Aplikacja

Rakieta z kartonu? To możliwe! Zabawka dla dziecka i ponowne wykorzystanie materiału w jednym

Aniela
Przez Aniela
Opublikowano 01.06.2024 8 minut czytania

Twoje dziecko marzy o locie w kosmos? Może mu to zapewnić… rakieta z papieru! Ten kreatywny projekt DIY wykonasz ze swoją pociechą w domu. Zapewni Wam nie tylko wiele zabawy, ale i będzie lekcją ekologii i wiedzy o kosmosie.

Jak zrobić rakietę z kartonu – materiały i narzędzia

Zależnie od projektu, będziesz potrzebować różnych rzeczy. Do stworzenia małej rakiety-zabawki przydadzą Ci się:

 • rolka po ręczniku papierowym,
 • kolorowy papier, np. z bloku albo pozostały po prezentach,
 • karton z bloku technicznego,
 • nożyczki,
 • cyrkiel,
 • nożyk do papieru,
 • klej do papieru,
 • taśma klejąca.

 

Innym pomysłem jest duża rakieta z kartonu. Zrób to sam – przygotuj wraz z dzieckiem bazę idealną do wielu kreatywnych zabaw. W tym potrzebne będą:

 • duże kawałki kartonu na pięć ścian w rozmiarze 160 × 100 cm,
 • mniejsze kawałki kartonu na pięć trójkątów w rozmiarze 105 × 70 × 70 cm,
 • 18 kawałków tektury w rozmiarze 20 × 20 cm,
 • nożyczki,
 • taśma izolacyjna,
 • klej do papieru.

 

W tym przypadku najlepiej sprawdzi się dobrej jakości tektura falista, na przykład po dużych pudełkach transportowych. Wszystkie pozostałe materiały znajdziesz w sklepie Auchan. Prócz rzeczy konstrukcyjnych, takich jak artykuły do pakowania, potrzebujesz też farb, flamastrów i innych dodatków do dekorowania.

Rakieta z papieru – podstawowe etapy konstrukcji

Na początku musisz ocenić, jak duża ma być rakieta z kartonu, którą planujesz wykonać z dzieckiem. Możesz zrobić ją w wersji miniaturowej – wtedy będzie zabawką do ręki, którą pociecha zabierze ze sobą do kolegi, ogrodu czy na wycieczkę. Drugą opcją jest wykonanie dużego projektu, który zmieści dziecko wewnątrz. Wtedy taka rakieta z papieru stanie się bazą kosmicznych przygód, a wokół niej można będzie zbudować cały kosmos. Takie miejsce na pewno ucieszy zwłaszcza młodszych fanów kosmosu.

Po tym, jak określisz rozmiar, musisz przygotować odpowiedni projekt. Rakieta, która będzie służyła jako zabawka, może mieć 30 cm wysokości i np. 10 cm średnicy. Większy projekt powinien być dostosowany do wzrostu dziecka. Dla przedszkolaka w wieku ok. 4-5 lat wystarczy wysokość 160 cm z mniejszymi drzwiami, a do tego średnica lub bok ok. 100 cm. Na tym etapie musisz też zdecydować, czy chcesz zbudować rakietę na bazie walca, czy raczej prostopadłościanu. Ta druga może okazać się łatwiejsza do wykonania i stabilniejsza. Poniżej znajdziesz instrukcje wykonania mniejszej zabawki na bazie walca, ze stożkowym czubkiem, a także większej z prostopadłościanu, w sam raz na bazę.

Instrukcja wykonania rakiety-zabawki

Oto instrukcja wykonania rakiety-zabawki krok po kroku:

 1. Przygotuj rolkę po ręczniku papierowym używanym w kuchni – będzie to baza trzonu rakiety. Obklej ją kolorowym papierem – możesz to zrobić w całości albo w formie wyrywanek, co z pewnością spodoba się młodszym dzieciom. Posmaruj całą powierzchnię rolki, a następnie naklej na nią arkusz papier lub jego kawałki.
 2. Gdy całość wyschnie, wytnij okna. Użyj do tego celu ostrego noża introligatorskiego albo do papieru. Jeśli okna mają być otwierane, wytnij je z trzech stron i pozostaw czwartą nietkniętą. W przeciwnym razie wytnij całość.
 3. Przygotuj pasek sztywnego papieru o szerokości ok. 10 cm, którego długość będzie odpowiednia średnicy rolki. Natnij go w regularnych odstępach do połowy szerokości i wygnij w jedną stronę. Następnie wklej pełną stroną wewnątrz lub na zewnątrz rolki, zależnie od tego, co jest wygodniejsze przy jej średnicy.
 4. Przygotuj stożkowy czubek, który ma każda z papieru. W tym celu narysuj cyrklem koło na sztywnym papierze technicznym i przetnij w jednym miejscu po promieniu, czyli od krawędzi do środka. Następnie sklej ze sobą przecięte końce, aby stworzyły stożek.
 5. Wygnij pocięte fragmenty wklejonego w tubę paska na zewnątrz i posmaruj od góry klejem. Następnie nałóż na nie stożek i przytrzymaj, aby elementy się skleiły. Aby wzmocnić tę konstrukcję, możesz od wewnątrz przykleić kawałki paska do dachu rakiety taśmą klejącą.
 6. Nie zaklejaj dna rolki, aby rakietę można było wygodnie trzymać, a rzeczy wrzucone do jej środka łatwo wypadały.

