Aplikacja
Jakie Sztucce Dla Niemowlaka

Jakie sztućce dla niemowlaka będą odpowiednie i jak nauczyć malucha jedzenia nimi? Poradnik rodzica

Opublikowano 11.07.2023

Wielu rodziców często zastanawia się, kiedy zacząć uczyć dziecko samodzielnego posługiwania się sztućcami. Choć istnieją różne szkoły, to jednak praktyka często pokazuje, że łyżkę i widelec warto wprowadzić wraz z rozszerzaniem diety o nowe pokarmy. Dlaczego? Smyk przyzwyczajony do chwytania jedzenia za pomocą palców nie będzie chciał uczyć się korzystania z zastawy stołowej. Chcesz uniknąć tego problemu? Przeczytaj poradnik i sprawdź, jakie sztućce dla niemowlaka wybrać oraz kiedy i jak zacząć z nich korzystać!

Kiedy wprowadzić dziecku sztućce?

W przypadku niemowląt siła przyzwyczajenia ma ogromną moc. Właśnie dlatego do korzystania z łyżeczki warto zacząć przyzwyczajać już kilkunastotygodniowego maluszka. Za jej pomocą można podawać np. witaminy. Taka praktyka na etapie rozszerzania diety pozwoli uniknąć wielu trudnych sytuacji. Dziecko na widok łyżeczki będzie bowiem chętniej otwierało buzię. Lepiej poradzi sobie również ze zgarnianiem podanej w ten sposób porcji pokarmu.

Karmienie łyżeczką ma również duże znaczenie z perspektywy prawidłowego rozwoju mowy. Dzieci, które jedzą w ten sposób, mają bowiem okazję do ćwiczenia mięśni okrężnych ust i języka. To z kolei redukuje ryzyko wad wymowy – szczególnie seplenienia.

Kiedy uczyć dziecko jeść sztućcami? Najlepsza pora na naukę samodzielnego korzystania z łyżeczki przypada na okres pomiędzy 7. i 8. miesiącem życia. To właśnie wtedy smyk zaczyna dostawać pierwsze stałe pokarmy. Dzieci w tym wieku zazwyczaj lubią również manifestować swoją samodzielność. Jeśli zatem podczas karmienia Twoja pociecha próbuje złapać łyżkę, wykorzystaj ten fakt, by przygotować maluszka do jedzenia sztućcami.

Dzieci, które sprawnie posługują się łyżeczką, mogą się już uczyć korzystania z widelca. Warto jednak pamiętać, by miał on zaokrąglone krawędzie, zapobiegające przypadkowemu skaleczeniu podczas wkładania pokarmu do buzi. Kiedy nauczyć dziecko jeść sztućcami, z których korzystają dorośli domownicy? Najlepiej dopiero w okolicach trzecich urodzin. Decydując się na ten krok, warto zwrócić uwagę na dobór odpowiednich akcesoriów. Sztućce dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat powinny mieć dobrze wyprofilowaną rączkę, pokrytą antypoślizgowym tworzywem. Dzięki temu malcowi łatwiej będzie trzymać je w dłoni.

Zobacz także: Kiedy dziecko zaczyna siadać? Jak nauczyć je tej czynności?

Kiedy Uczyc Dziecko Jesc Sztuccami

Jakie sztućce dla niemowlaka?

Wybierając pierwszą łyżeczkę dla dziecka, wielu rodziców zwraca szczególną uwagę na design oraz materiał, z którego została wykonana. Mniej natomiast przywiązuje się do samej jej konstrukcji. Taka praktyka to jednak poważny błąd. Dlaczego? Przypadkowo dobrane sztućce, niedostosowane do potrzeb i możliwości maluszka mogą sprawić, że smyk szybko się zniechęci do nowego sposobu karmienia. W efekcie nie będzie chciał próbować nowych posiłków.

Wybór odpowiednich sztućców jest ważny także z perspektywy prawidłowego rozwoju mowy dziecka. Stosowanie zbyt szerokiej łyżeczki może sprawić, że malec nie będzie miał okazji ćwiczyć zaciskania mięśni ust. To z kolei zdaniem logopedów może utrudniać naukę wymawiania niektórych głosek. Warto zatem poświęcić nieco czasu, by dowiedzieć się, jakie pierwsze sztućce dla dziecka wybrać.

