Aplikacja
Jak Ubierac Noworodka Latem

Jak ubierać noworodka latem i ochronić go przed upałem?

Opublikowano 03.07.2023

Lato to czas, kiedy spacery są szczególnie przyjemne. Wielu świeżo upieczonych rodziców ma jednak nie lada dylemat, jak ubierać noworodka w upały na pierwsze wspólne spacery czy nawet wyjście ze szpitala. Poznaj najważniejsze zasady ubierania nowo narodzonych dzieci latem, by rozwiać swoje wątpliwości!

Jak ubierać noworodka latem? Porady dla rodziców

Za oknem świeci piękne letnie słońce, wieje lekki wietrzyk, a świat wprost zachęca do wyjścia z domu – to wymarzony czas na spacery! Przed Tobą i Twoim maleństwem najprzyjemniejsze miesiące, które możecie spędzić razem na świeżym powietrzu. Ciepłe i długie dni oraz duża ilość promieni słonecznych poprawiają nastrój, wspomagają dochodzenie do siebie po porodzie i sprawiają, że opieka nad dzieckiem jest nieco prostsza. Nie musisz bowiem marznąć na spacerach, ubierać dziecka w gruby kombinezon, a wyjście z domu wiąże się jedynie z założeniem klapek. Brzmi idealnie, prawda?

Jednak noworodki i małe niemowlęta są niezwykle delikatne i inaczej odczuwają temperaturę ze względu na to, że ich termoregulacja nie jest jeszcze do końca wykształcona. Wielu rodziców stoi więc przed dylematem, w co ubrać noworodka na spacer w letnie dni. Maluszki leżą w wózku przez cały czas, niewiele się ruszają i nie mają możliwości, by się schłodzić. Przyjmuje się więc zasadę, że małe dziecko (takie, które nie chodzi) ubiera się w 1 warstwę więcej niż dorosłego.

Jeżeli więc Ty odczuwasz komfort cieplny w koszulce z krótkim rękawem, to dziecko może mieć na sobie body lub cienką bluzeczkę z długim rękawem. Jednak podczas dużych upałów zasada ta nie obowiązuje i dziecko należy ubrać tak, jak siebie, czyli jak najmniej warstw. Lepiej jest ubrać dziecko trochę za lekko i wziąć na spacer dodatkowy kocyk, niż założyć mu zbyt dużo ubrań i ryzykować przegrzanie.

Zobacz również: Kiedy dziecko zaczyna siadać? Jak nauczyć je tej czynności?

Jak Ubierac Niemowle Do Spania Latem

Jak ubrać noworodka latem ze szpitala? Porady dla świeżo upieczonych rodziców

Zanim zabierzesz swoje dziecko na spacer, jego pierwszym kontaktem ze światem zewnętrznym będzie wyjście ze szpitala. Jak ubrać noworodka? O czym pamiętać? Sprawdź!

Na szpitalnych salach poporodowych zazwyczaj jest bardzo ciepło. Ma to swoje wytłumaczenie, ponieważ 1-2-dniowe noworodki dopiero adaptują się do życia poza brzuchem mamy, w którym temperatura była dość wysoka. Jednak już po kilku dniach po porodzie, donoszone noworodki są w stanie całkiem dobrze sygnalizować fakt, że jest im zimno.

To, jak ubierać noworodka na wyjście ze szpitala zależy głównie od warunków panujących na zewnątrz. Jeżeli temperatura jest podobna lub wyższa niż ta w szpitalu to dziecko może być ubrane w te same ciuszki, w których było na oddziale. Jeżeli zaś na zewnątrz jest nieco chłodniej, obowiązuje zasada +1 warstwy. Większość szpitali ma zalecenie, by noworodki były odbierane ze szpitala samochodem, dlatego też droga, którą przebędziecie na piechotę, będzie bardzo krótka. Dodatkową warstwą, która ochroni dziecko w foteliku przed podmuchami wiatru, może więc być lekki kocyk.

A co z czapeczką? Noworodkom zakłada się czapeczki nawet na oddziale, a to dlatego, że zazwyczaj przez pierwsze dni przebywania po drugiej stronie brzucha może im być zimno. Dlatego, na wyjście ze szpitala można założyć noworodkowi lekką, bawełnianą czapeczkę, ale już po wejściu do samochodu, a co najważniejsze, po dotarciu do domu powinna być zdjęta. Dziecko musi mieć szansę przyzwyczajenia się do warunków panujących w domu. Na zewnątrz bez czapeczki można wychodzić już z kilkutygodniowym noworodkiem. Jeżeli temperatura przekracza 20°C, wiatr nie jest porywisty, a noworodek spędza większość spaceru w wózku, to czapeczka może być zbędna.

Jak Ubierac Noworodka W Upaly

Jak ubrać noworodka na spacer latem? Ochrona przed słońcem i upałem

Odpowiedni ubiór jest niezwykle ważny dla komfortu termicznego maluszka. Sprawdź, jak wybierać letnie ubrania dla noworodków i niemowlaków i jak chronić je przed nadmierną ekspozycją na słońce.

Ubrania z naturalnych materiałów

Maluszki mają bardzo delikatną skórę, dlatego też wybieraj dla nich jedynie takie ubrania, które wykonane są z naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów. Latem najlepiej sprawdzają się takie materiały, jak bawełna, muślin, len, czy batyst. Wybieraj jasne kolory i ubrania bez ciemnych wzorów. Unikaj też guziczków i wstążeczek – zwłaszcza na plecach. Mogą one bowiem podrażnić skórę dziecka.

