Aplikacja

Jak rozwiązać problemy z zasypianiem u dziecka? 5 metod

Opublikowano 21.11.2023

Twój maluszek, pomimo zmęczenia, nie daje się utulić? A może często wybudza się w nocy? Problemy z zasypianiem u rocznego dziecka mogą mieć różne przyczyny. Na szczęście, istnieją pewne sposoby, aby szybko i skutecznie sobie z nimi poradzić. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, z czego wynikają te problemy oraz co zrobić, by Twój maluszek w końcu zaczął przesypiać całą noc.

Problemy z zasypianiem u dziecka – przyczyny i objawy

Przyczyny tego, że dziecko nie może zasnąć, mogą być różne. Często wynikają one z etapu rozwoju maluszka. Noworodki, ze względu na sposób żywienia, potrafią wybudzać się nawet co dwie, trzy godziny. Jest to zjawisko całkowicie normalne, które nie powinno stanowić powodu do niepokoju, o ile nocnym wybudzeniom nie towarzyszą niepokojące objawy, jak płacz czy koszmary senne.

U niemowląt, które ukończyły 6. miesiąc życia, problemy z zasypianiem mogą wynikać z ząbkowania. Bolesne, opuchnięte dziąsła stanowią bowiem dla maluszka spory dyskomfort. To, że dziecko nie może zasnąć, nierzadko wynika również z nieregularnego rytmu dobowego. Jeśli smyk w ciągu dnia chętnie ucina sobie dłuższe drzemki, nie dziw się, że wieczorem wciąż jest pełen energii do zabawy.

Problemy z zasypianiem u dziecka mogą mieć też podłoże emocjonalne. Maluszki narażone na oddziaływanie wielu bodźców, często mają problem z wieczornym wyciszeniem się i zrelaksowaniem przed snem. Jeśli zatem zbliża się pora nocnej drzemki, nie dawaj niemowlakowi do zabawy głośnych i świecących zabawek. Nadmiar bodźców może sprawić, że dziecko będzie potrzebowało sporo czasu, by uspokoić się po takiej zabawie.

Warto pamiętać również o tym, że u małych dzieci źródłem problemów z zasypianiem może być także stres. Już noworodki przyzwyczajają się bowiem do pewnych stałych rytuałów, które dają im poczucie bezpieczeństwa. Zmiana miejsca drzemki, brak ulubionej przytulanki czy też nieobecność rodzica, który do tej pory utulał maluszka do snu – to wszystko może sprawić, że dziecko będzie niespokojne, marudne czy płaczliwe.

Przeczytaj również: Co na kolki u noworodka? Poznaj 7 skutecznych sposobów, które mogą przynieść ulgę maluszkowi

Dziecko ma problemy z zasypianiem? Mamy na to kilka sprawdzonych metod!

Wieczorami Twój maluszek chce się bawić i ani myśli o przytuleniu się do poduszki? A może, pomimo widocznego zmęczenia, ciągle płacze i nie daje się uspokoić? Mamy dobrą wiadomość – istnieje wiele metod, które pozwolą dziecku wyciszyć się oraz zapewnią mu zdrowy i spokojny sen. Przeczytaj dalszą część naszego poradnika i poznaj najlepsze sposoby na problemy z usypianiem dziecka!

Dziecko nie może zasnąć? Stwórzcie rutynę przed snem!

Rutyna to nic innego, jak zestaw czynności, które wykonujecie z dzieckiem każdego wieczoru przed pójściem spać. Ich powtarzalność sprawia, że maluszkowi łatwiej jest się uspokoić i przygotować do snu. Rutyna zapewnia również dziecku poczucie bezpieczeństwa. Właśnie dlatego jest ona tak ważna w przypadku tych niemowląt, które są bardzo lękliwe i źle reagują nawet na najmniejsze zmiany.

Rutyna przed snem może obejmować np.:

  • kąpiel z użyciem płynów i żeli dla niemowląt, zawierających substancje o działaniu wyciszającym,
  • słuchanie kołysanki lub spokojnej muzyki, która także pozwala się wyciszyć,
  • przytulanie lub delikatny masaż ciała dziecka. 

Pamiętaj jednak, że ta metoda okaże się skuteczna, jeśli zadbasz o systematyczność. Właśnie dlatego wymienione wyżej czynności powtarzaj codziennie, w takiej samej kolejności. Dzięki temu Wasz wieczorny rytuał będzie kojarzył się dziecku ze snem. 

Przeczytaj także: Kąpiel noworodka – co warto wiedzieć?

Problem z usypianiem u dziecka – wypróbuj techniki relaksacyjne

Skutecznym sposobem na rozwiązanie problemów z zasypianiem u dziecka mogą okazać się różnego rodzaju techniki relaksacyjne. Obejmują one m.in. masaże i ćwiczenia, które pomagają maluszkowi rozluźnić napięte mięśnie oraz uspokoić się, ułatwiając mu tym samym zasypianie. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, pamiętaj, by unikać zbyt intensywnej stymulacji. Energiczny masaż może przynieść odwrotny skutek i sprawić, że dziecko, zamiast zasnąć, stanie się pobudzone.

Sprawdź również: Jakie pampersy dla noworodka wybrać? Podpowiadamy

Miejsce do zasypiania ma znaczenie

Niebagatelny wpływ na jakość, komfort oraz samą higienę snu ma to, w jakim miejscu dziecko odbywa swoją wieczorną drzemkę. Idealne miejsce powinno być ciemne i ciche. Postaraj się zatem zasłonić okna za pomocą rolet lub żaluzji, a także nie włączać urządzeń, które mogą hałasować, jak np. wirująca pralka czy telewizor.

