Aplikacja
Kiedy Dziecko Zaczyna Zabkowac

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować? Jak pomóc bobasowi podczas ząbkowania? Odpowiadamy!

Opublikowano 07/17/2023

Nieprzespane noce, płaczliwość, nadmiar śliny – brzmi, jak zachowania Twojego dziecka? To mogą być objawy ząbkowania! Kiedy dziecko zaczyna ząbkować? Jak pomóc ząbkującemu maluchowi? Poznaj sprawdzone sposoby specjalistów Auchan!

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować? Typowe wiekowe zakresy

Pierwszy ząbek u dziecka to powód do dumy i radości rodziców. Wiele osób z wyczekiwaniem wypatruje więc symptomów ząbkowania u swojego malucha. Kiedy możesz się spodziewać pojawiania się mleczaków u swojego niemowlaka? Sprawdź, jakie są typowe zakresy wiekowe ząbkowania i do kiedy powinny się pojawić.

Zęby, które pojawiają się u maluchów, nazywa się zębami mlecznymi. Co ciekawe, zęby mleczne kształtują się już w początkowym etapie życia płodowego, około 7. tygodnia ciąży. Wyrzynają się jednak dopiero po urodzeniu. Ze względu na czas wychodzenia pierwszych zębów, ząbkowanie u dzieci można podzielić na 4 grupy:

 • ząbkowanie wczesne – rozpoczyna się około 3–4. miesiąca życia,
 • ząbkowanie o czasie – ma miejsce od 5. do 8. miesiąca życia,
 • ząbkowanie opóźnione  – rozpoczynające się w okolicach 9. lub 10. miesiąca życia,
 • ząbkowanie późne – kiedy pierwsze ząbki pojawiają się w 12 miesiącu życia lub później.

To, w jakim wieku dziecko zaczyna ząbkować, zależy od predyspozycji genetycznych, a także płci. Najczęściej pierwszy ząbek u dziecka pojawia się w 6–8. miesiącu życia dziecka. Może się jednak zdarzyć tak, że noworodek rodzi się z ząbkiem! Zjawisko to nazywa się zębami płodowymi. Nie jest to żadna nieprawidłowość, jednak warto skonsultować się ze stomatologiem dziecięcym. Konsultacji wymaga także brak zębów u dziecka powyżej 12. miesiąca życia.

W Jakim Wieku Dziecko Zaczyna Zabkowac

Kiedy wychodzą pierwsze zęby u dziecka? Przebieg procesu ząbkowania

Dziecko powinno mieć 20 zębów mlecznych – 8 siekaczy, 4 kły i 8 trzonowców. Który ząb pojawia się jako pierwszy? Sprawdź kolejność wychodzenia zębów u niemowlaka:

 • dolne siekacze (jedynki) – 6–10. m.ż.,
 • górne siekacze (jedynki) – 8–12. m.ż.,
 • górne siekacze (dwójki) – 9–13. m.ż.,
 • dolne siekacze (dwójki) – 10–16. m.ż,
 • górne trzonowce pierwsze – 13–19. m.ż.,
 • dolne trzonowce pierwsze – 14–18. m.ż.,
 • górne i dolne kły – 16–23. m.ż.,
 • dolne trzonowce drugie – 23–31.m.ż.,
 • górne trzonowce drugie – 25–33. m.ż.

Pierwsze zęby u dziecka – kiedy się pojawiają i jak je rozpoznać?

Uroczy, bezzębny uśmiech niemowlaka prędzej czy później zamieni się w uśmiech pełen małych, śnieżnobiałych ząbków. Zanim to jednak nastąpi, dziecko będzie zmagać się z wieloma objawami, takimi jak:

Wkładanie przedmiotów do buzi

W badaniu przeprowadzonym w Zakładzie Stomatologii Dziecięcej w Warszawie wskazano, że ten objaw występuje aż u 86% dzieci. Aby zmniejszyć dyskomfort związany z ząbkowaniem, dzieci często wkładają do ust różne przedmioty, a także swoje rączki. Warto w tym czasie szczególnie dbać o bezpieczeństwo zabawek, gdyż małe przedmioty w rękach niemowląt mogą stać się przyczyną zadławienia. Konieczne jest też ich częste mycie. Ssanie rąk i gryzienie przedmiotów pomaga maluchom zmniejszyć dyskomfort związany z wyrzynaniem się ząbków.

