Aplikacja

Kangurowanie – na czym polega i jakie korzyści przynosi?

Opublikowano 01.02.2024

Początkowy etap po narodzinach dziecka to niezwykle ważny czas, podczas którego warto, aby maluch poczuł się bezpiecznie i jak najszybciej nawiązał bliską więź z rodzicami. We wszystkich tych procesach niezwykle pomocne bywa kangurowanie. Sprawdź, na czym polega i dlaczego warto je wykonywać.

Na czym polega kangurowanie?

Kangurowanie to utrzymanie bliskiego kontaktu noworodka z rodzicem. Cechą charakterystyczną tej metody jest zbliżenie typu „skóra do skóry” bez obecności ubrań czy kocyków, pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Działanie to ma na celu zacieśnienie więzi z maluszkiem, nawiązanie bliższej relacji, a także uspokojenie i wsparcie jego rozwoju.

Kangurowanie dzieci to zjawisko, które pojawiło się w USA, Skandynawii oraz Kolumbii w latach 70. XX wieku. Początkowo metoda ta dedykowana była wyłącznie dzieciom urodzonym przedwcześnie, jako sposób wspomagania rozwoju. Nazwa pochodzi od gatunku torbaczy, wśród których jednym z głównych przedstawicieli jest kangur. Zwierzę nosi swoje młode jeszcze przez dłuższy czas po urodzeniu w torbie lęgowej, gdyż poza nią nie byłyby zdolne do samodzielnego życia.

Najbardziej znaną osobą, która przyczyniła się do wprowadzenia u ludzi tej metody, był dr Edgar Rey Sanabria – profesor neonatologii. Kangurowanie wcześniaków zostało wprowadzone w szpitalu w Kolumbii na skutek braku inkubatorów w celu ogrzania dzieci. Okazało się, że parametry życiowe maluchów uległy znacznej i szybkiej poprawie, co potwierdzały kolejne przeprowadzane w tej kwestii badania.

Bezpieczne kangurowanie – techniki

Obecnie kangurowanie po porodzie jest praktyką zalecaną nie tylko w przypadku wcześniaków, ale też dzieci urodzonych w planowanym terminie. Przed rozpoczęciem, warto zapoznać się z jego prawidłowymi technikami, właściwym układaniem noworodka oraz zasadami związanymi z tego typu postępowaniem. Taką wiedzę możesz pozyskiwać również od lekarzy prowadzących, neonatologów czy położnych.

W przypadku urodzenia bez komplikacji oraz dobrego stanu zdrowia dziecka kangurowanie po porodzie można zacząć niemal od razu. Już bezpośrednio po przyjściu noworodka na świat, mama może go trzymać przy skórze przez około dwie godziny.

Przeczytaj także: Sucha skóra u noworodka – jak pielęgnować malucha?

Techniki kangurowania dla noworodków

W przypadku noworodków zaleca się, aby kangurowanie odbywało się tak długo, jak to możliwe. Nie ma też przeszkód, aby w tym czasie dziecko spało czy jadło. Podczas tego działania maluch może mieć założoną wyłącznie pieluszkę. Jego brzuszek i klatka piersiowa powinny być wtedy odkryte, tak by bez przeszkód miały bezpośredni kontakt z ciałem rodzica.

Jeżeli noworodek urodził się za wcześnie i waży mniej niż 1 kg, zaleca się, aby miał założoną bawełnianą czapeczkę oraz skarpetki. U większych dzieci nie jest to konieczne, chyba że podczas kangurowania rodzic nie będzie przebywał w jednym miejscu, a np. spacerował.

Miejsca niemające styku ze skórą dorosłego należy okryć kocykiem. Wystarczy, że okryjesz nim siebie i maluszka od strony jego pleców. Możesz również użyć do tego delikatnej pościeli lub prześcieradła. Pamiętaj jednak aby były to tekstylia przeznaczone dla niemowląt i wyprane w delikatnych, hipoalergicznych proszkach lub kapsułkach. Wszelkie artykuły dla noworodków oraz produkty niezbędne do zorganizowania wyprawki znajdziesz w Auchan.

Kangurowanie dziecka przez ojca lub matkę powinno odbywać się w prawidłowej pozycji. Noworodek powinien być ułożony brzuszkiem do klatki piersiowej rodzica. Można to robić zarówno w pozycji leżącej, jak i stojącej. Właściwe ułożenie określane jest słowem transfer. Czynności tej można nauczyć się podczas zajęć w szkole rodzenia, ale pomaga w tym również personel szpitala.

W przypadku wcześniaków o wadze poniżej 1 kg kangurowanie po porodzie odbywa się w nieco innej pozycji. W tej sytuacji maluszek układany jest na ukos – głową ułożony na jednej piersi mamy i ciałem pod drugą piersią. Dziecko powinno mieć nóżki ugięte w kolanach.

