Aplikacja

5 zasad eko porządków w stylu zero waste – zmień nawyki!

Opublikowano 21.02.2023

Nie lubisz marnować jedzenia? Na zakupy chodzisz z własną siatką i przykładasz wagę do segregacji śmieci? W takim razie idea zero waste jest dla Ciebie! Co oznacza żyć w zgodzie z duchem less waste? Poznaj nasze pomysły na eko porządki i dbaj o zdrowie, ekologię i przyszłość planety!

Chociaż – jak mówi stare przysłowie – jedna jaskółka wiosny nie czyni, to jednak nawyki jednej osoby mogą mieć ogromne znaczenie dla naszej planety. Nawet jeśli wydaje Ci się, że ekologia to tylko puste hasło, a za zanieczyszczenia środowiska odpowiada głównie przemysł ciężki, możesz wdrożyć w swoim codziennym życiu praktyki, które pomogą zadbać o naturę.

Korzyści jest mnóstwo! Od lepszego zdrowia, przez dobre samopoczucie, wreszcie po czyste, sprzyjające rozwojowi i odpoczynkowi otoczenie, a nawet… niższe rachunki. Idea zero waste jest niezwykle ważna także dla marki Auchan, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie listę 5 pomysłów na eko porządki. Podpowiemy również, jakich produktów z naszej oferty warto używać.

Zero waste – co to znaczy?

Chociaż hasło zero waste brzmi dość nowocześnie, to idea ta – a wręcz globalny ruch – powstała już w latach 90. ubiegłego wieku w Kalifornii. Jej głównym celem jest minimalizacja odpadów i maksymalne wykorzystanie zasobów naturalnych.

Sprawdź również: Zero waste – czyli zdrowe nawyki ograniczania odpadów!

W filozofii no waste ważne jest, aby konsumenci i przedsiębiorcy dostosowywali swoje zachowania do 5 zasad zero waste tzw. 5R:

 • zmniejsz ilość (Reduce),
 • użyj ponownie (Reuse),
 • przetwórz (Recycle),
 • kompostuj (Rot),
 • odmawiaj (Refuse).


Zero waste, czy inaczej less waste, promuje konsumpcję produktów trwałych oraz nadających się do ponownego wykorzystania takich jak butelki wielokrotnego użytku, torby czy opakowania (w naszych sklepach stacjonarnych możesz kupić np. bawełniane, wielorazowe siatki na warzywa i owoce). Filozofia ta zachęca także do używania artykułów wytworzonych z materiałów przyjaznych dla środowiska jak bambus, biodegradowalne tworzywa sztuczne, len oraz papier.

Działając w zgodzie z duchem less waste – w coraz większej liczbie sklepów Auchan zapewniamy również dostęp do specjalnych automatów, gdzie możesz napełnić mydłem lub szamponem swoją własną butelkę. W wybranych marketach znajdziesz również recyklomaty przyjmujące puste butelki, dzięki którym poprzez segregację oszczędzisz dodatkowe pieniądze.

Dlaczego idea zero waste ma ogromne znaczenie? Spójrzmy na kilka statystyk dotyczących gromadzenia odpadów na Ziemi:

 • na całym świecie co roku powstaje 300 milionów ton plastikowych śmieci,
 • do końca 2050 światowe oceany mogą zawierać więcej kilogramów plastiku niż ryb,
 • 40 miliardów plastikowych przyborów kuchennych jest używanych i wyrzucanych w każdym roku,
 • każdego dnia na świecie zużywa się ponad 100 milionów plastikowych butelek,
 • fast fashion (czyli tzw. szybka moda) produkuje 20% wszystkich globalnych odpadów wodnych.

Na szczęście świadomość ekologiczna ludzi rośnie, jednak wciąż wiele przed nami. Jak wynika z badania ARC Rynek i Opinia oraz FOB, na razie tylko 66% Polaków segreguje śmieci. Z kolei 76% naszych rodaków nigdy nie słyszało o tzw. śladzie węglowym jakiegokolwiek produktu*. Warto zauważyć, że zero waste to proces, a jego ostatecznym celem jest długotrwała zmiana nawyków i przekonań, aby nasze wybory były bardziej zrównoważone oraz przyjazne dla środowiska.

