Kąpiel noworodka – co warto wiedzieć?
Kąpiel noworodka – co Ci się przyda?
Zanim jeszcze dziecko przyjdzie na świat, wielu rodziców przygotowuje się, kompletując wyprawkę. Wśród niezbędników młodych rodziców znajduje się wiele akcesoriów związanych z kąpielą pociechy. Co będzie Ci potrzebne? Sprawdź, jakie akcesoria kupić, by kąpiel była dla dziecka przyjemnością!
1. Wanienka
Na rynku można znaleźć wiele rodzajów wanienek dla niemowląt – tradycyjne, na stelażu, składane, czy modne ostatnio wiaderka. Koniecznie wybierz wanienkę z antypoślizgowymi elementami, a jeśli obawiasz się kąpać malucha, to zainwestuj w specjalny leżaczek. Ważne jest, by zapewnić sobie jak największy komfort podczas kąpieli dziecka.
Wielkość wanienki również ma znaczenie. Niewielkie sprawdzą się dla noworodków, ale już dla starszych niemowlaków mogą być za ciasne. Duży wariant będzie służył dłużej, jednak w przypadku kąpieli noworodka i małego niemowlaka może być zbyt szeroki i głęboki, przez co niewygodny w użytkowaniu.
2. Termometr do wody
Babcie i mamy sprawdzały temperaturę wody za pomocą łokcia, jednak jeśli chcesz mieć pewność, że woda jest odpowiednia dla malucha, warto zainwestować w termometr do wody.
3. Ręczniki i myjki
Do kąpieli maluszka można wykorzystać specjalne muślinowe myjki lub miękkie rękawice frotowe. Myjki powinny być miękkie, by nie podrażnić delikatnej skóry maluszka i łatwe w utrzymaniu w czystości. Miękki ręcznik z kapturkiem otuli dziecko po kąpieli, zapewni mu ciepło i dokładnie osuszy skórę, a kapturek umożliwi okrycie mokrej główki.
4. Kosmetyki
Noworodki mają bardzo delikatną skórę, dlatego też wiele kosmetyków może je podrażniać. Do kąpieli malucha należy więc używać naturalnych żeli z krótkim i prostym składem – bez silnych detergentów. Do nawilżania skóry przyda się krem lub balsam. Wśród kosmetyków dla noworodka powinien znaleźć się także krem pod pieluszkę. Na co dzień należy wybrać krem nawilżający, natłuszczający i ochronny. W przypadku odparzeń można zastosować krem z tlenkiem cynku lub wyciągiem z pięciornika.
Sprawdź również: Obcinanie paznokci u noworodka – wszystko, co powinieneś wiedzieć!
Kąpiel noworodka – zasady w pigułce
Poznaj najważniejsze zasady dotyczące kąpieli noworodków i niemowląt. Sprawdź, o czym warto pamiętać i jak się przygotować do pierwszej kąpieli malucha!
Kiedy pierwsza kąpiel noworodka?
Wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się, kiedy powinna odbyć się pierwsza kąpiel noworodka. Jeśli w szpitalu nie ma wskazań do kąpieli (zabrudzenie krwią lub smółką) to noworodek powinien zostać wykąpany dopiero w domu. Maź płodowa, którą jest pokryty noworodek, zabezpiecza jego skórę przed infekcjami, przesuszeniem, czy otarciami, dlatego też pełni ważną rolę i nie należy się jej zbyt szybko pozbywać. Dla wielu rodziców pierwsza kąpiel to ważne przeżycie dlatego też powinna odbyć się w domu, najlepiej pod czujnym okiem położnej, po kilku dniach od przyjścia ze szpitala.
Temperatura podczas kąpieli
Odpowiednia temperatura otoczenia i wody to niezwykle ważny aspekt podczas kąpieli noworodka. Pomieszczenie, w którym ma odbywać się kąpiel, powinno być dość ciepłe (24-25°C). Jeśli chodzi o wodę w wanience, to nie powinna ona przekraczać ciepłoty ciała dziecka. Najczęściej zalecaną temperaturą wody jest 37°C.
Odpowiednia pora kąpieli
Wielu osobom kąpiel kojarzy się z wieczorem. Najczęściej rodzice właśnie wtedy myją swoje pociechy. Niektóre noworodki po kąpieli, zamiast stawać się senne, są nadmiernie pobudzone. Dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie, by kąpiel odbywała się rano, czy po południu. Warto jednak wprowadzić jedną porę i ustalić rutynę.
Jak kąpać noworodka krok po kroku?
Plan działania pozwala uniknąć stresu, a dobre przygotowanie ułatwia odnalezienie się w nowej sytuacji, jaką jest pojawienie się w domu dziecka. Jak wykąpać noworodka? Oto prosta instrukcja krok po kroku!
Krok 1. Wybierz odpowiednie miejsce
Kąpiel noworodka może odbyć się zarówno w łazience, jak i innym pomieszczeniu o odpowiedniej temperaturze. W pomieszczeniu powinno być wystarczająco dużo miejsca, by swobodnie ustawić wanienkę i przewijak.
Krok 2. Przygotuj wszystkie niezbędne akcesoria
W dogodnym miejscu przygotuj wszystko to, co przyda Ci się podczas kąpieli malucha – ręcznik, pieluszki tetrowe, myjkę do ciała, kubek do spłukiwania, bawełniane waciki, żel do mycia i balsam nawilżający, zestaw do pielęgnacji pępka, komplet ubranek i pieluszkę na zmianę.
