Ekologiczny płyn do płukania – z czego go zrobić?
Domowy płyn do płukania – poznaj skuteczne i przyjazne dla środowiska alternatywy
Zastępowanie domowej chemii i środków czystości bardziej naturalnymi mieszaninami zyskuje coraz większą popularność. Jednym z ciekawych rozwiązań jest domowy płyn do płukania prania. Tego typu produkty mają na celu zmiękczenie i wygładzenie włókien, dzięki czemu tkanina jest zadbana i cieszy nienagannym wyglądem. Płyny nadają im również ubraniom przyjemnego zapachu.
Na rynku jest dostępnych wiele gotowych środków chemicznych, których skład jest skomponowany z myślą o płukaniu tkanin. Tymczasem możesz wykonać domowy płyn do płukania z naturalnych składników. W dalszej części artykułu przedstawimy sposoby na przygotowanie takiej mieszaniny. Najpierw jednak postaramy się przedstawić Ci korzyści wynikające z samodzielnego przygotowania preparatu.
Płyn do płukania DIY to przede wszystkim środek naturalny. Wykonuje się go głównie z produktów pochodzenia roślinnego i soli mineralnych. Środki stanowią zatem bardzo niewielkie obciążenie dla środowiska naturalnego, zarówno na etapie produkcji, jak i będąc już odpadem. Co więcej, nie kupujesz jednorazowych opakowań z tworzywa sztucznego. Środek możesz przechowywać w pojemniku wielorazowego użytku, który uzupełnisz samodzielnie.
Zobacz również: Jak ograniczyć plastik? Proste kroki do zrównoważonego stylu życia
Płyn do płukania tkanin domowej roboty może wpływać korzystnie na Twoje zdrowie. Przede wszystkim nie będzie zawierał kumaryny, czyli środka wpływającego na zapach tkaniny po płukaniu. Ten związek jest jednak silnym alergenem i może powodować reakcje alergiczne. Inne środki chemiczne, takie jak formaldehyd, terpineol czy alkohol benzylowy również mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie i skórę człowieka, np. podrażniając ją. Jako odpad będą też zagrażać ekosystemom, szczególnie środowiskom wodnym.
Domowy płyn do płukania prania – przewodnik po naturalnej pielęgnacji ubrań z Auchan
Samodzielne przygotowywanie domowych środków chemicznych nie jest już domeną jedynie pasjonatów ekologii. Coraz więcej osób wykonuje pranie lub sprzątanie, korzystając z preparatów własnej produkcji. Takie mieszaniny są równie skuteczne, co standardowe środki chemiczne. Przygotowanie wymaga jednak poświęcenia odrobiny wolnego czasu i zdobycia wiedzy z tej dziedziny.
Na początek będziesz musiał wybrać się na zakupy po niektóre składniki. Większość z nich z pewnością masz już w domu wśród przypraw, środków do łazienki lub kuchni. Pozostałe znajdziesz w sklepach Auchan lub drogeriach.
Nie trzeba mieć w domu małego laboratorium chemicznego, żeby przygotować domowy płyn do płukania. Na czas mieszania składników wystarczy wydzielić kuchnię lub łazienkę i zamknąć pomieszczenia przed dziećmi. Do pracy będziesz potrzebował jedynie miarek. Większość przepisów podawana jest w gramach lub mililitrach. Do dokonania pomiaru wystarczy zatem waga kuchenna i standardowe szklanki o objętości 200 ml. Kiedy przygotujesz produkty i obliczysz proporcje, samo zmieszanie zajmie Ci dosłownie chwilę.
Przed przystąpieniem do pracy zastanów się, jak będziesz przechowywał produkt. Domowe płyny do płukania najlepiej umieścić w szklanym pojemniku z zamknięciem. Może to być butelka lub słoik. Pojemnik będziesz mógł wykorzystać wielokrotnie, a w razie potrzeby łatwo umyć. Na wieku lub ściance słoika umieść naklejkę informującą o rodzaju przygotowanego środka.
Sprawdź także: Fusy z kawy – co z nimi robić? Jak możesz je wykorzystać?
Jakie korzyści ma ocet zamiast płynu do płukania?
Jednym z ciekawych składników domowych środków czyszczących jest ocet. Jego skuteczność w walce z trudnymi plamami jest powszechnie znana. Ocet dodaje się do prania lub bezpośrednio na tkaninę podczas zapierania plam. Wiele korzyści może przynieść także zastosowanie octu do płukania tkanin. Dlaczego warto z niego korzystać na tym etapie? Do najważniejszych właściwości należą:
- zmiękczanie wody – ocet rozbija minerały rozpuszczone w wodzie, dzięki temu znika problem nieskutecznego prania i płukania w twardej wodzie;
- usuwanie mikroorganizmów – ocet skutecznie usuwa rozwijające się bakterie i grzyby. Warto dodawać go do płukania ręczników, a także odzieży sportowej. W ten sposób pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu i usuniesz grzyby i bakterie;
- zapobieganie niszczeniu tkanin – zawartość octu na etapie płukania zmiękcza tkaniny. Dzięki temu materiał nie mechaci się, a włókna nie elektryzują;
- odświeżanie kolorów – ocet pozytywnie wpływa na tkaniny, co jest widoczne w jakość ich kolorów. Dodatek tego produktu do płukania pozwala na odświeżenie białych ubrań i bielizny. Z kolei w poszarzałych przywraca blask i intensywność barw.