W sytuacji, gdy poród odbywa się poprzez cesarskie cięcie, najczęściej zaleca się kangurowanie dziecka przez ojca. Wówczas znajduje się on w pomieszczeniu obok przeprowadzanej operacji i jest rozebrany od pasa w górę. Gdy dziecko przyjdzie na świat, jest układane na jego klatce piersiowej i okrywane kocem. W tej pozycji zaleca się pozostanie przez ok. 30 do 40 minut, do czasu zakończenia operacji i odbycia pierwszego przystawienia do piersi.

Przeczytaj także: Jaki jogurt dla niemowląt i przedszkolaków? Propozycje Auchan

Kangurowanie dla starszych dzieci

Kangurowanie korzystnie wpływa na rozwój dziecka także w okresie niemowlęcym. Aby móc jednocześnie wykonywać domowe obowiązki, można do tej czynności wykorzystać specjalne chusty. Do wyboru jest kilka rodzajów i materiałów, z których wykonane są tego typu akcesoria. Wśród polecanych produktów znajdują się m.in. chusty tkane wykonane w 100% z bawełny, które jednocześnie charakteryzują się dużą elastycznością.

Możesz również zdecydować się na chusty bawełniane z domieszką bambusa lub lnu, a także splotem skośno-krzyżowym. Bardzo ważne jest tutaj prawidłowo wykonane wiązanie. Uniwersalnym i bardzo często wybieranym przez wiele mam wiązaniem, jest kangurek. W jego przypadku poły chusty otulają plecy maluszka, a następnie od ciała mamy biegną pod pupę dziecka, dzięki czemu zapewniają naturalne ułożenie w lekko zgiętej pozycji. Możesz poprosić położną, by pokazała Ci jak je wykonać, aby kangurowanie w ten sposób odbywało się w sposób bezpieczny i komfortowy zarówno dla dziecka, jak i rodzica.

Przeczytaj także: Kompletna wyprawka dla noworodka. Lista od Auchan

Korzyści płynące z kangurowania

Kangurowanie po porodzie, jak i w nieco późniejszych etapach życia przynosi szereg korzyści dla maleństwa i rodziców. Oto niektóre z nich:

  • Dzięki zastosowaniu różnych technik, poprawie ulega ogólny nastrój i zmniejsza się ryzyko wystąpienia tzw. baby bluesa, a także depresji poporodowej u matki. Maluch za sprawą kangurowania staje się spokojniejszy, często też lepiej śpi. To także ogromne ułatwienie dla rodziców w odnalezieniu się w nowej, życiowej roli.
  • Kangurowanie pozwala dziecku słuchać dźwięku bicia serca matki, do którego przyzwyczaiło się przez okres ciąży, co znacznie uspokaja malucha i pomaga mu w zasypianiu. Proces ten sprzyja szybszemu powrotowi matki do zdrowia po ciąży. Ma on wpływ na zmniejszenie krwawienia po przebytym porodzie.
  • Proces ten wspiera wytwarzanie silnej więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Kangurowanie noworodka przez matkę wspomaga procesy związane z produkcją mleka. Poprzez to działanie jej organizm odbiera sygnał uruchamiający efektywną laktację.
  • Bliski kontakt dziecka z rodzicem pozytywnie wpływa też na wzrost temperatury ciała maleństwa i jego ogrzanie, co stanowi przypomnienie komfortowych warunków, jakie maluch miał w brzuszku mamy.
  • W przypadku wcześniaków kangurowanie znacznie ułatwia im oddychanie. Leżenie na brzuszku pomaga też dziecku pozbywać się gazów, co pozwala eliminować wzdęcia i zapobiega występowaniu dokuczliwej kolki.

 

Przeczytaj także:Jak rozwiązać problemy z zasypianiem u dziecka? 5 metod

Buduj więź od pierwszych dni życia

Kangurowanie to doskonały sposób nawiązywania relacji, wspomagania rozwoju noworodka i oswajania się z nową życiową rolą, jaką jest rodzicielstwo. Praktykowanie obcowania z dzieckiem w ten sposób może przynieść wyłącznie korzyści i z pewnością pozwoli cieszyć się macierzyństwem jeszcze pełniej.

Warto jednak pamiętać, aby do narodzin dziecka przygotować się naprawdę dobrze i jeszcze przed porodem nabyć niezbędne produkty i akcesoria potrzebne do opieki nad nowo narodzonym maluchem. Wszystkie te przedmioty znajdziesz w sklepie internetowym Auchan. W naszej ofercie znajdziesz zarówno pieluchy i chusteczki, produkty przeznaczone do pielęgnacji i higieny, niezbędne akcesoria, takie jak smoczki czy butelki oraz foteliki samochodowe, a także całą gamę produktów dedykowanych mamom podczas ciąży i po porodzie.