Aplikacja

Ekoturystyka – jak zwiedzać świat nie niszcząc go? Kilka pomysłów

Dawid
Przez Dawid
Opublikowano 02.06.2024 6 minut czytania

Ekoturystyka nie polega wyłącznie na podróżowaniu. To również troska o środowisko naturalne i lokalne społeczności. Ekologiczny styl życia jest już nie tylko modą – staje się społecznym obowiązkiem. Sprawdź, czym dokładnie jest ekoturystyka i w jaki sposób podróżować świadomie, minimalizując negatywny wpływ turystyki masowej na środowisko.

Czym jest ekoturystyka i dlaczego jest ważna?

Środowisko się zmienia – i to niekoniecznie jest dobra wiadomość. Jeśli chcemy spowolnić postępujące negatywne zmiany, a nawet zapobiec niektórym z nich, musimy odpowiednio reagować na degradację natury. Wiąże się to z koniecznością wdrożenia zrównoważonych działań w każdej dziedzinie życia – również w podróżowaniu.

Turystyka daje możliwość m.in. obcowania z naturą, wnikania w lokalną kulturę, historię czy degustowania różnorodnych przysmaków. Dzięki turystyce możemy
poznawać zarówno bliskie, jak i dalekie miejsca na całym świecie. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że większość form podróżowania nie wpływa korzystnie na środowisko. Przemieszczając się samolotem lub samochodem w większym lub mniejszym stopniu przykładamy rękę do zanieczyszczenia powietrza, wody i ziemi. Każda wyprawa pozostawia ślad węglowy. Im większe odległości pokonujemy, tym bardziej rośnie skala negatywnego oddziaływania podróży na środowisko.

Jak zmniejszyć szkodliwy wpływ podróży na naszą planetę? Stosując zasady ekoturystyki – czyli turystyki zrównoważonej. Nie można ograniczać się jednak wyłącznie do rezygnacji z podróży autem, ponieważ pojęcie ekoturystyki ma znacznie szersze znaczenie – chodzi tu nie tylko o sam środek transportu, ale i o inne aspekty, w tym na przykład wykorzystywane akcesoria. W sklepie internetowym Auchan znajdziesz mnóstwo produktów, dzięki którym możesz ograniczyć negatywny wpływ turystyki na przyrodę (np. drewniane widelce lub sztućce wielorazowego użytku). Tego typu produkty nie są jednak wszystkim, na co należy zwracać uwagę, dbając o środowisko.

Jak podróżować ekologicznie?

Istnieje wiele sposobów na to, jak ograniczyć negatywny wpływ podróżowania na środowisko. Z najprostszych rzeczy, które można robić, jest pakowanie się w mniejsze torby, plecaki i walizki. Każdy kilogram bagażu wpływa na podwyższoną emisję dwutlenku węgla przez samoloty. Im cięższa maszyna lotnicza, tym więcej wydziela szkodliwych dla środowiska substancji. Zamiast używać plastikowych, foliowych reklamówek, spakuj w podróż wielorazową składaną torbę – często okazuje się niezastąpiona.

Co jeszcze można zrobić, aby podróżować ekologicznie?

 • Postaraj się wybierać środki transportu o niskim wpływie na środowisko. Zamiast samochodu możesz wybrać pociąg. Z kolei na miejscu, zamiast komunikacji miejskiej, możesz zdecydować się na rower lub trekking.
 • Wybieraj ekologiczne noclegi. Zamiast hotelu w sieciówce postaw na tzw. homestay czy guesthouse prowadzony przez lokalną rodzinę lub namiot w wyznaczonym miejscu do biwakowania.
 • Kupuj lokalne towary, które zostały wyprodukowane w danym regionie, mieście lub państwie. Doskonale, jeśli produkty będą owocem pracy lokalnych rzemieślników, hodowców czy rolników. Wsparcie lokalnej społeczności ma ogromne znaczenie w ekoturystyce.
 • Unikaj nadmiernego zużycia zasobów naturalnych, takich jak woda i prąd. Wybieraj też miejsca, które wykorzystują zieloną energię i ograniczają zużycie plastiku.
 • Staraj się obcować z naturą przy jej maksymalnym poszanowaniu. Chroń również dorobek kulturowy i tradycje odwiedzanych miejsc.
 • Wspieraj i promuj zarówno mniej znane obszary turystyczne, jak i samą ekoturystykę wśród innych podróżników. Warto wykorzystać do tego współczesne możliwości, np. media społecznościowe.

Ekologiczne miejsca na mapie turystycznej

Promowanie postaw proekologicznych zwiększa świadomość osób podróżujących po świecie. W ramach tzw. zielonych szlaków, biura podróży lub lokalni partnerzy przygotowują i wprowadzają oferty turystyczne skupiające się na zrównoważonej turystyce – zarówno dla indywidualnych klientów, jak i zorganizowanych grup. Powszechnie stosowane inicjatywy to m.in. zielone szkoły, eskapady piesze (np. z kijkami trekkingowymi) i rowerowe po zielonych szlakach, warsztaty lokalnych rzemieślników, zwiedzanie parków narodowych i rezerwatów przyrody czy pobyty w regionie o charakterze poznawczym historii oraz tradycji danego miejsca.