Obfite ślinienie

Ślina spływająca strumieniami po brodzie dziecka może wskazywać na to, że dziąsła swędzą i powodują dyskomfort. Jest to jeden z objawów ząbkowania, jednak ślinienie pojawia się już dużo wcześniej, bo w okolicach 3. miesiąca życia. Wtedy zaczynają pracować ślinianki.

Wielu rodziców mylnie odczytuje ten objaw za początek ząbkowania. Jeśli jednak u 5- czy 6-miesięcznego malucha zauważysz zwiększoną produkcję śliny, to możesz mieć pewność, że ząbek jest na horyzoncie. Przytoczone wcześniej badanie wskazuje, że obfite ślinienie występuje u 66% dzieci.

W tym okresie ważna jest higiena okolicy ust. Częste wycieranie i osuszanie, smarowanie tłustym kremem dla dzieci i ochrona ubranek za pomocą śliniaczka uchronią delikatną skórę dziecka przed podrażnieniami. W naszym sklepie znajdziesz np. śliniak gładki 20 × 25 cm marki własnej Auchan.

Niepokój dziecka

Kolejnym objawem, który wskazuje 46% badanych, jest niespokojne zachowania dziecka, takie jak wzmożona płaczliwość, chęć przebywania jedynie w towarzystwie opiekunów czy brak ochoty do zabawy. Kiedy radosne do tej pory dziecko zaczyna często marudzić, a do tego dochodzą inne objawy, to zapewne jest to spowodowane ząbkowaniem.

Pierwsze Zeby U Dziecka

Zaburzenia snu

U 43% badanych dzieci ząbkowanie wiązało się z problemami ze snem. [1] Wielu rodziców łączy ten aspekt z tzw. skokami rozwojowymi, jednak zaburzenia snu często są spowodowane dyskomfortem związanym z wychodzącymi ząbkami. Dziecko może krócej spać w ciągu dnia i częściej wybudzać się w nocy. Maluchy karmione naturalnie będą też częściej domagały się przystawiania do piersi.

Obniżone łaknienie

Ok. 1/3 ząbkujących dzieci przejawia zmniejszenie apetytu. Maluchy często odwracają się od piersi, płaczą podczas karmienia czy wypychają językiem butelkę. Jeżeli dziecko jest w trakcie rozszerzania diety, to nierzadko chętniej sięga po produkty stałe niż po mleko, zwłaszcza jeśli są one chłodne lub twarde, dzięki czemu masują dziąsła, a to przynosi ulgę w bólu.

Dowiedz się więcej: Od kiedy rozszerzać dietę niemowlaka? Schemat żywienia niemowląt

Wśród rzadziej występujących objawów ząbkowania wymienia się:

 • obrzmienie lub zaczerwienienie dziąseł,
 • zasinienie w okolicy dziąseł,
 • biegunkę,
 • gorączkę.
Kiedy Dziecko Zaczyna Zabkowac
Pierwsze Zeby U Dziecka

Jak pomóc ząbkującemu dziecku? Skuteczne sposoby łagodzenia dyskomfortu i bólu

Każdy kochający rodzic chce, aby jego dziecko było szczęśliwe i zdrowe. Widok maleństwa, które czuje dyskomfort lub ból związany z ząbkowaniem, wywołuje natychmiastową chęć pomocy i ulżenia dziecku. Mimo że ząbkowanie jest naturalnym i nieuniknionym procesem, to jest też męczące zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Co możesz zrobić, by złagodzić objawy wyrzynania się mleczaków? Poznaj nasze sprawdzone sposoby!