 

Tak wykonana zabawka będzie trwała, a przy okazji podstawa konstrukcji z rolki po ręczniku papierowym wytrzyma przygody w ogrodzie czy w domu.

Jak zrobić rakietę z kartonu w formie bazy do zabaw?

Taka rakieta będzie wymagała od Ciebie trwalszych materiałów i większego wzmocnienia newralgicznych punktów. Sprawdź, jak zbudować rakietę kosmiczną w sam raz na bazę – krok po kroku!

 1. Na początek przygotuj pięć ścian rakiety w takim samym rozmiarze: 160 × 100 cm. Postaraj się, aby ściany były zrobione możliwie z jednego, maksymalnie dwóch połączonych kawałków tektury, przez co konstrukcja będzie jak najmocniejsza. Jeśli to niemożliwe, niech przynajmniej dwa kawałki będą zrobione z pełnego kartonu – przeznaczysz je na drzwi i okna. Resztę wzmocnij na łączeniach, przyklejając wewnątrz kawałki tektury tak, aby linie zgięcia biegły prostopadle do tych w ścianach. Przyklej je klejem do papieru, a następnie wzmocnij taśmą papierową.
 2. W całych ścianach wytnij drzwi i okna. Narysuj ich kształty na kartonie. Drzwi powinny mieć wysokość ok. 100 cm i szerokość ok. 70 cm. Zaplanuj je tak, aby mogły się zamykać. Jednym z boków prostokąta powinna być krawędź kartonu, a dwa pozostałe po prostu wytnij z jego kształtu. Zostaw dłuższą krawędź nietkniętą i wygnij tekturę w jedną stronę w tym miejscu. Wzmocnij miejsce zgięcia taśmą izolacyjną. To będą zawiasy drzwi. Okna wytnij w dowolnych miejscach, w rozmiarze 30 × 30 cm.
 3. Przygotuj 18 kawałków tektury w rozmiarze 20 × 20 cm. Zegnij je w połowie – posłużą za wzmocnienie konstrukcji. Posmaruj każdy klejem, a następnie za jego pomocą sklej ściany ze sobą od wewnątrz. Z zewnątrz wzmocnij je taśmą izolacyjną. Gdy klej wyschnie, sklej taśmą również wnętrze łączeń. W ten sposób korpus rakiety będzie wytrzymały.
 4. Przygotuj dach rakiety. Sklej ze sobą trójkąty w rozmiarze 105 × 70 × 70 cm w podobny sposób, jak korpus rakiety. Łączące się szczyty trójkątów stworzą charakterystyczną kopułę rakiety. Następnie nałóż całość na korpus – w ten sposób stworzysz zdejmowany dach, przydatny np. w razie przenoszenia konstrukcji.

 

Taką rakietę możesz umieścić w domu albo na tarasie. Pamiętaj tylko, że tektura może wilgotnieć, co sprawi, że cały projekt zostanie zniszczony.

Dekorowanie rakiety – zrób to sam z dzieckiem

Wiesz już, jak zrobić rakietę z kartonu dla swojego dziecka. Kolejnym etapem, w którym zwłaszcza maluchy mogą się bardziej wykazać, jest dekorowanie zabawki. Sprawdź się tutaj artykuły artystyczne i kreatywne. Do tego celu możesz użyć:

 • farb plakatowych,
 • flamastrów,
 • kolorowego papieru lub taśm ozdobnych,
 • kleju do papieru i brokatu,
 • naklejek.

