Aplikacja
Jak Ograniczyc Zuzycie Plastiku

Jak ograniczyć plastik? Proste kroki do zrównoważonego stylu życia

Opublikowano 07/04/2023

Z każdym kolejnym rokiem problem zanieczyszczenia planety plastikiem staje się coraz bardziej poważny. Jednak Ty, jak i każdy wokół Ciebie może poczynić kroki, aby zminimalizować jego skutki. Poznaj praktyczne wskazówki na to, jak ograniczyć plastik w domu i nie tylko!

Ograniczenie plastiku – dlaczego jest to ważne i jak zacząć?

Plastik jest jednym z głównych przyczyn zanieczyszczenia środowiska naturalnego. To bardzo trwały materiał, który rozkłada się w naturalnym środowisku nawet przez setki tysięcy lat. Odpady z tworzyw sztucznych trafiają do oceanów, rzek, lasów i innych ekosystemów, powodując realne zagrożenie dla fauny i flory oraz naruszając równowagę ekologiczną. Zwierzęta morskie, ptaki i inne organizmy żywe często mylą plastik z pożywieniem, co prowadzi do zatruć, chorób, a w konsekwencji do śmierci.

Niektóre rodzaje tego tworzywa zawierają substancje chemiczne, takie jak ftalany, bisfenol A (BPA) i polichlorowane bifenyle (PCB), które mogą przenikać do żywności i napojów. Stwarza to ogromne zagrożenie także dla człowieka. Nadmierne spożycie mikroplastiku – czyli cząsteczek tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 mm – może prowadzić do problemów hormonalnych, zaburzeń rozwojowych, a nawet zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory.

Warto zdawać sobie sprawę nie tylko ze skutków wynikających z nadprodukcji odpadów z tworzyw sztucznych, ale także z korzyści, jakie może przynieść ograniczenie plastiku. Wśród tych drugich wymienić można:

  • Niższą emisję CO2 – proces produkcyjny tworzyw sztucznych wymaga wykorzystania różnych zasobów naturalnych, w tym wody, ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla. Ograniczenie wykorzystania plastiku spowoduje zmniejszenie emisji CO2. 
  • Mniejszą ilość śmieci – ograniczając ilość odpadów z tworzyw sztucznych, możesz skutecznie zmniejszyć zanieczyszczenia w różnych formach, w tym środowiska, gleby, powietrza i wody. Ponadto spowoduje to spadek nielegalnego składowania plastikowych odpadów w lasach i oceanach. 
  • Promowanie zrównoważonych alternatywograniczenie plastiku stwarza jednocześnie możliwości dla stosowania biodegradowalnych materiałów, opakowań z włókna roślinnego, tkanin organicznych itp. Przyspiesza to rozwój innowacyjnych rozwiązań, które są mniej szkodliwe dla środowiska i mogą wpływać pozytywnie na gospodarkę.

To tyle z teorii. Teraz przyszedł czas na to, aby skupić się na realnych możliwościach! Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczne wskazówki prowadzące do bardziej zrównoważonego stylu życia. Dowiedz się, jak ograniczyć plastik w domu i nie tylko!

Sprawdź także: Jak zrobić kompostownik? Sprawdzony sposób na przydomowy recykling odpadów

Ograniczenie Plastiku

Jak ograniczyć zużycie plastiku? Praktyczne wskazówki ułatwiające codzienne życie

Pamiętajmy, że wysiłki zmierzające do redukcji tworzyw sztucznych wymagają wspólnych działań – ochrona środowiska to w końcu społeczna odpowiedzialność. Dowiedz się, jak ograniczyć zużycie plastiku w kilku prostych krokach!

Zamień plastikowe butelki na jedną, wielorazową

Butelki z wodą i słodkimi napojami, wraz z nakrętkami, stanowią największe źródło odpadów w oceanach. Na całym świecie co minutę kupuje się ponad milion plastikowych opakowań, a tylko ułamek z nich jest poddawany recyklingowi. Ekologiczną alternatywą jest zakup naczynia wielokrotnego użytku ze szkła lub stali nierdzewnej.

Trwałe i łatwe do czyszczenia butelki z łatwością zmieszczą się w torbie lub w plecaku. Bez problemu zabierzesz je do pracy, na uczelnię czy rodzinny piknik. Co więcej, niektóre restauracje i bary szybkiej usługi oferują rabaty na napoje, gdy nalewasz je do własnego naczynia. To sposób na oszczędności i życie w stylu bardziej eko!

Jak Ograniczyc Plastik

Korzystaj z materiałowych toreb na zakupy

Zamiast korzystać z plastikowych siatek za każdym razem, gdy wybierasz się na zakupy, zainwestuj w torbę wielokrotnego użytku lub koszyk – w ten sposób przyczynisz się do ograniczenia ilości odpadów i zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Torby wielokrotnego użytku wykonane z materiałów takich jak bawełna, juta czy włókna naturalne. Są trwałe, łatwe do przechowywania i mogą służyć przez wiele lat.

