Aplikacja
Jak Przygotować Dziecko Do Pierwszej Klasy

Pierwszy dzień w szkole – jak przygotować dziecko na nowy etap? Porady dla rodziców pierwszoklasisty

Opublikowano 08/18/2023

Pierwszy dzień w szkole to dla dziecka ogromne przeżycie. Dlatego też należy się do niego jak najlepiej przygotować. Pomóż swojemu dziecku z uśmiechem rozpocząć nowy etap w życiu, jakim jest szkoła. W jaki sposób to zrobić? Podpowiadamy!

Jak przygotować dziecko do pierwszej klasy?

Rozpoczęcie szkoły to nie lada wyzwanie dla każdego dziecka i jego rodziców. Mimo że dzieci zazwyczaj cieszą się z roli ucznia, to w gruncie rzeczy nie do końca zdają sobie sprawę, na czym tak naprawdę ona będzie polegać. Różnica pomiędzy przedszkolem a szkołą jest ogromna. Swobodna zabawa zmienia się w siedzenie w ławce, a wychowawczyni przedszkolna w panią nauczycielkę.

Co, jako opiekun możesz zrobić, żeby dziecko płynnie wkroczyło w nowy, ekscytujący etap swojego życia, jakim jest szkoła?

Im wcześniej, tym lepiej

Twoje dziecko powinno mieć dużo czasu na oswojenie się z myślą, że niedługo stanie się uczniem/uczennicą. O ile w przedszkolu czy zerówce temat ten będzie często podejmowany, tak w domu również powinien być obecny. To od rodziców, ich podejścia i emocji dziecko czerpie najwięcej.

Zabierz dziecko na dzień otwarty w nowej szkole, by miało okazję poznać budynek, a może nawet swoją nową panią i inne dzieci. Podczas takich wizyt to uczniowie wcielają się w rolę przewodników po szkole i pokazują młodszym kolegom i koleżankom, jak wygląda szkolne życie. Dziecko może wziąć udział w zabawach, a rodzic otrzymać odpowiedź na nurtujące go pytania. Jeśli istnieje taka możliwość, możesz zrobić kilka zdjęć w klasie, na korytarzu, a nawet w szatni. Stwórzcie razem z dzieckiem mini książeczkę o typowym dniu w szkole, wykorzystując te zdjęcia. Możecie też spacerować w okolicy, by dziecko przywykło do pokonywania tej trasy. Wszystko to może zaprocentować zwiększeniem pewności siebie i zmniejszeniem strachu związanego z pierwszym dniem szkoły.

Rytm dnia

Wakacyjne, długie dni sprzyjają pewnego rodzaju rozluźnieniu zasad – rodzice pozwalają dzieciom na nieco więcej przed startem roku szkolnego. To całkiem normalne! Jednak już 2–3 tygodnie przed 1 września warto powoli wprowadzać szkolną rutynę – zarówno wieczorną, jak i poranną. Dzięki temu dziecko przyzwyczai swój organizm do zasypiania i wstawania o konkretnych godzinach.

Wiadomo nie od dziś, że wypoczynek sprzyja przyswajaniu wiedzy. Przyzwyczajaj więc swoją pociechę do konkretnych godzin kąpieli, kolacji i snu. Jako że poranki nierzadko są stresujące i pełne napięcia, naucz dziecko wieczornego przygotowywania zestawu ubrań na kolejny dzień, pakowania plecaka i innych rzeczy potrzebnych do szkoły. Pamiętaj też o czasie na odpoczynek. Nadmiar zajęć pozalekcyjnych może zbytnio przemęczać małego ucznia. Dziecko w pierwszej klasie szczególnie go potrzebuje, tym bardziej, jeśli dzień w szkole jest intensywny.