Jak Ubierac Noworodka Latem
Jak Ubierac Noworodka Latem

Stosuj kremy z filtrem

Noworodek w wózku latem nie powinien być wystawiany na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi, jednak nawet odpoczywając z dzieckiem w cieniu drzew, jest on narażony na negatywne działanie UV. Przed każdym letnim spacerem posmaruj więc maluszka kremem z filtrem. Dla dzieci należy wybierać te z wysoką ochroną (SPF 50). Jeśli wybierasz filtr dla noworodka, zwróć uwagę na to, czy jest on dedykowany dzieciom od 1. dnia życia. Niektóre kremy dla dzieci mogą bowiem być używane dopiero od 6. miesiąca lub nawet od 3. roku życia.

Dowiedz się więcej: Jaki krem z filtrem dla niemowląt wybrać? Polecane produkty

Nie zasłaniaj wózka

Spacerując ulicami miast, często można zauważyć rodziców spacerujących z dzieckiem w gondoli przykrytej szczelnie pieluszką. To duży błąd! Niezależnie od tego, jak cienki i przewiewny może być materiał, to zakrycie wózka pieluszką prowadzi do wystąpienia efektu szklarni, czyli dużego wzrostu temperatury wewnątrz gondoli, a to nierzadko powoduje poważne konsekwencje zdrowotne u dziecka.

Zjawisko to jest na tyle powszechne, że wśród lekarzy coraz częściej używany jest termin „pieluszkowy udar cieplny”. Noworodek w wózku latem powinien być osłonięty przed słońcem za pomocą parasolki do wózka, która pozwala ochronić dziecko przed rażącym słońcem, ale nie zmniejsza dostępu do świeżego powietrza.

Jak Ubierac Niemowle Latem

Jak ubrać niemowlę do spania latem? Bezpieczne metody ubierania na noc

Kiedy już słońce zajdzie i nastanie wieczór, czas położyć swojego malucha spać. Latem, odpowiedni ubiór nocny jest równie ważny, jak ten na spacer. Jak ubierać niemowlę latem do spania? Czym przykrywać je w nocy?

Optymalną temperaturą do snu dla dzieci jest 18-22°C. Latem czasami ciężko utrzymać taką temperaturę, ponieważ dom nagrzewa się w ciągu dnia. Przed ułożeniem dziecka do snu warto jednak dokładnie wywietrzyć pomieszczenie lub też zostawić uchylone okno na całą noc. Niezależnie od temperatury, w łóżeczku noworodka i niemowlaka nie powinna znajdować się żadna pościel. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka SIDS (nagła śmierć łóżeczkowa). Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem na zapewnienie dziecku komfortu cieplnego w nocy jest zakładanie mu do snu śpiworka.

To, ile warstw należy założyć maluchowi do snu, zależy od temperatury panującej w sypialni dziecka. Schemat ubierania malucha do snu jest jednak cały czas podobny. Jak ubierać noworodka w upały do snu?

  • Jeżeli w pokoju, gdzie śpi dziecko, jest bardzo ciepło (<26°C), to powinno spać w samym body z krótkim rękawkiem. 
  • Gdy temperatura oscyluje w granicach 24-25°C należy ubrać cienki śpiworek 0.5 TOG.
  • W pomieszczeniach o temperaturze 22-23°C najlepiej jest ubrać dziecko w pajacyk i cienki śpiworek. 
  • W przypadku, gdy w pokoju jest zimniej (18-22°C), warto wybrać nieco grubszy śpiworek (1-1.5 TOG).
Jak Ubrac Noworodka Latem Ze Szpitala

Jak ubierać noworodka latem? Teraz już wiesz!

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny to wielka radość, ale też ogromna odpowiedzialność. W głowach świeżo upieczonych rodziców może kłębić się mnóstwo pytań o karmienie, pielęgnację, zdrowie, czy nawet ubieranie malucha. Dobór odpowiedniego ubrania do temperatury nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać, ponieważ małe dzieci nieco inaczej ją odczuwają.

Jedną z metod na sprawdzenie, czy dziecku nie jest za gorąco, jest dotknięcie jego karku. Jeżeli jest ciepły, znaczy, że maluch ma zapewniony komfort termiczny. Jeżeli zaś jest gorący i spocony, oznacza to, że dziecko jest przegrzane. Latem łatwo o zbyt gruby ubiór, dlatego też warto sprawdzać prognozę pogody przed wyjściem z maluchem na spacer. Zastosuj się do naszych porad dotyczących tego, jak ubierać niemowlę latem i ciesz się wspólnymi, słonecznymi chwilami na łonie natury spędzonymi z Twoim maluszkiem.

Opieka nad małym dzieckiem to szalenie angażujące zajęcie! W Auchan rozumiemy, że rodzice niemowlaków mogą nie mieć czasu na częste wizyty w sklepach. Dlatego też wszystkie niemowlęce niezbędniki kupisz w sklepie internetowym Auchan. Sprawdź nasze marki własne dedykowane dzieciom – kosmetyki Cosmia Baby, produkty spożywcze Auchan Baby i zabawki One Two Fun. Kupuj sprawdzone produkty przygotowane z najwyższą starannością, by zapewnić bezpieczeństwo najmłodszych. Zamawiaj wygodnie przez Internet i ciesz się szybką dostawą ze sklepu online Auchan!