Aplikacja

Ekologia dla dzieci, czyli jak kształtować w dziecku pozytywne zachowania? Zielone porady

Aniela
Przez Aniela
Opublikowano 28.05.2024 7 minut czytania

Kształtowanie świadomości ekologicznej u dzieci ma wiele zalet. Nauka poszanowania zasobów naturalnych to dobry krok w stronę lepszej przyszłości dla kolejnych pokoleń. Jak najmłodsi mogą przyczynić się do ochrony środowiska? W jaki sposób wytłumaczyć dziecku znaczenie nawyków, które warto pielęgnować w trosce o przyrodę?

Jak wytłumaczyć dziecku, co to jest ekologia?

Im wcześniej dziecko zrozumie znaczenie swoich działań, tym więcej pozytywnych nawyków będzie w stanie nabrać. Aby pociecha dorastała w świadomości, że ma możliwość dokonywania lepszych wyborów dla środowiska, edukację o poszanowaniu zasobów przyrody warto zacząć już od najmłodszych lat. Jak wytłumaczyć dziecku, co to jest ekologia? Zacznij od prostych definicji, pomijając na razie szczegóły dotyczące zmian klimatycznych, gazów cieplarnianych i globalnego ocieplenia.

Przedstaw ekologię jako naukę o przyrodzie, która otacza dziecko. Opowiedz o tym, jak naukowcy badają środowisko naturalne, monitorują zachowanie zwierząt i poznają świat roślin. Zaznacz, że cały ekosystem opiera się na współpracy wszystkich organizmów i ich otoczenia. Podaj przykłady z życia codziennego, dzięki którym dziecko szybciej zrozumie, czym jest ekologia. Rozmowy staraj się przeprowadzać w ogrodzie, lesie czy parku.

Ucząc się, jak dbać o środowisko, dla dzieci okażą się przydatne różne porównania i skojarzenia. Wytłumacz, że rośliny potrzebują zdrowej gleby, wody i słońca tak samo jak pociecha potrzebuje ulubionego makaronu pełnoziarnistego z warzywami, świeżo wyciskanego soku z owoców i drzemki po zabawie, aby rosnąć, mieć siłę i poprawnie się rozwijać. Opowiedz o symbiozie jako przyjaźni między gatunkami, a także o środowisku naturalnym, np. pobliskim lesie, jako domu dla zwierząt.

Warto zaznaczyć też znaczenie działań ludzkich na przyrodę. Badaczy zajmujących się ekologią możesz przedstawić jako strażników dobrych warunków, które mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ekosystemu. Opowiedz dziecku o nawykach przyjaznych środowisku, ale pamiętaj, że samo przekazanie wiedzy nie wystarczy. Najmłodsi uczą się poprzez naśladowanie swoich autorytetów, dlatego staraj się dawać dobry przykład. Co więcej, wspólne dbanie o naturę z pewnością wzmocni Twoją więź z pociechą.

Ekologiczne gry i zabawy – uczymy przez zabawę

Oprócz zdobywania wiedzy o ekologii liczy się praktyka czynności sprzyjających przyrodzie. W przypadku dzieci świetnie sprawdza się nauka poprzez zabawę. Szereg kreatywnych aktywności, których można podejmować się nawet każdego dnia, nie tylko poszerzy zakres informacji o ochronie środowiska, ale także zakorzeni dobre nawyki. Dzięki temu dziecko przekona się, że dbanie o planetę nie jest trudne. Co wspomoże kształtować ekologiczną postawę u najmłodszych?

Wiedzę o segregowaniu odpadów utrwali prosta gra. Wspólnie z pociechą przygotuj niewielkie karty z kolorowymi kontenerami oraz różnymi śmieciami, które później trzeba będzie przyporządkować do odpowiedniego kosza. Warto użyć do tego makulatury i rzeczy, które już masz w domu. Uczestnicy takiej gry będą losować kilka kart z rysunkami odpadów, a następnie dopasowywać je do wyciętych kontenerów – kartony po mleku do żółtego kosza, słoik po dżemie do zielonego i tak dalej.

