Aplikacja
sensoplastyka

Sensoplastyka – 10 pomysłów na zabawy w domu

Opublikowano 06.04.2023

Dzieci często zapraszają swoich opiekunów do wspólnej zabawy. Jednak w co się bawić, żeby jednocześnie mieć z tego dużo radości, a przy okazji wspierać rozwój dziecka i rozbudzać jego kreatywność? Odpowiedzią jest sensoplastyka, a o jej szczegółach opowiemy w naszym artykule!

Czym jest sensoplastyka?

Sensoplastyka to zajęcia plastyczne, które dodatkowo angażują zmysły, takie jak wzrok, dotyk, węch, smak czy słuch. Zajęcia sensoplastyczne pobudzają kreatywność oraz stymulują rozwój dziecka i poprawiają jego zdolności manualne. Zachęcają najmłodszych do wspólnego poznawania i odkrywania otaczającego świata.

Sensoplastyka w żłobku dostarcza najmłodszym dzieciom rozmaitych bodźców, które są potrzebne maluchom do prawidłowego rozwoju. Takie zajęcia w przedszkolu dają dużo radości, ale także wspierają samodzielność i pozwalają eksperymentować z różnymi materiałami i teksturami. Tego typu zabawy mogą być również przeprowadzane we własnych czterech ścianach. Sensoplastyka w domu to świetny sposób na aktywne i twórcze spędzanie czasu z dzieckiem oraz zbudowanie z nim głębszych relacji. To również możliwość nauki poprzez zabawę.

Zajęcia sensoplastyczne – zalety

Zajęcia sensoplastyczne dla dzieci wpływają korzystnie na wiele aspektów ich rozwoju – pomagają zwiększyć sprawność ruchową, stymulują zmysły, pobudzają kreatywność, wspierają innowacyjne pomysły i działania oraz wzmacniają wiarę we własne umiejętności czy możliwości.

Potrafią również zaangażować na wiele godzin zarówno dziecko, jak i rodziców. Są doskonałą alternatywą dla długich zimowych wieczorów spędzanych przed telewizorem. Zabawy sensoplastyczne sprawdzą się również podczas choroby dzieci, w długie deszczowe dni albo po prostu jako urozmaicenie codziennej zabawy.

Sensoplastyka dla dzieci:

• wpływa na poprawę integracji sensorycznej,

• wspiera rozwój małej motoryki,

• pobudza kreatywność,

• rozwija umiejętności poznawcze,

• rozwija umiejętności komunikacyjne,

• poprawia pamięć i koncentrację,

• redukuje stres i napięcie – sprzyja relaksacji.

Sprawdź również: 5 pomysłów na fajne zabawy na dworze dla dzieci

Zabawy sensoplastyczne – co można wykorzystać?

Dużą zaletą zabaw sensorycznych jest to, że można wykorzystać do nich rzeczy, które posiada się w domu. Świetnie sprawdzi się ryż, makaron, kasza, nasiona, sól i inne produkty spożywcze, które znajdziesz na kuchennej półce lub w spiżarni. 

Kolejnym miejscem, gdzie warto poszukać inspiracji, jest łazienka. Tam także można znaleźć wiele przydatnych produktów, przydatnych do wspólnej zabawy. Na przykład pianka do golenia w połączeniu z mąką stworzy sztuczny śnieg, z którego można ulepić różne figurki i kształty. Taka zabawa zapewni dziecku wiele radości i pobudzi jego wyobraźnię. Co więcej, do tak powstałej masy wystarczy dodać kilka kropel barwnika spożywczego, dzięki czemu substancja będzie kolorowa.

Choć zajęcia sensoplastyczne zakładają przede wszystkim wykorzystanie produktów spożywczych, to w tej roli doskonale sprawdzą się także modelina i plastelina. Te popularne materiały, często wykorzystywane są do zabaw plastycznych z najmłodszymi. Materiały są miękkie i elastyczne, dzięki czemu można łatwo je ugniatać i formować z nich dowolne kształty.

Dobrym pomysłem jest również użycie piasku kinetycznego, który ma właściwości podobne do mokrego piasku. Dzięki temu można stworzyć w domu swoją własną piaskownicę!

Zabawy sensoplastyczne znakomicie rozwijają zmysł dotyku i kreatywność oraz angażują dziecko na dłuższą chwilę. Ten czas warto przeznaczyć na spokojne wypicie kawy, przeczytanie rozdziału książki albo właśnie na wspólną zabawę z pociechą.

Sensoplastyka w domu

Sensoplastyka dla dzieci to doskonała forma zabawy. Zanim jednak się do niej przystąpi, warto przygotować odpowiednio otoczenie. Zazwyczaj zabawom sensoplastycznym towarzyszy swoboda i aktywność. Dziecko może, a nawet powinno się ubrudzić, dlatego warto ubrać je w odpowiednie ubranie oraz zabezpieczyć podłogę, stół lub inne miejsce przeznaczone do zabawy folią. Dobrym pomysłem na sensoplastykę w domu jest zabawą wieczorową porą. Dlaczego? Po skończonej zabawie dziecku z pewnością przyda się kąpiel!

Sensoplastyka – pomysły na domowe zabawy

Masy plastyczne i piasek kinetyczny

Piasek kinetyczny i masy plastyczne można przygotować samodzielnie z produktów spożywczych, które znajdują się w domu lub kupić już gotowe. Produkty z tej kategorii dostępne są także w sklepie Auchan.
Dzieci uwielbiają zabawy, podczas których mogą uwolnić swoją kreatywność. Aby sprawić swojej pociesze radość, a przy okazji wzmocnić jej zdolności manualne, zainicjowanie zabaw z ugniataniem, lepieniem i przesypywaniem będzie doskonałą opcją.

