Aplikacja

Motoryka mała i duża – jak wspierać rozwój u dziecka?

Aniela
Przez Aniela
Opublikowano 07.06.2024 6 minut czytania

Każde dziecko rośnie w swoim własnym tempie, ale wspieranie jego rozwoju – zarówno dużej, jak i małej motoryki – to kluczowy element, który może znacząco wpłynąć na przyszłe umiejętności. Poznaj konkretne metody i ćwiczenia, które mogą pomóc w stymulacji tych procesów.

Motoryka mała i duża – co to jest?

Motoryka mała i duża to dwa kluczowe aspekty rozwoju ruchowego u dzieci, które odgrywają istotną rolę w ich codziennym funkcjonowaniu oraz ogólnym rozwoju. Motoryka mała odnosi się do precyzyjnych ruchów dłoni i palców, które są niezbędne do wykonywania codziennych czynności, takich jak pisanie, rysowanie, zapinanie guzików czy manipulowanie małymi przedmiotami. Umiejętności te są fundamentalne do rozwijania samodzielności oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Ruchy całego ciała, takie jak bieganie, skakanie, wspinanie się, a także utrzymywanie równowagi to motoryka duża. Co to oznacza dla dziecka? Rozwój tych umiejętności wpływa na ogólną sprawność, koordynację oraz zdolność do uczestniczenia w aktywnościach fizycznych i sportowych. Motoryka duża wspomaga także rozwój społeczny, ponieważ dzieci często nawiązują relacje poprzez wspólne zabawy ruchowe.

Oba rodzaje motoryki są ze sobą ściśle powiązane i wzajemnie się uzupełniają. Rozwój motoryki małej i dużej wspiera ogólną koordynację, samodzielność oraz pewność dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat stymulować te zdolności poprzez zabawy, ćwiczenia i aktywności, które będą wspierać rozwój ruchowy w sposób naturalny i przyjemny.

Przeczytaj także: DIY dla dzieci – pomysły na kreatywne spędzanie czasu

Motoryka mała – ćwiczenia

Ćwiczenia motoryki małej to ważny element rozwoju, ponieważ precyzyjne ruchy rąk i palców są niezbędne do wykonywania wielu codziennych czynności. Istnieje wiele skutecznych ćwiczeń, które można włączyć do codziennych aktywności, aby wspierać rozwój malucha. Do popularniejszych metod należy m.in. układanie puzzli. Manipulowanie małymi elementami, dopasowywanie ich do odpowiednich miejsc oraz składanie całości obrazu wspomaga koordynację wzrokowo-ruchową oraz zdolność koncentracji. Można zacząć od prostszych puzzli z większymi elementami i stopniowo przechodzić do bardziej skomplikowanych.

Rysowanie i kolorowanie to kolejna aktywność, które nie tylko rozwijają motorykę małą, ale również kreatywność dziecka. Używanie różnych narzędzi, takich jak kredki, flamastry czy farby, pomaga w doskonaleniu precyzyjnych ruchów, a także pozwala dziecku na rozwijanie zdolności manualnych oraz wyobraźni.

Ćwiczenia na motorykę małą to także tworzenie kolaży, wyklejanie obrazków, wycinanie kształtów z papieru oraz zabawy plasteliną i ciastoliną. Lepienie figurek to aktywność, która angażuje mięśnie rąk i palców, wzmacniając je oraz poprawiając precyzję ruchów. Dziecko ćwiczy ściskanie, wałkowanie, formowanie i modelowanie, co jest doskonałym treningiem dla motoryki małej.

Przeczytaj także: Sensoplastyka – 10 pomysłów na zabawy w domu

Motoryka duża – ćwiczenia rozwijające

Jedna z najprostszych i najbardziej naturalnych form aktywności fizycznej dla dzieci jest bieganie. Rozwija siłę mięśni nóg, poprawia wytrzymałość oraz koordynację ruchową. Można organizować zabawy ruchowe, takie jak wyścigi, berek czy zabawy w chowanego, które dodatkowo motywują dzieci do biegania i angażują je w aktywność fizyczną w sposób przyjemny i spontaniczny. Wspinanie się na drabinki, drążki czy inne konstrukcje na placu zabaw to doskonałe ćwiczenie na rozwijanie siły mięśniowej oraz koordynacji. Tego rodzaju aktywności angażują mięśnie rąk, nóg, pleców oraz brzucha, jednocześnie ucząc dziecko planowania ruchów i utrzymywania równowagi.

Jazda na rowerze, poprzez wzmacnianie mięśni nóg, poprawę równowagi oraz koordynacji stanowi kolejną świetną aktywność rozwijającą motorykę dużą. Ćwiczenia zespołowe i gry z rówieśnikami to również ważna kwestia. Piłka nożna, koszykówka czy siatkówka, rozwijają motorykę dużą poprzez angażowanie różnych grup mięśniowych oraz ćwiczenie koordynacji ruchowej. Dzieci uczą się szybko reagować, planować ruchy oraz współpracować z innymi. Gry zespołowe wspomagają również rozwój umiejętności społecznych i uczą zasad fair play.

