Aplikacja
Jak Zrobic Piaskownice

Jak zrobić piaskownicę dla dziecka? Poradnik krok po kroku

Opublikowano 31.07.2023 - 7 minut czytania

Lato to okres słonecznych dni i pogody zachęcającej do zabaw na świeżym powietrzu. Wśród zajęć, które szczególnie lubią dzieci, znajdują się najróżniejsze zabawy w piasku. Nie trzeba jednak szukać placu zabaw – sprawdź, jak zrobić piaskownicę dla malucha samodzielnie!

Dlaczego przydomowa piaskownia DIY to dobry pomysł?

Piaskownica to obowiązkowy punkt na każdym placu zabaw. Chociaż to niepozorne miejsce zbudowane jest niemal wyłącznie z niewielkiego ogrodzenia wypełnionego piaskiem, stwarza dzieciom nieograniczone możliwości zabawy. Dla rodziców jest natomiast szansą na chwilę odpoczynku lub formą spędzenia wspólnego czasu ze swoimi pociechami. Zabawa w piaskownicy jest również bezpieczną formą rozrywki, w której nie grożą dzieciom bolesne upadki, urazy mechaniczne czy zranienia w związku z upadkami z wysokości.

Bezpieczeństwo to bardzo szerokie pojęcie, a zagrożenie ma wiele imion. Ogólnodostępne, publiczne piaskownice często zawierają brudny piasek, w którym znajduje się mnóstwo bakterii, zepsutych resztek pożywienia czy innych odpadków. To tworzy ryzyko zarażenia się malucha wieloma chorobami. Aby tego uniknąć i jednocześnie nie odbierać dziecku frajdy z zabawy w piasku, doskonałym rozwiązaniem jest własna piaskownica. Jak zrobić taką atrakcję?

Okazuje się, że piaskownica DIY to proste zadanie, z którym poradzi sobie bez problemu każdy dorosły. W tym celu wystarczą podstawowe narzędzia i kilka podstawowych elementów oraz czysty piasek. Stwórz dziecku bezpieczne miejsce zabaw i spełnij marzenia najmłodszych!

Zobacz także: 5 pomysłów na fajne zabawy na dworze dla dzieci

Piaskownica Jak Zrobic

Miejsce na piaskownicę – gdzie najlepiej ją umiejscowić?

Zanim dowiesz się, jak zrobić piaskownicę dla dziecka, musisz dobrze zaplanować miejsce, w którym taki obiekt powinien się znaleźć. Okazuje się, że ma to ogromne znaczenie zarówno dla komfortu malucha, jego bezpieczeństwa, jak i Twojej wygody. Warto umieścić ją za domem, na przestrzeni, która nie znajduje się od strony furtki oraz ulicy.

Koniecznie trzeba też wybrać teren, który nie będzie ciągle eksponowany na działanie promieni słonecznych. Spowodowałoby to narażenie dziecka na nadmierną ekspozycję na słońce, a nawet udar w trakcie wyjątkowo ciepłych dni. Jeżeli nie dysponujesz przestrzenią, chociaż częściowo zacienioną, warto pomyśleć o zakupie parasola ogrodowego lub innych, dostępnych w sklepach Auchan rozwiązań chroniących od słońca. Jednocześnie weź pod uwagę, że piaskownica nie powinna być umiejscowiona na terenie, gdzie ciągle jest cień. Po ulewnych deszczach piasek nie będzie całkowicie wysychał, a zabawa w takim miejscu nie będzie przyjemna.

Piaskownica DIY nie powinna też znajdować się tuż obok drzew liściastych, zrzucających jesienią liście. To nadal czas, kiedy dni są ciepłe i dzieci chętnie korzystają z zabaw w piasku. Pamiętaj też, aby Twoja piaskownica znajdowała się w miejscu, które dobrze widzisz z okna domu. Ułatwi Ci to nadzorowanie malucha podczas zabawy i zwiększy poziom jego bezpieczeństwa.