Krok 3. Przygotuj kąpiel
Do wanienki nalej wodę – pamiętaj o odpowiedniej temperaturze. Zmierz ją termometrem lub sprawdź za pomocą łokcia. Wody w wanience nie powinno być zbyt dużo – najlepiej, gdy sięga ona bioder leżącego malucha. Na dnie wanienki umieść matę antypoślizgową, tetrową pieluchę lub połóż leżaczek kąpielowy. Do wanienki nalej nieco płynu do kąpieli i przemieszaj wodę ręką, by ten się rozpuścił.
Krok 4. Przygotuj dziecko
Połóż malucha na przewijaku, ściągnij mu ubranka i pieluszkę. Możesz rozpocząć kąpiel od przemycia twarzy, umycia uszek i przetarcia okolic pieluszki. W tym celu możesz wykorzystać bawełniane płatki z odrobiną żelu do kąpieli.
Krok 5. Włóż dziecko do wanienki
Trzymaj malucha delikatnie, ale pewnie. Jedną ręką chwyć dziecko pod paszkę, obejmując kciukiem jego ramię tak, by główka malucha oparła się Twoim przedramieniu. Drugą ręką zaś, podtrzymaj plecki i pupę na czas wkładania do wanienki. Najpierw zanurz pupę i nogi, a po chwili plecki. Daj dziecku chwilę na przywyknięcie do wody.
Krok 6. Umyj dziecko
Polej delikatnie całe ciało malucha wodą z wanienki. Na brzuszek dziecka możesz położyć pieluszkę tetrową, by nie zmarzło. Mokrą dłonią lub myjką umyj szyję, brzuszek, tułów i miejsca intymne. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie fałdki skóry. Na koniec umyj główkę dziecka i opłucz ciało dziecka czystą wodą.
Krok 7. Wyjmij dziecko z wanienki
Wyciągnij noworodka z kąpieli, używając obu rąk. Połóż malucha na ręczniku i dokładnie opatul, by go nie wychłodzić.
Krok 8. Pielęgnacja
Wytrzyj dziecko, zwracając szczególną uwagę na fałdy skórne. Rozgrzej balsam do ciała w dłoniach i wysmaruj malucha. Korzystając z okazji, możesz wykonać delikatny masaż. Zadbaj o kikut pępowiny – osusz go płatkiem bawełnianym i w razie potrzeby spryskaj preparatem dezynfekującym. Następnie ubierz dziecko we wcześniej przygotowane ubranka i gotowe! Pierwsza kąpiel za Wami!
W Twoim domu pojawiło się dziecko i wywróciło Twój świat do góry nogami. Uczycie się wspólnego życia, a wszystko wydaje się nowe. Nawet tak proste czynności, jak zmiana pieluszki czy kąpiel mogą wydawać się trudne, biorąc pod uwagę jak małe i kruche jest nowo narodzone dziecko. Jednak nawet jeśli wszystko nie pójdzie od razu po Twojej myśli, to warto chłonąć te momenty i zapamiętać jak najwięcej z pierwszych miesięcy życia Twojego dziecka, bo czas biegnie nieubłaganie i ten nieporadny noworodek niedługo stanie się słodkim niemowlakiem, a nim się obejrzysz – już będziesz za nim biegać! Nie musicie umieć wszystkiego od razu, macie wiele czasu, by się poznać i nauczyć siebie nawzajem.
W Auchan wierzymy, że dzieci powinny dostawać to, co najlepsze już od pierwszych chwil życia. Dlatego też najlepsze produkty dla niemowląt i dzieci znajdziesz wśród marek własnych Auchan, a wśród nich delikatne produkty do mycia Cosmia Baby, smaczne posiłki i desery Auchan Bio, pieluszki jednorazowe Auchan Baby Diapers, wygodne ubranka InExtenso, czy angażujące zabawki One Two Fun. Zamawiaj w Auchan przez Internet i odbieraj swoje zakupy wygodnie z dostawą pod same drzwi!
Kąpiel noworodka – FAQ
Sprawdź, jakie pytania odnośnie kąpieli noworodka i niemowlaka najczęściej nurtują innych rodziców. Oto najczęściej zadawane pytania!
Jak często kąpać niemowlę?
Codzienna kąpiel niemowlaka nie jest konieczna. Zaleca się kąpać niemowlęta 2-3 razy w tygodniu. Należy jednak pamiętać o codziennej higienie. Po każdej zmianie pieluszki trzeba dokładnie oczyścić pupę maluszka, kilka razy dziennie umyć rączki i buzię dziecka i dbać o fałdki skórne, by nie doprowadzić do odparzeń.
Co do kąpieli dla noworodka?
Bezpieczny kosmetyk do kąpieli dla noworodka to produkt naturalny, który nie posiada w swoim składzie drażniących substancji chemicznych, silikonów, parabenów, barwników, czy sztucznych substancji zapachowych. Najlepsze preparaty mają certyfikat Instytutu Matki i Dziecka, czy Centrum Zdrowia Dziecka. Zdrowe dzieci, bez problemów skórnych nie powinny być od urodzenia kąpane w emolientach.
Dlaczego noworodek płacze przy kąpieli?
Pierwsze kąpiele noworodka mogą być stresujące zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Jest to dla malucha nowe doświadczenie, które często wywołuje strach. Warto więc powoli oswajać dziecko z wodą, delikatnie chlapać ciałko i powoli wkładać do wanienki, by mogło przyzwyczaić się do wody. Powodem płaczu może być też zbyt ciepła lub zbyt chłodna woda, za jasne światło w pomieszczeniu, głód lub zmęczenie.