Aplikacja

Sucha skóra u noworodka – jak pielęgnować malucha?

Opublikowano 22.01.2024 - 7 minut czytania

Wraz z pojawieniem się nowego członka rodziny, wielu rodziców przeżywa nie tylko ogrom radości, ale i zmartwień związanych ze zdrowiem i pielęgnacją noworodka. Jednym z częstych problemów, które mogą pojawić się niedługo po narodzinach, jest sucha skóra u noworodka. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak dbać o delikatną skórę dziecka!

Czy sucha skóra u noworodków jest problemem?

Dzieci rodzą się z delikatną skórą, która jest nieco inna niż u dorosłych. W pierwszych tygodniach życia maluchy przechodzą przez szereg naturalnych procesów adaptacyjnych, które mają duży wpływ na kondycję ich skóry. Jednym z nich jest dostosowywanie się gruczołów łojowych do nowych warunków środowiskowych. W wyniku tych zmian może dochodzić do nadmiernego wysuszania skóry.

Również czynniki zewnętrzne mogą wpływać na problemy skórne u noworodków. W przypadku niskiej wilgotności powietrza, szczególnie w okresie zimowym, cera dziecka może łatwo ulegać wysuszeniu. Do utraty naturalnego nawilżenia skóry przyczyniają się też zbyt długie lub zbyt częste kąpiele w gorącej wodzie.

Przeczytaj także: Kompletna wyprawka dla noworodka. Lista od Auchan

Jak rozpoznać suchą skórę u noworodka?

Sucha skóra noworodka może objawiać na różne sposoby. Dlatego codzienna obserwacja dziecka podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych jest ważna, by dostrzec nawet niewielkie zmiany. Poniżej wymienimy najczęstsze objawy suchej skóry u noworodków.

  • łuszczenie się skóry – szczególnie na skórze głowy i okolicach stawów;
  • suchość i szorstkość – często również w postaci przesuszonych plam, powodujących dyskomfort i swędzenie;
  • czerwone plamy – szczególnie w miejscach, takich jak obszary skóry stykające się z pieluszką;
  • zmiany w wyglądzie skóry – matowa lub popękana cera.

Pamiętaj, że zmiany tego typu mogą być również objawami chorobowymi, dlatego w razie wątpliwości warto skonsultować je ze specjalistą.

Sucha skóra u noworodka – metody pielęgnacji i nawilżania

Sucha skóra u noworodka często swędzi i powoduje dyskomfort, przez co maluch może być niespokojny. Warto więc zadbać o jego cerę już od pierwszych dni życia. Jak robić to poprawnie? Poznaj nasze sposoby!

Bezpieczne kosmetyki dla noworodka

Istnieje kilka sposobów na rozwiązanie problemu, jakim jest sucha skóra u noworodka. Czym smarować malucha i jak go myć? Podstawą jest stosowanie delikatnych kosmetyków, które nie zawierają agresywnych substancji chemicznych. Wybieraj produkty przeznaczone specjalnie dla niemowląt od pierwszego dnia życia, o hipoalergicznym składzie. Unikaj kosmetyków perfumowanych, które mogą podrażniać skórę maluszka.

Wybieraj delikatne mydełka i żele, a także szamponyi płyny do kąpieli przeznaczone do dziecięcej skóry. Są to łagodne środki myjące, które nie zawierają mocnych detergentów, przesuszających i podrażniających skórę lub wywołujących stany zapalne. Kosmetyki do kąpieli dla noworodków mają zazwyczaj neutralne pH, które nie niszczy bariery ochronnej skóry. Zawarte w nich delikatne środki myjące nie powodują podrażnień, a często mają działanie łagodzące. Pozwalają też intensywnie nawilżyć skórę, co sprawia, że staje się ona bardziej odporna na przesuszanie. Często w mydłach, żelach czy szamponach znajdują się też składniki, które wspierają pielęgnację skóry maluszka, np. gliceryna czy olejki roślinne.

Warto również pamiętać, że włosy dziecka są niezwykle delikatne, tak samo z resztą jego skóra głowy. Szampony przeznaczone dla niemowląt delikatnie usuwają nadmiar sebum, odżywiają skórę głowy, a ich skład sprawia, że nie powodują podrażnień.

Kluczowe jest, aby od razu po kąpieli zastosować kosmetyki nawilżające lub natłuszczające w formie mleczka do ciała i twarzy. Możesz również wybrać specjalną oliwkę dla niemowląt. Produkty tego typu tworzą na skórze warstwę ochronną, która zapobiega utracie wody. Oliwka jest świetnym narzędziem do likwidacji przesuszeń cery. Możesz ją dodać do wody, w której kąpiesz maluszka, posmarować jego skórę po kąpieli czy wymieszać z mleczkiem do ciała.