Sprawdź również: Prezent na roczek dla chłopca. Co kupić, aby sprawić radość dziecku?

Jak Zrobic Piaskownice Z Desek

Co jest potrzebne do zbudowania piaskownicy dla dziecka?

Jeżeli miejsce zostało wybrane, pora na kluczową kwestię, czyli to, jak zbudować piaskownicę. Najprostsze do stworzenia samodzielnie i zarazem najwygodniejsze w użytkowaniu są piaskownice drewniane. Materiał na taki obiekt jest łatwo dostępny, a ponieważ w tym przypadku nic Cię nie ogranicza, to od Ciebie zależy, jak duża będzie.
Drewno jest również materiałem stosunkowo tanim, który świetnie komponuje się z każdy stylem, wystrojem i roślinnością znajdującą się w ogrodzie.

Jak zrobić piaskownicę z desek, aby jej użytkowanie było bezproblemowe i wygodne? Głębokość takiego obiektu powinna wynosić od 30 do maksymalnie 50 cm. Dobrym wyborem będą deski sosnowe. Przed rozpoczęciem prac pomaluj je specjalnym impregnatem, który zabezpieczy drewno przed promieniami UV oraz skutkami działania warunków atmosferycznych. Świetnie sprawdzi się w tym celu pędzel uniwersalny. Takie akcesorium dostępne jest także w ofercie Auchan. Szukaj produktów oznaczonych logo Auchan. To modele, które przydadzą Ci się nie tylko do stworzenia piaskownicy, ale też w wielu innych pracach przydomowych.

Deski także możesz pomalować farbą na dowolny kolor. Dzięki temu stworzysz piękną piaskownicę, np. w kolorze uwielbianym przez Twoje dziecko lub pasującą do innych elementów znajdujących się w Twoim ogrodzie.

Piaskownica DIY może mieć dowolne rozmiary. Jednym z popularnych wymiarów, które z pewnością zadowolą Twoje dziecko, a także kilkoro maluchów naraz jest obiekt 180×190 cm.

Jak Zrobic Piaskownice Dla Dziecka

Aby stworzyć właśnie taką piaskownicę, przygotuj:

  • 20 desek (np. sosnowych) o wymiarach 190×20 cm (12 desek posłuży do stworzenia pokrywy obiektu),
  • 4 deski o wymiarach 100×20 cm,
  • 4 deski sosnowe o wymiarach 230×40 cm,
  • 4 listwy narożne (również impregnowane),
  • //zakupy.auchan.pl/shop/ogrod-i-relaks/majsterkowanie/elektronarzedzia.c-21535>wkrętarkę,
  • wkręty do drewna nierdzewne,
  • łopatę,
  • matę przepuszczalną na dno piaskownicy,
  • 22 worki piasku – po 20 kg każdy.

Zwróć szczególną uwagę, aby piasek do piaskownicy pochodził z dobrego źródła i nie zawierał nieczystości, odłamków szkła czy ostrych kamieni. Taki produkt musi być opatrzony atestem Państwowego Zakładu Higieny. Wówczas jest bezpieczny, nie grozi skaleczeniem, wystąpieniem różnego rodzaju uczuleń czy innych urazów. W żadnym wypadku nie powinieneś zastosować piasku pobranego ze składów budowlanych.

Przeczytaj też: Atrakcje urodzinowe dla dzieci – jak przygotować niezapomnianą imprezę?

Jak Zrobic Piaskownice
Jak Zrobic Piaskownice

Jak zrobić piaskownicę? DIY krok po kroku

Po skompletowaniu wszystkich niezbędnych przedmiotów możesz przejść do działania! Poniżej krok po kroku tłumaczymy, Jak zrobić piaskownicę z desek.

Krok 1 – Przygotowanie podłoża

Usuń z wyznaczonego terenu zanieczyszczenia oraz darń, a następnie wykop nieckę na głębokość około 10 cm za pomocą narzędzi ogrodniczych od Gardenstar. Oczyść powierzchnię z zanieczyszczeń, ewentualnych korzeni i kamyków tak, aby była jak najbardziej płaska. Następnie rozłóż przepuszczalną matę. Dzięki temu woda zbierająca się np. po deszczu swobodnie przeniknie przez piasek w piaskownicy i wsiąknie w głąb gleby.

