Aplikacja

Co zrobić z puszek metalowych? Intrygujące sposoby na ich ponowne wykorzystanie

Aniela
Przez Aniela
Opublikowano 30.05.2024 8 minut czytania

Dziś coraz więcej mówi się o recyklingu oraz ponownym wykorzystaniu materiałów, które zwykle lądują w śmietniku. Wśród rzeczy, które można użyć jeszcze raz, wymieniamy puszki metalowe. Przedmioty te, pozornie nikomu niepotrzebne, mogą otrzymać nowe życie w naszych domach i ogrodach. Sprawdź kilka intrygujących pomysłów na to, co zrobić z puszek metalowych i jak dzięki temu zadbać o środowisko naturalne.

Domowe pojemniki z puszek – jak zrobić i do czego wykorzystać?

Puszki metalowe wykorzystywane są przez nas niemal codziennie. Gdy użyjemy ich zawartość, puszki zwykle wyrzucamy do kosza na śmieci. Czy zastanawiałeś się nad tym, żeby wykorzystać je ponownie? Co można zrobić z puszki, aby tchnąć w nią nowe życie? Tak naprawdę przekształcić ją możesz we wszystko – od pojemnika na przybory kuchenne, przez schowek na narzędzia warsztatowe po organizer biurowy. Auchan podpowiada, jak ponownie wykorzystać puszki metalowe, aby pasowały do wnętrza i były bezpieczne w użytkowaniu. 

Zanim zaczniesz dekorować puszki, ważne jest ich odpowiednie wyczyszczenie. Możesz umyć je w gorącej wodzie z detergentem, takim jak płyn do mycia naczyń. Zostaw puszkę w takim roztworze na kilka minut, po czym dokładnie wypłucz pod bieżącą wodą. Jeśli puszka jest cała w tłuszczu (np. po oleju z tuńczyka), wlej do niej ocet i zostaw na kilka godzin. Następnie dokładnie wyczyść puszkę szczoteczką do zębów lub gąbką. Klasyczne metody nie pomagają? Użyj odrdzewiacza np. w sprayu, aby pozbyć się rdzy lub innych zanieczyszczeń.

Po wyczyszczeniu puszek należy sprawdzić, czy nie ma ostrych krawędzi. Jeśli jakieś zostaną, istnieje ryzyko, że się skaleczymy. Ostre kanty można stępić z pomocą np. pilnika ślusarskiego. Następnie możesz przejść do ich udekorowania. W zależności od tego, jakie są twoje potrzeby oraz jaki masz plan na design, możesz:

  • pomalować puszki – do ozdobienia metalowych puszek świetnie nadają się farby akrylowe. Plusem takiego rozwiązania jest, że namalować możesz na nich dowolne wzory lub pomalować na kolor, który będzie pasować do wystroju wnętrza;
  • okleić puszki papierem – dzięki technice decoupage możesz przykleić na puszki papier z dowolnym wzorem, a następnie utrwalić za pomocą bezbarwnego lakieru;
  • przykleić naklejki na puszki – aby nadać im indywidualny charakter, możesz przykleić do puszek naklejki o ciekawym wzorze;
  • wykleić puszki materiałem – wybierz ulubioną tkaninę, aby ozdobić puszki i nadać im przyjemną teksturę. Aby zrobić to trwale, możesz użyć np. kleju do tkanin.

Co można zrobić z puszki po napoju, owocach w syropie lub konserwie? Warto przygotować z niej wytrzymały pojemnik do przechowywania narzędzi w warsztacie. Puszkę należy wzmocnić poprzez dodanie skórzanych pasków lub solidnych uchwytów z drutu. Możesz również wyściełać ją pianą lub gumą, aby zabezpieczyć narzędzia przed przypadkowym zarysowaniem i uszkodzeniem.

Metalowe puszki znakomicie posłużą również jako organizery na biurko. Po dokładnym umyciu i wysuszeniu możesz przewiązać puszkę kolorową wstążką lub pomalować farbami akrylowymi, dopasowując do wystroju pomieszczenia. Aby lepiej zorganizować drobne akcesoria biurowe, wykorzystać możesz kilka rodzajów puszek.

Metalowe pojemniki przydadzą się też na przybory kuchenne, takie jak sztućce. Możesz okleić puszki ozdobnymi etykietami samoprzylepnymi albo kolorowym papierem, żeby zrobić z nich ciekawe dekoracje kuchenne.

