Obcinanie paznokci u noworodka – wszystko, co powinieneś wiedzieć!
Dłonie, stopy i paluszki nowo narodzonego dziecka są maleńkie, dlatego ich pielęgnacja – zwłaszcza skracanie paznokci z pomocą ostrego narzędzia, może wydawać się trudna. Nie martw się – na pewno świetnie sobie z tym poradzisz! Sprawdź nasze praktyczne wskazówki, a przekonasz się, że obcinanie paznokci u noworodka może być łatwe, szybkie i bezproblemowe.
Spis treści:
- Pierwsze obcinanie paznokci u noworodka – kiedy należy to zrobić?
- Ostre paznokcie u noworodka – czy zakładanie dziecku specjalnych rękawiczek to dobry pomysł?
- Obcinanie paznokci u noworodka – praktyczne porady
- Jak często obcinać paznokcie u rąk i stóp u noworodka?
- Zacięcie noworodka przy obcinaniu paznokci – co robić?
- Obcinanie paznokci u noworodka – przygotuj się do tego z Auchan!
Pierwsze obcinanie paznokci u noworodka – kiedy należy to zrobić?
Nowo narodzone maleństwo wydaje się niezwykle kruche i delikatne, dlatego świeżo upieczeni rodzice często martwią się, że podczas pielęgnacji przypadkowo zrobią mu krzywdę. Nie ma w tym nic dziwnego – każdej czynności wykonywanej po raz pierwszy mogą towarzyszyć obawy. Najważniejsze to im nie ulegać. Zaufaj swojej intuicji rodzicielskiej, a szybko nabierzesz wprawy nawet w wykonywaniu trudnych z pozoru zadań, takich jak pielęgnacja kikuta pępowiny czy obcinanie paznokci u noworodka.
Warto wiedzieć, że zawiązki paznokci na palcach dłoni i stóp dziecka pojawiają się już na początku drugiego trymestru ciąży. Po narodzinach płytka paznokciowa jest bardzo cienka, a przez to bywa także ostra.
Ponadto niektóre maluszki, zwłaszcza te urodzone po terminie, przychodzą na świat z dość długimi paznokciami, które mogą spowodować zadrapania na twarzy dziecka lub piersi mamy. To sprawia, że rodzice zastanawiają się, kiedy przyjdzie czas na pierwsze obcinanie paznokci u noworodka i jakie akcesoria przydadzą się do ich pielęgnacji.
Neonatolodzy oraz położne radzą, by wstrzymać się z obcinaniem przynajmniej przez 2–3 tygodnie od narodzin dziecka. U dużej części noworodków płytka paznokciowa bywa zrośnięta z opuszkami palców, dlatego wszelkie zabiegi związane z jej skracaniem mogą sprawić dziecku ból i spowodować zranienia. To stwarza ryzyko zakażenia, co w przypadku noworodka jest bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia.
Wraz z upływem czasu paznokcie maluszka staną się twardsze i dłuższe, a rodzicowi będzie znacznie łatwiej je obciąć. W pierwszych tygodniach są one bardzo kruche, dlatego zazwyczaj same się łamią – jeśli zauważysz, że tak się stało, delikatnie odetnij odstającą część. Kiedy płytka stwardnieje i wydłuży się na tyle, że konieczne będzie obcinanie paznokci u noworodka, na pewno sobie poradzisz, korzystając z naszych podpowiedzi!
Ostre paznokcie u noworodka – czy zakładanie dziecku specjalnych rękawiczek to dobry pomysł?
Jeszcze niedawno dużą popularnością cieszyły się specjalne rękawiczki niemowlęce, tzw. niedrapki, jednak coraz częściej na oddziałach noworodkowych odchodzi się od zakładania ich maluszkom. Według neonatologów i położnych uniemożliwiają one dziecku poznawanie otoczenia oraz własnego ciała. Noworodek nie może ssać piąstek ani dotykać swojej twarzy, a są to naturalne sposoby samouspokojenia. Dodatkowo maluchom w rękawiczkach (nawet bawełnianych i przewiewnych) jest po prostu gorąco.
