Aplikacja
Zabawy Ruchowe Dla Dzieci

Zabawy ruchowe dla dzieci – podpowiedzi na zajęcia WF i domowe rozrywki

Opublikowano 07.08.2023

Kilkulatkom z reguły trudno usiedzieć w jednym miejscu. Ma to jednak swoje zalety, gdyż aktywność fizyczna jest podstawą zdrowego stylu życia. Pomysłów na zabawy ruchowe dla dzieci jest naprawdę sporo i każdy, niezależnie od możliwości i upodobań, z pewnością znajdzie coś dla siebie. Chcesz się o tym przekonać? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj najlepsze gry i zabawy ruchowe, które przypadną do gustu smykom w różnym wieku!

Zajęcia ruchowe dla dzieci, czyli rozwój przez zabawę

Aktywność fizyczna w życiu dzieci pełni niezwykle istotną rolę. Jest ona bowiem podstawowym elementem wspomagającym prawidłowy rozwój ich organizmu. Systematyczne ćwiczenia pozytywnie wspiera motorykę małą i dużą u dziecka.

Zajęcia ruchowe to również świetna forma treningu dla wielu zmysłów przydatnych w codziennym życiu, takich jak równowaga czy kinestezja (dosłowne czucie położenia i ruchu części ciała względem siebie za Encyklopedia PWN). Ponadto badania naukowe dowodzą, że aktywność fizyczna doskonale stymuluje obszary mózgu, które odpowiadają za pamięć i koncentrację.

To jednak nadal nie wszystko. Nie od dziś wiadomo bowiem, że sport pobudza organizm do produkcji endorfin nazywanych „hormonami szczęścia”. Właśnie dlatego aktywność fizyczna korzystnie wpływa na samopoczucie oraz ułatwia rozładowanie napięcia emocjonalnego. Istnieją naukowe dowody, które wskazują, że dzieci ćwiczące regularnie lepiej radzą sobie ze stresem i rzadziej zapadają na depresję, niż ich mniej aktywni rówieśnicy.

Zobacz również: Atrakcje urodzinowe dla dzieci – jak przygotować niezapomnianą imprezę?

Gry i zabawy ruchowe – przykłady zajęć dla dzieci

Warto zadbać, by każdego dnia zapewnić swojej pociesze odpowiednią dawkę ruchu. Tu z pomocą przychodzą różnego rodzaju gry i zabawy ruchowe. Ich przykłady znajdziesz w dalszej części tego poradnika.

Wśród naszych propozycji nie zabrakło pomysłów na zajęcia ruchowe dla dzieci w plenerze, jak i zabawy, które można z powodzeniem zorganizować w domu.

Gry I Zabawy Ruchowe Przykłady

Zabawy na wychowanie fizyczne dla najmłodszych w plenerze – poznaj 5 propozycji Auchan

Planując zabawy sportowe dla dzieci, warto postawić na te formy aktywności, które zwiększają siłę, szybkość, zręczność oraz gibkość. Spośród dostępnych możliwości wybraliśmy kilka najciekawszych, a zostały dobrane w taki sposób, by przypadły do gustu nie tylko przedszkolakom, lecz również starszym smykom. Nie czekaj i już teraz zapoznaj się z propozycjami!

Skakanie

Skakanie to przykład aktywności fizycznej, która świetnie wspiera rozwój wszystkich grup mięśniowych, a także poprawia kondycję, zwinność i mobilność stawów. By urozmaicić zabawę, warto sięgnąć po dodatkowe akcesoria, takie jak skakanki czy gumy do skakania marki One Two Fun, które znajdziesz w asortymencie sklepów Auchan.

Starszym smykom może z kolei spodobać się zabawa na trampolinie ogrodowej. Jeśli chcesz ją uatrakcyjnić, przeciągnij przez oczka siatki kolorowe wstążeczki. Zadaniem dzieci będzie zbieranie tasiemek o określonej barwie, odbijając się na trampolinie. Taka zabawa świetnie ćwiczy nie tylko równowagę i zręczność, lecz również koncentrację.

Berek i ciuciubabka

Berek i ciuciubabka to zabawy na wychowanie fizyczne, które dostarczą mnóstwo frajdy zarówno trzylatkom, jak i dzieciom w starszym wieku. Pozwalają świetnie trenować zwinność, szybkość oraz refleks. Pamiętaj jednak, że goniące się smyki, mogą łatwo się potknąć lub na coś wpaść. Zadbaj zatem o to, by otoczenie, w którym odbywa się zabawa, było bezpieczne.

Tor przeszkód

Dzieci uwielbiają zajęcia ruchowe, które wymagają od nich wykazania się sprytem, zwinnością i szybkością. Właśnie dlatego tor przeszkód może okazać się doskonałą formą zabawy – zarówno indywidualnej, jak i zespołowej. Do przygotowania przeszkód możesz wykorzystać m.in. plastikowe butelki z wodą, tyczki, sznurki lub pachołki. Przyda się również koc zwinięty w rulon, przez który smyk będzie musiał przeskoczyć.

Do przygotowania toru możesz wykorzystać także elementy infrastruktury ogrodowej – np. krawężnik, który należy pokonać, stawiając drobne kroczki, drabinkę lub siatkę przymocowaną do placu zabaw. Zadbaj o to, by pokonywanie przeszkód wymagało podejmowania różnych form aktywności, np. biegania, czołgania się czy turlania.

