Ekologiczny transport? Ty też możesz się zaangażować! Kilka rozwiązań dla środowiska i dla Ciebie
Wpływ transportu na środowisko – poznaj fakty
Jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza oraz emisji gazów cieplarniach na świecie jest transport spalinowy. Według danych opublikowanych przez Parlament Europejski szacuje się, że w krajach Unii Europejskiej samochody spalinowe odpowiedzialne są za ¼ emisji dwutlenku węgla. Największy udział w tych emisjach mają samochody osobowe, ciężarówki i samoloty, napędzane benzyną oraz olejem napędowym.
Silniki spalinowe emitują także inne szkodliwe substancje, takie jak tlenki azotu oraz pyły zawieszone. Są to drobne cząstki lub kropelki unoszące się w powietrzu, które mogą być wdychane przez ludzi i zwierzęta. Główne ich źródła to spalanie paliw, ścieranie opon i hamulców oraz zanieczyszczenia z powierzchni dróg. Pyły zawieszone są szkodliwe dla zdrowia – mogą powodować choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, a także pogarszać jakość powietrza i wpływać negatywnie na środowisko.
Ogromna ilość tych gazów w naszej atmosferze wpływa na niektóre zjawiska oraz zmiany. Podnoszenie się średnich temperatur na Ziemi, przyspieszenie topnienia lodowców na biegunach, czy też ekstremalne zjawiska pogodowe, to tylko niektóre z konsekwencji. W miastach pojawia się smog, a jakość powietrza spada.
Zatrzymać te zjawiska, a także im przeciwdziałać, mogą nowe proekologiczne rozwiązania, takie jak ekologiczny transport. Jednak wprowadzenie przyjaznych dla środowiska naturalnego pojazdów, powinno iść w parze z rozwojem technologii tworzących czysty transport. Tym właśnie zajmują się naukowcy oraz producenci pojazdów, jak i politycy wprowadzający nowe przepisy dotyczące emisji spalin.
Ekologiczne środki transportu – przegląd dostępnych opcji
Większość pojazdów na świecie to nadal tradycyjne samochody spalinowe. Jednak istnieją inne bardziej ekologiczne alternatywy, z jakich możesz korzystać na co dzień. Oto kilka ich przykładów.
1. Hulajnogi elektryczne
Jeżeli poszukujesz szybkiego środka transportu na krótkich dystansach, to hulajnoga może być najlepszym wyborem. Modele elektryczne są ciche, nie emitują spalin, a do tego pozwalają na uniknięcie miejskich korków. Dlatego też doskonale sprawdzają się jako sposób na dojazd do pracy, szkoły czy na uczelnię. Hulajnogi można szybko złożyć, łatwo je przechować w biurze lub pokoju, a nawet wsiąść z nimi do komunikacji publicznej.
2. Rowery
Jazda na rowerze to przyjemny, zdrowy i ekologiczny sposób na przemieszczanie się. Pojazdy te nie emitują żadnych zanieczyszczeń, pozwalają na unikanie korków, dzięki istniejącym i stale powstającym ścieżkom rowerowym. A do tego jazda na rowerze poprawia kondycję fizyczną. W sieci sklepów Auchan znajdziesz modele, które wyposażone są w wiele udogodnień. Taki rower pozwoli Ci wygodnie przemieszczać się po mieście, dojeżdżać do pracy lub relaksować się podczas wycieczek. Nie zapomnij też o odpowiednim wyposażeniu: kask, okulary, kamizelka odblaskowa, to gadżety, które zapewnią Ci bezpieczeństwo i widoczność na drodze.
W wielu miastach istnieje możliwość wypożyczenia roweru, czy to zwykłego, czy elektrycznego ze specjalnych stanowisk. Rozwiązanie to stanowi wygodną, tanią i praktyczną alternatywę dla samochodów.
3. Skutery elektryczne
Jeżeli z jakichś powodów nie możesz jeździć na rowerze, zawsze możesz zastąpić go skuterem elektrycznym. To doskonałe rozwiązanie do pokonywania miejskich wąskich uliczek oraz omijania samochodów stojących w korkach. Ich zdecydowaną zaletą jest mały rozmiar, dzięki któremu możesz zaparkować skuter, tam, gdzie samochód nigdy by się nie zmieścił. W miastach pojawia się coraz więcej stacji ładowania, dlatego nie musisz martwić się o zasięg pojazdu. Jest to wygodny i ekologiczny sposób na poruszanie się po mieście.
4. Samochody elektryczne
Auta zasilane bateriami to już normalny widok na naszych ulicach. Charakterystyczne zielone tablice rejestracyjne oznaczają, że tak oznaczone auto jest zeroemisyjne. Czyli, że podczas jazdy nie emituje żadnych szkodliwych substancji do atmosfery. To prawda, że tego rodzaju pojazdy mają jeszcze wady, takie jak mały zasięg, czy też długi czas ładowania ogniw. Producenci samochodów pracują stale nad nowymi rozwiązaniami, które usprawnią działanie i ładowanie elektryków. Auta te cenione są za niskie koszty eksploatacji, brak wielu ruchomych i awaryjnych elementów, oraz komfort podróży.
5. Samochody hybrydowe
Tego rodzaju pojazdy łączą w sobie uniwersalność silników spalinowych z ekologią ogniw elektrycznych. W mieście, gdzie częste zatrzymywanie się i ruszanie jest na porządku dziennym, silniki elektryczne spisują się doskonale. Natomiast w trasie, gdzie liczy się zasięg i niezawodność, auta te korzystają z silników spalinowych. Dzięki hybrydzie mogą poznać zalety tego ekologicznego rozwiązania.