Dodatkowo na byciu zero waste korzysta nie tylko planeta, ale i my sami. Rozwiązania less waste czy zero waste:

 • Pomagają żyć świadomie, bardziej zorganizowanie. Co może przełożyć się na poprawę jakości życia.
 • Prowadzą do oszczędności pieniędzy poprzez unikanie wydatków na produkty zbędne, jednorazowe czy opakowania.
 • 40 miliardów plastikowych przyborów kuchennych jest używanych i wyrzucanych w każdym roku,
 • Stanowią doskonałą okazję do nauki o wpływie człowieka na środowisko i do zmiany naszych nawyków na bardziej ekologiczne.
 • Prowadzą do rozwoju rynku produktów i usług zrównoważonych.

Jak wprowadzić zasady zero waste do codzienności?

Nie musisz wprowadzać rewolucji w swoim życiu, aby być bardziej eko. Znaczenie mają nawet drobne, ale regularne nawyki. W filozofii zero waste ważne jest, aby nie kupować zbędnych rzeczy i nie produkować niepotrzebnych odpadów. Dlatego wybierając się do sklepu, zabierz ze sobą wielorazową torbę i przygotuj listę zakupów, aby wiedzieć, co musisz kupić.

Wybieraj też produkty ekologiczne, wytwarzane w sposób zrównoważony oraz z lokalnych gospodarstw. Postaw na przykład na markę Pewni Dobrego, którą znajdziesz w Auchan. To warzywa, owoce, zioła, przetwory mleczne, mięsa, a nawet przekąski z polskich upraw i hodowli. Bez pestycydów, konserwantów, sztucznych zapachów – po prostu eko!

W kulturze zero waste ważne jest także, aby konsumenci samodzielnie segregowali odpady i angażowali się w działania na rzecz ochrony środowiska. Zadbaj więc o to, gdzie trafiają produkowane przez Ciebie śmieci. Aby usprawnić recykling, przyda Ci się osobny kosz na śmieci, do którego wrzucisz puste butelki, czy opakowania po produktach spożywczych i osobny kosz na odpadki zmieszane.

Aby zminimalizować zużycie plastiku, zainwestuj w dzbanek filtrujący wodę od Auchan. W ten sposób nie będziesz musiała kupować wody w plastikowych butelkach. Dodatkowo zamiast mydeł i szamponów w płynie wybieraj te w kostce (sposób ich zapakowania jest bardziej ekologiczny), a plastikową szczoteczkę do zębów wymień na bambusową.

Inne sposoby na życie w stylu less waste to:

 • Rozdawanie lub sprzedawania ubrań, których już nie nosisz. Zadbaj, by przy sprzedaży były czyste i wyprasowane.
 • Zrównoważony zakup odzieży i stawianie na materiały naturalne np. len, bawełnę, wiskozę, wełnę. Znajdź coś dla siebie wśród ubrań marki InExtenso by Auchan.
 • Używanie do nakładania kosmetyków wielorazowych wacików kosmetycznych lub nanoszenie ich palcami.
 • Kompostowanie odpadów organicznych.
 • Niemarnowanie żywności – resztki obiadu możesz zamrozić, czerstwe pieczywo wykorzystać na grzanki, a z warzyw przygotować pyszną tartę.

Przeczytaj też: Jak segregować śmieci w domu? 7 najważniejszych zasad

5 x zero waste – pomysły na eko porządki

Porządki w stylu less waste – co to oznacza w praktyce? Przekonajmy się! Zebraliśmy aż 5 pomysłów, jak możesz dbać o swoje otoczenie w zgodzie z naturą!

