Aplikacja
Jak Zrobić Odżywkę Do Kwiatów Z Banana

Domowy nawóz do kwiatów – jak i z czego go zrobić?

Opublikowano 08/30/2023

Kwiaty doniczkowe wymagają regularnego nawożenia, żeby rosły zdrowo i bujnie kwitły. Nie musisz jednak kupować nawozów mineralnych. Skorzystaj z odpadów organicznych i stwórz domowy nawóz do kwiatów! Podpowiadamy jak się do tego zabrać.

Domowy nawóz do kwiatów – przewodnik po naturalnych rozwiązaniach

Kwietne donice na balkonie i przed domem są piękną dekoracją budynku. Nadają mu bardziej naturalnego charakteru i kolorystyki. Jednak żeby rośliny rosły zdrowo i bujnie kwitły mocnymi kwiatami, potrzebna jest pielęgnacja. Odpowiednio dobrane nawozy i preparaty ogrodnicze dostarczą roślinom składników potrzebnych do wzrostu i zjawiskowego kwitnienia.

W dziale ogrodniczym sklepów Auchan znajdziesz gotowe nawozy mineralne. Jednak możesz też samodzielnie przygotować taki preparat ze składników dostępnych w domu. Naturalne nawozy do kwiatów doniczkowych wpisują się w popularny nurt ECO. Przygotowując nawóz samodzielnie, ograniczasz produkcję opakowań jednorazowych i pozyskiwanie surowców potrzebnych do stworzenia nawozu. Przekonasz się też, że w ten sposób ograniczasz ilość wytwarzanych odpadów.

Naturalne nawozy do kwiatów doniczkowych – jak zacząć?

Zanim dowiesz się, jak zrobić nawóz do kwiatów, poznaj kilka informacji na temat samego nawożenia. Proces polega na dostarczaniu składników odżywczych, które są potrzebne do wzrostu i rozwoju roślin. Niedobór składników może prowadzić do żółknięcia liści, słabego kwitnienia i szybkiego przekwitania.

Naturalne Nawozy Do Kwiatów Doniczkowych

Poza podstawowymi elementami, do których zaliczana jest woda i promienie słoneczne, pozostałe składniki można podzielić na dwie grupy:

  • makroelementy – to najważniejsze składniki niezbędne do zdrowego i obfitego wzrostu. Należy do nich azot zapewniający wzrost roślin, potas umożliwiający prawidłowe rozrastanie się systemu korzeniowego, a także fosfor potrzebny na etapie zawiązywania pąków i niezbędny w procesie kwitnienia;
  • mikroelementy – składniki dodatkowe wspierające rozwój rośliny. Należą do nich żelazo, cynk i mangan.


Większość mikro i makroelementów znajduje się w odpadkach roślinnych.
Wykorzystując je, będziesz w stanie ograniczyć ilość odpadów zielonych, które następnie trafiają do kompostowni. Pozostałe składniki poprawiające skuteczność naturalnych nawozów możesz kupić w sklepach Auchan.

Żeby domowy nawóz do kwiatów zielonych i kolorowych był produktem przyjaznym środowisku naturalnemu, powinien pochodzić z odpadów. Nie kupuj produktów spożywczych tylko po to, żeby przeznaczyć je do produkcji nawozu. Wykorzystaj odpady, które powstają w Twojej kuchni i w ogrodzie. Jeśli dysponujesz ogrodem, możesz umieścić je w kompostowniku przed domem bądź zakupić niewielki kompostownik, który zmieści się np. na Twoim balkonie. Garść sprawdzonych sposobów na to, jak zrobić kompostownik, znajdziesz na blogu Auchan.

Niezależne od tego, czy preferujesz gotowe nawozy i preparaty domowe, czy też stosujesz domowy nawóz do kwiatów, musisz przestrzegać podobnych zasad. Nawożenie musi być prowadzone regularnie. Zacznij już na etapie wysadzania roślin z nasiona, a potem dodawaj składników odżywczych podczas wzrostu, aż do końca kwitnienia. Pamiętaj też o zachowaniu odpowiednich proporcji. Nawozy mają być jedynie dodatkiem do ziemi, a nie zastępować naturalne podłoże.

