Aplikacja

Jak często myć włosy, żeby zużywać jak najmniej wody?

Opublikowano 29.11.2023 - 7 minut czytania

Wzrost świadomości na temat wpływu działań ludzi na stan planety stale rośnie. Wiele osób stara się podejmować codzienne decyzje w taki sposób, by nie szkodzić naturze. Wybierają produkty ekologiczne, starają się nie marnować jedzenia oraz korzystać z transportu publicznego. Ważnym aspektem jest również oszczędzanie wody. Jeśli zastanawiasz się, jak często myć włosy, by zużywać jej jak najmniej, a jednocześnie prawidłowo dbać o kondycję swojej fryzury, zapoznaj się z poradnikiem Auchan!

Dlaczego warto myć włosy oszczędnie?

Zbyt częste mycie włosów to nie tylko zwiększony pobór wody, a co za tym idzie wyższe rachunki, ale przede wszystkim dołożenie swojej cegiełki do problemów środowiskowych, takich jak:

  • nierozsądne zużywanie ograniczonych zasobów wodnych, a tym samym zmniejszenie ich rezerw dla przyszłych pokoleń;
  • zwiększone zużycie energii – produkcja i dostarczanie wody to proces, który pochłania ogromną ilość energii, co przekłada się na zwiększenie emisji gazów cieplarnianych i przyczynia się do zmian klimatycznych;
  • nadmierna produkcja odpadów – wiele wykorzystywanych produktów pielęgnacyjnych, takich jak szampony, odżywki, maski czy olejki, posiada plastikowe opakowania, które stają się kolejnym, trudnym do rozłożenia odpadem, tym bardziej, jeśli nie są one poddawane recyklingowi;
  • zanieczyszczanie wód chemikaliami – bardzo częste mycie włosów wiążę się ze stosowaniem dużej ilości różnego rodzaju środków do pielęgnacji, które nie zawsze są obojętne dla środowiska, więc mogą wpływać na jakość wód gruntowych i rzek.

Przeczytaj także: Jak wzmocnić włosy? Poznaj nasze sposoby!


Zasady oszczędnego mycia włosów – jak często myć włosy?

Aby myć włosy skutecznie i oszczędnie, warto przestrzegać kilku zasad ekologicznego stylu życia i pielęgnacji. Wprowadzenie zmian w swoich codziennych zwyczajach może powodować chwilowy dyskomfort. Jednak pamiętaj, że w przypadku kwestii ekologicznych każda, nawet najmniejsza zmiana ma znaczenie! Od czego zatem warto zacząć?

Określenie częstotliwości mycia włosów

To, jak często powinno się myć włosy, to kwestia bardzo indywidualna. Nie można udzielić uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, jednak poniżej zebraliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci zaplanować pielęgnację, biorąc pod uwagę potrzeby Twoich włosów. Na co zatem powinnaś zwrócić uwagę?

1. Rodzaj włosów

Suche, kręcone bądź mocno falowane włosy zazwyczaj nie wymagają częstego mycia – najlepiej myć je 2–3 razy w tygodniu. Z kolei włosy, które mocno się przetłuszczają, mogą wymagać nawet codziennego czyszczenia.

2. Uprawianie aktywności fizycznej

Osoby, które regularnie uprawiają sport, mogą potrzebować znacznie częstszego mycia włosów w celu pozbycia się potu i wszelkich zabrudzeń, które zbierają się razem z nim w trakcie treningu.

3. Pora roku

To, jak często myć włosy, może także zmieniać się na przestrzeni roku. W lecie włosy mogą być bardziej podatne na przesuszenie z powodu słońca, a jednocześnie wysokie temperatury mogą sprawiać, że skóra będzie się szybciej przetłuszczać. Zimą na kondycję włosów będą wpływać noszone czapki.

4. Produkty do stylizacji

Używanie zbyt wielu produktów do stylizacji, takich jak lakiery, pianki czy żele, może sprawić, że Twoje włosy będą wymagać nie tylko częstszego, ale i znacznie dokładniejszego mycia, aby całkowicie oczyścić się z tych produktów. Ważne jest również wybieranie delikatnych kosmetyków, które nie podrażniają skóry głowy i nie powodują przetłuszczania. Takie produkty znajdziesz w ofercie Auchan!

5. Indywidualne preferencje

Niektórzy czują się komfortowo, myjąc włosy codziennie, inni wolą znacznie rzadsze mycie, ponieważ oszczędzają dzięki temu czas, produkty, czy po prostu lubią to, jak ich włosy układają się drugi czy trzeci dzień po myciu.
Wypracowanie swojej rutyny mycia włosów wymaga czasu. Eksperymentuj z różną częstotliwością, dopasowując ją do pory roku i swoich aktualnych preferencji, aż znajdziesz tę, która odpowiada Ci w stu procentach.

Przeczytaj także: Reverse Hair Washing, czyli odwrócone mycie włosów. Na czym polega i jak zrobić?

Techniki oszczędnego mycia włosów

Prawdziwą podstawą jest dbanie o to, by maksymalnie skrócić czas czyszczenia kosmyków, a tym samym zużycie wody. Jeśli zastanawiasz się jak poprawnie myć włosy przy niższym zużyciu, skup się na efektywności tego procesu, nie zaś na tym, by trwał on w nieskończoność.