Jak Przygotować Dziecko Do Szkoły

Odwaga na start

W przedszkolu, a nawet w zerówce, dzieci traktowały nauczycielki jak dobre ciocie, które pomogą, gdy źle ubiorą buty i przytulą, gdy zaczną płakać. Szkoła kojarzy się maluchom z dorosłością, a dorosły człowiek musi radzić sobie w różnych sytuacjach! Ucz i wspieraj swoje dziecko, pomagając mu zdobyć umiejętności, które będą niezbędne w szkolnym życiu.

Nie chodzi tu o naukę pisania i czytania czy też rozwiązywania matematycznych równań, a prostych, życiowych czynności, takich jak samodzielne ubieranie butów, pakowanie plecaka, czy sprawdzanie planu lekcji. Pamiętaj, że dla dziecka ocena rówieśnicza stanie się niezwykle ważna, dlatego też warto też podjąć temat negatywnych zachowań dzieci i tego, jak w odpowiedni sposób sobie z nimi radzić.

Pozwól emocjom wybrzmieć

Dla dorosłych, pójście do pierwszej klasy może być niczym szczególnym, jednak dla dziecka to ogromne przeżycie. Nie umniejszaj więc jego emocji, zwłaszcza strachu, niepewności. Pozwól mu wypowiedzieć na głos swoje wątpliwości i okaż wsparcie.

Jeśli Twoja pamięć sięga tego momentu, możesz opowiedzieć dziecku o swoim pierwszym dniu w szkole i emocjach z nim związanych. Warto też wspomóc się książkami czy nawet bajkami, które będą dobrym punktem wyjścia do rozmowy. Pokaż dzi
ecku, że nie bagatelizujesz jego obaw i zawsze może na Ciebie liczyć.

Jak przygotować dziecko do szkoły? Porady dla rodziców pierwszoklasistów

1 września coraz bliżej? Niedługo Twój maluch spędzi pierwszy dzień w szkole! Jak przygotować dziecko do pójścia do szkoły i wzmocnić pozytywne emocje z tym związane?

Pierwszy Dzień W Szkole

Wyprawka czas, start!

Kupowanie szkolnych niezbędników może stać się wspaniałą przygodą dla Twojego dziecka. Pozwól mu aktywnie uczestniczyć w tym przedsięwzięciu i samodzielnie wybierać przybory. Kiedy dziecko samo zdecyduje, jakie chce zeszyty, kredki, flamastry, piórnik, plecak, będzie czuło poczucie sprawczości, które może pomóc mu z podniesioną głową zasiąść w szkolnej ławce.

W hipermarketach Auchan znajdziesz wszystko, czego Twoje dziecko potrzebuje, by skompletować szkolną wyprawkę. Jeżeli jednak nie jesteś fanem zakupów stacjonarnych, nic nie stoi na przeszkodzie, by wspólnie usiąść przed ekranem komputera i wybrać potrzebne rzeczy w sklepie online Auchan.

Chcesz wiedzieć więcej na temat wyprawki? Przeczytaj też: Powrót do szkoły? Skompletuj wyprawkę z Auchan!

Pewnie w swoim stroju

Pójście do szkoły to idealny moment na wymianę garderoby. Najlepiej, jeżeli zakupy zrobisz razem z dzieckiem, by mogło wybrać takie ubrania, w których będzie czuć się komfortowo, wygodnie i przede wszystkim oryginalnie. Chodzi tu głównie o podkreślenie swojego stylu. Ubrania mogą dodać dziecku pewności siebie, której tak potrzebuje na początku szkolnej drogi.

Jutro do szkoły? Czas na świętowanie!

U większości rodzin wieczór przed rozpoczęciem roku szkolnego to nerwowe przygotowania do wielkiego dnia. Dziecko może czuć się przytłoczone i zestresowane. Przede wszystkim, przygotuj siebie i ucznia wcześniej, by nie budować napięcia. Rozluźnij więc atmosferę w domu i spraw, by ostatni dzień wakacji był pełen pozytywnych emocji! Wybierz się z maluchem na wycieczkę, do ulubionej lodziarni lub do kina. Możesz też urządzić wieczór gier planszowych lub wskoczyć pod koc, zrobić domowy popcorn marki Auchan obejrzeć razem film animowany.

