Aplikacja

Jaka woda dla niemowlaka? Dopajanie malucha krok po kroku

Opublikowano 21.02.2024 - 7 minut czytania

Podawanie wody niemowlakowi to klucz do jego prawidłowego rozwoju. Jednak odpowiedź na pytanie, od kiedy podawać wodę dziecku, bywa powodem sporów zarówno w środowisku pediatrycznym, jak i wśród rodziców. Dowiedz się więc, jaka woda dla niemowlaka będzie najlepsza i jak bezpiecznie wprowadzić ją do codziennej diety. Auchan podpowiada, których błędów należy unikać podczas dopajania bobasa!

Dopajanie noworodka i niemowlaka – co musisz wiedzieć?

Prawidłowe nawodnienie organizmu zapewnia zdrowie, a więc także dobre samopoczucie na co dzień. Ta zasada dotyczy wszystkich niezależnie od wieku – również niemowląt, których ciała składają się w 80% z wody. Warto wiedzieć, że mały organizm odwadnia się znacznie szybciej. Pokarm matki, jak i sztuczne mieszanki, nie zawsze pokryje w pełni jego zapotrzebowanie.

Zobacz również: Kompletna wyprawka dla noworodka. Lista od Auchan

Czy wskazana jest zatem woda dla noworodka? Od kiedy woda dla niemowlaka będzie najlepsza dla jego dalszego rozwoju? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu. Jednak pamiętaj, że przed jej wprowadzeniem należy skonsultować się z pediatrą, szczególnie jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące potrzeb i zdrowia Twojego dziecka. Jeżeli uzyskasz jego zgodę i zdecydujesz się rozszerzyć dietę swojego bobasa, wybierz tą odpowiednią. Przeczytaj poradnik od Auchan i dowiedz się, jaką wodę podawać niemowlakowi!

Od kiedy podawać dziecku wodę?

Czy noworodek może pić wodę? Większość pediatrów i specjalistów ze Światowej Organizacji Zdrowia przekonuje, że noworodki oraz niemowlęta do 6. miesiąca życia nie muszą, a wręcz nie powinny, być dopajane wodą. Nie jest to zalecane z kilku ważnych powodów.

Po pierwsze, dodatkowy napój może zaburzyć naturalny rytm karmienia dziecka i wpłynąć negatywnie na jego apetyt. Woda syci malucha na tyle, że skutkuje to późniejszym problemem z regularnym karmieniem piersią lub piciem mleka z butelki. W konsekwencji może przyczynić się to nawet do utraty wagi i podwyższonego poziomu bilirubiny we krwi.

Po drugie, organizm noworodka funkcjonuje w nieco odmienny sposób niż dorosłego. Zbyt intensywne nawodnienie zmniejsza poziom ważnych składników odżywczych dla jego rozwoju. Nierozwinięte w pełni nerki wypłukują minerały, w tym sód, potas, chlor i magnez, co prowadzi do zaburzeń równowagi elektrolitowej, która niezbędna jest dla prawidłowego przewodzenia impulsów nerwowych oraz skurczu mięśni, w tym również mięśnia sercowego.

Przeczytaj także: Co na kolki u noworodka? Poznaj 7 skutecznych sposobów, które mogą przynieść ulgę maluszkowi

Jednakże istnieją pewne odstępstwa od tej zasady. Dopajanie noworodka, w tym karmionego mlekiem modyfikowanym, może być konieczne zwłaszcza w upalne dni, bądź gdy dziecko ma gorączkę, biegunkę lub wymioty.

Odpowiedź na pytanie, od kiedy podawać dziecku wodę, łączy się z procesem rozszerzania diety. Pediatrzy zalecają rozpocząć go właśnie po ukończeniu 6. miesiąca życia. Do tego momentu jedynym pokarmem powinno być to, od matki lub odpowiednio dobrane mleko początkowe dla noworodka. Kiedy natomiast zaczynasz wprowadzać do jadłospisu białka pochodzenia zwierzęcego, warzywa lub owoce w postaci zupek czy deserków, organizm naturalnie będzie potrzebować płynów, aby wszystkie procesy metaboliczne przebiegały prawidłowo.

