Aplikacja
Jak Zachecic Dziecko Do Jedzenia

Niejadek w domu – jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Opublikowano 07/30/2023

By niejadek zjadł obiadek… Niewielki apetyt u malucha może spędzać sen z powiek rodzicom. Jeśli zastanawiasz się, jak zachęcić dziecko do jedzenia, zebraliśmy kilka skutecznych wskazówek oraz propozycji produktów dostępnych w Auchan, które mogą posmakować Twojemu szkrabowi!

Jak zachęcić dziecko do jedzenia? Skuteczne metody i strategie

Zdrowa, zbilansowana dieta oraz regularne posiłki są niezwykle ważne, szczególnie w przypadku dzieci. Czasem jednak prośby i zachęty nie pomagają – maluch z uporem odmawia jedzenia. Powodów takiego zachowania może być mnóstwo: od problemów zdrowotnych (np. alergii pokarmowych, rozwijającej się infekcji), po… zbyt częste karmienie.

Jeśli jednak zauważysz, że mimo dobrego zdrowia szkraba sytuacja nagminnie się powtarza, warto zastanowić się, jak nakłonić dziecko do jedzenia. Być może lubi konkretne produkty, a za innymi nie przepada, np. ze względu na kolor. Warto wówczas pokazać dzieciom, że np. czerwone i zielone owoce oraz warzywa są zdrowe. Nie można jednak zmuszać ich do jedzenia – przyniesie to odwrotne skutki.

Sposób 1 – zweryfikuj menu

Zacznij od refleksji na temat tego, jak często karmisz dziecko i co znajduje się na jego talerzu. Czy posiłki są regularne, a porcje odpowiednie dla wieku i zapotrzebowania? Czy dania są urozmaicone? A może dziecko daje Ci sygnały, że zwyczajnie nie lubi danych potraw i smaków? Jeśli Twoja pociecha jest starsza, porozmawiaj z nią, które dania preferuje i dlaczego, a następnie postaraj się nieco zmodyfikować Wasz jadłospis.

Sposób 2 – wprowadź system nagród

Ciekawa i skuteczna metoda na to, jak zachęcić niejadka do jedzenia, to oczywiście system nagród. Ustalcie z maluchem zasady współpracy. Może np. zbierać punkty za każdy zjedzony posiłek, które następnie „wymienicie” na nagrody. Motywacją mogą być ulubione słodycze na deser, wyjście do kina czy – po zebraniu większej liczby punktów – zabawki edukacyjne.

Zwróć uwagę na markę One Two Fun dostępną w Auchan – to produkty przeznaczone dla dzieci w dowolnym wieku, stymulujące rozwój i kreatywność oraz zachęcające do ruchu. Są wykonane z ekologicznych materiałów oraz solidne – wprost idealne jako nagroda dla malucha! Możesz postawić np. na klocki drewniane (75 el.), perkusję dla dzieci czy zestaw masy plastycznej. Wybór jest naprawdę duży.

Przeczytaj także: Jakie zabawki dla 3-latka będą najlepsze? Oto ranking najlepszych zabawek według Auchan!

Pamiętaj jednak, że ten sposób wymaga ostrożności i rozwagi. Unikaj nagradzania za każdy posiłek – może to prowadzić do niezdrowych nawyków żywieniowych i wpływać na relację dziecka z jedzeniem. Nie stosuj również kar, jeśli maluch nie chce współpracować – takimi reakcjami wystraszysz oraz dodatkowo zniechęcisz dziecko. Wmuszanie w dziecko przyniesie odwrotny skutek, będzie coraz trudniej go przekonać do niektórych produktów.

Jak Zachecic Dziecko Do Jedzenia Nowych Potraw

Sposób 3 – wspólne gotowanie

Jeśli maluch odmawia jedzenia, zachęć go do wspólnego gotowania. W ten sposób zwiększysz jego zainteresowanie jedzeniem.

