Aplikacja
Jak nauczyć dziecko siadać?

Kiedy dziecko zaczyna siadać? Jak nauczyć je tej czynności?

Opublikowano 06/10/2023

Okres niemowlęctwa to czas najszybszego rozwoju w życiu człowieka. To właśnie wtedy uczy się jeść, bawić, a w wielu przypadkach, także chodzić. Nic dziwnego, że sporo rodziców zastanawia się, jak będą wyglądały etapy rozwoju ich maluszka. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna siadać, w jaki sposób robi to większość niemowląt i jak wspomóc nabycie tej czynności. Wskazujemy także ćwiczenia, które warto wdrożyć na tym etapie rozwoju.

Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Rozwój niemowlęcia to piękna droga, którą z uwagą obserwuje każdy rodzic, ciesząc się nawet z najdrobniejszych sukcesów swojego dziecka. Nie muszą to być tylko tzw. kamienie milowe rozwoju, jak siadanie, czworakowanie czy pierwsze samodzielne kroczki. Wzięcie zabawki do rączki, obrót z pleców na brzuszek, uśmiech – wszystko, co dzieje się po raz pierwszy, sprawia radość zarówno dziecku, jak i rodzicom.

Choć istnieją ramy czasowe, określające, kiedy większość dzieci nabywa poszczególne umiejętności, to każdy maluch ma swoje własne tempo rozwoju. Właśnie dlatego część niemowląt „wymyka się” schematowi, co wywołuje często konsternację u świeżo upieczonych rodziców.

Kiedy dziecko zaczyna siadać? Warto wiedzieć, że jest to niezwykle złożony proces, na który składają się różne umiejętności, nabywane już od urodzenia. Najpierw maluch, leżąc na brzuchu, uczy się podnosić główkę i utrzymywać ją w stabilnej pozycji, następnie próbuje unosić górną część ciała na wyprostowanych rączkach, a dopiero później mięśnie umożliwiają mu przewrócenie się z brzucha na plecy i z pleców na brzuszek. 

Chociaż rodzice zazwyczaj nie łączą tego z siadaniem, to wszystkie te zdolności prowadzą do samodzielnego siadu niemowlęcia. W miarę ich rozwijania wzmacniają się mięśnie brzucha, kręgosłupa, obręczy barkowej oraz nóg, co jest niezbędne, by maluch mógł usiąść i pozostać w tej pozycji przez kilka minut.

Większość rodziców zauważa, że dopiero między 7. a 9. miesiącem życia ich dzieci w pełni opanowują samodzielne siadanie. Niemowlaka bardzo ciekawi otoczenie, dlatego cały czas szuka możliwości, by jak najlepiej je eksplorować i poznawać. Siedzenie, w przeciwieństwie do unoszenia ciała na przedramionach, nie wymaga podpierania się rękami – dziecko może swobodnie sięgać po leżące wokół niego zabawki czy inne przedmioty.

Jak nauczyć dziecko siadać z pozycji leżącej

Siadanie dziecka – dlaczego nie powinno się sadzać małych niemowląt?

Jak nauczyć dziecko siadać i czy w ogóle da się to zrobić? Nie należy ingerować w harmonijny rozwój niemowlęcia. Każdy maluch rośnie i rozwija się w swoim tempie, dlatego nie powinno się niczego przyspieszać, zwłaszcza u niemowląt.

Często rodzice bardzo chcą, by ich dziecko już siedziało samodzielnie, dlatego próbują różnych sposobów, które mogą zrobić więcej szkody, niż pożytku. Sami sadzają maluszka, zapewniając podparcie całego ciała ze wszystkich stron, za pomocą poduszek czy koców. Takie działanie jest bardzo szkodliwe dla kręgosłupa – otaczające go mięśnie nie są jeszcze na tyle mocne i rozwinięte, by utrzymać w pionie dość ciężką główkę oraz stabilną pozycję całego ciała. Tego rodzaju praktyki mogą wpływać na rozwój wad postawy oraz prowadzą do zaburzeń napięcia mięśniowego.

Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Próba trakcyjna – nie wykonuj jej samodzielnie!

Niektóre dzieci w okolicach 4. – 5. miesiąca życia zaczynają podciągać ciało do pozycji siedzącej, trzymając się elementów łóżeczka lub dłoni rodzica. Wielu opiekunów odczytuje to jako sygnał gotowości do siedzenia, jednak na to będzie trzeba jeszcze trochę poczekać. W taki sposób maluch ćwiczy mięśnie, by przygotować się do zdobycia nowej umiejętności, jednak należy dać mu czas.

Nie powinno się podciągać dziecka za ręce do pozycji siedzącej. Nawet jeśli udało Ci się zaobserwować, że robi to pediatra czy fizjoterapeuta w czasie wizyty w gabinecie. Wówczas jest to część badania, tzw. próba trakcyjna, której celem jest ocena napięcia mięśniowego oraz kontroli głowy u dziecka. Rodzice jednak nie powinni traktować tego jako regularne ćwiczenie, ponieważ prowadzi ono do nadmiernego obciążenia kręgosłupa i nie pomaga w opanowaniu umiejętności siadania.

Samodzielne siadanie niemowlaka – jak to wygląda?