Problemy z zasypianiem u rocznego dziecka mogą wynikać także z tego, że w pomieszczeniu, w którym śpi maluszek, jest zbyt gorąco. Małe dzieci są bowiem szczególnie wrażliwe na przegrzanie. Właśnie dlatego staraj się utrzymywać w sypialni dziecka stałą temperaturę, wynoszącą ok. 18–20 stopni Celsjusza. Zadbaj również o odpowiednią wentylację. Przed wieczorną drzemką porządnie wywietrz pokój.

Zwróć też uwagę na pościel, pod którą śpi dziecko. Ta wykonana z tworzyw sztucznych, które nie przepuszczają powietrza, może sprawić, że maluszek szybko się spoci i w konsekwencji zacznie się wybudzać. Chcesz temu zapobiec? W sklepach sieci Auchan znajdziesz m.in. tekstylia dla niemowląt wykonane z bawełny, która świetnie przepuszcza powietrze i jest łatwa w utrzymaniu w czystości.

Higiena noska

Niedrożność noska, wywołana zaleganiem wydzieliny lub też obrzękiem błon śluzowych, to częsta, choć bagatelizowana przyczyna problemów ze snem u dziecka. Warto ją podejrzewać szczególnie w sezonie jesienno-zimowym – gdy w mieszkaniu pracują kaloryfery, powietrze staje się suche, a to sprzyja infekcjom. W sypialni maluszka warto zatem postawić nawilżacz, który zadba o korzystny dla układu oddechowego mikroklimat.

Nie zapominaj również o codziennej higienie noska – nawet jeśli dziecko nie ma widocznych oznak kataru. Noworodek nie umie wydmuchać wydzieliny w chusteczkę. By się jej pozbyć, wyczyść nos dziecka za pomocą wody morskiej, lub sięgnij po specjalny aspirator.

Przeczytaj także: Kiedy dziecko zaczyna ząbkować? Jak pomóc bobasowi podczas ząbkowania? Odpowiadamy!

Co może pomóc w uspokojeniu dziecka przed snem?

Problemy ze snem dotyczą wielu małych dzieci. Nic więc dziwnego, że w sklepach można znaleźć mnóstwo produktów stworzonych z myślą o potrzebach niemowląt, którym zasypianie sprawia szczególne trudności. Poniżej przedstawiamy te, dostępne w asortymencie sklepów Auchan, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Usypianka-przytulanka

Usypianka-przytulanka to zabawka, która przyda się nie tylko dzieciom mającym problemy ze snem, ale także tym, cierpiącym z powodu kolek. Wszystko dlatego, że pozwala ona uruchomić tzw. biały szum – jednostajny dźwięk, który przypomina maluszkowi odgłosy, jakie słyszał w brzuchu mamy. Działa on uspokajająco i kojąco. Właśnie dlatego świetnie sprawdzi się jako element wieczornej rutyny.

Warto również dodać, że usypianka może naśladować także dźwięki bicia serca oraz oddechu. Ponieważ została ona wykonana z miękkich materiałów, idealnie sprawdzi się w roli maskotki do przytulania.

Smoczek-gryzak

Smoczek-gryzak, to produkt dostępny w ofercie sklepów Auchan, który cieszy się sporą popularnością. Po ten gadżet warto sięgnąć, gdy dziecko wchodzi w fazę ząbkowania. Gryzak o anatomicznym kształcie pozwoli wymasować bolące dziąsła tak, by nie dokuczały podczas snu.

Dziecko nie może zasnąć – kiedy warto skonsultować się ze specjalistą?

Problemy ze snem u małych dzieci to dość często dolegliwość, która nie musi stanowić powodu do zmartwień. Wraz z osiąganiem kolejnych etapów rozwoju, malec, który do tej pory wybudzał się co kilka godzin, zacznie przesypiać całe noce. Jeśli jednak dziecko ma problem z zasypianiem, trwający już dłuższy czas, a jednocześnie oprócz zaburzeń snu występują także inne dolegliwości, warto skonsultować się ze specjalistą. Niepokój rodziców powinny wzbudzić w szczególności:

  • trudny do ukojenia płacz pojawiający się wieczorem, który może wskazywać na kolkę lub inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
  • zaburzenia snu, takie jak bezdech lub chrapanie, mogące świadczyć o przeroście trzeciego migdała,
  • wystąpienie gorączki oraz zmiana nastroju u dziecka – tego typu objawy nierzadko wskazują na rozwój infekcji,
  • wybudzanie się z płaczem lub lęk separacyjny pojawiający się podczas zasypiania, co może wskazywać, że problemy ze snem u dziecka mają podłoże emocjonalne. 

Skuteczne strategie na spokojne noce

Nieprzespane noce to jeden z nieodłącznych atrybutów rodzicielstwa. Na szczęście istnieją różne sposoby, by pomóc dziecku się uspokoić oraz zapewnić mu zdrowy sen. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika, wiesz już, które z nich okażą się najlepsze. Jeśli natomiast szukasz innych przydatnych wskazówek, zapoznaj się z innymi wpisami na blogu Auchan. Znajdziesz tam wiele artykułów dotyczących zdrowia i żywienia maluszka.