Masaż dziąseł

Masaż dziąseł to dobry sposób na zmniejszenie swędzenia i bólu dziąseł spowodowanych ząbkowaniem. Możesz w tym celu wykorzystać szczoteczkę masującą na palec, czystą pieluszkę tetrową lub specjalne chusteczki do higieny dziąseł. Pamiętaj, aby podczas tego zabiegu zachować maksimum higieny i wykonywać go z wyczuciem, gdyż nabłonek wyściełający jamę ustną dziecka jest delikatny i podatny na uszkodzenia mechaniczne.

Kiedy Pierwsze Zabki

Zimny gryzak

Wśród akcesoriów dla maluchów można spotkać gryzaki wodne, które wypełnione są wodą destylowaną. Świetnie sprawdzają się w łagodzeniu objawów ząbkowania. Gryzak należy umieścić na chwilę w lodówce (nigdy w zamrażarce!) i chłodny podać dziecku. Zamiast gryzaka można wykorzystać schłodzone wodniste owoce lub warzywa (np. truskawki, ogórek, arbuz).

Twarde pokarmy

Twarde pokarmy, takie jak skórka chleba, chrupki kukurydziane czy suszone owoce, mogą pomóc w łagodzeniu bólu dziąseł przy ząbkowaniu. Ta metoda jest polecana jedynie dzieciom, które mają już rozszerzoną dietę.

Przytulanie

Nic nie koi bardziej niż ciepłe ramiona mamy czy taty. Ząbkujące dzieci potrzebują dużo czułości i przytulania. Warto zaopatrzyć się w chustę do noszenia lub nosidło ergonomiczne, by długotrwałe noszenie nie obciążało pleców i nie powodowało bólu ramion.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Syropy przeciwbólowe i przeciwzapalne są jednymi ze środków zalecanych przy nasilonych objawach ząbkowania. Należy jednak ściśle trzymać się wytycznych dotyczących ilości i częstotliwości podawanego leku. Przed podaniem warto skonsultować się z lekarzem pediatrą lub stomatologiem dziecięcym.

Preparaty homeopatyczne

Preparaty z wyciągiem z rumianku, kozłka lekarskiego, szałwii czy mięty mają uśmierzać ból i niwelować dyskomfort związany z ząbkowaniem. Są one dostępne w postaci żeli czy kropel.

Preparaty znieczulające

Na rynku dostępne są także preparaty miejscowo znieczulające. Przed ich użyciem należy jednak skonsultować się z lekarzem.

Sprawdź również: Obcinanie paznokci u noworodka – wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Pierwsze zęby u dziecka – już wiesz, jak postępować!

Ząbkowanie to trudny czas dla dziecka i dla rodziców. Wzmożona potrzeba bliskości, płaczliwość i niechęć do jedzenia mogą wzbudzić niepokój i wzmóc frustrację u opiekunów niemowlęcia. Nie wszystkie dzieci ciężko znoszą ząbkowanie, jednak u znakomitej większości pojawia się przynajmniej jeden lub kilka objawów ząbkowania w zróżnicowanym nasileniu.

Kolejnosc Wychodzenia Zebow U Niemowlaka

W przypadku ich wystąpienia w pierwszej kolejności korzystaj z niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu i dyskomfortu, a po medykamenty sięgaj w ostateczności i z zachowaniem należytej ostrożności. Pierwszy ząbek u dziecka to zawsze wielka radość i kolejny kamień milowy Twojego malucha.

Kiedy już biały zalążek ujrzy światło dzienne, pamiętaj o odpowiedniej higienie! Od pierwszego ząbka używaj pasty z fluorem dopasowanej do wieku dziecka i szczoteczki z miękkim włosiem. Dzięki temu ząbki Twojego dziecka będą śnieżnobiałe i chronione przed próchnicą przez długi czas.

Twój maluszek rośnie i rozwija się w szalonym tempie! Wspomóż zdobywanie kolejnych umiejętności przez zabawę. Z zabawkami One Two Fun od Auchan to proste! Kolorowe, angażujące, a przede wszystkim bezpieczne zabawki marki własnej Auchan dostarczą dziecku wielu radosnych chwil. Kupuj online w sklepie internetowym Auchan i ciesz się szerokim asortymentem jakościowych produktów bez wychodzenia z domu!