Aplikacja

Dzień Ziemi nie musi być tylko raz w roku – jak dbać o środowisko każdego dnia? Pomysły

Dawid
Przez Dawid
Opublikowano 06.06.2024 8 minut czytania

Od wielu lat Międzynarodowy Dzień Ziemi promuje dbanie o środowisko naturalne. Jednak, aby nie destabilizować ekosystemu, należy kierować się troską o przyrodę codziennie. Jak możesz regularnie wspierać ochronę środowiska? Sprawdź, jakie warto wprowadzić nawyki, aby zadbać o przyszłość naszej planety.

Co można zrobić na Dzień Ziemi przez cały rok?

Dzień Ziemi stał się świetną okazją do tego, aby propagować proekologiczną postawę. To święto o ponad 50-letniej tradycji. Ustanowiono je w 1970 roku i do dziś jest celebrowane na całym świecie, ciesząc się niemałą popularnością. Kiedy jest Dzień Ziemi? Obchodzimy go 22 kwietnia. To właśnie wiosną tematyka ochrony środowiska zyskuje na szczególnym rozgłosie.

Natomiast w trosce o naszą planetę nie musisz ograniczać się do inicjatyw proekologicznych wyłącznie w Międzynarodowy Dzień Ziemi. Istnieje mnóstwo prostych sposobów dotyczących dbania o przyrodę, przeciwdziałania zmianom klimatu i troski o lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń. W zależności od ilości wolnego czasu i indywidualnych możliwości wybierz metody wspierania Matki Natury, dzięki którym będziesz celebrować Ziemię przez cały rok! Jakie nawyki wprowadzić do swojej codzienności?

Świadome zakupy jako pierwszy krok

Świadomy konsument to konsument dbający o Ziemię. Rozsądne podejście do zakupów jest pierwszym wyzwaniem, którego możesz się podjąć, jeśli zależy Ci na dobru środowiska. Nie chodzi tutaj wyłącznie o wcześniejsze przygotowanie listy rzeczy, po które idziesz do sklepu, i sumienne kierowanie się nią. Choć to świetny sposób na ograniczenie marnotrawstwa (poznaj inne metody walki z wyrzucaniem jedzenia na blogu Auchan) w Twoim domu, możesz zrobić jeszcze więcej.

Wspieraj marki, z którymi dzielisz wartości. Coraz więcej producentów liczy się z negatywnym wpływem swojej działalności przemysłowej na środowisko naturalne i stara się go niwelować. W trosce o przyrodę kierują się zasadami zrównoważonego rozwoju, pozyskując produkty z ekologicznych upraw, korzystając z materiałów do pakowania towaru nadających się do recyklingu i ograniczając swój ślad węglowy. Dobrym przykładem jest marka własna Auchan Pewni Dobrego, której oferta opiera się na produktach od lokalnych dostawców, szanujących dobro środowiska.

Podczas zakupów stawiaj na produkty ekologiczne. To dobre rozwiązanie zarówno dla Twojego zdrowia, jak i planety. Żywność BIO powstaje w warunkach dbających o naturalny ekosystem – to oznacza mniej pestycydów i szkodliwych substancji zanieczyszczających glebę i wodę. Poza tym staraj się ograniczać produkty pochodzenia zwierzęcego. Zdrowa żywność z kategorii vege stała się ogólnodostępna, więc mogą po nią sięgać nie tylko weganie i osoby z różnymi alergiami, ale także każdy konsument zainteresowany lepszymi nawykami.

Kupując owoce i warzywa, nie wkładaj ich do foliowych torebek. A jeśli nie masz innego wyboru, pamiętaj, że nie musisz pakować osobno dwóch bananów i kilku marchewek. Nie każdy produkt potrzebuje plastikowych woreczków. Zamiast niej wybierz wielorazowe alternatywy, które możesz mieć zawsze pod ręką. A jeśli musisz użyć plastikowego woreczka, to nie wyrzucaj go od razu, może się przydać później.

Płócienne, lniane, lekkie siatki przydadzą podczas każdych zakupów. Co więcej, zwróć uwagę na produkty BIO w biodegradowalnych opakowaniach, które są przyjazne środowisku. O ekologicznych sposobach przechowywania jedzenia dowiesz się więcej na naszym blogu, gdzie opisaliśmy czym jest woskowijka.