Kreatywne Zabawy Ruchowe Dla Dzieci

Poszukiwanie skarbu

Poszukiwanie skarbu to kreatywna zabawa ruchowa dla dzieci, która ćwiczy nie tylko zwinność i szybkość, lecz również spostrzegawczość i kreatywne myślenie. Choć wymaga nieco przygotowań, to jednak ze względu na swoją atrakcyjną formę dostarczy dzieciom mnóstwo radości – warto zatem poświecić nieco czasu, by dobrze ją zorganizować.

Od czego zacząć? Na niewielkich karteczkach napisz zagadki, które smyk musi rozwiązać, by odnaleźć nagrodę. Ukryj je w różnych częściach ogrodu. Zabawę możesz połączyć z torem przeszkód. Niech zdobywanie kolejnych podpowiedzi wymaga od smyka wspinania się na drabinkę, czy pokonania slalomu leżąc na deskorolce.

Gry zespołowe

Plener do również doskonałe miejsce, by zorganizować rozmaite gry zespołowe. Młodsze dzieci zainteresuje zabawa w zbijaka lub dwa ognie. Starsze smyki mogą z kolei rywalizować w piłce ręcznej czy rzutach do kosza.

Sprawdź więcej: 5 pomysłów na fajne zabawy na dworze dla dzieci

Zabawy sportowe dla dzieci w domu

Gdy aura nie sprzyja przebywaniu na zewnątrz, warto postawić na takie zabawy ruchowe dla dzieci, które można zorganizować także w zamkniętej przestrzeni. Szukasz inspiracji? W tej części naszego poradnika znajdziesz przykłady gier i zajęć ruchowych, które urozmaicą dzieciom czas w deszczowy lub mroźny dzień.

Rzuty do celu

Rzucanie do celu to przykład zabawy, która świetnie kształtuje celność oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Wystarczy duże pudełko lub wiadro i kilka kolorowych piłek, by zająć smyka na dłuższą chwilę. Jeśli chcesz urozmaicić grę, postaraj się, by piłki miały różną wielkość i wagę. Dziecko będzie musiało nieco się natrudzić, by dobrać odpowiednią siłę i technikę rzutu. W sklepach sieci Auchan znajdziesz również komplety do gry w rzucanie obręczami marki One Two Fun. Za ich pomocą możesz zorganizować zabawę polegającą np. na trafieniu obręczą w patyczek o konkretnym kolorze.

Gry zręcznościowe

Gry zręcznościowe to forma rozrywki, która umili czas zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Pomysłów na wspólne zabawy, które ćwiczą skupienie, koordynację wzrokowo-ruchową i refleks, jest naprawdę mnóstwo. W sklepach sieci Auchan znajdziesz m.in. zestawy do gry w kręgle czy pchełki, a także drewniane klocki Jenga czy matę do Twistera.

Zabawy Na Wychowanie Fizyczne

Fitness i zajęcia taneczne

Zabawy sportowe dla dzieci, łączące elementy fitnessu i tańca, to skuteczny sposób, by rozwijać u najmłodszych zmysł równowagi, gibkość oraz wytrzymałość. Podczas pierwszych zajęć warto zapoznać dzieci z prostymi krokami tanecznymi, które następnie będą łączyć w bardziej skomplikowane układy. Warto również zachęcać uczestników zabawy do wymyślania zupełnie nowych elementów. Dzięki temu będą mieli okazję do trenowania swojej wyobraźni i kreatywności.

Coraz większą popularnością wśród najmłodszych cieszy się również kalistenika. Jest to forma treningu siłowego, obejmująca ćwiczenia, podczas których wykorzystuje się masę własnego ciała. Do ich przykładów należą m.in. pompki, podciągnięcia czy przysiady. Taka forma aktywności fizycznej może zainteresować w szczególności dzieci w wieku szkolnym. Wymaga ona bowiem dużej dokładności i skupienia. Choć początkowo ćwiczenia będą sprawiać smykom nieco trudności, to jednak pamiętaj, że taki trening ma mnóstwo zalet. Pozwala bowiem zwiększyć siłę, mobilność, elastyczność, zwinność i wytrzymałość.

Zobacz także:Sensoplastyka – 10 pomysłów na zabawy w domu

Kreatywne zabawy ruchowe dla dzieci – jak się do nich przygotować?

Choć dzieci odczuwają naturalną potrzebę ruchu i chętnie angażują się nawet w spontaniczne formy aktywności, to jednak planując zajęcia ruchowe dla dzieci, warto się do nich odpowiednio przygotować. Niezbędny może okazać się wygodny i przewiewny strój sportowy, który zapewni komfort termiczny i nie będzie krępował ruchów smyka. Jeśli szukasz odpowiedniego ubrania dla swojej pociechy zapoznaj się z kolekcją Inextenso dostępną w sklepach stacjonarnych Auchan.

By uatrakcyjnić zabawę, sięgnij z kolei po zabawki sensoryczne, czyli takie, które skutecznie stymulują zmysły i rozwijają umiejętności dziecka w zakresie dotyku, wzroku czy równowagi. Do ich przykładów należą m.in. gumowe piłeczki z wypustkami, tablice manipulacyjne, klocki, grzechotki, huśtawki i hamaki, deski do balansowania czy rollery.

Najlepsze pomysły na zabawy ruchowe dla dzieci – teraz już je znasz!

Sport to zdrowie – właśnie dlatego każdego dnia warto mobilizować dzieci do aktywności fizycznej. Mamy nadzieję, że nasz poradnik nie tylko dostarczy Ci kilku pomysłów na kreatywne zajęcia ruchowe dla najmłodszych, ale również zainspiruje do wymyślania własnych gier i zabaw.