Dziecko może Ci pomóc w wybraniu przepisu, kupieniu odpowiednich składników w Auchan i przygotowaniu ich. Niech końcowym etapem wspólnego gotowania będzie uczta – np. piknik na świeżym powietrzu czy wystawny obiad. W ten sposób niejadek oswoi się ze smakami, a Ty zachęcisz go, aby przetestował dania, w których przygotowanie włożył tak dużo energii.

Sposób 4 – wprowadź energię i dobrą zabawę

Jeśli nie wiesz, jak zachęcić dziecko do jedzenia, postaraj się, aby wspólne posiłki były czasem, który maluch kojarzy z radością i zabawą. Twoją pociechę mogą przekonać do jedzenia np. kolorowe sztućce i talerze z wizerunkami zwierząt i postaci z bajek, a także sposób, w jaki eksponujesz potrawy. Zadbaj, aby jedzenie na talerzu wyglądało zachęcająco.

Dodaj kolorowe warzywa. Używaj foremek do ciastek, aby nadać potrawom kształty (co powiesz np. na jajko sadzone w kształcie serca?). Zamiast zwykłej kanapki przygotuj taką z uśmiechem z papryki i oczami z oliwek, ogórków czy innych zdrowych i pysznych warzyw. Zaskocz swojego malucha, a z niecierpliwością będzie czekał na kolejny posiłek! Także dorośli „jedzą oczami”, odpowiedni wygląd dania i ciekawe podanie sprawi, że nawet „niesmaczne” według malucha produkty, będą wyśmienite.

Niejadek W Domu1
Niejadek W Domu

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw? Praktyczne porady dla rodziców

Nie od dziś wiadomo, jak ważna dla zdrowia jest zbilansowana dieta, bogata w owoce i warzywa. Brokuł, ogórek, pomidor, papryka? Maluchy w kwestii warzyw mogą mieć bardzo wybredne gusta.

Nie oznacza to jednak, że należy wyeliminować je z diety. Wręcz przeciwnie – warto nauczyć malucha, że warzywa mogą być pyszne oraz pożywne. Jeśli nie wiesz, jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw, zacznij od prostego sposobu, o którym nieco wspominaliśmy już wyżej.

Chodzi oczywiście o zabawę kolorami, smakami oraz kształtami. Zamiast dodać warzywa do kanapki, zrób z nich koreczki w kształcie małych ludzików (oczywiście ostrożnie z wykałaczkami!). Czerwień, zieleń, żółć, pomarańcz… z tych barw możesz wyczarować sałatki czy przekąski, których wygląd zaciekawi malucha i zachęci go do pałaszowania.

Dobrym sposobem są również domowe smoothies. Wystarczy zmiksować kilka warzyw i dodać do nich np. miód, naturalne soki, banana czy truskawki, aby koktajl był słodszy. Warto też wzbogacić go o nasiona chia czy kiełki, które będą dodatkową porcją cennych witamin i minerałów. A jeśli nie masz czasu na samodzielne przygotowanie takich przysmaków, w Auchan znajdziesz pyszne oraz naturalne owocowo-warzywne musy.

Jak Naklonic Dziecko Do Jedzenia

Pamiętaj jednak, aby stawiać na jakość. Świeże warzywa z lokalnych, zrównoważonych upraw znajdziesz w Auchan. A poza sezonem sięgaj po warzywa mrożone, doskonałe pod względem witamin i jakości. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Czy mrożone warzywa są zdrowe, a owoce? Fakty i mity

Jak nakłonić dziecko do jedzenia? Pomysły i triki na przekonanie niejadka

Znasz już praktyczne pomysły, jak zachęcić dziecko do jedzenia, jednak zanim je zastosujesz, chcielibyśmy zwrócić Twoją uwagę także na kwestię zachowań i nawyków, które towarzyszą posiłkom.