Oszczędzanie energii w codziennych czynnościach

Jak jeszcze przez cały rok świętować Dzień Ziemi? Pomysły dotyczą też nawyków, na które możesz nie zwracać większej uwagi i wydają się nieszkodliwe. W trosce o środowisko warto ograniczyć zużycie energii w codziennym życiu. Możesz zacząć od wymiany standardowych żarówek na LED. Pamiętaj też zawsze o wyłączaniu światła w pokojach, w których nie przebywasz.

Zaoszczędzisz więcej energii w codziennym życiu, jeśli odłączysz od prądu urządzenia będące przez większość czasu w trybie czuwania, np. drukarkę lub kuchenkę mikrofalową. Kiedy wybierasz się w podróż, wyłącz sprzęt w całym domu – oprócz lodówki i zamrażarki nic więcej nie musi działać pod Twoją nieobecność.

Planując zakup elektroniki, dowiedz się więcej o klasach energetycznych. Im są wyższe, tym wykazują się większą energooszczędnością. Kierując się dobrem środowiska, zainwestuj w sprzęt z zieloną lub co najmniej żółtą etykietą. Pamiętaj też, że oznaczenia sprzętu elektronicznego niedawno się zmieniły, np. obecnie najwyższą klasą energetyczną jest C, czyli odpowiednik dawnego A+++.

Co można zrobić na Dzień Ziemi? Oszczędzaj wodę!

Wiele osób traktuje długą kąpiel lub czas spędzony pod prysznicem jako świetny sposób na zrelaksowanie się po dniu pełnym wyzwań. Jednak warto pamiętać, że nie sprzyja to oszczędności wody. Choć zachowanie higieny jest bardzo istotne, można podejść do tego rozsądnie. O tym, jak często myć włosy, żeby zużywać jak najmniej wody, dowiesz się na blogu Auchan.

Starasz się rzadziej myć włosy, ale borykasz się z nadmiarem sebum? Zamiast suchego szamponu w postaci aerozolu, który jest szkodliwy dla środowiska, postaw na naturalne alternatywy. Fryzurę odświeżysz za pomocą skrobi kukurydzianej lub różnych rodzajów mąki, np. ziemniaczanej lub ryżowej. Takie produkty przydadzą się również jako baza domowego suchego szamponu – wystarczy dodać do nich jeszcze odrobinę sody oczyszczonej i soli morskiej.

W dbaniu o dobro środowiska kluczowe są więc odpowiednie kosmetyki, np. Cosmia Bio zawierające aż 97% naturalnych składników. Szukaj lepszych zamienników wśród organicznych produktów pielęgnacyjnych – zwróć uwagę na etykiety, gdzie powinny pojawić się certyfikaty potwierdzające brak szkodliwych substancji dla Twojego zdrowia i planety.

Recykling i segregacja odpadów

Świętując Dzień Ziemi codziennie, nie możesz zapominać o prawidłowej segregacji odpadów. Recykling ma duże znaczenie dla dobra naszej planety, a zasady wyrzucania śmieci do odpowiednich pojemników powinien znać każdy. Właściwe gospodarowanie odpadami sprzyja ochronie środowiska, ponieważ niektóre zużyte produkty mogą zyskać drugie życie, a do tego można ograniczyć miejsce potrzebne wysypiskom. Co nadaje się do ponownego przetworzenia? Będą to m.in.:

  • makulatura – powstaje z niej nie tylko papier do pisania, ale też bandaże czy doniczki,
  • szkło – wykorzystuje się do produkcji kolejnych opakowań szklanych, 
  • tworzywa sztuczne – takich surowców wtórnych używa się do stworzenia mebli, zabawek, długopisów, a nawet ubrań.
  • bioodpady – służą jako kompost.

O 7 najważniejszych zasadach segregowania śmieci w domu przeczytasz na blogu Auchan. W procesie zarządzania odpadami pomogą Ci wytrzymałe worki dobrej jakości oraz kilka koszy o odpowiedniej wielkości. W widocznym miejscu możesz powiesić też kartkę z tabelą opisującą zasady sortowania. Dzięki temu szybciej zapamiętasz, co można, a czego nie należy wyrzucać do kolorowych kontenerów na śmieci.