Nie martw się na zapas – drobne zadrapania paznokciami noworodka są bardzo płytkie i szybko znikają. Jeśli jednak się ich obawiasz lub po prostu chcesz przyspieszyć regenerację podrapanego naskórka u siebie lub dziecka, poproś o radę położną albo neonatologa. Podpowiedzą, jaki krem najlepiej zastosować i kiedy można obciąć paznokcie noworodkowi.
Sprawdź również: Kąpiel noworodka – co warto wiedzieć?
Obcinanie paznokci u noworodka – praktyczne porady
Choć obcinanie paznokci nowo narodzonego dziecka może się wydawać skomplikowane, w rzeczywistości szybko nauczysz się robić to poprawnie. Nasze wskazówki na pewno pomogą Ci się oswoić z tą rutynową czynnością. Jeśli dobrze się przygotujesz, obcinanie paznokci u noworodka pójdzie łatwo i sprawnie. Oto garść praktycznych porad:
1. Wybierz odpowiednią porę
To niezwykle ważne – nie tylko dlatego, żeby uniknąć płaczu, ale przede wszystkim ewentualnych skaleczeń. Bardzo trudne jest obcinanie paznokci u noworodka, który płacze i wyrywa małą, śliską rączkę lub stópkę z dłoni rodzica. Najlepszą porą będzie drzemka maluszka – przez pierwsze tygodnie po narodzinach dzieci przez większość czasu śpią, dlatego warto wykorzystać okazję i właśnie wtedy skrócić wystającą płytkę paznokciową.
Jeśli maluch jest zrelaksowany i wyciszony po kąpieli, również możesz spróbować obciąć mu paznokcie, ponieważ woda zmiękcza płytkę i czyni ją bardziej plastyczną.
2. Przestrzegaj zasad higieny
Wykonywanie wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych przy noworodku wymaga maksymalnej higieny. Zarówno przed zmianą pieluchy, przemywaniem kikuta pępowiny, jak i przed obcinaniem paznokci dziecku powinieneś dokładnie umyć ręce. Zdezynfekuj również nożyczki lub obcinaczkę. To zmniejsza ryzyko ewentualnej infekcji, gdyby doszło do przypadkowego zranienia maluszka.
3. Użyj specjalnych nożyczek
Nożyczki czy obcinaczka? Rodzice bardzo często zastanawiają się, czym obcinać paznokcie noworodkowi, ponieważ wszystkie te akcesoria zwykle dostępne są w zestawach. W przypadku nowo narodzonych maluszków zaleca się używanie specjalnych nożyczek z zaokrąglonymi końcami, które nie skaleczą delikatnej skóry dziecka. Starszym niemowlętom można obcinać paznokcie obcinaczką.
Pamiętaj, że paznokci noworodka nie powinno się skracać za pomocą pilniczka ani tym bardziej odrywać naderwanych kawałków. Nie wolno również wycinać skórek, ponieważ można w ten sposób poważnie zranić maluszka.
4. Zadbaj o prawidłową technikę
Już wiesz, czym i kiedy obciąć paznokcie noworodkowi, czas więc na kilka wskazówek odnośnie do techniki. Zanim zaczniesz, pamiętaj, że zarówno Twoje dłonie, jak i rączki dziecka nie powinny być tłuste – nie nakładaj wcześniej oliwki ani kremu, ponieważ ciężko będzie Ci utrzymać nożyczki w odpowiedniej pozycji.
Weź głęboki oddech i do dzieła! Delikatnie naciśnij od góry opuszkę palca, żeby lepiej wyeksponować płytkę paznokciową i obetnij wystającą część. Pamiętaj, by paznokcie u rąk obcinać na półokrągło, a u stóp na prosto.
