Aplikacja

Czy woda z kranu jest zdrowa? Ekologiczne podejście do picia

Opublikowano 26.04.2024 - 6 minut czytania

Zastanawiasz się, czy picie wody z kranu jest zdrowe? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. Z naszego artykułu dowiesz się, czym wyróżnia się dobrej jakości woda z kranu, czy można pić kranówkę i kiedy lepiej sięgać po napoje butelkowe. Przeczytaj nasz poradnik i poznaj odpowiedź na te pytania!

Czy picie wody z kranu jest zdrowe? Rozwiewamy mity

Woda z kranu – wiele osób nie zastanawia się nad jej jakością, pijąc ją każdego dnia. Jednak wokół „kranówki” narosło wiele mitów, które warto wyjaśnić, aby móc podejmować świadome decyzje dotyczące zdrowia i nawodnienia.

Mit 1: Woda z kranu jest pełna szkodliwych chemikaliów

Wielu ludzi wierzy, że woda z kranu jest zanieczyszczona chemikaliami, które mogą szkodzić zdrowiu. W rzeczywistości jest to jednak nieco bardziej skomplikowane. Woda pitna dostarczana do domów musi spełniać rygorystyczne normy jakości ustanowione przez krajowe i międzynarodowe organy służby zdrowia. 

W Polsce jakość wody reguluje m.in. Rozporządzenie Ministra Zdrowia, które określa maksymalne stężenia substancji niebezpiecznych, takich jak:

  • ołów,
  • arsen,
  • pestycydy. 

Co więcej, lokalne przedsiębiorstwa wodociągowe przeprowadzają regularne testy, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz czystość wody. W związku z tym substancje w niej zawarte zazwyczaj nie są szkodliwe – żeby tak było, ich stężenie musiałoby być bardzo wysokie.

Przeczytaj także: Jak oszczędzać wodę z myślą o środowisku i domowym budżecie? 9 porad

Mit 2: Każda woda z kranu jest taka sama

Jakość wody z kranu może się różnić w zależności od regionu. Czynniki takie jak stan infrastruktury wodociągowej, źródło wody (czy to wody powierzchniowe, czy podziemne) oraz metody oczyszczania mają wpływ na jej smak, zapach i czystość. Dlatego ważne jest, aby mieszkańcy zdobywali wiedzę o swojej lokalnej wodzie, korzystając z raportów jakości dostarczanych przez lokalne przedsiębiorstwa wodociągowe.

Mit 3: Filtry do wody są konieczne do picia wody z kranu

Choć filtry mogą poprawić smak wody i dodatkowo usunąć pewne zanieczyszczenia, nie zawsze są one niezbędne. Systemy wodociągowe dostarczają wodę o bardzo dobrej jakości, która spełnia określone normy bezpieczeństwa.

Filtry mogą być pomocne w miejscach, gdzie kranówka zawiera dużo chloru lub ma nieprzyjemny smak, ale nie są one wymagane do tego, by woda była bezpieczna do picia.

Przeczytaj także: Co to jest szafa kapsułowa? Stylizacje w duchu zero waste

Kranówka vs. woda butelkowana – co jest lepszym wyborem?

Wybór między wodą z kranu a wodą butelkowaną to decyzja, która ma wpływ nie tylko na zdrowie, ale również na środowisko. Analizując skład, smak oraz wpływ na środowisko, postaramy się przedstawić zalety i wady obu rozwiązań.

Skład i jakość

Czy woda z kranu jest zdrowa? Jak już wspominaliśmy, jakość wody z kranu jest ściśle regulowana przez instytucje państwowe i musi spełniać surowe normy dotyczące czystości i bezpieczeństwa. W Polsce, jak i w większości krajów UE, woda z kranu jest regularnie testowana pod kątem obecności metali ciężkich, bakterii oraz innych zanieczyszczeń. Woda butelkowana jest tak samo wartościowa, jak kranówka – może jednak różnić się, w zakresie ilości dostarczanych minerałów, zwłaszcza jeśli jest to woda mineralna.

Smak

Smak wody może różnić się w zależności od regionu, a to ze względu na różne źródła i metody oczyszczania. Woda butelkowana często jest uważana za bardziej smakowitą, głównie z powodu dodatkowej filtracji lub wzbogacania w minerały. Niemniej jednak, dla wielu osób woda z kranu jest równie satysfakcjonująca, szczególnie gdy korzystają z własnych systemy filtracji, które mogą usuwać chlor i inne substancje, wpływające na smak wody.

