań i nauki.

Dobrym sposobem na to, jak nauczyć dziecko sprzątania, jest rotowanie obowiązków w celu unikania monotonii. Pozwól dziecku wybierać, które zadania chce wykonać, co sprawi, że poczuje większą kontrolę nad całym procesem. Kup dziecku zabawki sprzątające, takie jak małe miotły, zmiotki czy wiaderka. Umożliwi mu to nauczanie poprzez naśladowanie dorosłych. Znajdziesz je w dziale dla dzieci sklepu internetowego Auchan.