Ile wody powinno pić dziecko?

Twój maluch dorósł do dodatkowego dopajania i zastanawiasz się, ile wody powinno pić 7-miesięczne niemowlę? Podpowiadamy!

Wprowadzenie pokarmów stałych powoduje, że naturalnie zmniejsza się ilość spożywanego przez dziecko mleka. Nie jest to jednak duża zmiana, dlatego maluchowi pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia powinno się podawać od 60 ml do 120 ml wody na dobę. U rocznego dziecka wytyczne wskazują na 240 ml wody dziennie.

Zobacz także: Od kiedy rozszerzać dietę niemowlaka? Schemat żywienia niemowląt

Dla starszych pociech stosuj natomiast przelicznik uzależniony od wagi ciała. Dla pierwszych 10 kg zaleca się spożycie 100 ml płynów na kilogram masy. Gdy ta przekracza 10 kg, ale nie więcej niż 20 kg, wskazane spożycie to 50 ml na każdy kilogram. Dla każdego dodatkowego kilograma masy ciała, u dzieci ważących ponad 20 kg, dzienne zapotrzebowanie płynów wynosi 20 ml. Pamiętaj, że w normy te wliczają się wszystkie przyjmowane płyny, ale najzdrowszą opcją będzie woda. Szczególnie po wieczornym myciu zębów, dzieci nie powinno się już dopajać herbatkami czy sokiem, ponieważ powodują rozwój próchnicy.

Twoje niemowlę nie chce pić wody? Istnieje kilka sposobów, aby zachęcić je do nawadniania. Dzieci często naśladują dorosłych, więc picie wody w obecności malucha może zachęcić go do tego zachowania. Jeśli Twoja pociecha ma dostęp do innych płynów takich jak chociażby słodkie napoje, może mniej chętnie sięgać po zwykłą wodę. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie tych alternatyw. Natomiast jeśli problem ten utrzymuje się przez długi czas, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, aby uzyskać dodatkowe porady.

Jak podawać wodę niemowlakowi?

Znasz już odpowiedź na pytanie, czy niemowlę może pić wodę i w jakich ilościach. Pora zastanowić się, jaka woda będzie najlepsza dla najmłodszych. Babcie i mamy odpowiedzą – tylko przegotowana. Jednak czy obróbka cieplna jest dziś niezbędna, aby zapewnić dziecku bezpieczne nawodnienie? Może lepiej sięgnąć po wodę filtrowaną lub butelkowaną? Zanim dowiesz się co do picia dla niemowlaka podać, najpierw kilka słów o tym, jak podawać je maluchowi.

Najmniejsze niemowlęta bezpieczniej i wygodniej jest dopajać za pomocą butelki lub kubka niekapka. Dzięki nim dostarczasz dziecku regularnie małe ilości wody przez cały dzień. Jak najwcześniej warto nauczyć też dziecko pić z kubeczka. Dzięki temu zapobiegniesz rozwijaniu się wad zgryzu. Oczywiście unikaj szklanych naczyń – są ciężkie i roczny maluch może je łatwo stłuc, a także zrobić sobie krzywdę. Wybierz te lekkie, kolorowe z tworzyw bez BPA, dostępne również w asortymencie Auchan.

Woda butelkowana czy przegotowana?

Jeśli woda dostarczana przez wodociągi w Twojej miejscowości jest dobrej jakości, śmiało możesz dopajać malucha tą przegotowaną. Jednakże te butelkowane, szczególnie przeznaczone dla niemowląt, poddawane są wielu procesom oczyszczania, co daje większe poczucie bezpieczeństwa.

Warto mieć na uwadze, że przygotowanie wody dla niemowlęcia to dosyć czasochłonny proces, dlatego też najlepiej mieć pod ręką tę gotową, w wygodnym opakowaniu, po którą zawsze możesz sięgnąć. Woda w szczelnie zamkniętej butelce, dostępna w sklepie internetowym Auchan, sprawdzi się także podczas spaceru czy dłuższej podróży.