Przeczytaj także: Jaki jogurt dla niemowląt i przedszkolaków? Propozycje Auchan

Co na suchą skórę u noworodka może się dobrze sprawdzić? Skutecznym sposobem na jej ochronę jest także stosowanie pudru. Jest on skuteczny w zmniejszaniu ryzyka powstawania obtarć i odparzeń, na które narażona jest skóra noworodka, zwłaszcza w miejscach stykających się z pieluszką. Puder wchłania nadmierną ilość wody i koi podrażnienia. W jego składzie mogą znajdować się olejki, które dodatkowo natłuszczają skórę maluszka.

Kąpiel sprzyjająca nawilżeniu skóry

Zbyt gorąca woda podczas kąpieli może przyczynić się do utraty naturalnych olejków ze skóry, prowadząc do jej wysuszenia. Wybieraj ciepłą wodę, o temperaturze nieprzekraczającej 37 stopni Celsjusza i ogranicz czas kąpieli do 5–10 minut. Jeśli zaś chcesz stosować płyny do mycia ciała, wybieraj te o krótkim, naturalnym składzie.

Dieta i nawodnienie – wpływ na skórę noworodka

Zdrowa dieta matki ma spory wpływ na skórę noworodka, jeśli dziecko jest karmione piersią. Upewnij się, że Twój jadłospis jest bogaty w witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe Omega-3, które korzystnie wpływają na kondycję skóry malucha.

Dbaj o spożywanie dużej ilości owoców i warzyw, a także produktów mlecznych, bogatych w Omega-3. Sięgaj po jogurty, kefiry, maślanki oraz sery, a także orzechy włoskie czy migdały. Ważne jest również zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu (pij przynajmniej 2 litry wody dziennie), odpoczynek i ruch dostosowany do możliwości fizycznych mamy.

Przeczytaj także: Co na kolki u noworodka? Poznaj 7 skutecznych sposobów, które mogą przynieść ulgę maluszkowi

Odpowiednie nawilżenie powietrza

Warto też zadbać o miejsca w domu, w których dziecko spędza większość czasu. Zanieczyszczone i suche powietrze może dodatkowo przyczynić się do problemów z suchą skórą u noworodka. Zainwestuj w oczyszczacz i nawilżacz powietrza, aby utrzymać optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniu. Pamiętaj jednak o regularnym czyszczeniu urządzenia, aby uniknąć rozwoju bakterii.

Pranie ubranek i pościeli

Sucha skóra noworodka może pojawić się w wyniku niewłaściwego prania ubranek i pościeli, które mogą powodować podrażnienia na delikatnej skórze. Należy robić to w dość wysokiej temperaturze, co najmniej 60 stopni. Nie dodawaj do pralki proszku do prania i płynu do płukania, który używasz na co dzień, by prać swoje ubrania. Wybieraj specyfiki odpowiednie dla skóry małego człowieka. Są one zdecydowanie delikatniejsze i nie zawierają substancji, które mogłyby podrażniać skórę.

Warto również pamiętać o tym, by kupować ubranka z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, len czy wełna. Powinny być one przewiewne, miłe i delikatne w dotyku, a także dobrze odprowadzające wilgoć. Nie mogą być za ciasne – muszą pozwalać dziecku na swobodę ruchów.

Kiedy zgłosić się do specjalisty? Objawy alarmujące

Najczęściej suchość skóry u noworodka przy optymalnej pielęgnacji mija z wiekiem. Bardzo sucha skóra u dziecka może pojawiać się na przykład u wcześniaków. Jednak objaw ten może również wskazywać na choroby skórne, takie jak łuszczyca, egzema noworodkowa czy niedoczynność tarczycy. W przypadku, gdy sucha skóra noworodka budzi Twoje wątpliwości, utrzymuje się przez dłuższy czas lub pojawiają się inne niepokojące objawy, zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem pediatrą lub dermatologiem dziecięcym. Diagnostyka i leczenie chorób skórnych u noworodków wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej.

Przeczytaj także: Kiedy dziecko zaczyna ząbkować? Jak pomóc bobasowi podczas ząbkowania? Odpowiadamy!

Podsumowanie kluczowych zasad pielęgnacji skóry noworodka

Sucha skóra u noworodków i niemowląt nie jest rzadkim zjawiskiem. Zazwyczaj jest ono naturalne i mija, gdy cera dziecka dostosuje się do nowych warunków. Warto stosować łagodną pielęgnację opartą na naturalnych środkach nawilżających lub delikatnych preparatach myjących. Skóra malucha jest niezwykle delikatna, dlatego też należy kąpać dziecko w letniej wodzie, ograniczać kąpiele do kilku minut i nawilżać powietrze. W razie wątpliwości warto skonsultować się z pediatrą lub dermatologiem dziecięcym.

Niezbędne akcesoria do karmienia, pielęgnacji i zabawy z niemowlakiem możesz zamówić wygodnie w sklepie internetowym Auchan. Sprawdź stronę internetową i kupuj wygodnie bez wychodzenia z domu!