 

Pomóż wzbudzić w dziecku kreatywność. Na początek obejrzyj z nim zdjęcia rakiet, aby wiedzieć, co powinno się na nich znaleźć. Mogą to być okna, ale również rozmaite guziki czy np. elementy napędu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć je w formie trójwymiarowej, np. z pozostałych z projektu kawałków kartonów. Dziecko może je pomalować lub okleić, a potem pozostanie przytwierdzić je do ścian rakiety. Wnętrze również maluch może dowolnie ozdobić. Daj dziecku wolność wyboru – niech zdecyduje, czy chce stworzyć dziecko technologiczne, czy raczej dzieło sztuki!

Pomysły na edukacyjne zabawy z rakietą kosmiczną

Gdy rakieta z papieru jest gotowa, przychodzi czas na zabawy z jej wykorzystaniem. Oto kilka pomysłów, które warto wykorzystać. Pamiętaj jednak, aby pozostawić potomkowi również wolną rękę i czas na samodzielną zabawę. To buduje kreatywność i wyobraźnię! Pozwól mu bawić się np. w odgrywanie ról – i przebrania wykonać samodzielnie!

Nauka o kosmosie

Gdy wykonałeś z dzieckiem rakietę kosmiczną, nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć również układ słoneczny. Do tego celu wykorzystasz choćby piłeczki do tenisa stołowego albo ze styropianu. Możecie pomalować je podobnie jak wszystkie planety, a potem ułożyć w odpowiedniej kolejności. Takie zawieszone na nitkach albo sznurkach planety będą świetną okazją do nauki ich nazw, a także poznawania kosmosu. Stanowią też ozdobę, z której dziecko może być dumne!

Kosmiczna matematyka i fizyka

Możesz przygotować dziecku karty pracy, które pozwolą mu nie tylko nauczyć się zagadnień matematycznych i fizycznych, ale również świetnie spędzić czas. Stwórz mapę, według której dziecko będzie się poruszać. W każdym z punktów pozostaw zagadki, np. związane z kosmosem, albo rebusy i działania matematyczne lub fizyczne. Za dobrą odpowiedź dziecko uzyska podpowiedź, gdzie ma się dalej udać. To świetna rozrywka zwłaszcza dla starszych dzieciaków.

Lot w przestrzeń

Pokaż dziecku na nagraniu, jak wygląda prawdziwy lot w kosmos, a potem zachęć go do odtworzenia tej sytuacji. Rakieta z papieru – zarówno ta w formie zabawki, jak i bazy – świetnie sprawdzi się do tego celu. Możesz też pokazać zdjęcia wnętrza rakiety, co pozwoli potomkowi przygotować akcesoria do środka.

Jak wykorzystać rakietę do nauki o ekologii?

Na co może wpłynąć rakieta z kartonu? Jak zrobić ją w taki sposób, aby nauczać dziecko nie tylko o kosmosie? Wtórne wykorzystanie materiałów jest świetnym polem do dyskusji o tym, jak ważna w życiu każdego człowieka jest ekologia. We współczesnym świecie, w którym tak wiele rzeczy ma jednorazowy użytek, recykling to podstawa. Przyszłość planety zależy od tego, jakie zachowania będą prezentowały najmłodsze pokolenia. Edukacja i rozwój dziecka w zakresie świadomości ekologicznej leżą w Twoich rękach!

Nie tylko budowa samej rakiety może nauczyć dziecko wiele o ekologii. Możecie też wyrzucić resztki i tym samym powtórzyć podstawy segregacji odpadów. To też świetna okazja, aby pokazać maluchowi, dlaczego warto o to dbać, a także używać materiałów biodegradowalnych. Na tej podstawie możesz zachęcić dziecko do innych proekologicznych zachowań, np. dbania o czystość, oszczędzania prądu, wody. Możecie też zaplanować kolejne pomysłu na zabawki z recyklingu!

Rakieta z papieru to świetna zabawka dla dziecka. Może je też wiele nauczyć, zwłaszcza o ekologii czy kosmosie. Zadbaj o to, aby łączyć zabawę z nauką – chłonny, dziecięcy umysł chętnie przystaje na takie rozrywki!

Aniela
Napisane przez
Aniela
Ekspertka ds. marketingu, kreatywna dusza z pasją do pisania i tworzenia treści. Fascynuję się światem mody i urody, dlatego chcę dzielić się trendami oraz poradami dotyczącymi pielęgnacji. Pasjonuję się też ogrodnictwem i eko rozwiązaniami. Zbieram praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin, projektowania ogrodów oraz zrównoważonego trybu życia. Jestem także miłośniczką zwierząt. Staram się, aby treści zawierały praktyczne porady na temat opieki nad pupilami oraz ich relacji z ludźmi. Często eksperymentuje też z tradycyjnymi przepisami, tworząc nowe, autorskie dania inspirowane innymi kulturami i smakami.