Wiele z tych cech można uzyskać przy zastosowaniu standardowych środków chemicznych. Jednak zamieniając je na ocet, wpływasz korzystnie na środowisko naturalne.
Sprawdź, jak wykonać domowy płyn do płukania tkanin z octu!
Ze względu na swoje właściwości, ocet stanowi bazę najpopularniejszego domowego środka do płukania tkanin. Do przygotowania będziesz potrzebował następujących składników:
- szklanka octu;
- 3 łyżeczki sody oczyszczonej;
- olejek eteryczny (około 20 kropli).
Wszystkie składniki wlej do miski lub niewielkiego słoika. Po rozmieszaniu domowy płyn do płukania tkanin z octu jest już właściwie gotowy do użycia. Możesz wlać go bezpośrednio do prania lub do specjalnej komory w swojej pralce. Ilość przygotowana ze składników w tych proporcjach wystarczy na dwa lub trzy użycia, w zależności od wielkości komory i ilości prania.
Jeśli obawiasz się, że Twoje ubrania będą miały nieprzyjemny zapach octanów, możesz być spokojny. Ten aromat bardzo szybko się uwalnia. Na ubraniach pozostanie tylko lekki aromat olejku eterycznego. Ważne jest zatem, żebyś wybrał zapach olejku, który najbardziej Ci odpowiada i Cię nie drażni.
Przeczytaj również: Jak segregować śmieci w domu? 7 najważniejszych zasad
Inne pomysły DIY – płyn do płukania, który będzie przyjazny dla planety i ubrań
Nie lubisz zapachu octanów? Może Twoja mieszanka nie sprawdziła się i chcesz spróbować z innymi składnikami? Jeśli z jakiegoś powodu w preparacie nie odpowiada Ci ocet, zamiast płynu do płukania możesz użyć innych środków. Poznaj dwa dodatkowe przepisy na płyn do płukania tkanin, które nie zawierają octu.
Płyn z wody i kwasku cytrynowego
Kwasek cytrynowy jest znany z właściwości czyszczących, jednak chętnie wykorzystuje się go do płukania. Zmiękcza tkaniny i nadaje im świeżego aromatu. Jak zrobić płyn do płukania tkanin z kwasku cytrynowego? Receptura jest bardzo prosta:
- szklanka wody (około 200 ml);
- kwasek cytrynowy marki Auchan (50 g);
- dodatki olejku zapachowego (opcjonalnie).
Całość rozmieszaj i zamknij w szczelnym pojemniku. Do płukania jednego prania wystarczą 3 łyżki środka. Możesz zmieniać ilości wody i kwasku. Pamiętaj jednak, że maksymalne stężenie kwasku cytrynowego w wodzie wynosi 30%.
Środek z soli i sody oczyszczonej
Jeśli masz wyjątkowy problem z nieprzyjemnymi zapachami i zabrudzeniami – ten środek, sprawdzi się do tego znakomicie. To jedyny preparat w naszym zestawieniu, który nie ma konsystencji płynu. Mimo tego jego skuteczność przy zmiękczaniu tkanin również jest bardzo wysoka. Do przygotowania takiego środka będziesz potrzebował:
- grubej soli morskiej (około 2–3 szklanki);
- sody oczyszczonej marki Auchan (jedna szklanka)
- olejki eteryczne (według uznania, ale około 2-3 ml, czyli 40-60 kropli).
Całość rozmieszaj i umieść w szczelnie zamykanym pojemniku. Sól w czasie płukania znakomicie pochłania nieprzyjemne zapachy. Do usuwania niechcianego aromatu świetnie nadaje się także soda oczyszczona. Do każdego prania dodaj 2–3 łyżki.
Domowy płyn do płukania i inne domowe środki czyszczące
Naturalne środki czyszczące wracają do łask. W wielu domach można trafić nie tylko na płyny do płukania tkanin, ale także proszki do prania, środki do mycia płytek i podłóg, a nawet preparaty do zmywarki. Wykonywane z naturalnych składników nie narażają środowiska naturalnego na szkodliwe działanie niepożądanych związków, jednocześnie zapewniając porównywalną skuteczność.
Szukając składników do produkcji ekologicznych środków czystości, odwiedź sklepy Auchan stacjonarne i online. Na naszym blogu znajdziesz też wiele ciekawych porad dotyczących życia w nurcie ECO.