Zanim ponownie wykorzystasz metalowe puszki, upewnij się, że użyte przez ciebie materiały są bezpieczne dla zdrowia. Nie używaj toksycznych klejów i farb – mogą wydzielać szkodliwe substancje.

Miniaturowe doniczki z puszek – zielone rozwiązania dla każdego

Doskonałym pomysłem na recykling jest wykorzystanie metalowych puszek do stworzenia np. miniaturowych doniczek. Można zrobić z nich również ekologiczne pojemniki na zioła i małe rośliny. Aby stworzyć doniczki, najpierw trzeba dokładnie wyczyścić puszki, a następnie sprawdzić, czy nie mają ostrych krawędzi – jeśli są, trzeba je stępić. Należy usunąć też etykiety papierowe. Następnie mierzymy obwód puszek i dodajemy ok. 1 cm zapasu. Odrysowujemy wymiary na kolorowej folii samoprzylepnej i wycinamy prostokąty. Aby nakleić folię na puszkę, odklejamy nieco spód papierowy, przykładamy folię do puszki i przyklejamy dookoła. Wygładzamy folię. Możemy też wyciąć prostokąty z folii tablicowej i nakleić na nowe doniczki – posłużą do ich podpisania (np. “szczypiorek”, “mięta” i inne).

Wywierć wiertarką otwory drenażowe w dnie puszek. To kluczowe dla zdrowego wzrostu ziół i roślin, ponieważ otwory zapewniają odpływ nadmiaru wody. Dzięki nim nie dojdzie do gnicia korzeni. Kolejny etap to wybór odpowiedniej ziemi do sadzenia roślin. Musi być dedykowana do roślin w zależności od tego, które zamierzasz hodować (np. do uprawy szczypiorku nada się ziemia uniwersalna do kwiatków lub z dodatkiem torfu). Na dnie doniczek możesz wysypać wcześniej warstwę żwiru lub kamyków, aby poprawić drenaż. Na koniec wystarczy wybrać odpowiednie rośliny, m.in. zioła (bazylia, pietruszka lub mięta). W małych doniczkach świetnie prezentują się też sukulenty, takie jak kaktusy.

Podlewaj rośliny umiarkowanie, aby ziemia nie była przemoczona, a wilgotna. Umieść metalowe doniczki w dobrze oświetlonym miejscu. Nie zapomnij o ustawieniu podstawki lub talerzyka pod każdą doniczkę, aby woda mogła swobodnie odpływać z otworów drenażowych. Systematycznie usuwaj też zaschnięte liście i inne resztki organiczne, aby rośliny mogły prawidłowo rosnąć.

Lampiony z puszek – stwórz klimatyczne oświetlenie

Co zrobić z puszek metalowych? Można wykorzystać je do zrobienia klimatycznych lampionów, które ożywią wnętrze mieszkania lub delikatnie rozświetlą ogród. Dzięki prostemu pomysłowi wykorzystasz materiały z recyklingu i stworzysz niepowtarzalne ozdoby. W celu zrobienia lampionów najpierw dokładnie wyczyść puszki.

Zanim zaczniesz wycinać otwory, zaprojektuj wzór, który chcesz uzyskać na metalowych elementach. Możesz zrobić to za pomocą klasycznego ołówka. Następnie wytnij wzory przy użyciu np. dłuta i młotka – Auchan radzi, aby zachować przy tym szczególną ostrożność! Możesz narysować wzór na puszce i położyć ją na stabilnym stole. Następnie delikatnie uderzaj w puszkę dłutem i młotkiem, aby wyciąć otwory według narysowanego wzoru.

Pozostaje udekorowanie metalowych puszek. Możesz pomalować je farbami lub dodać dowolne elementy dekoracyjne, np. sznurek jutowy lub koraliki. Do środka ozdób włóż niewielkie świeczki ledowe albo lampki LED na baterie. Dzięki lampionom z recyklingu zyskasz subtelne, delikatne i bardzo klimatyczne światło. Możesz powiesić je zarówno w mieszkaniu, jak i w altanie ogrodowej. Ozdoby dodadzą uroku każdej przestrzeni.

Pomysł na puszki jako elementy dekoracyjne w ogrodzie

Metalowe puszki wykorzystać można jako ozdoby do ogrodu. Można zrobić z nich doniczki, poidełka dla ptaków lub dzwonki wietrzne. W metalowych doniczkach można sadzić zarówno kwiaty, jak i zioła. Powieszone na gałęziach drzew lub w altanie będą prezentować się bardzo ciekawie. Zanim wykorzystasz puszkę na doniczki, sprawdź, czy nie ma żadnych ostrych krawędzi. Następnie ją oczyść i pomaluj farbą chroniącą przed korozją. Do puszek dodaj uchwyty, np. z łańcuszków lub sznurków bawełnianych, aby można było łatwiej je zawiesić. Wyposaż je również w otwory drenażowe, aby odprowadzać wodę.