Pierwsza łyżeczka dla niemowlaka – czym powinna się odznaczać?

By przyzwyczaić maluszka do jedzenia łyżeczką, warto w pierwszej kolejności postawić na model wykonany z elastycznego tworzywa, przeznaczonego do kontaktu z żywnością. Równie ważna jest konstrukcja. Krawędzie łyżeczki powinny być gładkie i zaokrąglone, zaś trzonek na tyle szeroki, by pewnie trzymać go w dłoni.

W sklepach Auchan można również znaleźć łyżeczki, których rączkę da się łatwo wygiąć. Takie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne – pozwala bowiem wyprofilować uchwyt w taki sposób, by karmienie dziecka było jak najbardziej wygodne.

Sprawdź również: Dziecko nie chce spać – 7 porad, co zrobić z problemami z zaśnięciem

Jakie Pierwsze Sztucce Dla Dziecka

Jakie sztućce do nauki jedzenia?

Myśląc o nauce samodzielnego jedzenia, wielu rodziców zastanawia się, która łyżeczka okaże się lepsza – twarda czy miękka. Choć zdania są podzielone, to jednak więcej argumentów przemawia za zakupem tej pierwszej.

Dzieci korzystające z twardej łyżeczki nie tylko szybciej uczą się prawidłowego operowania sztućcami, lecz również mają okazję do ćwiczenia prawidłowego odruchu języka. To z kolei pozwala uniknąć wielu wad zgryzu i wymowy w późniejszych etapach rozwoju.

Jeśli zastanawiasz się, jakie sztućce do nauki jedzenia wybrać, musisz pochylić się nad kwestią kształtu łyżeczki. Jaki jest idealny? Logopedzi najczęściej wskazują, że łyżeczka, z której będzie korzystał kilkumiesięczny maluszek, powinna być płaska i dość wąska. Sztućce o takiej konstrukcji pozwalają bowiem opanować prawidłowy mechanizm pobierania pokarmu.

Jakie sztućce dla rocznego dziecka?

Zastanawiasz się, jakie sztućce dla rocznego dziecka będą najlepsze? Maluszek, który skończył 12 miesięcy, może korzystać z łyżeczki i widelca wykonanych ze stali nierdzewnej, ale zaprojektowanych dla dzieci w tym wieku. Posiłek powinien jednak przebiegać pod czujnym okiem rodzica. Jeśli zdecydujesz się na zakup tego typu sztućców, wybierz te, wyposażone w wyprofilowane uchwyty pokryte antypoślizgową powłoką. Dzięki temu dziecku łatwiej będzie utrzymać je w dłoni.

Pamiętaj również, by przed zakupem sprawdzić, czy sztućce mają wszystkie niezbędne certyfikaty i atesty. Chcesz mieć pewność, że łyżeczki i widelce, z których korzysta Twój smyk, są bezpieczne? Wybierz jeden z gotowych zestawów dostępnych w sklepach sieci Auchan. Produkty dla dzieci, które znajdziesz w naszym asortymencie, spełniają bowiem surowe normy bezpieczeństwa i zostały dopuszczone do użytku na obszarze Unii Europejskiej.

Przeczytaj też: Prezent na roczek dla chłopca. Co kupić, aby sprawić radość dziecku?

Sztućce dla starszaka – czym kierować się, podczas ich zakupu?

Trzylatka możesz już powoli uczyć korzystania z nożyka. Naukę warto rozpocząć od modelu z tępym ostrzem, czyli takim, jakie ma np. nóż do masła. Dzięki temu malec nauczy się rozdrabniać i dzielić na kawałki miękkie dania, ale nie zrobi sobie krzywdy. Pilnuj jednak, żeby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy.

Sztućce dla trzylatka powinny być również nieco krótsze od tych, przeznaczonych dla dorosłych. Bardzo ważne jest także, aby były dobrze wyważone. Zbyt ciężki uchwyt może sprawić, że dziecku będzie trudno nabijać kawałki lub nakładać jedzenie.