Raz na jakiś czas warto zorganizować w swoim domu ekologiczne warsztaty plastyczne. Do tworzenia wyjątkowych plakatów i kolaży przydadzą się m.in. stare zeszyty, koperty, czasopisma, gazetki sklepowe, pocztówki, rolki po ręcznikach papierowych i różne artykuły do rysowania od marki Auchan. Razem z dzieckiem możecie podjąć się też większych wyzwań. Ozdobne doniczki stworzycie z metalowych puszek po napojach lub konserw warzywnych. Z kolei ekologiczny karmnik dla ptaków zrobicie z plastikowych butelek.

Kolejną zabawą uczącą o dobru środowiska jest kompostowanie. Obserwowanie zmian, którym ulegają organiczne odpady, może być ekscytującym przeżyciem dla dziecka. Zbierajcie skórki bananów, obierki ziemniaków, skorupki jajek czy fusy po kawie. Podczas spacerów i pikników również możesz zaangażować dziecko do nauki o ekologii, np. za pomocą quizów oraz prowadzenia dzienników obserwacji natury.

Jak dbać o środowisko – praktyczne zadania dla dzieci

Ekologia dla dzieci stanie się codziennością, jeśli ustalisz w swoim domu kilka zasad. Czego warto nauczyć pociechę? Postaw na proste zadania, które staną się nieodłączną częścią Waszej rutyny. Do nawyków, które dzieci mogą wykonywać na co dzień, aby pomagać środowisku, należą:

 1. segregowanie śmieci – na lodówce lub w innym widocznym miejscu możesz przywiesić listę odpadów przypisanych do odpowiednich kontenerów. W zależności od wieku dziecka możesz umieścić na takiej infografice więcej obrazków śmieci lub tekstu dokładnie opisującego, czego nie powinno wrzucać się do kolorowych koszy;
 2. oszczędzanie energii – ustalenie harmonogramu, według którego pociecha będzie mogła korzystać z telewizora, komputera, laptopa czy tableta ograniczy zarówno długotrwałe korzystanie z prądu, jak i czas spędzony z urządzeniami elektrycznymi;
 3. oszczędzanie wody – zakręcanie kranu w trakcie szczotkowania zębów i krótsze prysznice zamiast długich kąpieli to podstawa. Możesz zaciekawić dziecko też zbieraniem deszczówki, którą wykorzystacie do podlewania kwiatów domowych lub warzyw w ogródku;
 4. zbieranie śmieci – podczas drogi do przedszkola lub szkoły, spaceru na plac zabaw, wycieczki do lasu i każdej innej okazji, wyrzucajcie do koszy pozostawione przez innych butelki plastikowe czy papierki po słodyczach. Natomiast zakładajcie do tego specjalną rękawiczkę do sprzątania, którą warto wówczas mieć przy sobie, uczul też dziecko, aby nie zbierało szklanych i potłuczonych butelek oraz nie dotykało odpadów samą dłonią;
 5. ograniczenie zużycia plastiku – wybierz z pociechą eko-zabawki stworzone z naturalnych materiałów zamiast wyprodukowanych z tworzyw sztucznych, a jeśli Twoja pociecha już samodzielnie odwiedza sklepy, zachęć ją do korzystania z torby wielokrotnego użytku, którą może samodzielnie ozdobić wedle własnego gustu. Poza tym naucz dziecko sięgać po produkty w biodegradowalnych opakowaniach, choćby od marki Pewni Dobrego od Auchan.