6. Transport publiczny
Poruszanie się pociągami, autobusami, metrem, czy też tramwajami to także działanie proekologiczne. W wielu miastach kursują autobusy elektryczne lub zasilane gazem ziemnym. W połączeniu z tramwajami i metrem powstaje w ten sposób sieć ekologicznego transportu publicznego. Takie środki transportu umożliwiają przyjazny dla środowiska dojazd do pracy, czy też do szkoły. Często wyposażone są miękkie, wygodne siedzenia. Jednak niewątpliwym minusem jest to, że w godzinach szczytu najbardziej popularne linie bywają mocno zatłoczone.
Technologie wspierające ekologiczny transport – to warto wiedzieć!
Producenci pojazdów oraz instytuty badawcze stale rozwijają rozwiązania techniczne, które mają wspierać transport ekologiczny. Oto kilka interesujących rozwiązań, z którymi warto się zapoznać.
Aplikacje do współdzielenia przejazdów
Wspólne korzystanie z samochodów to popularny trend w wielu krajach, także w Polsce. Aplikacje takie jak BlaBlaCar pozwalają na znalezienie osób udających się w tym samym kierunku i zorganizowanie wspólnej podróży. Dzięki temu właściciel pojazdu może obniżyć koszty, a na drogę wyjedzie jeden, zamiast na przykład 3 samochodów.
Natomiast aplikacje takie jak Uber, czy też Bolt pozwalają wygodnie poruszać się po mieście, bez konieczności korzystania z własnego auta, To również przyczynia się do zmniejszenia liczby samochodów w ruchu miejskim.
Inteligentne systemy zarządzania ruchem
Korki, zastoje oraz zatory drogowe znacząco wpływają na zwiększenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Dlatego też inżynierowie i urbaniści opracowują rozwiązania takie jak inteligentne sygnalizacje świetlne. W zależności od natężenia ruchu dostosowują one częstotliwość zmiany świateł, tak by nie tworzyły się korki i zatory. Co więcej, są one w stanie w czasie rzeczywistym informować o niebezpiecznych zdarzeniach na drodze za pośrednictwem aplikacji mobilnych takich jak Google Maps. Pozwala to na omijanie najbardziej zakorkowanych tras, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa.
Elektryczne systemy napędowe
Cały czas trwają prace nad zwiększeniem wydajności baterii litowo-jonowych oraz innych rodzajów ogniw paliwowych. Producenci pojazdów prowadzą testy ładowania bezprzewodowego, które nie wymaga podłączania kablami. Także samochody autonomiczne, choć na razie w fazie testów, mogą przyczynić się do zmniejszenia wpływu transportu na środowisko. Możliwe to jest dzięki stosowaniu ekologicznych napędów oraz kontrolowaniu zachowania pojazdu przez inteligentny komputer pokładowy.
Technologie wspierające rowerzystów
Stale rozwijają się także rozwiązania skierowane do rowerzystów. Są to między innymi systemy inteligentnego oświetlenia, dostosowujące natężenia przedniej lampy do otoczenia, zupełnie jak w nowoczesnych reflektorach samochodowych. Popularne są także aplikacje takie jak Google Maps, które wskazują trasę dla rowerów, dostosowaną do warunków i natężenia ruchu. Rozwiązanie to znacznie poprawiają bezpieczeństwo i komfort jazdy.
Transport ekologiczny – jakie ma korzyści?
Korzystanie z ekologicznych środków transportu niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno dla środowiska, jak i dla nas samych.
Ochrona środowiska
Ekologiczny transport minimalizuje zanieczyszczenie powietrza, co przyczynia się do redukcji efektu cieplarnianego. Pojazdy zasilane elektrycznie lub siłą ludzkich mięśni, takie jak rowery, lub hulajnogi nie emitują CO2, w odróżnieniu od tradycyjnych samochodów spalinowych. Używanie tych środków transportu przyczynia się do poprawy jakości powietrza, ogranicza hałas i redukuje liczbę pojazdów na ulicach. Wszystko to sprzyja rozwojowi natury w miejskich obszarach.
Zdrowie osobiste
Decydując się na poruszanie rowerem lub hulajnogą, masz szansę poprawić swoją kondycję fizyczną. Aktywność na świeżym powietrzu zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym serca. Może także poprawiać ogólną jakość życia poprzez zwiększenie poziomu endorfin, tzw. hormonów szczęścia.
Oszczędność
Ekologiczne środki transportu, w szczególności auta elektryczne czy też hybrydy zazwyczaj są droższe niż ich spalinowe odpowiedniki. Jednak w dłuższej perspektywie zapewniają one większe oszczędności. Wpływ na to mają niskie koszty eksploatacji, niższe wydatki związane z paliwem, mniejsza awaryjność oraz dotacje oferowane przez rząd przy zakupie tego rodzaju pojazdów.
Ekologiczny transport. Podsumowanie
Każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i walki ze zmianami klimatycznymi. Wystarczy, że wybierzesz transport ekologiczny, przesiądziesz się na rower, albo pojazd elektryczny. Warto korzystać z ekologicznych rozwiązań w codziennym życiu – dla dobra naszej planety i przyszłych pokoleń.