Nie wycinaj kącików – powinny wyraźnie wystawać spod skóry. W ten sposób zapobiegniesz ich bolesnemu wrastaniu. Gdy skończysz, przetrzyj dłonie i stopy dziecka nawilżoną chusteczką (ogrzej ją wcześniej w dłoni, żeby chłód nie obudził maluszka), by usunąć ostre, obcięte kawałki paznokci.
5. Poproś o pomoc położną środowiskową
Jeśli mimo wszystko boisz się obciąć paznokcie noworodkowi, poproś o pomoc położną środowiskową, która odwiedza Cię po porodzie w domu. Pokaże Ci, jak należy to robić, i odpowie na wszystkie Twoje pytania dotyczące pielęgnacji dziecka w pierwszych tygodniach życia.
Przeczytaj też: Jak pampersy dla noworodka wybrać? Podpowiadamy
Jak często obcinać paznokcie u rąk i stóp u noworodka?
To, w jakim tempie dziecku rosną paznokcie, jest bardzo indywidualną kwestią. Niektórym niemowlętom wystarczy obciąć paznokcie raz w tygodniu, a inne potrzebują tego zabiegu rzadziej lub częściej. Warto wiedzieć, że płytka paznokciowa na palcach u rąk rośnie szybciej niż u stóp, dlatego „noworodkowy pedicure” wystarczy wykonać raz na dwa tygodnie.
To oczywiście tylko zalecane odstępy czasowe – każdy rodzic sam zauważy, kiedy paznokcie jego dziecka wymagają skrócenia. Pamiętaj, że jest to bardzo ważne – pod wystającą płytką gromadzą się bakterie i brud, a dziecko często wkłada palce do ust. To może przyczyniać się do rozwoju różnych chorób, groźnych dla niedojrzałego układu odpornościowego noworodka.
Zacięcie noworodka przy obcinaniu paznokci – co robić?
Już wiesz, jak obcinać paznokcie niemowlakowi i jakie akcesoria będą potrzebne. Niestety nawet doświadczonym rodzicom zdarzają się wpadki pielęgnacyjne, a wśród nich także zacięcie noworodka przy obcinaniu paznokci. Co zrobić w takiej sytuacji? Najważniejsze to nie panikować! Zdezynfekuj ranę (najlepiej tym samym środkiem odkażającym, jakiego używasz do pielęgnacji kikuta pępowiny) i oczyść solą fizjologiczną, a następnie przyłóż jałowy gazik, by zatamować krwawienie. Skompletuj swoją apteczkę jeszcze przed narodzinami maluszka.
Nie zaklejaj ranki plastrem ani nie nakładaj opatrunku – dziecko mogłoby się nim zadławić, gdy zacznie ślinić rączki. Poza tym tlen sprzyja gojeniu ran, dlatego skaleczonej skórze należy zapewnić dobry dostęp powietrza.
W razie wątpliwości zawsze możesz zadzwonić do przychodni i poprosić pediatrę o poradę w kwestii opatrywania skaleczeń i ranek u noworodka lub niemowlęcia.
Obcinanie paznokci u noworodka – przygotuj się do tego z Auchan!
Mamy nadzieje, że nasze wskazówki pomogą Ci przebrnąć przez pierwsze obcinanie paznokci u noworodka. Żeby spokojnie się za to zabrać, skompletuj wcześniej wszystko, co potrzebne do codziennej pielęgnacji maleństwa. Kosmetyki oraz niezbędne akcesoria marek Auchan Baby, Cosmia Baby i Cosmia Baby BIO znajdziesz oczywiście w Auchan – to produkty dobrej jakości w doskonałych cenach.
Wiemy, jak ważny jest czas dla świeżo upieczonych rodziców. Zakupy w Auchan pozwolą zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również cenne godziny, ponieważ wszystko, czego potrzebujesz, jest dostępne w jednym miejscu. Potrzebne produkty zamówisz również przez internet z dostawą do domu. Czekamy na Ciebie!