  1. Jeśli olejujesz włosy lub stosujesz maski i odżywki, staraj się ograniczyć ich ilość do niezbędnego minimum. Większa porcja kosmetyku nie sprawi, że zadziała on skuteczniej, a jedynie doda Ci pracy w trakcie jego spłukiwania. Zasada ta działa także w przypadku szamponu. 
  2. Techniką przyspieszającą spłukiwanie szamponu, jest mycie włosów metodą kubeczkową. Na czym ona polega? Zamiast standardowo wylewać szampon z butelki bezpośrednio na włosy lub skórę głowy, przed naniesieniem kosmetyku na włosy, rozwodnij go i spień. Możesz to zrobić w specjalnym pojemniczku, który bez problemu zakupisz przez internet, jednak świetnie sprawdzi się także po prostu słoik z przykrywką. Wystarczy, że wlejesz do niego odrobinę szamponu i wody, a następnie wstrząśniesz mieszankę do uzyskania piany. Taką miksturę możesz nałożyć na skórę głowy, a następnie spłukać letnią wodą, dokładnie tak samo, jak w przypadku standardowego mycia. Stosując tę metodę, oszczędzasz zarówno wodę, jak i szampon.
  3. Wybieraj produkty w formie stałej. Mydła czy szampony w kostce stają się coraz bardziej popularne, dzięki temu, że bywają wydajniejsze niż te tradycyjne. 
  4. Ogranicz niepotrzebne mycie włosów. Jeśli myjesz głowę każdego dnia z przyzwyczajenia, spróbuj robić to np. co drugi dzień. Bardzo prawdopodobne, że Twoja skóra głowy nie wymaga tak częstego oczyszczania. Jeśli zastanawiasz się, jak odświeżyć włosy bez mycia, to pamiętaj, że zawsze (choć nie zalecamy częstego stosowania) możesz sięgnąć po suchy szampon. 
  1. Jeśli powyższe rady to dla Ciebie jeszcze za mało, być może powinnaś pomyśleć o zakupie perlatora. To specjalna nakładka do baterii prysznica, która napowietrza strumień wody, a jednocześnie zmniejsza ilość jej wypływu. Sprawia tym samym, że zużywasz jej mniej. Dodatkowym atutem tego urządzenia jest ograniczenie ilości kamienia wypływającego razem z wodą.
  2. Na koniec podstawa – zakręcaj wodę zawsze, kiedy nie jest potrzebna, na przykład w czasie rozpieniania szamponu, nakładania odżywki czy jej wczesywania. Postępuj tak samo podczas mycia zębów czy innych łazienkowych rytuałów. 

Porada Auchan: Jeżeli Twoje włosy wymagają częstego mycia, zastosuj kilka drobnych zmian, które pomogą Ci utrzymać świeżość fryzury przez dłuższy czas. 

  • Upewnij się, że wszystkie produkty podczas mycia zostały odpowiednio spłukane – zarówno z samej skóry głowy, jak i z długości włosów. 
  • W trakcie aplikacji kosmetyków na twarz, omijaj linię włosów. 
  • Ogranicz dotykanie rękami i częste przeczesywanie włosów.
  • Dbaj o czystość akcesoriów, którymi czeszesz włosy.

Przeczytaj także: Jak wyczyścić szczotkę do włosów? Rady dla Włosomaniaczek


EKO mycie włosów

Oszczędne mycie włosów to nie tylko kwestia częstotliwości czy techniki, ale także wyboru odpowiednich produktów do pielęgnacji. Istnieje wiele ekologicznych artykułów, które wspomogą Cię w tym zadaniu. Należą do nich między innymi szampony w formie kostki, które są znacznie delikatniejsze od tych w płynie, ponieważ nie zawierają szkodliwych substancji (parabenów, SLS, SLES) lub kosmetyki w butelkach z recyklingu. Wybierając ekologiczne produkty, nie tylko stawiasz na delikatne i skuteczne kosmetyki, ale także oszczędzasz wodę oraz tworzysz harmonię między dbaniem o włosy a szacunkiem dla środowiska.

Jeśli szukasz łagodnych, naturalnych produktów do pielęgnacji, które zagwarantują Ci najlepszą jakość, postaw na kosmetyki Cosmia i Cosmia Bio od Auchan, które posiadają w swoim asortymencie szeroki wybór produktów do pielęgnacji włosów, higieny, a także makijażu. Znajdziesz tu artykuły, które zawierają składniki pochodzące z rolnictwa ekologicznego, a co najmniej 97% stanowią składniki pochodzenia naturalnego! Co więcej, opakowania produktów są przyjazne dla środowiska – niektóre z nich zawierają co najmniej 25% plastiku pochodzącego z recyklingu. Ponadto opakowania papierowe, które zawierają co najmniej 80% makulatury, pochodzą z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony i posiadają certyfikat FSC.

Przeczytaj także: Domowy peeling skóry głowy – jak zrobić?

Oszczędne mycie włosów – korzyści dla włosów i planety

Dbanie o zdrowy i świeży wygląd naszych włosów nie musi iść w parze z nadmiernych zużyciem wody. Oszczędne podejście do tego, jak myć włosy, to zrównoważony gest, który może przynieść korzyści zarówno dla nas, jak i dla środowiska. Dzięki stosowaniu odpowiednich technik, produktów oraz podejścia do pielęgnacji włosów nie musisz decydować się na kompromisy – możesz cieszyć się pięknymi, czystymi włosami, jednocześnie zmniejszając swój ślad ekologiczny do minimum.