Jak celebrować Dzień Ziemi? Alternatywne pomysły

Dzień Ziemi może być obchodzony na wiele sposobów. Szkoły zachęcają uczniów do uczestniczenia w różnych konkursach, które mają za zadanie promować postawy proekologiczne. Dzieci z nauczycielami tłumie wybierają się też do pobliskich lasów, parków i zielonych terenów, gdzie zbierają pozostawione tam śmieci. Jednak świętowanie tego dnia nie ogranicza się wyłącznie do aktywizowania najmłodszych. Dorośli także mogą odegrać dużą rolę i zaangażować się do działania na rzecz dobra środowiska.

Co można zrobić na Dzień Ziemi? Śledź strony internetowe i konta społecznościowe organizacji, które na co dzień zajmują się szerzeniem świadomości proekologicznej. Tam dowiesz się o przedsięwzięciach planowanych w Twoim mieście. Wiele akcji dotyczy choćby sadzenia drzew lub roślin miododajnych. Poza tym możesz wziąć udział w ciekawych konferencjach i spotkaniach, gdzie specjaliści dzielą się swoją wiedzą na temat walki o czystsze środowisko.

Natomiast pamiętaj, że świętować Dzień Ziemi śmiało możesz przez cały rok. Raz w tygodniu lub miesiącu wybierz się z bliskimi osobami do lasu, na plażę lub w inne miejsce, gdzie spacerując, będziecie zbierać śmieci. Kiedy tylko masz okazję, zamień jeżdżenie samochodem na korzystanie z komunikacji miejskiej lub przejażdżkę rowerem. Zamiast wyrzucać zepsute rzeczy, postaraj się je najpierw naprawić – w ten sposób możesz wesprzeć też lokalnych rzemieślników, np. szewca. Więcej podobnych pomysłów poznasz na blogu Auchan.

Dzień Ziemi to też promowanie świadomości ekologicznej w Twojej okolicy!

Jeśli chcesz zaangażować się w dbanie o naszą planetę, poszerz swoje działania o kolejne sposoby celebrowania Dnia Ziemi, dzięki którym wpłyniesz na ochronę środowiska w większym stopniu. Zacznij od promowania świadomości ekologicznej na poziomie społeczności lokalnej. Dołącz do wspólnoty aktywistów lub weź sprawy w swoje ręce i stwórz własną grupę z innymi mieszkańcami ceniącymi sobie dobro natury, której celem będzie wprowadzanie pozytywnych zmian w Twojej okolicy.

Możesz zaoferować sąsiadom pomoc w naprawie sprzętu elektronicznego, zorganizować wymianę używanych książek, ubrań czy roślin dla mieszkańców Twojego bloku lub całej ulicy, stworzyć plakaty zachęcające do prawidłowego segregowania odpadów. Takie budowanie świadomości ekologicznej w jednej dzielnicy czy osiedlu z pewnością zachęci do działania także inne społeczności.

O środowisko naturalne możesz dbać każdego dnia – nie tylko w Dzień Ziemi. Pamiętaj, że posiadasz moc sprawczą, dzięki której wprowadzisz wiele pozytywnych zmian w swojej codzienności i lokalnej społeczności.

Dawid
Napisane przez
Dawid
Ekspert ds. marketingu, miłośnik sztuki użytkowej, malarstwa i rzeźby. Fascynuję się wszelkimi przejawami kreatywności. Uważam, że dzieła powinny nie tylko cieszyć oko, ale i zmuszać do refleksji – właśnie z tymi założeniami tworzę swoje teksty. Doceniam też czas spędzony z książką na łonie natury. Dni wolne poświęcam na podróże. Najczęściej odwiedzam miejsca mało popularne wśród turystów. Dzięki temu mogę dokładnie zgłębić lokalną kulturę i cieszyć się z odkrywania nieznanego. Na bieżąco śledzę też aktualne wydarzenia oraz uprawiam sport. Obecnie stawiam na bieganie i jazdę na rowerze, jednak kiedyś to piłka nożna stanowiła dużą część mojego życia.