Ekoturystyka staje się coraz popularniejszym zjawiskiem nie tylko na świecie, ale i w Polsce. Wszelkie formy eko-podróży zyskują w naszym kraju coraz większe grono zwolenników. Coraz częściej promowane są przez m.in. gospodarstwa na wsiach. Ekoturystyka nierozerwalnie wiąże się ze zdrowym stylem życia, sportem i ekologicznym jedzeniem. Przebywanie na wiejskim łonie natury to szansa na wypoczynek i regenerację.

Rozwój ekoturystyki w Polsce postępuje, co zauważyć można m.in. w liczbie obszarów chronionych (parki narodowe i krajobrazowe oraz rezerwaty przyrody). Są to miejsca, które powstały z myślą o ochronie najbardziej cennych przyrodniczo terenów i zasobów. W parkach narodowych czy rezerwatach często oferowany jest szereg działań proekologicznych, takich jak piesze wędrówki. Zwiedzający mają więc szansę na doświadczenie naturalnego piękna parków przy minimalnym oddziaływaniu na środowisko naturalne.

W naszym kraju rozwija się również infrastruktura wspierająca ekologiczne podróże, np. szlaki turystyczne, punkty widokowe i ścieżki edukacyjne. Popularna staje się agroturystyka, a także różne programy edukacyjne mające na celu ochronę środowiska. Polska wręcz obfituje w miejsca doskonale nadające się do uprawiania ekoturystyki. Wśród nich wyróżniamy między innymi:

 • Kaszuby,
 • Roztocze,
 • Pojezierze Drawskie i Mazurskie,
 • Parki Narodowe (Karkonoski, Biebrzański, Kampinoski, Tatrzański i inne),
 • Pasma górskie (np. Beskid Niski).

Wiele organizacji i lokalnych społeczności wspiera ekoturystykę, co przyczynia się do promowania zrównoważonego podróżowania, ale też ochrony przyrody i dóbr naturalnych. Na blogu Auchan znajdziesz eko-porad dotyczących podróżowania z naciskiem na troskę o środowisko.

Jak zaangażować się w ochronę środowiska podczas podróży?

Niekiedy trudno zorganizować w pełni ekologiczną podróż. Tym bardziej, jeśli koniecznie chcemy dostać się na drugi koniec świata, gdzie musimy wykorzystać do tego samolot. Pamiętajmy jednak, że zasady ekoturystyki możemy wdrażać nie tylko w trakcie dalekich eskapad, ale również w czasie lokalnych, nawet jednodniowych czy weekendowych wyjazdów.

Staraj się korzystać z rowerów lub własnych nóg, aby odwiedzać różne części danego miasta. Włóż najwygodniejsze obuwie i zabierz sprzęt na trekking, który ułatwi poruszanie się pieszo po wybranym obszarze. W miarę możliwości jedz lokalnie – pozwoli to wesprzeć finansowo miejscowych i lepiej poznać ich zwyczaje oraz nowe smaki. Postaw również na ekologiczne akcesoria, wielorazowe opakowania, bidon i inne gadżety wielokrotnego użytku. Spakuj w podróż kosmetyki less waste, takie jak mydło w kostce. Dzięki nim zaoszczędzisz miejsce w plecaku i nie będziesz nadmiernie zużywał plastiku.

W ochronę środowiska podczas podróży zaangażować się można poprzez zachowanie odwiedzanych obszarów w niezmienionej formie. Przyroda zasługuje na pełny szacunek, dlatego powinieneś podążać tylko wyznaczonymi szlakami. Nie zostawiaj po sobie śmieci i nie drażnij dzikich zwierząt. Zwracaj się z szacunkiem do ludzi mieszkających w danym regionie i podchodź z ciekawością do ich kultury oraz zwyczajów. Nie kupuj masowo wykonywanych pamiątek, a rzemieślnicze wyroby i akcesoria. W miarę możliwości bierz też udział w akcjach porządkowych organizowanych w Polsce i za granicą. Wspieraj lokalne organizacje ekologiczne i staraj się edukować innych podróżnych o zaletach ekoturystyki.

Pamiętaj, że aktywne zaangażowanie się w ochronę środowiska podczas podróży przyniesie korzyści dla całej planety. Jeśli szukasz pomysłów na to, jak jeszcze wspierać ekoturystykę, koniecznie zajrzyj na blog, a także do asortymentu Auchan. Na stronie znajdziesz porady dotyczące świadomych podróży i produkty, które przydadzą się podczas kolejnych wypraw – zarówno tych bliskich, jak i dalekich.

Dawid
Napisane przez
Dawid
Ekspert ds. marketingu, miłośnik sztuki użytkowej, malarstwa i rzeźby. Fascynuję się wszelkimi przejawami kreatywności. Uważam, że dzieła powinny nie tylko cieszyć oko, ale i zmuszać do refleksji – właśnie z tymi założeniami tworzę swoje teksty. Doceniam też czas spędzony z książką na łonie natury. Dni wolne poświęcam na podróże. Najczęściej odwiedzam miejsca mało popularne wśród turystów. Dzięki temu mogę dokładnie zgłębić lokalną kulturę i cieszyć się z odkrywania nieznanego. Na bieżąco śledzę też aktualne wydarzenia oraz uprawiam sport. Obecnie stawiam na bieganie i jazdę na rowerze, jednak kiedyś to piłka nożna stanowiła dużą część mojego życia.