Sprawdź również: Niejadek w domu – jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Podsumowując, zarówno butelkowana woda dla dziecka, jak i przegotowana, mają swoje zalety oraz wady. Decyzja o wyborze pomiędzy nimi może zależeć od preferencji rodziców, dostępności, kosztów oraz standardów czystości wodociągów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skonsultować się ze specjalistą.

Woda mineralna dla niemowląt – czy jest bezpieczna?

Jaka woda dla niemowlaka do mleka będzie najlepsza? Dla niemowląt zazwyczaj zaleca się wybór wód o niskiej zawartości minerałów, aby uniknąć obciążenia nerkowego i innych problemów zdrowotnych. Wody źródlane często są dobrze tolerowane ze względu na swoje naturalne pochodzenie i łagodny skład. Wybieraj napoje, które są pozbawione dodatkowych smaków i zapachów. Nie podawaj również wody mineralnej przeznaczonej dla dorosłych, aby uniknąć zaburzenia równowagi elektrolitowej w organizmie dziecka.

Dostępne w Auchan specjalne wody mineralne przeznaczone dla niemowląt, poddawane są rygorystycznym testom, aby zapewnić bezpieczeństwo i odpowiednie wartości odżywcze. Jednym z godnych zaufania certyfikatów jest rekomendacja Polskiego Instytutu Matki i Dziecka.

Dopajanie noworodka karmionego sztucznie krok po kroku

Co podawać do picia noworodkowi karmionemu mlekiem modyfikowanym? Absolutnie nic. Gotowe mieszanki zapewniają nawodnienie na tym samym poziomie co naturalne mleko matki. Natomiast po ukończeniu przez dziecko 6. miesiąca życia dopajanie jest niezbędne. Pamiętaj, że wprowadzenie wody do diety niemowląt jest procesem, który należy przeprowadzać w sposób ostrożny, z uwzględnieniem potrzeb oraz reakcji dziecka.

Przeczytaj też: Sprawdź razem z nami, jakie mleko dla noworodka wybrać

Wodę do diety wprowadzaj stopniowo, zaczynając od minimalnej ilości, czyli 30 ml na dobę. Podawaj niewielkie ilości regularnie, aby zapewnić stałe nawodnienie. Poza tym zawsze bierz pod uwagę warunki – na przykład podczas upałów dziecko będzie potrzebowało więcej płynów, aby schłodzić ciało. Niewystarczające ilości mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne, podobnie jak podawanie ich w zbyt dużych proporcjach lub ich niewłaściwych rodzajów.

Zdrowe nawodnienie malucha z Auchan!

Wprowadzenie stałego pożywienia zmienia bilans płynów w organizmie dziecka. Pokarmy zawierają mniej wody niż mleko matki czy mieszanki mleczne, dlatego dodatkowe dopajanie wodą pomaga utrzymać odpowiednie nawodnienie. Wraz ze wzrostem aktywności fizycznej niemowląt i eksploracją otoczenia, ich potrzeba na regulację temperatury ciała rośnie. Dopajanie pomaga zatem w utrzymaniu właściwej termoregulacji, szczególnie w te cieplejsze dni. Ponadto, ucząc dziecko picia wody od małego, wpajamy mu zdrowe nawyki żywieniowe. To nie tylko przygotowuje malucha do rozszerzenia diety, ale i zachęca do wyboru jej jako zdrowego napoju gaszącego pragnienie.

Sprawdź też: Jaka kaszka dla niemowlaka będzie najlepsza? Zestawienie 5 produktów

Potrzebujesz produktów do pielęgnacji, prania ubranek czy zabawek? W sklepie internetowym Auchan znajdziesz wszystkie akcesoria, w tym do dopajania, a więc butelki i kubeczki, a także napoje – od wody butelkowanej aż po soczki dla niemowląt oraz starszych pociech. Wybierając produkty z oferty Auchan, masz pewność, że dbasz o zdrowie Twojego dziecka i dostarczasz mu to, co najlepsze!