Czym zastąpić płyn do podłóg? Domowe rozwiązania
Domowe środki czystości, przygotowane z łatwo dostępnych produktów, są bardzo dobrą alternatywą dla gotowych środków chemicznych. Nie tylko są proste w przygotowaniu, świetnie czyszczą, ale także przyczyniają się do poprawy stanu naszego środowiska. Sprawdź, z czego i w jaki sposób przygotować domowy płyn do mycia podłóg, a wszystkie niezbędne produkty do jego wykonania z łatwością znajdziesz w internetowym sklepie Auchan.
Domowy płyn do mycia paneli – czy warto wprowadzić go do codzienności?
Wydawać by się mogło, że kupno gotowego środka czyszczącego jest prostym i korzystnym rozwiązaniem. Jednak jeszcze więcej plusów może mieć wykonanie go samodzielnie. Co można dzięki takiemu działaniu zyskać?
- Mniejsze ryzyko wystąpienia alergii. Z uwagi na znajomość składu domowego płynu, można wyeliminować produkty, na które któryś z domowników jest uczulony. Poza tym prosta lista składników zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, które zwykły pojawiać się w kontakcie z klasycznymi środkami czystości.
- Delikatne działanie na czyszczone powierzchnie. Domowy środek czyszczący można skomponować tak, by był skuteczny i jednocześnie nie działał agresywnie na podłogę. Dzięki temu możesz cieszyć się czystą, lśniącą i nienarażoną na uszkodzenia chemiczne podłogą.
- Zmniejszenie obciążenia ekosystemu. Dzięki takiemu działaniu, jak samodzielne tworzenie produktów do sprzątania, możesz znacznie ograniczyć ilość zanieczyszczeń i środków chemicznych wprowadzanych do środowiska: wody i gleby (gdy na przykład po zakończonym sprzątaniu wylewasz wodę z detergentami do toalety). Naturalne składniki w domowych środkach czystości nie szkodzą środowisku, gdy się do niego dostaną. Dodatkowo przyczynia się to także do wyrobienia prawidłowych, proekologicznych nawyków i zwiększenia świadomości na temat odpowiedzialności człowieka za stan środowiska. Dużo zależy od naszych właściwych wyborów.
- Poprawa stanu domowego budżetu. Produkty wykorzystywane do komponowania ekologicznych środków czyszczących, takich jak ocet czy soda oczyszczona, są stosunkowo tanie w porównaniu do gotowych środków. Większa ilość pieniędzy dzięki temu zostaje w Twoim portfelu.
Czym zastąpić płyn do podłóg? Przepisy
Czyszczenie parkietu domowym sposobem wcale nie jest trudne i nie wymaga dużej ilości czasu. By stworzyć skuteczny i przede wszystkim przyjazny środowisku płyn do czyszczenia podłogi, wystarczy wymieszać ze sobą składniki, takie jak na przykład ocet, soda czy mydło w płynie, w odpowiednich proporcjach. Czym zastąpić płyn do podłóg i w jaki sposób stworzyć samodzielnie jego ekologiczny odpowiednik? Poniżej przedstawiamy kilka przepisów z wykorzystaniem różnych artykułów, które z łatwością znajdziesz w swojej kuchni lub zamówisz w sklepie internetowym Auchan.
Ocet do mycia podłóg – naturalny i wszechstronny środek
Ocet jest naturalnym środkiem, którego właściwości świetnie sprawdzają się w codziennych porządkach (usuwa kamień i osad, neutralizuje przykre zapachy i jest antybakteryjny). Używa się go najczęściej do czyszczenia zabrudzonych rusztów piekarnika, usuwania osadu i kamienia z armatury łazienkowej czy odkamieniania czajnika. Ocet jest także środkiem, który świetnie sprawdzi się w roli składnika ekologicznego płynu do mycia podłogi. Dzięki jego zastosowaniu możesz cieszyć się zdezynfekowaną powierzchnią, wolną od wszelkiego rodzaju zabrudzeń, nawet tłuszczu. Świetnie nada się do większości rodzajów podłóg: dobrze wyczyści podłogi drewniane, laminowane, winylowe, a także płytki. Warto zachować ostrożność podczas wykorzystywania octu w czyszczeniu podłóg woskowanych, lakierowanych i kamiennych – może powodować uszkodzenie powierzchni i matowienie podłogi. W jaki sposób przygotować płyn do podłogi z wykorzystaniem octu?
Do wiaderka ciepłej wody (około 5 litrów) dolej ½ szklanki białego octu. I właściwie środek czyszczący jest już gotowy! Jeśli jednak zależy Ci na ładnym zapachu, który po sprzątaniu będzie unosił się w pomieszczeniach, możesz do tej mieszanki dodać kilka (około 10) kropel olejku eterycznego, na przykład goździkowego lub cytrynowego. Co więcej, dodatek w postaci takich olejków jeszcze bardziej spotęguje działanie płynu (zapewni dodatkowe działanie antybakteryjne oraz wypielęgnuje powierzchnię podłogi).
Możesz także stworzyć własny ocet aromatyzowany. Wystarczy, że do butelki wlejesz wspomniany płyn i dodasz do niego skórki z cytryn, pomarańczy, goździki czy cynamon. Pozostaw mieszankę w ciepłym i zacienionym miejscu na około 3-4 tygodnie. Po upływie tego czasu będziesz mieć pięknie pachnący i świetnie czyszczący ocet, który doskonale nada się do tworzenia płynu do podłogi.
