Aplikacja
Jak Oszczędzać Wodę

Jak oszczędzać wodę z myślą o środowisku i domowym budżecie? 9 porad

Opublikowano 22.08.2023 - 6 minut czytania

Mądre używanie wody jest korzystne zarówno z punktu widzenia domowego budżetu, jak i środowiska. W poradniku Auchan znajdziesz garść praktycznych porad, które pomogą Ci oszczędzać ten cenny zasób. Poznaj skuteczne sposoby na oszczędzanie wody!

Oszczędzanie wody – dlaczego warto dbać o jej odpowiednie wykorzystanie?

Woda jest nieocenionym zasobem naturalnym, który podtrzymuje życie na Ziemi. Nasz świat stoi w obliczu rosnących obaw związanych z jego niedoborem, dlatego kluczowe staje się przyjęcie praktyk oszczędzania wody. Dokonując świadomych wyborów i wprowadzając niewielkie zmiany w codziennych czynnościach, możesz oszczędzać ten cenny zasób i przy okazji zadbać o swój domowy budżet! Dowiedz się, jak i dlaczego warto oszczędzać wodę!

Oszczędzanie wody – poznaj korzyści dla domu oraz środowiska

Dlaczego warto oszczędzać wodę? Podejmując proste kroki zmierzające do zarządzania tym zasobem, inwestujesz w lepsze jutro zarówno dla swojej rodziny, jak i dla środowiska. Poznaj najważniejsze korzyści, jakie przynosi oszczędzanie wody!

Korzyści dla domu

 • Niższe rachunki za media: jedną z bezpośrednich korzyści płynących z oszczędzania wody są niższe rachunki. Zużywając mniej wody, zmniejszasz również ilość energii potrzebnej do jej przetworzenia. Wszystko to prowadzi do długoterminowych oszczędności.
 • Wydłużona żywotność urządzeń: urządzenia wykorzystujące wodę, takie jak pralki, zmywarki i podgrzewacze, mają dłuższą żywotność, jeśli są używane efektywnie. Zmniejsza to koszty ich konserwacji i wymiany.
 • Instalacja wodno-kanalizacyjna zachowana w lepszym stanie: zmniejszone zużycie wody ogranicza obciążenie systemów hydraulicznych, a to minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia wycieków, które wiążą się z dużymi wydatkami.
 • Zwiększenie wartości nieruchomości: wdrożenie środków oszczędzania wody (w tym wydajnych urządzeń uzdatniających i sprzętu AGD) może zwiększyć wartość domu. Wielu potencjalnych nabywców przyciągają ogłoszenia, w których znajdują się wzmianki dotyczące energooszczędności i dbania o środowisko.
Dlaczego Warto Oszczędzać Wodę

Korzyści dla środowiska

 • Ochrona zasobów słodkiej wody: woda słodka jest zasobem ograniczonym, dlatego jej oszczędne wykorzystywanie jest kluczowe dla przyszłych pokoleń. Używając wody w sposób odpowiedzialny, zmniejszasz obciążenie ekosystemów słodkowodnych i źródeł wód gruntowych.
 • Zmniejszone zanieczyszczenie wody: efektywne wykorzystanie wody zmniejsza ilość ścieków, które muszą być oczyszczone i uwolnione z powrotem do środowiska. W ten sposób chronisz rzeki, jeziora i oceany na całym świecie.
 • Zapobieganie suszom: skrajne zjawiska pogodowe, takie jak susze, stają się powszechnym problemem. Oszczędzanie wody jest jednym ze sposobów, aby łagodzić ich skutki.
 • Utrzymanie równowagi w ekosystemie: rozwój naturalnych ekosystemów, od lasów po łąki, polega na wodzie. Oszczędzając ją, pomagasz utrzymać zdrowy poziom wilgotności gleby, który wspiera wzrost roślin i różnorodność biologiczną.

Sprawdź także: Jak ograniczyć plastik? Proste kroki do zrównoważonego stylu życia

Jak oszczędzać wodę w domu? Skuteczne sposoby na jej zużycie

Największe zużycie wody w gospodarstwie domowym ma miejsce w łazience, kuchni i ogrodzie. Na szczęście możesz podjąć pewne kroki, aby je ograniczyć. Z myślą o Tobie przygotowaliśmy 9 praktycznych wskazówek na to, jak oszczędzać wodę w domu! Większość z nich nie wymaga żadnych znaczących wydatków.

Sposoby Na Oszczędzanie Wody

1. Regularne przeglądy i naprawy instalacji wodnej

Regularnie sprawdzaj szczelność kranów, spłuczek toaletowych i rur. Nawet niewielkie wycieki mogą z czasem prowadzić do znacznego marnotrawstwa wody. Naucz się prostych metod naprawy lub rozważ zatrudnienie profesjonalistów, którzy wykonają przegląd i usuną potencjalne usterki.

2. Efektywne zmywanie naczyń

Zoptymalizuj procedurę zmywania naczyń, używając zlewozmywaku z dwiema komorami – jedną do mycia, a drugą do płukania. Zamiast ciągłego odkręcania kranu, zanurz naczynia w zlewie wypełnionym wodą. Dobrym sposobem na oszczędzanie wody jest także zainwestowanie w energooszczędną zmywarkę lub baterię bezdotykową, która otwiera strumień wody tylko wtedy, kiedy umieszczasz ręce pod kranem.