Przeczytaj także: Jak wykorzystać trociny w ogrodzie?

Wykorzystaj składniki z kuchni i dowiedz się, jak zrobić odżywkę do kwiatów z banana

Banan jest owocem nie tylko bardzo smacznym i pożywnym, ale cenionym za dużą zawartość fosforu i potasu. Te makroskładniki znajdują się także w skórkach z bananów. O wpływie tych minerałów na rozwój roślin, a szczególnie kwitnienie, pisaliśmy wyżej. Dlatego nie wyrzucaj skórek z banana o mokrych odpadów, jeśli zależy Ci na pięknym kwitnieniu roślin doniczkowych.

Domowy Nawóz Do Kwiatów

Istnieje kilka sposobów na to, jak zrobić odżywkę do kwiatów z banana. Najpopularniejsze jest wykorzystywanie wysuszonej skórki. Musisz pokroić odpady i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Następnie paski rozdrobnij na proszek i zmieszaj z wodą. Takim nawozem możesz podlewać rośliny.

Wśród ogrodników popularnością cieszy się także kiszonka ze skórki z bananów. Ceniony jest przede wszystkim jej znakomity wpływ na system korzeniowy. Do przygotowania nawozu musisz zgromadzić skórki w zamykanym słoiku i zalać je przegotowaną wodą. Przez następne kilka dni mieszaj zawartość regularnie. Nawóz będzie gotowy po dwóch tygodniach. Pamiętaj jednak, że kiszonka jest bardzo intensywna, dlatego przed użyciem musisz ją rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1.

Nawóz ze skórki banana najlepiej podawać roślinom na etapie kwitnienia. To wtedy najbardziej potrzebują składników zawartych w skórkach. Zacznij nawożenie od momentu pączkowania i regularnie dodawaj te środki wraz ze wzrostem rośliny.

Alternatywnym rozwiązaniem dla tworzenia naturalnych nawozów jest aplikacja skórek bezpośrednio do donicy i skrzynki balkonowej. Skórki z owoców pokrój na drobne niewielkie kawałki i następnie zmieszaj z ziemią przed sadzeniem. Możesz też zakopać skórki w bezpośrednim sąsiedztwie rośliny. W miarę postępowania rozkładu skórki będą sukcesywnie oddawały składniki odżywcze.

Przeczytaj także: Actuel – produkty dla domu, które chronią planetę

Inne ekologiczne rozwiązania na naturalne nawozy do kwiatów doniczkowych

Skórki z bananów to nie jedyny świetny materiał na przygotowanie nawozu. Możesz też wykorzystać inne domowe odpadki, głównie pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Z czego jeszcze można przygotować domowy nawóz do kwiatów?

Domowy Nawóz Do Kwiatów Zielonych

Fusy z kawy

Lubisz kawę i pijesz ją w dużych ilościach? Nie wyrzucaj fusów pozostałych po zaparzeniu. Nadal stanowią bogate źródło azotu, potasu i magnezu. Możesz wykorzystać je do nawożenia roślin kwasolubnych, a także do wymieszania z podłożem. Nie tylko dostarczą składniki odżywcze, ale też poprawiają przepuszczalność gleby. Poznaj kilka innych sposobów na wykorzystanie fusów z kawy.

Łupinki jajek

Skorupki jajek składają się w prawie 80 procentach z wapnia, który uzupełnia potas, cynk i inne minerały. Możesz wykorzystać je zatem do przygotowania nawozu wapiennego, który szczególnie lubi lawenda. Wystarczy pokruszyć łupinki, zalać wodą i poczekać dwa tygodnie na rozpuszczenie.