Przeczytaj również: Piniata DIY – pomysł na niespodziankę!

Dziecko W Pierwszej Klasie

Pierwszy dzień w szkole – jak pomóc maluchowi się nie stresować?

Pierwszy dzień, tydzień, a nawet miesiąc w roli ucznia może być niezwykle stresujący dla dziecka. Jak możesz zmniejszyć poziom stresu u swojego dziecka i sprawić, by szkoła była dla niego ciekawą przygodą, a nie tylko przykrym obowiązkiem?

Obserwuj i słuchaj

Dzieci najczęściej pokazują swoje emocje poprzez ciało. Jeśli więc zauważysz pogorszenie zachowania, napady złości, trudności w zasypianiu, bóle brzucha czy inne niepokojące objawy, mogą one świadczyć o dużym stresie związanym ze szkołą. Rozmowa z dzieckiem to najlepsza metoda, dlatego każde swoje spostrzeżenie należy z nim skonsultować.

Dzięki wnikliwym obserwacjom również możesz łatwo wywnioskować, że maluch ma problemy z poradzeniem sobie z nową sytuacją. To czas, kiedy bardziej niż zwykle potrzebuje życzliwości, empatii i wsparcia. Rozmawiaj z dzieckiem o wszystkich aspektach życia szkolnego, nie tylko o ocenach czy zadaniach domowych. Pokaż zainteresowanie i nie bagatelizuj niczego, co Ci mówi. Dla Ciebie może to być bowiem błahostka, a dla malucha trudność, z którą sobie nie radzi.

Zobacz także: Dziecko nie chce spać – 7 porad, co zrobić z problemami z zaśnięciem

Naucz dziecko relaksacji

Nie musisz od razu uczyć malucha pozycji z jogi, jednak warto wprowadzić kilka metod, które pomogą dziecku uporać się z nagromadzonym stresem. Naucz je, jak kontrolować swój oddech i jaki ma on wpływ na regulowanie emocji. Poszukaj aktywności, które pozwolą dziecku się zrelaksować. Dla jednego będzie to kolorowanie, prace plastyczne, sport i wysiłek fizyczny, a na innego zadziała słuchanie muzyki lub przebywanie w ciszy. Świetnym sposobem na rozluźnienie są też wszelkiego rodzaju zabawy, takie jak łaskotki, zawijanie dziecka w koc czy budowanie bazy.

Zadbaj o czas wolny

Grafik wypełniony po brzegi zajęciami dodatkowymi może sprawić, że dziecko nie będzie miało czasu ani siły, by wyregulować swoje emocje. Nawarstwiający się stres może prowadzić nawet do chorób! Pozwól więc dziecku samodzielnie zorganizować sobie czas i wybrać te aktywności, które będą dla niego najbardziej interesujące.

Swoboda eksplorowania własnego otoczenia, spontaniczność wyboru, a nawet odrobina nudy są ważne, by odreagować stres związany ze szkołą.

Sprawdź też: 5 pomysłów na fajne zabawy na dworze dla dzieci

Dziecko Idzie Do Pierwszej Klasy

Dziecko idzie do pierwszej klasy? Kup wyprawkę w Auchan!

Jak przygotować dziecko do pójścia do szkoły? Dobre samopoczucie umożliwia lepsze skupienie i zwiększa chęć do poznawania nowych rzeczy. Dlatego też pamiętaj, że to nie oceny są najważniejsze, a doświadczenia, jakie Twoje dziecko zbiera w szkolnym środowisku.

Chcesz skompletować szkolną wyprawkę bez konieczności wychodzenia z domu? Kupuj w sklepie internetowym Auchan! Szukaj produktów oznaczonych logo czerwonego ptaka lub podniesionego kciuka, by mieć pewność, że wybierasz najlepszą jakość bez przepłacania!