Aby stworzyć z metalowych puszek poidełko dla ptaków, należy zdjąć z nich etykiety i zamalować farbą w kolorze przyciągającym ptaki (np. zielony czy fioletowy). Dołóż gałęzie i patyki, na których zwierzęta będą mogły odpoczywać podczas korzystania z poidełka. Systematycznie wymieniaj wodę dla ptaków.

Z puszek możesz również zrobić dzwonki wietrze, które będą wydawać z siebie delikatny, przyjemny dla uszu dźwięk. Aby je przygotować, umyj i wysusz puszkę, a następnie pozbądź się wieczka. Zawieś ją na sznurku lub łańcuszku, a dno wyłóż kamyczkami – będą uderzać o siebie przy ruchach wiatru. Aby zabezpieczyć puszkę przed korozją, pomaluj ją lakierem ochronnym albo pokryj woskiem.

Jak zabezpieczyć metal przed korozją? Najpierw oczyść puszkę z resztek produktu, a także pozostałości etykiet. Następnie pokryj ją farbą antykorozyjną lub zabezpieczająca przed warunkami atmosferycznymi. Regularnie kontroluj stan puszek i konserwuj je, np. poprzez poprawę warstwy ochronnej. Dzięki temu ekologiczne ozdoby ogrodu dłużej ci posłużą.

Organizery biurkowe z puszek – prosty projekt DIY

Jeśli chcesz stworzyć trwały i oryginalny organizer biurkowy, przygotuj wszystkie potrzebne materiały:

  • nożyczki,
  • klej na gorąco lubklej klasyczny,
  • spray do malowania lub farby akrylowe,
  • materiały dekoracyjne (np. tasiemki, koraliki, naklejki, kawałki materiałów).

 

Najpierw oczyść puszki z resztek produktu, a także pozostałości po etykietach. Ułóż je tak, aby stworzyć wymarzony kształt organizera na biurko. Powinien być zarówno dopasowany do mebla, jak i posiadać odpowiednio duże przegrody na konkretne artykuły. Za pomocą kleju złącz ze sobą krawędzie puszek – muszą zostać ze sobą stabilnie i równo połączone. Ozdób organizer w dowolne wzory, nadając mu indywidualny, dopasowany do pomieszczenia charakter. Pozostaw do wyschnięcia na kilka godzin, a następnie umieść na biurku i ciesz się pięknym wyglądem oraz funkcjonalnością organizera.

Aby efektywnie połączyć i ozdobić metalowe puszki, najpierw należy dobrze je wybrać. Jeśli postawisz na puszki o różnych rozmiarach, stworzysz z nich ciekawą i wielofunkcyjną ozdobę. Większe puszki posłużą na ukrycie podłużnych przedmiotów (np. długopisów), a do mniejszych schowasz pinezki lub spinacze. Bądź też kreatywny w ich ozdabianiu! Dopasuj wzór do własnych upodobań i stylistyki wnętrza.

Pamiętaj, że tworzenie ozdób z puszek metalowych przyniesie korzyści nie tylko dla ciebie, ale i dla środowiska. Pozwoli w przydatny sposób wykorzystać odpady, które u większości ludzi lądują na śmietniku. Jeśli szukasz pomysłów na to, jak jeszcze wspierać ideę ekologicznego stylu życia, koniecznie zajrzyj na blog Auchan, a także do asortymentu Auchan. Znajdziesz tam porady dotyczące ekologii i produkty, które przydadzą się do tworzenia własnych, naturalnych ozdób DIY!

Aniela
Napisane przez
Aniela
Ekspertka ds. marketingu, kreatywna dusza z pasją do pisania i tworzenia treści. Fascynuję się światem mody i urody, dlatego chcę dzielić się trendami oraz poradami dotyczącymi pielęgnacji. Pasjonuję się też ogrodnictwem i eko rozwiązaniami. Zbieram praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin, projektowania ogrodów oraz zrównoważonego trybu życia. Jestem także miłośniczką zwierząt. Staram się, aby treści zawierały praktyczne porady na temat opieki nad pupilami oraz ich relacji z ludźmi. Często eksperymentuje też z tradycyjnymi przepisami, tworząc nowe, autorskie dania inspirowane innymi kulturami i smakami.