Dowiedz się więcej: Jak wykorzystać skorupki z jajek? Naturalny poradnik

Woda z gotowanych warzyw

Po gotowanych warzywach w wodzie pozostaje wiele cennych składników odżywczych. Szczególnie cenione są wywary z ziemniaków, buraków, marchwi i selera. Po wystudzeniu możesz taki wywar wylać bezpośrednio pod rośliny. Jeśli gotujesz warzywa z myślą o nawozie, pamiętaj o ograniczeniu ilości soli. Ten składnik może utrudnić nawadnianie korzeni, a w dużych ilościach nawet zniszczyć uprawy.

Piwo

Zwietrzałe piwo może być nawozem, który rozwiąże Twoje problemy ze storczykami. Zawiera witaminę B i węglowodany, które są potrzebne do wzrostu tych roślin. Piwo rozmieszane z wodą możesz aplikować bezpośrednio na liście lub dolać je do donicy z korą. Pamiętaj o tym, że możesz używać jedynie wygazowanego napoju.

Jak Zrobić Nawóz Do Kwiatów

Jak zrobić nawóz z drożdży do kwiatów? Porady Auchan

Na koniec zostawiliśmy nawóz do kwiatów, który trudno jest uzyskać z samych odpadów. Drożdże od dawna wykorzystywane są w ogrodzie do wspomagania rozwoju roślin. Znane są przede wszystkim jako środek do oprysku roślin. Drożdże zasilają liście, tworząc barierę chroniącą przed wdawaniem się zarodników grzybów. W ten sposób możesz zabezpieczyć rośliny przed najgroźniejszymi chorobami.

Standardowe drożdże piekarskie, dostępne w sklepach Auchan, są świetnym środkiem do nawożenia roślin. Zawierają między innymi spore ilości żelaza, aminokwasy i witaminy z grupy B. Podawane w formie nawozu, poprawiają rozwój korzeni i wzrost rośliny szczególnie we wczesnej fazie.

Jak zrobić nawóz z drożdży do kwiatów? Receptura jest łatwa, a praca nie zajmie wiele czasu. Wystarczy przygotować:

  • 50 gramów drożdży piekarskich;
  • 1/2 szklanki cukru;
  • 5 litrów wody.

Drożdże musisz rozdrobnić, zasypać cukrem i pozostawić na 2 godziny. Następnie całość zalej ciepłą wodą. Nawóz jest gotowy do użycia! Możesz nim podlewać i spryskiwać rośliny, a nawet dodawać do kompostownika w ogrodzie, co przyspiesza fermentację.

Jak często nawozić rośliny?

Kwiaty powinieneś nawozić co 2-3 tygodnie dawką dostosowaną do wielkości rośliny i doniczki. W przypadku kaktusów i sukulentów wystarczy nawozić raz w miesiącu. Możesz też stosować nawóz doraźnie, jeśli widzisz zżółknięte liście lub inne nieprawidłowości w rozwoju rośliny. Pamiętaj jednak, że zbyt wiele nawozu może doprowadzić do większych szkód, niż niedobór składników odżywczych. Lepiej zatem stosuj nawóz w krótszych odstępach czasu, podając niewielka ilość środka.

Przeczytaj także:Zero waste – czyli zdrowe nawyki ograniczania odpadów!

Już wiesz, jak zrobić nawóz do kwiatów, więc wykorzystaj go w swoim ogrodzie i domu!

Przygotowanie domowego nawozu do kwiatów nie powinno sprawić Ci problemów. Do większości z nich nie będziesz potrzebował wiele wolnej przestrzeni, a samo przygotowanie roztworów zabierze niewiele wolnego czasu. Skorzystasz na tym, ograniczając wytwarzanie odpadów mokrych i dostarczając swoim kwiatom najlepszych naturalnych składników. Jest to zatem korzystne dla Ciebie i środowiska naturalnego.

Dobre naturalne warzywa i owoce znajdziesz w sklepach Auchan. Są znakomite w smaku, a odpadki z nich świetnie sprawdzą się do przygotowywania nawozów. Z kolei, jeśli chcesz poznać więcej prostych sposobów na życie w nurcie ECO, znajdziesz je na blogu Auchan!