Aplikacja

Kto przynosi prezenty pod choinkę w różnych regionach Polski?

Opublikowano 16.12.2023 - 7 minut czytania

Dziadek mróz, gwiazdor. Kto przynosi prezenty pod choinkę? Jak się okazuje, nie zawsze jest to brodaty mikołaj w czerwonym kubraku. W tym artykule skupiamy się na pomocnikach i zastępcach świętego Mikołaja, którzy odwiedzają grzeczne dzieci w różnych regionach Polski.

Wprowadzenie do tradycji bożonarodzeniowych w Polsce

Święta Bożego Narodzenia wiążą się z tradycjami, do których należy m.in. przygotowanie dwunastu wigilijnych potraw, przystrojenie choinki, a także wybór prezentów dla najbliższych

Tradycja dawania prezentów łączy się bezpośrednio z historią o trzech Mędrcach ze Wschodu, którzy przynieśli dary nowo narodzonemu Jezusowi. Jest ona obecna szczególnie w krajach śródziemnomorskich. Właśnie z tego powodu hiszpańskie dzieci otrzymują prezentydopiero 6 stycznia, czyli w dzień Trzech Króli. 

W Polsce wręcza się podarki dwukrotnie. Pierwsza data to 6 grudnia. Kto przynosi prezenty pod choinkę tego dnia? Oczywiście Święty Mikołaj. Pod postacią kryje się biskup Miry, który wielokrotnie pomagał potrzebującym. Mikołajki obchodzone 6 grudnia to dzień, kiedy dzieci otrzymują niewielkie upominki. To przede wszystkim słodycze i drobne zabawki jak puzzle i gry.

Drugim dniem w grudniu, kiedy zarówno maluchy, jak i dorośli mogą liczyć na podarki, jest Wigilia. To właśnie wieczorem 24 grudnia rodziny zasiadają wspólnie do stołu, a po zakończonym posiłku składającym się z dwunastu potraw nadchodzi czas na rozpakowywanie prezentów. 

Czy wiesz, że istnieją różnice regionalne co do tego, kto przynosi prezenty na Boże Narodzenie? Nie jest to wyłącznie Mikołaj. Gwiazdor, Dziadek Mróz, Dzieciątko i Aniołek to postacie, które od lat niosą radość dzieciom w okresie świąt. 

Zobacz także: Jak zrobić stroik na święta? Poradnik krok po kroku

Jakie upominki dawano dawniej?

Święta Bożego Narodzenia stanowią okazję do składania sobie życzeń i wręczania prezentów. Te znacząco zmieniły się w ciągu kilkudziesięciu lat. Jeszcze w okresie dwudziestolecia międzywojennego większość dzieci mogła liczyć wyłącznie na drobne podarki, w których skład wchodziły orzechy, jabłka i domowe słodycze.

W okresie PRL-u, gdy półki sklepowe świeciły pustkami, dzieci na gwiazdkę otrzymywały także cytrusy – pomarańcze i mandarynki. Tylko nieliczni mogli zafundować swoim maluchom szmaciane lalki, misie, koniki na biegunach oraz drewniane zabawki. Z biegiem lat drobne prezenty zaczęto zmieniać na bardziej wyszukane upominki. Dziś już nikogo nie dziwi misternie zapakowany smartfon czy tablet na gwiazdkę.

Jakie prezenty wybiera się obecnie?

Obecnie dla dziewczynek wybiera się często lalki bobasy, misie, ale także zabawki służące do odgrywania ról jak One Two Fun Zestaw kucharza. Godne polecenia zabawki dla chłopców to między innymi tory samochodowe oraz samochodziki jak np. zestaw 40 samochodów + tor od One Two Fun. 

Nie sposób zapomnieć o klockach LEGO, którymi uwielbiają bawić się dzieci w każdym wieku. Małe damy chętnie dołączą do bohaterki Gabi. W Auchan znajdziesz między innymi zestawy LEGO Gabby’s Dollhouse z Łakotkiem czy Syrenkotkami. 

Dla fanów motoryzacji przygotowaliśmy LEGO Technic Ford GT w wersji z 2022 roku. Jeśli Twoja pociecha lubi bawić się w członków ekip policyjnych, strażackich i ratunkowych to doskonałym wyborem będą klocki z serii LEGO City, a w tym np. Parking dla pojazdów uprzywilejowanych.

Rytuały i obyczaje towarzyszące dawaniu prezentów

Znakiem do rozpoczęcia wigilijnej wieczerzy jest dojrzenie na niebie pierwszej gwiazdki. A czy znasz rytuały i obyczaje towarzyszące dawaniu prezentów? Wiele rodzin zostawia ciasteczka i mleko dla Świętego Mikołaja. Słodkości mają zrekompensować nocne roznoszenie prezentów dla dzieci. Mikołaj skrada się cicho przez komin, zjada smakołyki, a następnie zostawia podarki i wyrusza w dalszą drogę wraz z elfami i reniferami. Ten zwyczaj jest szczególnie populary w Stanach Zjednoczonych i został spopularyzowany dzięki świątecznym reklamom oraz filmom familijnym. 