Jakie Sztucce Do Nauki Jedzenia

Jak nauczyć dziecko jeść sztućcami?

Wybór odpowiednich sztućców to dopiero wierzchołek góry lodowej. Cała sztuka polega bowiem na tym, by nauczyć dziecko prawidłowo się nimi posługiwania. Od czego zacząć? W pierwszej kolejności przygotuj odpowiedni posiłek. Do nauki jedzenia łyżeczką najlepsza będzie kaszka ryżowa przygotowana na mleku modyfikowanym lub przecier warzywny. Tego typu dania nie wyleją się z łyżeczki, nawet jeśli maluszek delikatnie ją przechyli.

Pamiętaj również, że samodzielna nauka jedzenia często wiąże się ze sporym bałaganem. By ograniczyć czas potrzebny na sprzątanie, załóż dziecku nieprzemakalny śliniaczek, np. ten z linii Auchan.

By zabezpieczyć podłogę, wykorzystaj z kolei specjalną matę ochronną. Umieść ją bezpośrednio pod krzesełkiem do karmienia. Bardzo pomocne podczas nauki samodzielnego jedzenia mogą okazać się również odpowiednie naczynia dla niemowląt. Wśród nich na uwagę zasługuje miseczka z przyssawkami, która nie będzie ślizgała się po stoliku.

Pod ręką warto mieć także chusteczki nawilżane marki Cosmia. Dzięki nim z łatwością wyczyścisz buzię dziecka po skończonym posiłku.

Jak nauczyć dziecko jeść sztućcami? Wykorzystaj technikę stosowaną w ramach metody BLW.

  • Przygotuj dwie łyżeczki. Na pierwszą nałóż porcję pokarmu i zachęć smyka, by samodzielnie włożył ją do buzi. Pamiętaj, że pierwsze próby mogą być nieudane. Postaraj się nakładać małe porcje dania.
  • Drugą łyżeczką podawaj malcowi jedzenie. Nie spiesz się jednak z posiłkiem. Postaraj się, by podczas jedzenia malec miał wiele okazji do tego, by ćwiczyć samodzielne trafianie sztućcami do buzi.
  • Na tym etapie nie musisz jeszcze korygować sposobu, w jaki smyk chwyta łyżeczkę. Z biegiem czasu Twoja pociecha będzie coraz sprawniej operować sztućcami. Gdy opanuje już umiejętność trafiania łyżeczką do buzi, pozwól jej samodzielnie nabierać pokarm. Obserwuj przy tym malca i pomagaj, jeśli zajdzie taka potrzeba (np. gdy łyżeczka obróci się w drugą stronę).
Jak Nauczyc Dziecko Jesc Sztuccami

Sposób na niejadka, czyli jak zachęcić dziecko do korzystania ze sztućców?

Nauka samodzielnego jedzenia bywa prawdziwą próbą sił. Dzieci, nie zawsze chętnie sięgają bowiem po łyżkę czy widelec. Zamiast tego wolą wkładać pokarm do buzi za pomocą rączki. Jak poradzić sobie z tym problemem? Niekiedy wystarczy wybrać sztućce dla niemowlaka, które przykują wzrok maluszka ciekawym motywem czy oryginalnym kolorem.

Możesz poszukać kolorowych łyżek i widelców, a nawet takich ozdobionych bajkowymi postaciami. Taka zastawa stołowa z pewnością wzbudzi spore zainteresowanie i zachęci malca, by z niej korzystać. Pamiętaj, by podczas zakupu takich sztućców, zapoznać się z zasadami ich czyszczenia.

Jakie Sztucce Dla Rocznego Dziecka

Teraz już wiesz, jakie sztućce dla niemowlaka kupić!

Rozszerzanie diety to etap, kiedy warto pomyśleć o zakupie pierwszych sztućców dla dziecka. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika wiesz już, czym kierować się podczas wyboru tego typu akcesoriów.

Jeśli chcesz poznać inne praktyczne porady dotyczące karmienia dziecka lub szukasz pomysłu na zdrowe i smaczne posiłki dla całej rodziny, zapoznaj się z innymi wpisami na naszym blogu!