Aplikacja

Jak przygotować się do porodu? Wskazówki dla przyszłych rodziców

Opublikowano 24.04.2024 - 8 minut czytania

Przygotowanie do porodu to istotny etap oczekiwania na dziecko – nie tylko z perspektywy przyszłej mamy, ale także taty. Powinno ono obejmować zarówno sferę fizyczną, jak i psychiczną obojga rodziców, dzięki czemu stres i niepokój związane z tym wydarzeniem będzie można zminimalizować. Jak przygotować się do porodu? Na jakie aspekty zwrócić największą uwagę? Dowiesz się tego, czytając nasz artykuł!

Jak przygotować się do porodu, pamiętając o każdym etapie ciąży?

Ciąża w większości przypadków trwa u kobiety 9 miesięcy – to właśnie tyle czasu mamy na odpowiednie przygotowanie do porodu. Choć intensywność przygotowań wzrasta w późniejszych etapach ciąży, niektóre elementy można zacząć wprowadzać już od pierwszych dni. Z drugiej strony jednak nie warto wszystkiego szykować już w początkowych tygodniach. Przyszli rodzice mają naprawdę sporo czasu do rozwiązania, dlatego warto dać sobie też szansę na radość z tego pięknego okresu, jakim jest ciąża, i rozplanować przygotowania na konkretne etapy.

Przygotowania na początku ciąży

Pierwszy trymestr ciąży, czyli pierwsze trzy miesiące, to czas wielkich zmian w organizmie kobiety. Ciało stwarza odpowiednie warunki rozwoju małego człowieka. W tym czasie zwolnij nieco tempo życia i pozwól sobie na odpoczynek. Ważnym punktem przygotowań jest utrzymywanie aktywności fizycznej – to możesz robić już od samego początku ciąży (jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań). Zatroszcz się również w tym czasie o skórę – z pomocą przyjdą kosmetyki przeznaczone dla mam utrudniające powstawanie rozstępów.

Ważne będzie zaplanowanie pierwszych badań prenatalnych, które powinny być wykonane między 11. a 14. tygodniem. Podczas trwania pierwszego trymestru warto zdecydować się na wybór położnej oraz szpitala, w którym chciałabyś rodzić. Dzięki temu będziesz miała zapewnioną stałą opiekę i pomoc od pierwszych dni w nowej roli.

Jak przygotować się do porodu w II trymestrze?

Drugi trymestr, czyli okres od 14. do 26. tygodnia, to czas, gdy Twój brzuch zaczyna się widocznie zarysowywać, maluszek rośnie, a Ty możesz wyczuć już jego pierwsze ruchy. W tym czasie istotne będzie dalsze kontrolowanie rozwoju płodu – lekarz wykona USG połówkowe, które dokładnie określi wymiary maluszka, a może nawet jego płeć! Istotne będzie również wykluczenie u przyszłej mamy cukrzycy ciążowej. W tym okresie niezwykle ważna będzie aktywność, która może być już nieco bardziej intensywna – ryzyko poronienia jest mniejsze, niż w I trymestrze (jeśli oczywiście nie masz do tego przeciwwskazań zdrowotnych do aktywności fizycznej). Dobrym pomysłem będzie zapisanie się do szkoły rodzenia. Możesz w zajęcia zaangażować także swojego partnera. Dzięki temu oboje będziecie czuć się pewniej w nowej sytuacji.

Przygotowania w końcowym etapie ciąży

Trzeci trymestr to już ostatnia prosta, która dzieli Was od spotkania z dzieckiem. W tym momencie ważne będzie przygotowanie niezbędnychakcesoriów pielęgnacyjnych, wyprawki dla malucha i wszelkich artykułów, których będziesz potrzebowała w szpitalu i czasie połogu w domu, np. miękkie płatki dla niemowląt Cosmia Baby. Oczywiście kompletować możesz je już wcześniej, ale teraz będzie na to ostatni moment.

Nie zapomnij również przygotować teczki ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami i wynikami badań. Rozpocznij również przygotowania domu na nowego członka rodziny. Po jego narodzinach możesz nie mieć tyle czasu na zagospodarowanie przestrzeni dla dziecka.

