Aplikacja

Gdzie wyrzucać baterie? Wszystko, co musisz wiedzieć o recyklingu

Opublikowano 03/08/2023

Segregacja odpadów stała się standardem na całym świecie. Dzięki temu dbamy nie tylko
o środowisko, ale też o bezpieczeństwo ludzi i zwierząt. Utylizacja baterii, akumulatorów
i sprzętu elektronicznego jest wyjątkowo ważna i odmienna od pozostałych odpadów.
W artykule wyjaśniamy, dlaczego tego rodzaju sprzęty zasługują na szczególną uwagę i w jaki sposób możesz je bezpiecznie wyrzucić.

Na czym polega recykling baterii, czyli odpowiedzialne zarządzanie odpadami?

Recykling baterii to cały proces rozpoczynający się od selektywnego zbierania odpadów, a kończący się na odzyskaniu jak największego procenta cennych surowców wykorzystanych w bateriach.
Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, co kwalifikujemy do kategorii baterii.
Pierwszą grupą baterii, którą znajdziesz głównie w samochodach, są baterie przemysłowe i akumulatory samochodowe. Są to dwa wyjątkowe rodzaje baterii, z uwagi na ich wielkość i ilość potencjalnie niebezpiecznych substancji w nich wykorzystywanych. Punkty prowadzące obrót akumulatorami są zobowiązane do prowadzenia ewidencji sprzedanych produktów, jak również przyjmowanych zużytych części. Sprzedawca, jak również punkt realizujący usługi w zakresie wymiany akumulatorów, ma prawny obowiązek bezpłatnie przyjąć od Ciebie stary akumulator i go zutylizować.
Baterie alkaliczne to najczęściej stosowane baterie, które są wykorzystywane w różnego rodzaju urządzeniach domowych, takich jak latarki, piloty do telewizora czy zegarki. Są to klasyczne paluszki AA czy też AAA oraz wszelkie inne popularne formaty jednorazowych bateryjek do małych sprzętów AGD. I to właśnie z nimi masz największą styczność.
Urządzenia wymagające większej ilości energii, jak na przykład smartfony, tablety czy laptopy, są zazwyczaj wyposażone w specjalne baterie umożliwiające ich wielokrotne ładowanie. Baterie litowo-jonowe (Li-ion) – to najpopularniejszy rodzaj baterii stosowany obecnie w tego rodzaju sprzętach. Charakteryzują się wysoką gęstością energii, co pozwala na dłuższe działanie urządzenia na jednym ładowaniu. Są też stosunkowo trwałe i bezpieczne w użytkowaniu. Warto jednak zwrócić uwagę, że zdarzały się przypadki samozapłonu takich baterii, co sprawia, że tym istotniejsza
jest ich odpowiednia utylizacja.
Wszystkie małe baterie codziennego użytku – czy to baterie alkaliczne różnego rodzaju, czy też te, które znajdziesz w smartfonie – można utylizować razem. Dlaczego jednak warto poświęcić dodatkowy wysiłek, aby odpowiednio utylizować tego rodzaju sprzęty?

Utylizacja baterii, dlaczego jest ważna dla środowiska?

Odpowiednia utylizacja baterii i ich recykling to ważny element odpowiedzialnego zarządzania odpadami. Istnieją ku temu dwa główne powody.
Po pierwsze – baterie zawierają wiele szkodliwych dla środowiska substancji chemicznych, takich jak ołów, kadm, rtęć, lit, nikiel czy kwas siarkowy. Kiedy baterie trafiają na zwykłe składowisko odpadów, mogą na skutek warunków atmosferycznych czy też uszkodzeń mechanicznych ulec degradacji i rozszczelnieniu. W takiej sytuacji te szkodliwe substancje przedostają się do gleby
i wody, powodując skażenie środowiska.
Może to stanowić zagrożenie dla zwierząt, a nawet dla ludzi.
Rozszczelnienie baterii może też spowodować wyciek kwasu siarkowego i pożar. Pożary wysypisk śmieci z uwagi na wydzielające się gazy i składowane materiały są bardzo trudne do ugaszenia,
a powstający dym jest wysoce toksyczny. W interesie nas wszystkich jest,
aby do nich nie dochodziło.
Jeżeli z kolei baterie zmieszane z innymi odpadami trafią do spalarni śmieci i nie zostaną w porę zlokalizowane, zaczynają stanowić bardzo realne natychmiastowe zagrożenie. Baterie rozgrzane do wysokich temperatur wydzielają szkodliwe gazy, a wręcz mogą eksplodować. Stanowi to istotne zagrożenie nie tylko dla sprzętu, ale przede wszystkim dla pracowników spalarni.
Wszystkich tych negatywnych skutków można uniknąć – oddzielając baterie od pozostałych odpadów i utylizując je w poprawny sposób.

Są też jednak pozytywne aspekty odpowiedniego obchodzenia się z tego rodzaju odpadami. Produkcja wymaga dużych ilości energii i zasobów naturalnych, bez których nie działa bateria. Recykling pozwala ograniczyć wykorzystanie tych zasobów oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych związanych z produkcją nowych elementów.
W skład baterii wchodzą cenne surowce, takie jak nikiel, kobalt i miedź, które mogą być ponownie wykorzystane, nie tylko przy produkcji nowych baterii, ale generalnie przy produkcji dowolnej elektroniki. Nawet szkodliwe dla środowiska składniki baterii (lit, nikiel, rtęć) znajdą ponowne zastosowanie – pod warunkiem że bateria trafi do recyklingu.
Im więcej potrzebnych materiałów uda się odzyskać zużytego sprzętu, tym mniej będzie trzeba ich pozyskać z różnego rodzaju kopalni odkrywkowych. Równocześnie materiały te nie będą zajmowały miejsca na wysypiskach i nie będą stanowiły zagrożenia dla środowiska.
Ale nawet w przypadku, gdy nie jest możliwe przeprowadzenie recyklingu, zużyte baterie powinny być odpowiednio utylizowane. Oddawanie zużytych baterii do specjalnych punktów zbiórek baterii gwarantuje, że trafią one w ręce firmy, która zajmie się ich recyklingiem, a pozostałości zutylizuje w bezpieczny dla środowiska sposób.