Przede wszystkim zadbaj o atmosferę – przyjazne i spokojne otoczenie podczas jedzenia, aby dziecko czuło się komfortowo. Wyłącz telewizor czy inne rozpraszacze, wspólnie uporządkujcie zabawki, aby skupić uwagę na jedzeniu. Posiłki serwuj w kuchni czy jadalni, a nie w pokoju malucha.

W trakcie jedzenia pokaż też własny entuzjazm. Dzieci często naśladują zachowania dorosłych, dlatego pokaż im, że posiłki mogą być przyjemne i smaczne. Zwracaj uwagę na smaki, chwal potrawy, ale też wprowadzaj różnorodność – tekstur, kolorów oraz smaków.

Jak Zmusic Dziecko Do Jedzenia

Gdy Twoja pociecha należy do szczególnie upartych, zacznijcie od małych porcji, a po zjedzeniu zaproponuj dokładkę. W ten sposób nie zrazi się do potrawy. I przede wszystkim – bądź cierpliwy. Dzieci często potrzebują czasu, aby polubić nowe smaki. Nie zniechęcaj się, jeśli nie od razu je zaakceptują, i kontynuuj oferowanie różnych potraw.

Jak zmusić dziecko do jedzenia? Czy to jest właściwe podejście?

Gdy maluch jest wyjątkowo oporny i odmawia jedzenia, nic dziwnego, że irytacja rodziców rośnie. W końcu w przygotowanie potraw wkładamy mnóstwo serca i energii, a przede wszystkim chcemy zadbać o pełne brzuchy oraz dobre samopoczucie i zdrowie malców. Dlatego niekiedy rośnie pokusa, aby sięgnąć po środki ostateczne, czyli na siłę karmić malucha. Jak zmusić dziecko do jedzenia? To częste pytanie, które zadają sobie rodzice niejadków. Jednak, zamiast na nie odpowiadać, zadajmy sobie inne: czy należy zmuszać dziecko do jedzenia?

Odpowiedź brzmi: nie. Takie zachowanie może bardzo negatywnie wpłynąć na emocje malca, powodując w nim złość, stres, poczucie winy czy jeszcze większą niechęć. Zmuszanie do jedzenia może wręcz prowadzić do traumy, nawet w życiu dorosłym, oraz zaburzać relację dziecka z jedzeniem. Dlatego, zamiast zmuszać, rozmawiaj. Postaraj się poznać potrzeby niejadka, zrozumieć jego punkt widzenia. Jeśli uznasz to za konieczne, warto także rozważyć wizytę u dietetyka czy psychologa dziecięcego, który może pomóc w walce z niewielkim apetytem.

Przeczytaj także: Dziecko nie chce spać – 7 porad, co zrobić z problemami z zaśnięciem

Jak zachęcić niejadka do jedzenia? Indywidualne podejście i cierpliwość rodziców. Podsumowanie artykułu

Bez względu na wiek, zbilansowane i regularne posiłki to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia. W przypadku dzieci rodzice często mierzą się z niskim apetytem maluchów, bądź niechęcią do jedzenia pewnych składników czy potraw. Jest to jednak problem, z którym zwykle łatwo można sobie poradzić!

Jak Zachecic Dziecko Do Jedzenia Warzyw

Ważna jest cierpliwość, kreatywność oraz rozsądne podejście. Dlatego skorzystaj z naszych porad i zadbaj o to, aby potrawy były smaczne, zdrowe, ale i ciekawie wyglądały. Nie zapominaj też o tym, w jaki sposób je podajesz. Wzbogacając wspólne uczty o odrobinę zabawy, sprawisz, że malec z niecierpliwością będzie oczekiwał kolejnej wspólnej biesiady.

Po dobrej jakości produkty zapraszamy do Auchan. Nasz sklep internetowy oraz sklepy stacjonarne to ogromny wybór polskich oraz zagranicznych przysmaków. Świeże warzywa i owoce, nabiał, przekąski, słodycze, sery, mięsa i wędliny – u nas znajdziesz wszystko, co potrzebne, aby zaserwować maluchowi smakołyki, które pokocha!