Plastelina i modelina

Plastelina i modelina to popularne materiały często wykorzystywane do zabaw plastycznych. Podobnie jak masy plastyczne i piasek kinetyczny pozwalają na ćwiczenie i rozwijanie zdolności manualnych. Tu świetnie sprawdza się np. plastelina, która nie brudzi rąk. W przypadku małych dzieci (czyli maluchów poniżej trzeciego roku życia), trzeba pamiętać, by nie pozostawiać ich bez nadzoru osoby dorosłej podczas zabawy.

Ścieżka sensoryczna

Ta zabawa sensoplastyczna polega na przygotowaniu ścieżki z materiałów o różnej strukturze, fakturze, rozmaitym kształcie i niejednakowym kolorze. Można ułożyć ją np. z kaszy, piasku, kamyków, szyszek i innych materiałów, jakie tylko przychodzą do głowy. Dziecko po tak usypanej trasie powinno przejść gołymi stópkami, by dokładnie poczuć różnorodność faktur. Warto jednak uważać, by podczas chodzenia maluch nie zrobił sobie krzywdy.

Malowanie farbami

Malowanie farbami to kolejna zabawa, którą uwielbiają dzieci. Zajęcie pobudza kreatywność i wyobraźnię, a przy tym ćwiczy zdolności manualne. Farby można przygotować samodzielnie w domu, łącząc ze sobą wodę, mąkę i barwnik spożywczy. Można także kupić gotowe już farby. Do zabaw sensoplastycznych szczególnie dobrze sprawdzą się produkty, którymi można malować palcami.

Suchy makaron

Makaron w domu przyda się nie tylko do przygotowania obiadu, ale również do wyśmienitej zabawy! W Auchan dostępne są produkty o różnorakich wzorach, a nawet kolorach. Warto wykorzystać je do przesypywania i segregowania. Dzięki temu małe paluszki będą miały możliwość, by ćwiczyć odpowiedni chwyt.

Słoik wypełniony makaronem to także sposób na stworzenie oryginalnego instrumentu muzycznego. Starsze dzieci mogą spróbować swoich sił w nawlekaniu makaronu na nitkę i robienia z niego np. naszyjnika czy bransoletki. Możliwości jest naprawdę wiele!

Masa plastyczna z ryżu

Nie tylko makaron jest świetnym produktem do zabawy. Równie dobrze sprawdzi się w tej roli ryż, który należy ugotować na miękko – stanie się wtedy klejący, dzięki czemu dziecko będzie mogło lepić z niego różne kształty. Do przygotowania kolorowego ryżu przydadzą się barwniki spożywcze. Wystarczy dodać je do ryżowej masy plastycznej, by uzyskać różne kolory.

Ryżowy piasek

Ryż może zastąpić również piasek. W tym przypadku nie należy go gotować, a jedynie dodać do plastikowego pojemnika odrobinę wody i barwnika spożywczego, a następnie trzeba odczekać kilka minut. Po upływie chwili dziecko może tworzyć z niego różne wzory i kolorowe obrazy. Taki ryż można też przesypywać i segregować – zabawa na długie godziny gwarantowana!

Skarby zatopione w galaretce

Galaretka to produkt znany w zastosowaniu przy przyrządzaniu ciast i deserów, jednak można wykorzystać go również do zabawy! Należy przygotować galaretkę zgodnie z przepisem na opakowaniu, a następnie, gdy zacznie zastygać, zatopić w niej różne drobiazgi, np. makaron, ryż, kaszę, ziarna, nasiona, a nawet gumowe zabawki! Gdy wystygnie, dziecko może stać się małym odkrywcą, który rączkami zacznie wyszukiwać skarby w galaretce.

Wodne zabawy

Do wodnych zabaw oczywiście będzie potrzebna woda. Jednak nie tylko taka, która jest w kranie, ale również np. w formie kostek lodu. Jak wygląda taka zabawa? Dziecko może przelewać wodę z jednego pojemnika do drugiego o innym kształcie, szerokości, wysokości. Może również wrzucać kostki lodu do wody ciepłej i zimnej, a przy tym obserwować, jak będą się zachowywały w zależności od temperatury danej cieczy. Możliwości jest naprawdę wiele, a ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia.

Przeczytaj też: Zabawy ruchowe dla dzieci – podpowiedzi na zajęcia WF i domowe rozrywki

Malowanie stopami

Skoro można malować palcami, to dlaczego nie spróbować malowania stopami? Taka zabawa pozwala dziecku odkryć i poczuć swoje ciało. Uczy kreatywności i pokazuje, że można wychodzić ze znanych schematów, próbować nowych rzeczy, eksperymentować. To otwiera dziecko na świat i na niecodzienne rozwiązania. Do prac plastycznych wykonywanych stopami z pewnością przydadzą się artykuły do malowania.

Zajęcia sensoplastyczne dla dzieci – podsumowanie

Sensoplastyka w żłobku czy sensoplastyka w przedszkolu lub na zajęciach zorganizowanych to tylko jedne z okazji na tego typu zabawę. Równie dobrze można przygotować dziecku zabawy sensoplastyczne we własnym domu. Mamy nadzieję, że artykuł dostarczył całą masę pomysłów na ciekawe i rozwijające zabawy z maluchem – tym bardziej że sensoplastyka to doskonała rozrywka zarówno dla młodych, jak i starszych członków rodziny.

W poszukiwaniu dodatkowych inspiracji na kreatywne zabawy i spędzanie czasu ze swoją pociechą warto zajrzeć do sklepu Auchan. W asortymencie dostępne są artykuły plastyczne, które zapewnią doskonałą rozrywkę i miłe wspomnienia ze wspólnie spędzanych chwil.