Wpływ na środowisko

Wpływ na środowisko to kolejny kluczowy czynnik. Wyrzucanie dużej ilości jednorazowych butelek prowadzi do zanieczyszczeń plastikiem. Tego typu odpady często gromadzą się na wysypiskach czy w oceanach. Picie wody z kranu zmniejsza ilość odpadów i zapotrzebowanie na plastik, co przyczynia się do ochrony środowiska.

Przeczytaj także: Plogging – czyli jogging przyjazny dla środowiska

Woda z kranu – praktyczne sposoby na filtrowanie w domu

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie decydują się na filtrowanie wody, jest poprawa jej smaku i zapachu, na które negatywny wpływ mogą mieć: 

  • chlor,
  • metale ciężkie,
  • zanieczyszczenia organiczne. 

Rodzaje systemów filtracji

Istnieje kilka głównych rodzajów filtrów domowych, które możesz rozważyć. Pierwszy z nich to dzbanki filtrujące – są to najbardziej dostępne i łatwe w użyciu systemy filtracji. Wykorzystują one węgiel aktywny do usuwania chloru, związków organicznych i niektórych metali ciężkich, poprawiając smak i zapach wody. Są idealne dla gospodarstw domowych, które szukają prostego oraz ekonomicznego rozwiązania.

Druga opcja to montowane bezpośrednio na kranie filtry, które zapewniają natychmiastową poprawę jakości wody bez potrzeby czekania, jak to ma miejsce w przypadku dzbanków. Filtry te mogą usuwać szeroki zakres zanieczyszczeń, w zależności od użytej technologii filtracji.

Z kolei systemy pod zlewem są zazwyczaj bardziej zaawansowane i mogą obejmować różne etapy filtracji, takie jak odwrócona osmoza, czyli przepuszczanie wody przez membranę osmotyczną zatrzymującą zanieczyszczenia. Choć są droższe i wymagają instalacji, oferują one najlepszą jakość wody.

Inna szybka opcja to butelki z filtrem, idealne dla osób, które są często w ruchu. Te przenośne filtry można łatwo zabrać do pracy czy na wycieczkę, zapewniając sobie dostęp do czystej wody, gdziekolwiek jesteś. Wystarczy nalać do butelki wodę z kranu, a umieszczony pod korkiem wkład filtrujący oczyści ją z ewentualnych zanieczyszczeń mechanicznych czy organicznych.

Przeczytaj także: Jak ograniczyć plastik? Proste kroki do zrównoważonego stylu życia

Kiedy filtracja jest szczególnie zalecana?

Nie zawsze Twoja kranówka musi zostać przefiltrowana – często jest zdatna do picia bez dodatkowych „usprawnień”.

System filtracji warto wykorzystać na przykład:

  • w starym budownictwie, gdzie rury mogą uwalniać do wody metale ciężkie,
  • w rejonach rolniczych, gdzie pestycydy mogą przenikać do źródeł wodnych,
  • w miejscach, gdzie analizy wody wykazują obecność zanieczyszczeń przekraczających normy bezpieczeństwa,
  • dla osób z osłabionym układem immunologicznym lub specyficznymi potrzebami zdrowotnymi, które mogą być bardziej wrażliwe na zanieczyszczenia.

Dzbanki filtrujące czy butelki z wkładami oczyszczającymi od Auchan to świetna opcja, która daje pewność, że woda, którą pijesz lub wykorzystujesz do gotowania, jest świetnej jakości.

Przeczytaj także: Jak oszczędzać wodę z myślą o środowisku i domowym budżecie? 9 porad

Zdrowy nawyk picia wody – pamiętaj o codziennym nawadnianiu!

Codzienne nawadnianie organizmu na ogromny wpływ na samopoczucie, wygląd oraz zdrowie. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania różnych procesów fizjologicznych, takich jak trawienie, transport substancji odżywczych, regulacja temperatury ciała czy usuwanie toksyn.

Dlatego pamiętaj, aby codziennie pić przynajmniej 2 litry wody. Jeśli stanowi to dla Ciebie problem i często zapominasz o sięgnięciu po szklankę wody, możesz ustawić sobie przypomnienie na telefonie, na przykład co dwie godziny. Warto również urozmaicać napoje, zwłaszcza gdy nie przepadasz za smakiem czystej wody – dodaj do niej na przykład listki mięty czy bazylii oraz świeże owoce, takie jak cytryna, limonka, truskawki i maliny.

Czy picie wody z kranu jest zdrowe? W wielu regionach jest to w pełni bezpieczny wybór, a co więcej – możesz jej używać do picia czy gotowania bez konieczności dodatkowej filtracji. Jeśli jednak nie masz pewności co do jakości wody w swoim domu lub chcesz zyskać dodatkową ochronę, wybierz praktyczne dzbanki lub butelki filtrujące dostępne w sklepie internetowym Auchan. Zapraszamy na zakupy!