Przeczytaj także: Zabawy ruchowe dla dzieci – podpowiedzi na zajęcia WF i domowe rozrywki

Zabawki, a motoryka mała i duża – które je wspierają?

Zabawki odgrywają ważną rolę w rozwijaniu zarówno motoryki małej, jak i dużej. Ich wybór znacząco wpływa na zdolności manualne i koordynację ruchową dzieci. Rozmaite układanki i puzzle wymagają precyzyjnych ruchów dłoni i palców. Ćwiczenia motoryki małej obejmują również zabawy klockami. Budowanie konstrukcji z klocków, takich jak LEGO®, to świetny sposób na naukę chwytania, łączenia oraz manipulowania małymi elementami. Ta forma zabawy rozwija również planowanie i kreatywność, gdyż dziecko tworzy różnorodne struktury i formy.

Zabawki manipulacyjne, czyli wszelkiego rodzaju sortery kształtów, labirynty czy akcesoria z elementami do przekręcania, przesuwania i przyciskania, pomagają w rozwijaniu precyzyjnych ruchów dłoni i palców.

Jeśli chodzi o zabawki wspierające motorykę dużą, należy wspomnieć o skakankach i gumach do skakania, które poprawiają koordynację, równowagę oraz wzmacniają mięśnie nóg. Świetnie sprawdzą się także rowery i hulajnogi, a także piłki o różnej wielkości, które ćwiczą koordynację ręka-oko. Huśtawki, zjeżdżalnie, drabinki itrampoliny angażują dzieci w aktywności rozwijające motorykę dużą oraz budowanie siły mięśniowej.

Jak wspierać rozwój motoryki małej i dużej w codziennym życiu?

Rozwój motoryki małej i dużej u dziecka można wspierać w codziennych sytuacjach, włączając różnorodne ćwiczenia do rutynowych czynności. Pozwól dziecku pomagać przy gotowaniu. Mieszanie składników podczas przygotowywania potraw to doskonała okazja, aby dać możliwość maluchowi na odrobinę aktywności. Możesz także poprosić o dekorowanie ciasteczek czy układanie warzyw na kanapkach. To zachęca najmłodszych do starannych i precyzyjnych ruchów.

Sprzątanie to kolejna czynność, do której można zaangażować dziecko. Zachęć do zbierania zabawek i umieszczania ich z powrotem na swoim miejscu. To nie tylko uczy porządku, ale również rozwija motorykę małą.

Podczas spaceru zachęć dziecko do poszukiwania kolorowych, kształtnych liści. To doskonałe ćwiczenie na rozwijanie motoryki dużej i utrzymywanie aktywności fizycznej. Na placu zabaw pozwól maluchowi wspinać się, bawić i skakać.

Przeczytaj także: 11 pomysłów na zabawy dla dzieci w domu

Ćwiczenia na motorykę małą i dużą w grupie

Grupowe ćwiczenia motoryki małej i dużej przynoszą wiele korzyści zarówno dla rozwoju fizycznego, jak i społecznego dzieci. Rozwijają umiejętności komunikacyjne, współpracę oraz empatię poprzez interakcję i współdziałanie z innymi dziećmi. Dodatkowo uczą dzieci współpracy, komunikacji i rozwiązywania konfliktów, co jest istotne dla budowania zdrowych relacji z innymi.

Dlatego tak ważna jest organizacja różnorodnych gier i zabaw ruchowych, na przykład przeciąganie liny czy zabawy z piłką. Uczestnictwo w grupowych zajęciach tanecznych, takich jak balet, hip-hop czy taniec towarzyski, nie tylko rozwija motorykę dużą, ale także uczy rytmu i ekspresji.

Wspólne ćwiczenia motoryki małej i dużej przynoszą liczne korzyści dla dzieci, wspierając rozwój fizyczny, społeczny oraz emocjonalny. Skorzystaj z oferty sklepu internetowego Auchan i zaopatrz się w zabawki i akcesoria, które wspomogą rozwój Twojego dziecka. Zorganizuj różnorodne aktywności, które angażują zarówno ręce, jak i całe ciało malucha!

Aniela
Napisane przez
Aniela
Ekspertka ds. marketingu, kreatywna dusza z pasją do pisania i tworzenia treści. Fascynuję się światem mody i urody, dlatego chcę dzielić się trendami oraz poradami dotyczącymi pielęgnacji. Pasjonuję się też ogrodnictwem i eko rozwiązaniami. Zbieram praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin, projektowania ogrodów oraz zrównoważonego trybu życia. Jestem także miłośniczką zwierząt. Staram się, aby treści zawierały praktyczne porady na temat opieki nad pupilami oraz ich relacji z ludźmi. Często eksperymentuje też z tradycyjnymi przepisami, tworząc nowe, autorskie dania inspirowane innymi kulturami i smakami.