Ogranicz zużycie papierowych ręczników

Papierowe ręczniki są niezwykle przydatne – szybko wchłaniają płyny, ułatwiają utrzymanie czystości gładkich powierzchni oraz pozwalają na szybkie i skuteczne osuszanie rąk. Jednak, aby wyprodukować jedno opakowanie takich ręczników, konieczne jest zużycie nawet 10 litrów wody… To już nie brzmi ekologicznie, prawda?

Dlatego wymień je na wielorazowe ściereczki z mikrofibry lub bawełniane. Możesz je wyprać, a następnie znów używać do porządków domowych czy w kuchni.

Wymień plastik na szkło czy drewno

Na pewno w kuchni bądź spiżarni posiadasz opakowania do przechowywania np. płatków, kaszy, herbat, resztek żywności. Jeśli pojemniki są plastikowe, nie wyrzucaj ich – byłoby to marnotrawstwo sprzeczne z ideą less waste. Jednak następnym razem, gdy będziesz potrzebować takich naczyń, wybierz modele wykonane ze szkła, czyli naturalnego surowca. W tej roli świetnie sprawdzą się… zwykłe słoiki czy szklane butelki. Może uda Ci się nawet znaleźć produkty oznaczone jako te pochodzące z recyklingu?

Z kolei, gdy w Twojej garderobie zabraknie wieszaków na ubrania koniecznie kup te drewniane np. zestaw marki Actuel. Są one trwałe i nie zmieniają swojego kształtu. Jest to ważne, szczególnie przy przechowywaniu ciężkich ubrań.

Postaw na ekologiczne detergenty

Podczas domowych porządków ograniczaj chemię. Wybierz płyny, mleczka czy żele naturalne, które dadzą równie dobry efekt, a jednocześnie nie będą szkodliwe dla środowiska. W Auchan znajdziesz wiele środków czyszczących, które bazują na roślinnych substancjach, są łagodne dla skóry oraz posiadają neutralne pH.

Przygotuj domowe środki czystości

Jeśli chcesz być jeszcze bardziej eko, do sprzątania możesz wykorzystać domowe, naturalne środki czyszczące takie jak mieszanka wody z sodą oczyszczoną, solą kuchenną, octem, kwaskiem cytrynowym czy sokiem z cytryny – znajdziesz je oczywiście w Auchan!

Takie mikstury świetnie sprawdzą się do odkamieniania łazienki, czyszczenia piekarnika, płyty indukcyjnej czy kafelków. Mają także właściwości odkażające, wybielają oraz nabłyszczają powierzchnie. Do ich przygotowania wykorzystasz produkty, które są niedrogie, łatwo dostępne oraz wydajne!

Czyszczenie parą

To kolejny sposób na zrezygnowanie z toksycznych detergentów. Para wodna, dzięki wysokiej temperaturze, nie tylko dokładnie czyści, ale i odkaża powierzchnie czy zapobiega rozwojowi grzybów.

Co więcej, podczas użytkowania parownicy zużywasz znacznie mniej wody niż przy tradycyjnych metodach czyszczenia. Urządzenie sprawdzi się do wielu powierzchni, jest wygodne oraz łatwe w użyciu.

Zero waste – przykłady. Podsumowanie

Nasza planeta jest jedyna w swoim rodzaju, dlatego warto o nią dbać. Wielkie zmiany zaczynają się od drobnych nawyków, a w trosce o środowisko możesz wypracować praktyki korzystne dla Twojego samopoczucia, portfela oraz natury.

Zadbaj o to, aby Twoje porządki były eko. Nasze pomysły nie wymagają dużego wysiłku, a do tego w ofercie Auchan znajdziesz wiele produktów ekologicznych oraz wytwarzanych w sposób zrównoważony. Zapraszamy na świadome zakupy!

*Arc Rynek i Opinia, Co trzeci Polak nie segreguje śmieci, https://arc.com.pl/co-trzeci-polak-nie-segreguje-smieci%E2%80%A8/.

Zobacz również: Gdzie wyrzucać baterie? Wszystko, co musisz wiedzieć o recyklingu