Soda oczyszczona – ekonomiczne i skuteczne rozwiązanie
Soda to środek, który najczęściej wykorzystuje się głównie w kuchni – z uwagi na swoje właściwości spulchniające często dodaje się ją do ciast i różnych wypieków. Jednak to dopiero początek możliwości, jakie daje wykorzystanie sody oczyszczonej w domu. Jest ona także świetnym środkiem czyszczącym. Pozbywa się bez trudu brudu i tłustych plam, dodatkowo eliminuje nieprzyjemne zapachy i odświeża czyszczone miejsca.
Dużym plusem sody jest fakt, że nie rysuje powierzchni, dlatego też jest bezpieczna nawet przy delikatnych powłokach. Najczęściej stosuje się ją do odświeżania dywanów, udrażniania rur czy jako środek wybielający do prania. Dzięki swoim właściwościom sodę można również z powodzeniem wykorzystać, by skomponować własny, domowy płyn do mycia paneli i innych podłóg.
Jak zrobić płyn do podłóg do zadań specjalnych z wykorzystaniem sody? Jeśli masz do zwalczenia większe zabrudzenia lub tłuste plamy na podłodze, możesz wykonać mieszankę ze szklanki sody i 600 mililitrów gorącej wody. Nakładaj ją szmatką na zabrudzoną powierzchnię. Zachowaj jednak ostrożność – takie stężenie sody będzie wykazywało silne działanie, więc nie zaleca się stosowania tego środka na delikatne podłogi woskowane czy lakierowane.
Czyszczenie parkietu domowym sposobem
Parkiety to jedne z tych typów podłóg, które wymagają szczególnego traktowania. Dobrze traktowany parkiet może posłużyć nawet kilkadziesiąt lat, jednak trzeba poświęcić jego pielęgnacji sporo uwagi. Wymaga odpowiedniej konserwacji – polerowania, lakierowania lub woskowania czy olejowania. Każdy z tych zabiegów ma na celu przedłużyć żywotność parkietu i sprawić, by pięknie się prezentował. Aby wspomóc pielęgnację drewna i nie zniszczyć powłok, które je chronią, trzeba dobrać odpowiednie składniki do jego czyszczenia. Jak stworzyć specjalny płyn do parkietu, który będzie jednocześnie ekologiczny?
Dobrym sposobem będzie wykorzystanie delikatnych, naturalnych środków. Sprawdzi się w tym przypadku mieszanka złożona z wody i szarego mydła – dobrze doczyści zabrudzony parkiet i nie pozostawi na nim nieestetycznych smug. Kolejnym pomysłem, który warto wypróbować, jest przemycie parkietu naparem czarnej herbaty. Działa ona nabłyszczająco i pielęgnująco, ale uwaga – może lekko barwić drewno. Pamiętaj, by dokładnie wyciskać mop lub szmatkę, ponieważ nadmiar wilgoci może wniknąć w drewno i powodować jego niszczenie się.
By nadać Twojemu parkietowi więcej blasku, spróbuj użyć mieszaniny oliwy z oliwek oraz soku z cytryny. Oliwa nabłyszczy drewno i je lekko zakonserwuje, z kolei sok z cytryny wykaże dodatkowe działanie antybakteryjne, które wyeliminuje drobnoustroje i roztocza. Jeśli akurat nie masz pod ręką oliwy, możesz zastąpić ją olejem kokosowym bądź woskiem pszczelim (wystarczy, że uprzednio rozpuścisz je w kąpieli wodnej).
Domowy płyn do mycia podłóg – ekologiczne alternatywy. Co jeszcze można wykorzystać?
Powyższe propozycje to nadal nie wszystko, co możesz wykorzystać podczas tworzenia ekologicznego środka czyszczącego do podłóg. Możliwości jest naprawdę wiele. Co jeszcze może zostać wykorzystane przy domowej produkcji ekologicznego płynu do podłogi?
- Boraks – to naturalny, przyjazny środowisku środek do czyszczenia. Ma szerokie zastosowanie (można udrażniać nim rury, dodawać do prania, a także czyścić na przykład okna). Dodatek tego składnika do płynu do podłogi pozwoli efektywnie je wyczyścić. Boraks świetnie radzi sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami, nawet takimi jak pleśń, oraz likwiduje nieprzyjemne zapachy. Wystarczy dodać do dwóch litrów ciepłej wody pół szklanki octu i dwie łyżki boraksu. Taka mieszanka zapewni czystą i wolną od zarazków podłogę.
- Mydło marsylskie – jest środkiem, którym można czyścić niemal wszystkie powierzchnie w domu bez obaw o ich uszkodzenie. Z tego też względu to świetny pomysł na dodatek do ekologicznego płynu do podłóg. Nie tylko poradzi sobie z codziennym kurzem, ale także zwalczy plamy na podłodze i dodatkowo ją nabłyszczy.
- Alkohol – dodanie tego składnika pozwoli zdezynfekować czyszczoną podłogę. Dodatkowo alkohol z łatwością wyparowuje, dzięki czemu podłoga po umyciu schnie naprawdę szybko, a na jej powierzchni nie zostają żadne smugi. Wystarczy do pięciu litrów ciepłej wody dodać około szklanki białego alkoholu (na przykład spirytusu) i 5-10 kropel ulubionego olejku eterycznego.
- Oleje roślinne – choć wyżej wspominaliśmy już o oleju kokosowym, oliwie i wosku, to niejedyne oleje, które można wykorzystać. Dobrze sprawdzi się też na przykład olejek migdałowy, który sprawi, że drewniana podłoga będzie pięknie lśniła.
Warto wiedzieć, czym zastąpić płyn do podłóg, by móc zrobić krok w kierunku ekologii i dobrego stanu środowiska. Domowe środki czystości to świetny wybór, gdy chcesz cieszyć się czystością w mieszkaniu i świadomością, że sprzyjasz naturze.