Ekologiczne książki i filmy dla dzieci

Z myślą o tym, jak dbać o środowisko, dla dzieci powstało wiele interesujących książek i filmów animowanych. Przedstawiają one najmłodszym znaczenie ochrony środowiska, ukazując, jak duży wpływ na planetę mają nasze codzienne wyboru. W zależności od wieku pociechy wybierz inną propozycję. Wśród ciekawych rekomendacji można wymienić choćby:

 • WALL-E (2008) – to klasyka filmów animowanych o tematyce ochrony środowiska, Przyjazny robot WALL-E sprzątający zdegradowaną planetę pokazuje, jak ważny jest nie tylko recykling, ale także odpowiedzialność za swoje wybory;
 • Happy Feet: Tupot małych stóp (2006) – bajka uczy o znaczeniu ochrony zagrożonych gatunków. Podkreśla, jak istotne staje się dbanie o naturalne zasoby w kwestii bezpieczeństwa zwierząt;
 • Film o pszczołach (2007) – porusza tematykę pochodzenia żywności, uczy o procesie produkcji miodu i wskazuje na jego ogromne znaczenie dla zachowania równowagi w ekosystemie;
 • Opowieści o tym, jak uratować planetę Anny Casals i Paolo Ferii – to ilustrowany zbiór historii, których głównymi bohaterami są nie tylko ludzie, ale też zwierzęta i przyroda, dzięki czemu dziecko może poznać różne perspektywy dotyczące troski o naturę;
 • Zero Waste napraw, oddaj, wykorzystaj, żeby ziemia była czysta Megan Anderson, Genny Campton i Carolyn Ang – przedstawia różne propozycje ograniczania odpadów w edukacyjny i przyjazny dzieciom sposób;
 • Woda Anny Skowrońskiej – odpowiada na liczne pytania o przyrodzie i otaczającym nas świecie, pokazując, jak duży wpływ ma woda.
 •  

Wspólne przeczytanie takich książek czy obejrzenie filmów animowanych o tematyce ekologicznej może być dobrym wstępem do rozpoczęcia rozmów o ochronie środowiska. Zachęć dziecko do podzielenia się własnymi refleksjami, a następnie omów z nim, co możecie zrobić dla przyrody.

Dziecko a codzienne ekologiczne wybory

Ekologia dla dzieci to ważny temat, który warto poruszać w każdej możliwej sytuacji. Zyska na tym nie tylko środowisko, ale także zdrowie pociech. Wdrożenie nawet niewielkich zmian w codziennym życiu pomaga wykształcić w młodej osobie nawyki, które poprowadzą ją ku bardziej zielonej przyszłości. Stałe poszerzanie wiedzy na temat ochrony środowiska i wybieranie naturalnych alternatyw uczy również brania odpowiedzialności za swoje decyzje.

Pamiętaj, że kształtowanie świadomości ekologicznej u dziecka zależy w dużej mierze od Twojego bycia dobrym wzorem do naśladowania. Pokaż, że bierzesz odpowiedzialność za swoje czyny i podchodzisz do troski o środowisko na poważnie. O sposobach niemarnowania jedzenia i przetwarzaniu zużytych przedmiotów dowiesz się więcej na blogu Auchan, gdzie czekają na Ciebie też inne porady w kwestii ochrony przyrody.

Postaraj się częściej zamieniać samochód na rower lub transport publiczny, oszczędzaj energię i wodę oraz bądź świadomym konsumentem. Takie proste zmiany pokażą dziecku, że proekologiczne podejście do życia nie jest dużym wyzwaniem i potrafi być satysfakcjonujące, np. w chwili gdy wspólnie stworzony kompost przyniesie pierwsze owoce Waszej pracy.

Aniela
Napisane przez
Aniela
Ekspertka ds. marketingu, kreatywna dusza z pasją do pisania i tworzenia treści. Fascynuję się światem mody i urody, dlatego chcę dzielić się trendami oraz poradami dotyczącymi pielęgnacji. Pasjonuję się też ogrodnictwem i eko rozwiązaniami. Zbieram praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin, projektowania ogrodów oraz zrównoważonego trybu życia. Jestem także miłośniczką zwierząt. Staram się, aby treści zawierały praktyczne porady na temat opieki nad pupilami oraz ich relacji z ludźmi. Często eksperymentuje też z tradycyjnymi przepisami, tworząc nowe, autorskie dania inspirowane innymi kulturami i smakami.