Przygotowanie do porodu, czyli zakupy i odpowiedni sprzęt

Przygotowania do powitania nowego członka Waszej rodziny w dużej mierze będą składały się z… zakupów. Mały człowiek będzie potrzebował wielu rzeczy, by prawidłowo i bezpiecznie się rozwijać. W co tak naprawdę warto zaopatrzyć się przed porodem?

Ubranka i akcesoria higieniczne dla malucha

Na pewno trzeba będzie zaopatrzyć się w ubranka dla dziecka. Tutaj jednak warto mieć na uwadze, że noworodki szybko rosną, dlatego też nie warto kupować zbyt dużej ilości malutkich ubranek – zapewne wszystkich nawet nie zdążysz włożyć dziecku, bo staną się za małe. W co więc warto wyposażyć garderobę dziecka?

 • Kilka sztuk bawełnianych body (około 5),
 • Śpioszki i kaftaniki (również około 5–6 sztuk),
 • Bluzeczki i bawełniane spodenki (w podobnej liczbie),
 • Ocieplany pajacyk lub kombinezon (przyda się zwłaszcza jeśli termin porodu wypada w terminie innym niż miesiące letnie),
 • Skarpetki (7–10 par),
 • Czapeczki bawełniane (3–4 sztuki).

Jeśli Wasze dziecko ma przyjść na świat zimą lub późną jesienią, warto zaopatrzyć się w ciepły śpiworek. Z kolei latem przydadzą się body i koszulki z krótkim rękawkiem. Niezależnie jednak od pory roku na Waszej liście zakupów powinien znaleźć się kocyk i miękkie pieluszki. Pamiętaj, by część ubranek spakować do szpitala jako wyprawkę: powinny znaleźć się tam body, pajacyk lub komplecik spodni i bluzy, a także skarpety i czapka.

Konieczne będzie również zakupienie odpowiednich kosmetyków dla niemowląt i akcesoriów pielęgnacyjnych. Przyda się delikatnyżel do kąpieli, oliwka, delikatne płatki i patyczki kosmetyczne, a także dobrej jakości pieluszki i nawilżane chusteczki. Na liście warto również umieścić specjalneproszki i płyny do prania, które będą przyjazne wrażliwej skórze maluszka. Pamiętaj, że wyprawkę możesz skompletować wygodnie i szybko przez internet, odwiedzając sklep online Auchan.

Niezbędne sprzęty dla dziecka

Ubranka i artykuły higieniczne to nie wszystko. Poniżej przedstawiamy listę rzeczy, które również mogą się Wam przydać:

 • Fotelik samochodowy – odpowiednio dobrane nosidło będzie Wam potrzebne już w pierwszych dniach życia maluszka. To w nim przetransportujecie go do domu ze szpitala. Musi spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa, dlatego warto poświęcić nieco więcej czasu na jego wybór. Z czasem, gdy maluch już podrośnie, będzie trzeba zakupićfotelik samochodowy dla nieco starszych dzieci, które umieją już siedzieć.
 • Łóżeczko – Wasze dziecko musi mieć swoją przestrzeń, w której będzie mogło odpoczywać. Łóżeczko powinno być trwałe i bezpieczne, a jednocześnie wygodne.
 • Wózek – dobrze, gdyby był regulowany i łatwo składany, a także by koła ułatwiały jego prowadzenie.
 • Wyposażenie pokoiku dziecięcego – przestrzeń pokoju ma być funkcjonalna dlamamy i dziecka. Postawcie na dobry przewijak, pojemną komodę z szufladami, organizery, wygodny fotel do karmienia i przyjemne oświetlenie. Czego jeszcze nie może zabraknąć w dziecięcym pokoju? Oczywiściezabawek. Choć przydadzą się zapewne w późniejszych etapach rozwoju, niektóre z nich mogą umilić czas maluszkom już w pierwszych miesiącach życia, np. książeczka Leo dla niemowląt marki One Two Fun.

Jak przygotować swój plan porodu? O co zadbać?

Plan porodu to dokument sporządzony przez przyszłą mamę, w którym zawiera ona najważniejsze informacje na temat tego, jak wyobraża sobie swoje rozwiązanie. Plan zapewnia większy komfort i bezpieczeństwo, a także daje jasne wskazówki personelowi szpitala w kwestii oczekiwań rodzącej.