Unikaj kosmetyków z mikroplastikiem

Peelingi do twarzy, pasty do zębów i płyny do kąpieli bardzo często zawierają w swoim składzie niewielkie drobinki plastiku, które przenikają do systemów kanalizacyjnych, skąd trafiają do oceanów. Zanim kupisz kosmetyki, zwróć uwagę na to, jakie składniki aktywne zawierają. Mikroplastik kryje się pod różnymi nazwami, m.in.:

  • Crosspolymer, Acrylates Copolymer,
  • Polyethylene, Polypropylene,
  • Polyamid, Nylon-6, Nylon-12, Nylon-66.

Rzuć palenie

Niedopałki papierosów stanowią poważny problem środowiskowy. Ze względu na swoją małą wagę oraz to, że wykonane są z tworzyw sztucznych (głównie włókien celulozy), mogą rozkładać się w środowisku przez dziesięciolecia. Ograniczenie palenia jest więc rozwiązaniem nie tylko prośrodowiskowym, ale także służącym ludzkiemu zdrowiu. Jeśli jednak musisz palić, rozważ używanie papierosów bez filtra lub przerzuć się na warianty elektroniczne.

Powiedz „nie” plastikowym słomkom

Szacunkowe zużycie plastikowych słomek w samych tylko Stanach Zjednoczonych może wynosić nawet 500 milionów dziennie. Niestety żadna z nich nie nadaje się do recyklingu ze względu na skład i niewielki rozmiar. W konsekwencji znaczna część zużytych słomek trafia na wysypiska lub jest palona, co przyczynia się do poważnego zanieczyszczenia środowiska. Sposób na to, jak ograniczyć plastik, jest prosty: wybierz słomkę ze stali nierdzewnej lub bambusa.

Jak Ograniczyc Plastik

Zamiast wyrzucać – naprawiaj

Aby promować zrównoważony rozwój i ograniczać ilość odpadów, warto wyrobić w sobie nawyki naprawy zużytych lub uszkodzonych przedmiotów. W ten sposób wydłużysz ich żywotność, zmniejszysz zapotrzebowanie na nowe produkty, a także oszczędzisz zasoby naturalne. Nie musisz mieć smykałki do majsterkowania – wystarczy, że zainwestujesz w podstawowe narzędzia, takie jak wkrętaki akumulatorowe czy zestaw szczotek drucianych. Z ich pomocą szybko i sprawnie przywrócisz rzeczom dawny blask.

Segreguj odpady

Koniecznie pamiętaj o selekcji domowych odpadów – to obowiązek wszystkich! Wstępna segregacja plastikowych śmieci pozwala na skierowanie ich do odpowiednich procesów recyklingu. Dzięki temu tworzywa sztuczne mogą być przetworzone i ponownie wykorzystane w produkcji nowych produktów, zamiast trafiać na składowiska lub do spalarni.

Przeczytaj więcej o zasadach właściwej segregacji śmieci w domu.

Jak Ograniczyc Zuzycie Plastiku

Jak ograniczyć plastik – małe zmiany, duże efekty

Włączając do codziennego życia przynajmniej jedno z powyższych działań, pomożesz planecie. Chociaż całkowite wyeliminowanie plastiku może nie być wykonalne, masz możliwość zminimalizowania jego użycia lub zastąpienia go alternatywnymi surowcami. Wiele z kroków może wymagać znacznego wysiłku, ale ich konsekwentne wdrażanie przyniesie wiele korzyści dla poprawy Twojego samopoczucia oraz stanu otoczenia.

Aby ograniczanie plastiku przyczyniało się do zmiany nawyków w szerszym wymiarze, warto edukować swoich najbliższych przy każdej możliwej okazji. Rozmawiaj z rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami o szkodliwości plastiku oraz o sposobach ograniczenia odpadów. Promowanie świadomości ekologicznej może mieć pozytywny wpływ na zmianę nawyków społecznych. Już jeden mały krok jest w stanie zmienić świat na lepsze, a co dopiero wspólne działania!

Jak Ograniczyc Plastik

Ograniczenie plastiku – razem możemy więcej!

Wiesz już, jak ograniczyć plastik i żyć w sposób bardziej świadomy. Pozostaje tylko wdrożyć ten ambitny plan w życie, a Auchan Ci w tym pomoże! W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz przedmioty wielokrotnego użytku czy te wykonane z większą uwagą na potrzeby środowiska, np. marki Cosmia Bio. Już teraz złóż zamówienie i przekonaj się, jak proste jest dbanie o środowisko. Razem możemy więcej!

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź także: Gdzie wyrzucać baterie? Wszystko, co musisz wiedzieć o recyklingu