Siadanie dziecka wygląda zupełnie inaczej, niż siadanie osoby dorosłej, która najczęściej robi to z pozycji stojącej. Maluch może unieść ciało do siadu z czworaków lub podpierając się na boku. Sprawdź, jak dziecko zaczyna siadać i czym różnią się obydwa sposoby:

Siadanie z pozycji bocznej (amfibii)

Kiedy maluch opanuje już umiejętność stabilnego trzymania główki, przewracania się z brzucha na plecy i z pleców na brzuszek, może podczas zabawy przejść do pozycji aktywnego podporu bokiem. Na początku robi to przypadkiem, by umożliwić jednej z rąk swobodne sięgnięcie po zabawkę. Kiedy wyprostuje przedramię, na którym się podpiera, znajdzie się w pozycji siadu skośnego. Wówczas wystarczy tylko odepchnąć się od maty lub podłogi i wyprostować kolana, by przejść do siadu prostego.

Siadanie z pozycji czworaczej

Kiedy dziecko zaczyna siadać z pozycji czworaczej? Ta pozycja może zostać zaobserwowana w okolicach od 6 do 9 miesiąca. To właśnie ona stwarza ciekawemu świata maluchowi wiele opcji do eksperymentowania z ułożeniem własnego ciała. Jeśli zechce uwolnić ręce, by sięgnąć po ciekawy przedmiot, z pewnością będzie szukał ku temu możliwości. Pierwszym etapem jest opuszczenie jednego pośladka na matę, przy podpieraniu ciała obiema rękami. Następnie dziecko przechodzi do siadu skośnego, odrywając jedną dłoń od podłoża, by za chwilę oderwać także drugą i znaleźć się w siadzie prostym.

Siadanie niemowlaka

Ćwiczenia na siadanie niemowlaka – czy można wspomóc rozwój dziecka?

W takim razie, jak nauczyć dziecko siadać, żeby jednocześnie mu nie zaszkodzić? Na szczęście istnieją sposoby na to, by pomóc niemowlęciu w stopniowym wzmacnianiu mięśni brzucha oraz kręgosłupa. Oto kilka z nich:

Zabawy na brzuszku

Właśnie od leżenia na brzuszku powinny zaczynać się wszelkie ćwiczenia na siadanie. Niemowlaka należy ułożyć w takiej pozycji na macie lub kocu rozłożonym na podłodze, dać mu przestrzeń, a dookoła rozłożyć kilka zabawek. Maluch będzie próbował po nie sięgać, szukając możliwości na uwolnienie obydwu rąk. Takie ćwiczenie wzmacnia kręgosłup szyjny oraz mięśnie brzucha i pozwala pracować nad koordynacją.

Turlanie na kocyku

To świetna zabawa, która umożliwia doskonalenie umiejętności przewracania się z brzuszka na plecy i na odwrót. Warto stymulować maluszka do samodzielnego wykonywania obrotów, zamiast robić to za niego. Pomóc w tym mogą zabawki sensoryczne – dziecko chcąc je złapać, będzie próbowało zmienić pozycje.

Leżenie na brzuszku na kolanach rodzica

Jak nauczyć dziecko siadać z pozycji leżącej? Na tym etapie jest to niemożliwe – żeby usiąść, maluch musi unieść ciało na przedramionach. Można jednak pomóc mu wzmacniać mięśnie obręczy barkowej, kręgosłupa szyjnego, a tym samym – przygotować do przyjęcia pozycji bocznej lub czworaczej. Jedno z ćwiczeń polega na ułożeniu dziecka na brzuchu, na wyprostowanych nogach rodzica – najlepiej na udach. Maluch powinien podpierać się na rączkach na macie lub podłodze. Następnie połóż przed nim zabawkę, po którą będzie chciał sięgnąć. Przytrzymuj miednicę dziecka i daj mu czas, by zainteresowało się przedmiotem. To świetny sposób na doskonalenie umiejętności podpierania się i utrzymywania na wyprostowanych przedramionach.

Siadanie a siedzenie – czym się różnią?

Już wiesz, kiedy dziecko zaczyna siadać i jak pomóc mu wzmacniać mięśnie, niezbędne do opanowania tej umiejętności. Warto jednak wiedzieć, że między siadaniem a siedzeniem jest spora różnica.

O siadaniu można mówić wtedy, gdy maluch potrafi przejść z pozycji bocznej lub czworaczej do siadu, natomiast siedzenie polega na samodzielnym utrzymywaniu ciała w takim ułożeniu przez dłuższy czas. Właśnie dlatego dzieci najpierw uczą się siadać, a dopiero później nabywają zdolność siedzenia i zabawy w tej pozycji.

Jak dziecko zaczyna siadać?

Jakie zabawki pomogą Ci aktywizować dziecko? Sprawdź nasze propozycje!

Dziecko uczy się siadać, by odkrywać świat – w tym mogą pomóc mu zabawki, odpowiednio dopasowane do wieku i potrzeb na danym etapie rozwoju. W Auchan znajdziesz wielobarwne akcesoria, które zaktywizują malucha, by miał jeszcze większą motywację do nauki zmiany pozycji. Twój niemowlak na pewno będzie chciał sięgnąć po grzechoczące lub szeleszczące, kolorowe przedmioty, w pełni bezpieczne i dopasowane do jego potrzeb.

Szukaj klocków, piłeczek, zabawek sensorycznych i książeczek marki One Two Fun – doskonale wspierają rozwój malucha i przedszkolaka. W sklepach oraz w ofercie online dostępne są także pieluchy, dania gotowe dla niemowląt, mleko modyfikowane i wiele innych artykułów, niezbędnych dla małych dzieci. Kup je stacjonarnie lub online, z dostawą do domu!