24 grudnia to dzień, kiedy Mikołaj przychodzi do dzieci także w Polsce. Staje się to po zakończonej kolacji wigilijnej. Mikołajowi bardzo często towarzyszy pomocnik, a mianowicie Śnieżynka. Już od progu słychać ich przyjście, bo puszysty Mikołaj z siwą brodą oznajmia swoją wizytę dźwiękiem wydobywającym się z dzwoneczków. Siada on na honorowym miejscu przy choince i wywołuje grzeczne dzieci, wręczając im do rąk paczki z prezentami. Dla niegrzecznych urwisów też ma podarek, a mianowicie rózgę lub węgiel. Na sam koniec dzieci i dorośli śpiewają wspólnie z Mikołajem kolędy.

Przeczytaj również: Jaki prezent dla chłopca na Mikołajki? Nasze propozycje

Postacie przynoszące prezenty – regionalne różnice

Kto przynosi prezenty pod choinkę? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Mikołaj, Gwiazdor, Dziadek Mróz, a także Aniołek i Dzieciątko. Wszystkie te postacie występują w polskiej tradycji bożonarodzeniowej. Dowiedz się, w których częściach Polski przychodzą!

Święty Mikołaj – powszechnie znany symbol

Święty Mikołaj to zdecydowanie najpopularniejsza postać przynosząca dzieciom prezenty. Wedle wyobrażeń przybywa on na saniach z dalekiej i mroźnej Laponii. Tam przez cały rok z pomocnikami zajmuje się pakowaniem zabawek. W swoim worku skrywa puzzle i gry, zdalnie sterowane auta, lalki, pluszaki i wiele innych upominków dla dzieci i dorosłych.
Mikołaj obchodzi swoje święto 6 grudnia, ale odwiedza dzieci również 24 grudnia.

Gwiazdor

Gwiazdor a Mikołaj? Czym się różnią te dwie postacie? Gwiazdor rozdaje prezenty na Kaszubach i w Wielkopolsce. Jego strój w niczym nie przypomina biało czerwonego surduta świętego Mikołaja. Ma on kożuch i futrzaną czapkę. Na jego twarzy gości zaś maska wykonana z cielęcej skóry. Sama nazwa postaci pochodzi od gwiazdy noszonej przez osoby kolędujące.

Nie jest jednak tak łatwo dostać od niego prezent. Dziecko musi wykonać proste zadanie, np. odmówić modlitwę, przeżegnać się czy zaśpiewać kolędę.

Aniołek

Młodsi i starsi mieszkańcy Małopolski oraz Śląska Cieszyńskiego czekają na przybycie Aniołka. To postać, której nie można dostrzec gołym okiem. Wysłannik niebios zostawia prezenty w wieczór wigilijny, a następnie błyskawicznie ucieka, aby spełniać resztę swoich obowiązków. Skąd ten zwyczaj? Prawdopodobnie Aniołek roznoszący prezenty wywodzi się z terenów dawnej Galicji.

Dzieciątko

W województwie śląskim i nie tylko, bo również w rejonach świętokrzyskiego i opolskiego rozdawaniem prezentów zajmuje się Dzieciątko. Jest ono symbolem narodzonego Jezusa. Ten zwyczaj przybył do Polski z Czech, a zakorzenił się także na Słowacji i na Węgrzech. Dzieciątko obdarowuje prezentami również protestantów w niektórych regionach krajów niemieckojęzycznych.

Sprawdź też: Dekoracja stołu wigilijnego – 5 inspiracji

Współczesne zmiany w tradycji

Tradycje świąteczne ewoluują wraz z upływem czasu i zachodzącymi zmianami społecznymi. Z powodu globalizacji coraz więcej rodzin żyje w różnych częściach świata. Nie zawsze są w stanie się spotkać, więc korzystają z dobrodziejstw internetu, łącząc się na wspólnych wideospotkaniach.

Tradycyjne kartki świąteczne również odchodzą w zapomnienie. Coraz częściej wysyła się życzenia świąteczne za pomocą wiadomości tekstowych, e-maili czy mediów społecznościowych.

Coraz więcej rodzin dostosowuje swoje tradycje do zmieniających się realiów życiowych. Wigilia nie rozpoczyna się już od momentu pojawienia się pierwszej gwiazdki. Zmianom ulega również harmonogram świąt. Młodzi ludzie, zamiast kolędować, udają się z przyjaciółmi do klubów i restauracji, organizują sobie wycieczki w góry, a nawet wykupują egzotyczne wczasy za granicą.

W tym zabieganym świecie odchodzi się również od własnoręcznego przygotowania ozdób choinkowych. Skraca się listę dwunastu wigilijnych potraw, odrzucając dania, które wymagają wysiłku czy poświęcenia większej ilości czasu.

Podsumowanie – bogactwo i różnorodność polskich tradycji bożonarodzeniowych

Mamy nadzieję, że już wiesz, kto przynosi prezenty pod choinkę w różnych regionach Polski. Pamiętaj, aby kultywować tradycje związane z obdarowywaniem bliskich podarkami. To bardzo piękny zwyczaj, więc nie pozwól, by odszedł w zapomnienie.
Już dziś zapoznaj się z ofertą zabawek w Auchan. U nas znajdziesz upominki dla dzieci w każdym wieku. Mamy doskonałej jakości zabawki marki własnej One Two Fun, klocki LEGO, gry planszowe, a także zestawy kreatywne dla starszych dzieci. Zrób przedświąteczne zakupy jak Ci wygodnie – stacjonarnie lub online!