Aplikacja

Metoda BLW. Przewodnik po rozszerzaniu diety dziecka

Opublikowano 16.04.2024 - 5 minut czytania

Metoda BLW (Baby-Led Weaning) rewolucjonizuje sposób rozszerzania diety niemowląt, umożliwiając im samodzielne spożywanie pokarmów stałych. W przeciwieństwie do tradycyjnego podejścia polegającego na karmieniu papkami, BLW zachęca dzieci do eksplorowania różnych smaków, tekstur i kształtów.

Co to jest BLW?

BLW metoda rozszerzania diety dziecka która pozwala mu na samodzielne jedzenie pokarmów stałych. W odróżnieniu od tradycyjnego podejścia, polegającego na karmieniu dziecka łyżeczką papkami i przecierami, BLW daje maluchowi możliwość eksplorowania różnorodnych smaków, tekstur oraz kształtów czy jedzenia we własnym tempie.

Przez umożliwienie dziecku eksperymentowania z jedzeniem, BLW nie tylko wspiera rozwój niezależnych nawyków, ale także zachęca do zdrowszych wyborów żywieniowych w przyszłości, budując solidną podstawę dla dobrego odżywiania. W BLW metoda karmienia uczy maluszka regulować swój apetyt i odkrywać bogaty świat smaków, co może przyczynić się do rozwoju pozytywnych relacji z jedzeniem.

Zalety metody BLW

Stosowanie metody BLW przynosi liczne korzyści zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Dziecko dzięki BLW rozwija umiejętności motoryczne, ucząc się chwytać i manipulować jedzeniem, co wpływa pozytywnie na jego rozwój neurologiczny. Samodzielne jedzenie zwiększa świadomość sensoryczną malucha, pomagając w rozpoznawaniu różnych tekstur i smaków.
Dieta metodą BLW wspiera rozwój zdrowych nawyków żywieniowych, umożliwiając dziecku słuchanie sygnałów głodu i sytości, co może przyczynić się do uniknięcia problemów z nadwagą. Dla rodziców, BLW oznacza oszczędność czasu oraz okazję do wspólnych rodzinnych posiłków, wzmacniających więzi.

Gotowość dziecka. Kiedy zacząć?

Rozszerzanie diety metodą BLW zaleca się zacząć około 6. miesiąca życia dziecka, ale istotne jest obserwowanie indywidualnych oznak gotowości, takich jak umiejętność samodzielnego siedzenia, zainteresowanie jedzeniem dorosłych, zdolność do chwytania przedmiotów, a także zdolność do odgryzania, żucia i połykania pokarmów stałych. Te sygnały wskazują, że maluch jest gotowy na rozszerzanie diety metodą BLW. Ważne jest, aby w pierwszym tygodniu stosowania metody BLW dziecko siedziało stabilnie w krzesełku do karmienia, co ułatwi mu eksplorowanie nowych pokarmów i bezpieczne uczestnictwo w rodzinnych posiłkach.

Jak zacząć przygodę z BLW?

Bardzo ważny w BLW jest pierwszy tydzień. Najpierw podaj dziecku mleko z piersi lub z butelki, dopiero po około pół godzinie zaproponuj mu pierwsze stałe pokarmy. Ważne jest, aby dziecko było najedzone i ze spokojem poznawało nowe smaki. 

Metoda jedzenia BLW polega na stopniowym wprowadzaniu pokarmów, które dziecko może łatwo chwycić i manipulować nimi. Na wstępie unikaj podawania produktów twardych i trudnych do gryzienia, jak również tych, które łatwo się kruszą w ustach dziecka. Jest to istotne, ponieważ twarde i małe przedmioty mogą zwiększyć ryzyko, że maluch zakrztusi się pokarmem.

Idealne są miękkie, ale nie rozpadające się warzywa i owoce, takie jak gotowana marchew, ziemniaki, dynia, brokuły, awokado czy dojrzałe gruszki, gotowane jabłka, banany, maliny. Pokarmy te powinny być podawane w formie, która ułatwia chwytanie, np. w pokrojone w słupki lub większe kawałki. Szukaj warzyw i owoców ekologicznych, np. w ofercie marki własnej Auchan BIO znajdziesz starannie wyselekcjonowane produkty pochodzenia organicznego, bezpieczne dla Twojego maluszka.

Niezbędny jest dobry śliniak, najlepiej gumowy łatwy do szybkiego umycia, plastikowy talerz, miska i kubek z wesołymi dziecięcymi wzorkami. Umożliwienie dziecku eksperymentowania z jedzeniem (rozgniatanie, rozsmarowywanie) jest kluczowe na wstępnym etapie. W ten sposób maluch eksploruje produkt, ucząc się jedzenia za pomocą wszystkich zmysłów.

Przykładowe posiłki i przepisy

Przygoda z rozszerzaniem diety może być ekscytująca zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. W BLW jedzenie przygotowane w odpowiedni sposób odgrywa kluczową rolę. Oto kilka prostych przepisów, które mogą stanowić inspirację:

  • Placuszki z batata i brokuła: Ugotuj bataty i brokuły, następnie zmiksuj je z odrobiną mąki do uzyskania gęstej masy. Smaż na małej ilości oleju, tworząc małe placuszki.
  • Paluszki marchewkowe: Ugotuj marchewki, następnie pokrój je w długie paluszki. Są idealne do chwytania przez małe rączki.
  • Kawałki awokado: Dojrzałe awokado pokrój na duże kawałki, które dziecko może łatwo chwycić. Awokado jest bogate w zdrowe tłuszcze, które są ważne dla rozwoju dziecka.

Stopniowo rozwijaj dietę dziecka wprowadzając pulpeciki mięsne lub rybne, jaja na twardo, chrupki, ciasteczka czy produkty mączne takie jak pierogi, makarony, kopytka czy naleśniki. Wszystkie niezbędne produkty, które możesz wykorzystać w pierwszym okresie wprowadzania diety BLW znajdziesz w sklepie Auchan – stacjonarnie i online. Warto dbać o jakość jedzenia i wprowadzać produkty ekologiczne lub posiadające specjalne atesty. Marka Pewni Dobrego oferuje szeroki wybór produktów z rodzinnych gospodarstw, tradycyjnych ras hodowlanych o wysokich walorach smakowych, które będą idealnym wyborem na pierwszy etap żywienia Twojego dziecka. Podawaj głównie produkty gotowane, w tym celu zakup garnek do gotowania na parze lub parowar. Smaż na nieprzywierającej patelni lub dodawaj minimalną ilość tłuszczu.

Wady metody BLW

W BLW metoda rozszerzania diety dziecka, przynosi wiele licznych zalet, pomimo to posiada także pewne wady. Najbardziej oczywistą z nich jest nieuchronny bałagan. Jak już wspominaliśmy, warto zaopatrzyć się w dobry śliniak oraz w plastikowe krzesło łatwe do szybkiego umycia, które stanowią kluczowy element przy stosowaniu tej metody. Nie zdziw się jednak jeśli podczas ekspresyjnego eksplorowania nowych posiłków przez Twojego malucha, ucierpią na tym okoliczne ściany, a Twoja pralka zdecydowanie będzie miała wiele nowych wyzwań. Czego jednak nie robi się dla prawidłowego rozwoju dziecka.