3. Świadome branie prysznica

Ogranicz czas kąpieli, aby oszczędzać wodę. Branie częstszych, ale krótszych pryszniców nie tylko oszczędza wodę, ale także zmniejsza zużycie energii. Wyłączaj deszczownicę podczas namydlania i włącz ją ponownie, aby dokładnie spłukać pianę.

4. Zbieranie wody deszczowej

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, rozważ zamontowanie zbiornika na wodę deszczową. Może być ona wykorzystywana m.in. do podlewania roślin i nawadniania ogrodu, mycia samochodu, a nawet spłukiwania toalety. Jest to zrównoważony sposób na świadome wykorzystanie zasobów naturalnych oraz ograniczenie ich marnotrawienia.

5. Umiarkowane podlewanie roślin

Dostosuj rutynę podlewania roślin do specyficznych potrzeb każdej z nich. Nadmierne podlewanie nie tylko marnuje wodę, ale także szkodzi korzeniom. Świetną alternatywę stanowi hydroponika – to metoda uprawy roślin, która wykorzystuje środowisko wodne zamiast tradycyjnego podłoża z ziemi. Dzięki temu rośliny pobierają tyle wody, ile potrzebują w danym momencie. Podlewaj trawnik wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, aby zminimalizować parowanie.

Jak Oszczędzać Wodę W Domu

6. Świadome korzystanie z pralki

Wyrób sobie nawyk używania pralki (i zmywarki) tylko wtedy, gdy masz pełny załadunek. Maksymalizuje to jej wydajność. Urządzenie to zużywa podobną ilość wody niezależnie od tego, ile rzeczy znajduje się w bębnie. Dlatego przed załadowaniem powinieneś zebrać wystarczająca ilość brudnej odzieży. Wybieraj programy zgodnie z rodzajem ubrania i stopniem zabrudzenia.

Nowoczesne pralki często mają tryb Eco przeznaczony do prania tkanin bawełnianych i odzieży, który zużywa mniej wody i energii. W taką funkcję wyposażony jest m.in. model wolnostojący Q6326 marki Qilive.

7. Korzystanie z podwójnej spłuczki

Jeśli to możliwe, zainstaluj w całym domu toalety z podwójną spłuczką. Takie urządzenia pozwalają wybierać między mniejszą ilością wody (do płynów) a większą (do stałych odpadów). To mały krok, który ma duży wpływ na oszczędzanie tego zasobu i ochronę środowiska.

8. Inteligentne kształtowanie krajobrazu

Ściółkuj grządki ogrodowe, wykorzystując słomę, korę drzew, liście czy nawet kamienie. W ten sposób zatrzymasz wilgoć i zmniejszysz potrzebę częstego podlewania. Wybierz rośliny, które są przystosowane do lokalnego klimatu i wymagają mniej wody. Są to m.in.:

 • sukulenty,
 • byliny,
 • trawy ozdobne,
 • cedry.

9. Zastąpienie węża ogrodowego miotłą

Twoje działania w ogrodzie mają wpływ na ekosystem i zasoby wodne. Zamiast używać węża ogrodowego do czyszczenia podjazdów i chodników z liści czy brudu, weź w rękę miotłę. Zamiatanie nie tylko oszczędza wodę, ale także zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do kanalizacji burzowej.

Powyższe wskazówki pomogą Ci oszczędzać wodę, ale także pieniądze oraz czas! Małe zmiany w codziennych przyzwyczajeniach to duża korzyść dla całej planety. Każda kropla zaoszczędzonej wody przyczynia się do ochrony ekosystemu i zachowania równowagi w przyrodzie!

To może Cię zainteresować: Jak nie marnować jedzenia? 8 porad

Oszczędzanie Wody

Co jeszcze mogę zrobić, aby oszczędzać wodę?

Teraz gdy znasz sposoby na oszczędzanie wody w domu i ogrodzie, warto przekazać te wskazówki rodzinie i przyjaciołom. Nie ograniczaj się do swojego kręgu bliskich – podziel się wiedzą z większą społecznością. Możesz w tym celu wykorzystać media społecznościowe i lokalne wydarzenia. Edukowanie innych na temat znaczenia oszczędzania wody i łatwości wprowadzania zmian wzmacnia zbiorowe działania. Wspólnie można zdziałać więcej i zapewnić zrównoważoną przyszłość przyszłym pokoleniom.

Warto również rozważyć zainwestowanie w energooszczędne ulepszenia, takie jak oświetlenie LED czy elektronikę o wysokiej klasie energetycznej. Produkcja energii elektrycznej wymaga użycia ogromnych ilości wody. W dążeniu do zrównoważonego rozwoju nieodzownym elementem jest więc wybór technologii energooszczędnych. W ten sposób przyczynisz się do redukcji gazów cieplarnianych.

Oszczędzanie wody i energii z Auchan!

Jak widzisz, oszczędzanie wody jest proste! Aby chronić zasoby naturalne, możesz wykorzystać wiele produktów dostępnych w ofercie sklepu internetowego Auchan! Asortyment uwzględnia m.in. wydajne i energooszczędne pralki, jak również zbiorniki na deszczówkę czy inteligentne systemy nawadniania. Zapoznaj się z naszą ofertą i złóż zamówienie bez wychodzenia z domu. Zapewniamy szybką i bezpieczną dostawę pod same drzwi!