W przypadku, gdy nie masz specjalnej maty, możesz też użyć zwykłej czarnej folii lub porozcinać kilka worków na odpady. Wówczas pamiętaj, aby przed rozłożeniem ponakłuwać całą ich powierzchnię. Wiele rodzajów różnych folii znajdziesz w sklepach stacjonarnych Auchan oraz na stronie internetowej.

Krok 2 – Rama piaskownicy

8 desek o wymiarach 190×20 cm połącz ze sobą za pomocą wkrętów. Utworzą one kwadratową ramę piaskownicy. Aby wykonać tę czynność, użyj wkrętarki oraz listew narożnych. Najpierw zbuduj jeden kwadrat, a następnie drugi, po czym połącz je ze sobą, ustawiając jeden na drugim.

Krok 3 – Siedzisko piaskownicy

Kolejny etap to stworzenie obudowy Twojej piaskownicy, która jednocześnie będzie pełnić funkcję wygodnego siedziska. W tym celu weź deski o wymiarach 230×40 cm i zetnij ich końce pod kątem 45 stopni. Następnie przy użyciu wkrętów przymocuj deski do szczytu listew narożnych posiadanej już obudowy.

Krok 4 – Pokrywa piaskownicy

Ostatni etap to skonstruowanie pokrywy piaskownicy. Jest to część opcjonalna, jednak warto ją wykonać ze względu na zabezpieczenie piasku przed zanieczyszczeniami czy deszczem. Pokrywa składa się z dwóch takich samych części. Aby stworzyć pierwszą z nich, ułóż w sposób równoległy dwie deski o wymiarach 100×20 cm w odległości 190 cm. Następnie prostopadle przymocuj na nich 6 desek o wymiarach 190×20 cm ułożonych obok siebie. Powtórz te działania z pozostałym kompletem desek.

Zobacz również: Mały ogród przed domem – inspiracje na jego aranżacje

Jak Zbudowac Piaskownice

Jak udoskonalić piaskownicę zrobioną samodzielnie?

Kiedy Twoja piaskownica DIY będzie już gotowa, warto pomyśleć o jej dodatkowym wyposażeniu. Dzięki temu spędzanie wspólnego czasu na świeżym powietrzu będzie jeszcze ciekawsze. W tym celu warto wyposażyć miejsce w różne akcesoria i zestaw do piasku.

W ofercie Auchan znajdziesz praktyczne komplety marki One Two Fun. To zabawki stworzone z myślą o najmłodszych konsumentach oraz zaprojektowane zgodnie z ich potrzebami. Wszystkie artykuły dostępne w sprzedaży wykonane są z bezpiecznych i przyjaznych dla najmłodszych materiałów, a także występują w wielu różnych kolorach.

Ciekawą propozycją są również wywrotki i klepsydry do piasku. Dzięki takim zestawom akcesoriów zabawie nie będzie końca, a dziecko nie znudzi się zaledwie po kilku minutach przebywania w piaskownicy. Pamiętaj, że czas spędzony w ogrodzie to również doskonała okazja na chwilę relaksu dla Ciebie. Podczas gdy dzieci będą zajęte budowami zamków w zrobionej przez Ciebie piaskownicy, Ty możesz zrelaksować się na jednym z dostępnych w ofercie Auchan leżaków ogrodowych. Dzięki niemu poczujesz się jak na prawdziwych wczasach!

W swoim ogrodzie dzięki możesz też stworzyć prawdziwy plac zabaw – obok piaskownicy zrobionej samodzielnie postaw zjeżdżalnię, trampolinę, domek dla dzieci czy szereg innych dziecięcych konstrukcji lub gier kreatywnych. Stwórz swojemu dziecku przestrzeń marzeń!