Zawrzyj w nim swoje preferencje co do miejsca i warunków (może chcesz rodzić w wodzie lub potrzebujesz, by partner był przy Tobie), przygotowania do porodu (np. kwestie depilacji), przebiegu porodu (np. możliwość chodzenia lub podania środków przeciwbólowych) oraz opieki poporodowej (np. pomoc w karmieniu czy kwestia szczepień dziecka).

Bardzo ważna przy planowaniu porodu będzie konsultacja z lekarzem i położną. Będą mogli Ci doradzić w istotnych kwestiach i pomóc wybrać najlepsze dla Ciebie rozwiązania. Jeśli chcesz mieć większą świadomość co do przebiegu porodu, możesz zapisać się – także z partnerem – na kursy dla rodziców. Wiedza z wiarygodnych źródeł może Was uspokoić i doradzić, jak przygotować się do porodu naturalnego.

Nie zawsze jednak wszystko idzie po naszej myśli. Może zdarzyć się tak, że mimo Twoich starań, poród siłami natury będzie niemożliwy. Jak przygotować się do cesarskiego cięcia w planie porodu? Na tę ewentualność możesz na przykład zawrzeć prośbę o obecność kogoś bliskiego na sali operacyjnej bądź zapewnienie kontaktu skóra do skóry dziecka z drugim rodzicem.

Jak przygotować się do porodu w sferze fizycznej?

By szczęśliwie wydać dziecko na świat, trzeba się do tego odpowiednio przygotować – także w sferze fizycznej. Jak to zrobić?

 • Zdrowo się odżywiaj – pamiętaj, że to, co jesz, ma wpływ także na dziecko, które nosisz pod sercem. Postaw na dietę lekkostrawną, bogatą w witaminy, minerały, niezbędne składniki odżywcze. W ciąży części produktów powinnaś też unikać. Mowa tu na przykład o surowych jajach, rybach i mięsie, a także serach pleśniowych.
 • Dbaj o aktywność fizyczną od początku – jeśli po konsultacji z lekarzem nie masz żadnych przeciwwskazań do wysiłku, wprowadź w swoją rutynę co najmniej 20 minut dziennej aktywności. Możesz postawić na spacerowanie albo wybrać się z partnerem na jogę dla ciężarnych. Sprawność fizyczna nie tylko ułatwi poród, ale także pozwoli szybciej dojść do siebie w połogu.
 • Jak przygotować się do porodu? Ćwiczenia odpowiednich partii ciała mogą w tym skutecznie pomóc. Spróbuj ćwiczeń na mięśnie dna miednicy, które uelastyczniają tkanki i mogą pomóc w uniknięciu nacinania krocza. Dobrze sprawdzą się także ćwiczenia na piłce lub relaksacyjne – pozwolą Ci wyciszyć się i złapać wewnętrzną równowagę przed tą wielką dla Was chwilą. Z kolei przygotowanie do cesarskiego cięcia, które było wcześniej zaplanowane, może objąć dodatkowo elementy ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha.

Znaczenie emocjonalnego przygotowania do porodu

Poród to jednak nie tylko fizyczne wyzwanie. To również duża próba emocjonalna dla obojga rodziców. By pokonać strach i uniknąć niepotrzebnego stresu, niezwykle istotne jest przygotowanie się także w sferze psychicznej. Jak możecie to wspólnie zrobić?

Dużo ze sobą rozmawiajcie, mówcie o swoich obawach i wyobrażeniach tej chwili. Boimy się zwykle nieznanego, więc dobrym pomysłem będzie pogłębianie wiedzy na temat porodu oraz związanych z nim procesami, jak na przykład znaczeniem siły skurczów. To pomoże Wam opanować emocje i złagodzić stres. Możecie także przyjrzeć się placówce, w której odbędzie się poród oraz jej personelowi – profesjonalizm i wysokie kompetencje lekarzy na pewno Was uspokoją.

Nie zapomnijcie w tym wszystkim o sobie. Wspólne przygotowania do nowej roli niech będą czasem jeszcze większej bliskości. Niedługo powitacie na świecie owoc swojej miłości – cieszcie się tym i czerpcie jak najwięcej z tych pięknych, niezapomnianych chwil. Pamiętajcie, że niezbędne produkty, które przydadzą się podczas powitania młodego człowieka na świecie, znajdziecie w ofercie Auchan. Szczęśliwego rozwiązania!