Gdzie wyrzucać baterie? Przewodnik po miejscach ich zbiórki i recyklingu

Zużyte baterie i akumulatory nie powinny być wyrzucane do zwykłych koszy na odpadki.
Co w takim razie z nimi zrobić, gdzie wyrzucić zużyte baterie?

Istnieją specjalne miejsca, w których możesz oddać zużyte baterie do recyklingu lub utylizacji Oto kilka przykładów takich miejsc:

  1. Punkty zbiórki zużytych baterii w sklepach i marketach – zgodnie z prawem każdy sklep
    o powierzchni ponad 25 mkw prowadzący sprzedaż baterii jest zobowiązany do odbierania zużytych egzemplarzy. W każdym
    sklepie Auchan znajdziesz odpowiednie pojemniki przeznaczone na baterie i zużytą elektronikę.
  2. Miejsca zbiórki elektroodpadów – w niektórych miastach i gminach istnieją specjalne miejsca, gdzie można oddać elektroodpady, w tym zużyte baterie. Można je znaleźć na przykład na terenie składowisk odpadów lub w innych dedykowanych punktach. Odwiedzając sekcję informacji dla Klientów Auchan możesz znaleźć adresy Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w miastach, w których funkcjonują nasze sklepy.
  3. Punkty zbiórki baterii prowadzone przez organizacje ekologiczne – niektóre organizacje proekologiczne, wspomagają zbieranie zużytych baterii i akumulatorów, prowadząc specjalne punkty zbiórki, gdzie można oddać zużyte baterie.

Do jakiego pojemnika wyrzucamy baterie? O tym pamiętaj!

W sklepach czy punktach odbierających elektrośmieci pojemniki do zbiórki baterii zazwyczaj oznaczone są czerwonym kolorem. Powstaje jednak pytanie co zrobić z bateriami, zanim do takiego punktu dotrzesz. Nie będziesz w końcu z jedną baterią AA specjalnie jechać do punktu, w którym możesz ją przekazać do utylizacji.

W jaki zatem sposób przechowywać zużyte baterie czy to te w komórkach czy też mniejsze? Najlepszym sposobem jest naturalnie zminimalizowanie ilości takich odpadów. 

Po pierwsze warto kupować dobrej jakości baterie, które będą Ci dłużej służyły. W sklepie Auchan znajdziesz produkty sprawdzonych marek, które dają gwarancję trwałości i długiej pracy,
np.
baterie alkaliczne Duracell AAA.

Warto też zastanowić się nad wymianą małych baterii na takie, które pozwalają na doładowywanie. Dzięki temu z pomocą odpowiedniej ładowarki do baterii pozbywasz się właściwie problemu utylizacji.

Kolejnym rozwiązaniem jest zmiana sprzętu na taki, który nie wymaga baterii. Przykładem mogą być lampki ogrodowe. W ofercie Auchan znajdziesz lampki ogrodowe ładowane solarnie – nie tylko znika problem wyrzucania baterii, ale dodatkowo oszczędzasz prąd, korzystając z darmowej energii solarnej.

W przypadku komórek czy laptopów producenci coraz częściej przy zakupie nowego sprzętu udzielają zniżki za przekazanie im starych urządzeń. Dzięki temu rozwiązaniu nie musisz się martwić o utylizację sprzętu i recykling – zajmie się tym producent, wykorzystując wszystkie przydatne surowce do produkcji nowego sprzętu. 

Jeżeli zdecydujesz się na zakup nowego sprzętu elektronicznego w Auchan, wystarczy, że w oknie „Uwagi dla dostawców (opcjonalne)” zaznaczysz chęć oddania poprzedniego urządzenia tego samego rodzaju, a kurier odbierze od Ciebie zużyty sprzęt. 

Co jednak zrobić, jeżeli masz w domu stare baterie, a nie masz czasu czy możliwości w tym momencie się ich pozbyć? Kluczowe są dwa elementy – temperatura oraz wilgoć. Stare baterie musisz przechować w taki sposób, by nie uległy zniszczeniu. Wysoka temperatura, spowodowana na przykład tym, że bateria jest wystawiona na działanie słońca, może doprowadzić do spuchnięcia i rozszczelnienia jej obudowy. Jeżeli bateria będzie rdzewieć, skutek może być taki sam. 

Do jakiego pojemnika wrzucamy baterie, które jeszcze są w naszych domach? Z uwagi na kwas i inne szkodliwe substancje wewnątrz baterii – nie jest to sytuacja optymalna. Dlatego też baterie należy przechowywać w zimnym, suchym miejscu, najlepiej w szklanym zamykanym pojemniku. Dzięki temu nawet w wypadku rozszczelnienia zminimalizujesz jakiekolwiek ryzyko. Oczywiście przy pierwszej nadarzającej się okazji warto oddać je do punktu zbierającego tego rodzaju odpady.

Zużyte baterie – podsumowanie

Teraz wiesz już, dlaczego warto dbać o poprawną utylizację i recykling baterii oraz sprzętu elektronicznego z akumulatorami. Jeżeli planujesz wymianę urządzeń elektro – pralki, komórki telewizora, czy też dowolnego innego rodzaju elektroniki – skorzystaj ze sklepu online Auchan, a my kwestię utylizacji starego sprzętu załatwimy za Ciebie.